İzlenesi Diziler-Tavsiyeler-Nedenler

'Konu Dışı' forumunda DefinitioN tarafından 17 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    öncesinde black mirror, fargo, stranger things ve the night of'u önermiştim. devam edelim...

westworld
    - bence çok net biçimde 2016'nın en iyi dizisiydi westworld. blade runner'dan beri süregelen yapay zeka, bilinç gibi konuları ele almasıyla, müthiş oyunculuklarıyla(anthony hopkins baba sağolsun), 5. bölümden sonra iyice gelişen olay kurgusuyla, müthiş diyaloglarıyla, konsepte uygun sahne ve dekorlarıyla, inanılmaz zekilikte hazırlanmış senaryosuyla(j.nolan) vs.. müthiş bir diziydi. 9/10 (drama, mystery, sci-fi).

black sails - bu dizi neden bu kadar az kişi tarafından izlendi bir türlü anlamadım, izlemeyenler çok şey kaçırdı. hiç alavere dalavere yapmadan her sezonda 10 bölümle 4 sezonda esti geçti black sails. şöyle söyleyeyim, ben aynı zamanda game of thrones, the walking dead ve vikings de izliyorum. deseniz ki "4'ünün de yeni bölümü çıktı, ilk hangisini izlersin", kesinlikle black sails'i izlerim derim. dizinin konusuna gelecek olursak dizi "define adası" romanının uyarlanmış hali yani korsanlar üzerine bir dizi. ama öyle bir casting, çekişme, olay zinciri, alengirlilik var ki inanılmaz derecede içine çekiyor insanı, felaket derecede izlemesi zevkli bir diziydi, müthiş başarılı karakterler vardı, 2014'te başladı, 2017'de bitti. 9/10 (adventure, drama). bu arada kaptan flint'in askerleriyiz...

sense8 - yakın zamanda başlayıp bitirdim bu diziyi ve geçenlerde iptal haberini aldım abimden ve çok üzüldüm çoğu kişi gibi. öyle aman aman bir dizi değildi benim açımdan belki ama karakterlerin hepsi sanki aileden biriymiş gibiydi. hikayenin geleceği merak unsuruydu, 8 kişinin zihnen birleşmesi fikri ilginçti, çekimler üzerinde acayip uğraşılmış olduğu belliydi vs.. ilk 7 bölüm gerçekten çok yavaş ilerledi, sıkıcıydı diyebilirim ama biz karakterlere ve hikayelerine ısındıkça dizi de güzelleşmeye başladı. eşcinsellik, sodom ve gomorrah muhabbetine hiç girmeyeceğim, benim açımdan bir sıkıntı yok, olsa da olur, olmasa da olur, oralara hiç takılmadım. benim rahatsız olduğum noktalar ise bizim duyusalların silahlı çatışmalardan hasarsız çıkmaları, bazı karakterlerin cracker/hackerlık olayının suyunu çıkarması gibi konular oldu. yine de iyi, özgün, orjinal bir diziydi sense8, yazık oldu gerçekten iptal edilmesi. 8/10 (drama, mystery, sci-fi)

true detective - sadece ilk sezonunu izledim, 2. sezona bu aralar başlayacağım, yorum yapmak için bitmesini bekleyemedim doğrusu ;D.
    true detective'in ilk sezonu gerçekten çok iyiydi. her ne kadar woody harrelson da rolüne çok iyi otursa özellikle matthew mcconaughey'in oynadığı karakter efsaneydi, diziyi tek başına aldı götürdü diyebiliriz. bazen öyle cümleleri vardı ki insanın çerçeveletip, duvara asası geliyordu ya da 5 dakika öylecene durup düşünmesi. senaryo, konu ağır ağır, sakin ama kararlı bir şekilde ilerledi, dizi gerçekçilik nasıl olur'un dersini verdi adeta. çok oturaklı bir diziydi; çekimleriyle, hayata dair karakterleriyle, detaylarıyla, detektiflik-suç temasıyla vs.. bakalım 2. sezon nasılmış? 9/10 (crime, drama, mystery)

edit: true detective 2. sezonu da beğendim. her ne kadar ilk sezonun yeri ayrı da olsa, bu sezon gayet iyiydi bence.

#281 netknight, 9 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haziran 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  2. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    880
    Legion son zamanlarda çıkan en iyi iş bana göre. Seyrettiklerimin arasında tabii. Yine Westworld'un kurgusu çok güzeldi. Sense8'i 4. bölümde bırakmıştım, beğenmemiştim.

Yeni sezonlarını iple çektiğim dizilerim de; Game of Thrones ve Rick&Morty. Leyla ile Mecnun'u da zorla bitirten o eller de kırılsın ayrıca.

5 kişi bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    @netknight black sails tam bir underrated :) 2014te bir sezon izledim cidden çok kaliteli bir diziydi
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Haziran 2017 ---
    Rick & Morty beklemedeyiz :D

4 kişi bunu beğendi.
  4. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Yazan oldumu bilmem ama Helix dizisi bence çok iyi bir dizi verdiği mesaj özellikle 2 sezonluk bir dizinin finali çok anlamlı mesajlar içeriyor. Kesinlikle bir şans verin. Dediğim gibi sadece iki sezon ama izledikten sonra neden iki sezon lanet olsun daha yokmu diyeceğinizi şimdiden duyar gibiyim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Daha önce yazmıştım ama yanlış yere yazmışım:

Netflix orijinallerinden "Bloodline" tavsiye olunur. Benim gibi hızlı ve ucuz film seven ve drama hiç gelmeyen basit birini ekran başına yapıştırmış, gerçekçi senaryo ve katmanlı konusuyla içine çekmiş başarılı bir dizi.

Breaking bad gibi dizi olması gereken, başka formata sığmayacak bir hikayesi var. Yine breaking bad'teki gibi nerden nereye diyesi geliyor insanın, ama çok daha gerçekçi bir kurguyla.

Sempati duyduğunuz saygıdeğer karakterlerin geçirdiği şaşırtıcı ve trajik transformasyon, ve sonrasında karakterlerin geçmişlerindeki hangi sır ve problemlerin onları bu hale getirdiği çok gerçekçi işlenmiş.

4 kişi bunu beğendi.
  6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    Ezel. Evet izlememiş olan birini gördüğümde çok garibime gidiyor. Tvde yayınlandığı dönemde izlemiştim. Belki özlediğimden yeniden başladım. Youtubeda kanalı ve tüm bölümleri Hd kalitede mevcut. Dizi izlemeyi sevmem çünkü 1 hafta diğer bölümü beklemek bana göre değildir. Ama Ezel başkaydı. Beklemesi ve izleyenlerle o haftanın kritiğini yapmak bile güzeldi. Başlı başına sohbet konusuydu. Şu an tv de mevcut dizi çöplüğüne bakınca, Ezel in kurgu, senaryo ve oyunculuk anlamında çıtayı nasıl bir yere koyduğunu görmek çok daha kolay oluyor. Gözümü kırpmadan ve her sahnesini diyaloğunu ıskalamadan izlemeye çalışıyorum. Aydınlanıyorum yeniden. Kendimden bir şeyler buluyorum. Olgunlaşma dönemime ciddi katkı sağlıyor. Kişiliğim gelişiyor resmen. Bazı yapımları izlediğin halde, ya izlediğini anlayacak kalibrede olmadığından yada sana birşey ifade etmediğinden pek birşey anlamazsın. Duyguyu alamazsın. Yıllar sonra tekrar izlediğinde seni çepeçevre sarar. Yaşanmışlıkların çok daha zengindir çünkü. Ezel başkaydı. Ezel öyle birşeydi. Hayatının hangi döneminde izlersen o dönemi besleyecek bir başyapıt Ezel.Benim yaş grubum muhtemelen izlemiştir ama izlememiş olan arkadaşlara tavsiyemdir. İzlememiş olmak büyük bir kayıp bana göre. Ezel bir dizi değil zira bana göre bir sanat eseridir... Saygılar

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  7. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Zaten Ezel dizisinden sonra televizyon da bir dizinin sezonunu izleyerek bitirebilmiş değilim.O diziden sonra televizyon da yayınlanan yerli diziler ya yavan geldi ya da bana hitap etmedi.

8. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,535
    Sadece Tuncel Kurtiz ve flashbackler için bile izlenir. Ters köşeleri, bugünkü çoğu yerli dizide yoktur. Müzikleri de çok iyiydi.

2 kişi bunu beğendi.
  9. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    bu arada yerli diziler demişken, bilmiyorum bahsi geçti mi burada daha önce, sıfır bir isminde bir youtube dizisi var, çok efsane :cheesy:. dizi, adana'nın sokaklarını, hürriyet mahallesi'nde yaşayan genç bir çetenin hikayesini anlatıyor. ben hayatımda bu kadar gerçekçi, doğal ve samimi bir dizi izlemedim, çok fena. toplamda 10 bölümü var, mutlaka izleyin derim. ilk bölümün linkini atmıyorum, forum kurallarına takılabilir, siz bakarsınız youtube'tan.

10. Deadinside

Deadinside
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Şu ana kadar tek beğendiğim türk dizisi Leyla ile Mecnun'dur. O samimiyeti, ince esprileri tek kelime ile mükemmel ve klasikleşmeden kurtulan tek türk dizisidir.

11. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Behzat Ç.

Kadrosu, konusu, yaşattığı duygularla en iyi yerli yapımdır.

4 kişi bunu beğendi.
  12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    @netknight Black Sails'e başlayalım. :eek:k

Ezel'i ben de kaçırmadan izlerdim.Çocuktan dolayı mı tam hatırlamıyorum son sezonu bir türlü izleyememiştim.Sonradan izlemeye çalıştım yine olmadı.Öyle kaldı.

3 kişi bunu beğendi.
  13. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Türk dizisinde tatlı hayat ve Leyla ile Mecnun tek geçerim ondan sonrası çok fuzuli geliyor çok doldurma sahneler var 15 dk müzik dinliyoruz doğru dürüst diyalog yok bir kişinin sonsuz farklı boyuttan çekimleri yapılıyor artık bayıyor.
    Ama bu özellikle yukarıdaki iki dizi için geçerli değil. Tatlı hayatta zaten Haluk Bilginer gibi bir üstat var ki komedi işini bence çok güzel üstesinden gelmiş.
    Leyla ile Mecnun bence eşsiz bir dizi içinde küfür ve cinsel lik olmadan bu zamanda millet espri yapamazken adamlar 100 küsür bölüm bu olaya girmeden çok komik ama yer yer ters köşe yapıp duygusala bağlayan bir dizi yaptılar. Değerini trt bilemedi.

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Konu ilk açıldığında site eski arayüzündeydi.Anket ekleyebilmiştik en iyi dizi hangisi sizce diye.Arayüz değişince ankette uçtu.

@baran88 Yok mu şuanki altyapıda siteye anket eklemenin imkanı?

2 kişi bunu beğendi.
  15. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Anket iyi olabilir ama en iyi çok farklı bir olay herkese göre ben şahsen iki dizi haricinde Türk dizilerine asla şans vermem. :D

2 kişi bunu beğendi.
  16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    @SalihArslann.
    https://eksisozluk.com/ezel--112793?p=907

Sayfadaki ilk yorum. Lütfen okuyun. Samimi ve teknik bir bakışla yorumlamış arkadaşımız. Muhtemelen siz izlemediniz. Elbette Türk dizileriyle alakalı genel kanım sizden farklı değil ama Ezeli başka bir kategoriye koymak lazım. Zira dizi olarak değerlendirmek Ezele haksızlık olur.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  17. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421

2 kişi bunu beğendi.
  18. felix

felix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    2 kişi bunu beğendi.
  19. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    880
    La casa de papel ve Dark tavsiyemdir. Özellikle Dark.

5 kişi bunu beğendi.
  20. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    La casa de papel en hızlı seyrettiğim dizi oldu. 3 günde bitti.

Diz hakkında internette şöyle bir açıklama var :
    Bu dizi çok büyük mesajlar veriyor. Öncelikle Dali maskeleri sıradan bir seçim değil. Dali Toplum ahlakına ve genel geçer adetlerine aykırı yaşamayı adet edinmiş dahi bir ressamdır. Hiç bir şekilde toplumdan gelen dayatmaları ve doğru yanlış ahlak kurallarını kabul etmemiştir. Maskeler bu aykırılığı temsil ediyor.

Kırmızı tulumlar sosyalizmi temsil ediyor. Giyenler sosyalist yoldaşlar ve mücadele veriyorlar. Dizinin teması olan Ciao Bella şarkısı da Sosyalizmin sembolüdür.

Darphane ve polisler kapitalizmi temsil ediyor. Kapitalizmde para her şeyi belirler. Ahlakı bile para belirler. Yani birileri paraya saldırdığında o kişiler kötü ilan edilir. İşte paraya saldırıyorlar. Paraya saldırınca silahlı ve görüntülü mekanizmalarıyla kapitalizm saldıranlara savaş açıyor. Profesör bilimsel bakış açısını ve hesapçılığı sembolize ediyor. Sonuçta bilimsel düşünmek ve hesap yapmak her türlü sorunu yeniyor. Ama aşka yenik düşüyor.

5 kişi bunu beğendi.