Şebeke gürültüsü

'Diğer Ekipman' forumunda yigitboylu tarafından 26 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Merhabalar. Sanayii deki işyerimde dinleti yapıyorum ve etrafımda çok akım çeken sanayii Makina ları var. Haliyle sistemimde gündüz ve gece dinleti leri arasında çok fark hissediyorum. Dükkan sahibi olmadığım için ayrı priz çektiremiyorum. Kulaklık amfim graham slee solo ultra diamond lineer güç kaynağına sahip. Bykoz nos dac ım toroidal trafoya sahip. Ayrıca topping d30 dac ım var. O da smps adaptörlü. Toroidal trafo temiz elektrik için yeterlimidir yoksa topping için lineer bir güç kaynağı kullanmak mı iyi olur. Yani lineer güç kaynakları temiz elektrik için yeterli midir?

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Şebeke problemim için önce kablolarımın kalitesini arttırdım sonra isotek filtre aldım, fakat bir kazanç sağlayamadım. Mesai saatleri içinde dinamikler çok düşüyor. Sistem çok cansız çalıyor.
    Daha sonra uzun süredir araştırdığım Makelsan 1kw online ups aldım. Fark gece ile gündüz gibi. Dinamizm geri geldi. Arkaplan ciddi şekilde karardı. Spotify bile canlı ve detaylı çalıyor. Her türlü müziği dinlemeye başladım. Şiddetle tavsiye ederim.

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Güzel çözüm olmuş.

Elektrik temizliği ciddi bir sorun. Ben epey bir line interactive ups kullandım. Tabii voltajı sürekli yeniden üretmiyor onlar. Sadece elektrik kesintisinde devreye giriyorlar.
    Online olanları da düşündüm. Ama fan sesi beni caydırdı. İkinci ana sebep de akülerinin çok dayanmaması. Ev ups çöplüğüne dönüyor bir süre sonra. 1-2 senede bozuluyorlar.

Şimdi diyelim ki, elektrik kesintisi durumu beni çok ilgilendirmiyor. Sadece voltajı regüle edip, temiz düzenli sinüs eğrileri almakla ilgileniyorum. Sağlam, fansız, küçük bir voltaj regülatörü işimi görmez mi diye düşünüyorum. Belki bu yollardan geçmiş olanlar vardır.

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Voltaj regülatörüyle sıkıntılarını aşamayanları okudum. Sizin durumunuz nedir. Ne tarz problemleriniz var, tesisatınız bağlantılarınız ne durumda. Ne tür cihazlar kullanacaksınız?

5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Evet, ups daha garanti çözüm. Ama dediğim gibi, akü ömrü ve fan sesi sıkıntısıyla alternatif bir çözüm düşünüyorum.

Çözüm de neye çözüm. Aslında belirgin bir sıkıntım da yok. Sadece "nasıl daha iyi olabilir" üzerine düşünüyordum.

Sadece şunu biliyorum. Saat 12'den sonra falan, voltaj artıyor ve sanırım normale geliyor. Genel elektrik kullanımı azalınca yani. Bunu da dimmerlı halojen tavan aydınlatmalı ışıklarımın durduk yere gece vakti giderek daha parlak aydınlatmalarından anlıyorum. Sanki dimmer'dan ayarı yükseltmişim gibi.

Bu durum şebeke kirliliği (sinüs eğrisinde kötü dalgalanmalar ve sapmalar) anlamına gelmiyor belki ama, gene de herzaman aynı olmadığını da gösteriyor gibi. Ufak tefek sapmalar da oluyordur. Epey bir ups de yaktım kötü dalgalanmalarda. Ya da zaten gidiciydi, bilemiyorum. Line interaktifler çok dandik onu biliyorum. İyileri birkaç sene çalışıyor, kötüleri 6 ay bile değil.

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Benim konumumda (sanayii ) voltaj dalgalanmasından ziyade sinüs bozunumu olumsuz etkiliyor kanaatine vardım. Bunu da line interaktif ups in ekranından gözlemlediğim voltaj değişkenliklerinden çıkarıyorum.

Ups evet çok sesli. Tek fanlı olmasına rağmen çok yüksek devirli olduğu için ses, 3 fanlı masaüstü bilgisayarımın yaklaşık iki katı. Ups i uzaklaştırmak için duvarda bir delik delip cihazı dışarı aldım.
    Şu an çektiğim zahmete fazlasıyla değdiğini düşünüyorum. Akü değişimi de 28$+kdv. 1-2 sene de bir katlanılmayacak birşey değil benim için.

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Küçük fan başa beladır. Büyük ve yavaş dönüşlü olması çok daha iyi. Ama bu tip aletlere o kadar özenilmiyor.

Benim evdeki bilgisayarımın güç kaynağı corsair'in bir modeli ve sadece sıcaklık belli bir değerin üstüne çıkınca çalışıyor. Ki çalıştığını, açılıştaki ses dışında yaz kış hiç duymadım. Ekran kartı da düşük zorlamada pek çalışmıyor, belki %10'da çalışıyor. Makinadan doğru düzgün ses gelmiyor yani. Ki bu benim için önemli (çoğu fanı söküp, sessiz versiyonlarıyla değiştirmişliğim vardır). Laptoplarda da sessiz ve serin çalışması, verimden daha önemli benim için. Böyle olunca, masaüstü bilgisayarı kapalı sanıp kapatmayı unuttuğum oluyor geceleri.

O yüzden evde ups fanını göze alamam, bir de bariz bir sıkıntı yokken (kullanmaya başlasam, bariz sıkıntının kendisi olurdu o fan, olasılıkla). Ama işyeri için siz iyi çözmüşsünüz, size iyi dinlemeler...

8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Benım kasamın içi fan dolu.Ama su ana kadar ne arka plan gürültüsü ,ne baska bir ses aldım.Bu açıdan pilli cihaz ve bu sesleri yok eden teknolojili cihazları kullanmak bence en iyisi.Eski sistemimde fan gürültüsünü kulaklık ile dınlıyordum.Ayrıca içerden bir cihaz calısınca onun sesi gelıyordu resmen.Pilli bir cihaz alınabilir enteresan bir kulaklık kullanılmıyorsa(he1000 gibi mesela) ifi bl ,chord hugo gibi.

yigitboylu ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,087
    Eski laptopumda mouse'u hizli hareket ettirince duyabiliyordum kulaklik cikisindan. :) Muhtemelen ekran karti ciddi (alternatif) akim cekiyor, ve guc gereksinim frekansi duyulabilir spektrumda olunca analog kulaklik cikisindan dinlenebiliyordu :)

Acikcasi mesele guc kaynagi dizayninda bitiyor gibi geliyor bana. High end kulaklik amfilerinin bazilarinda guc kaynagi ayri kasanin icinde geliyor, ve fiyati neredeyse amfi ile ayni. Acaip guc kaynagi topolojileri var. Hatta bu guc kaynaklari acaip konektorlerle baglaniyorlar amfiye. Cunku ara kablo sadece voltaj ve akim tasimiyor. Herifciglu voltaji uretildigi yerden degil, direk harcandigi yerden olcerek regule ediyor, yani remote sensing kullaniyor. Sirf "sensing" icin ayri kablo gerekiyor. Guc kaynagi cok kaliteli oluyor, ama ARGE uzuyor ve fiyat artiyor.

12. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Ps audio power plant gibi ürünler bunlardan bazıları. Olabiliyorsa, pil çok iyi çözüm. Örneğin büyük evlerde kesintisiz kablosuz iletişim için Google yada başka markaların Mesh networking için ürettiği cihazlar kuruluyor. Bu tipte cihazlar usb type-c ile besleniyor. Anker batteryler ile bunu besleyen hassas stereo sistem sahipleri var:)..

Ben de bu sıralar Mac Mini'ye ve mümkün olursa kullandığım NAS'a LPS(doğrusal güç kaynağı) taktırabilir miyim diye araştırma yapıyorum..

Collapse Signature Expand Signature
  13. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Bir ara Asus, N serisi dizüstü bilgisayarlar üretmişti NV56, N550 gibi model isimleriyle. 2.5 inç subwoofer çıkışı vardı. Minik bir subwoofer da laptopla beraber geliyordu hatta. Şöyle bir şeydi ürün:

Bunlarda da (en azında NV56 serisinde) en ufak bir fare hareketinde çok belirgin ve rahatsız edici cızırtılar geliyordu subwoofer çıkışından. Fakat kulaklık/hoparlör çıkışında veya kendi hoparlörlerinde benzer bir sorun yoktu. Sebebini doğru düzgün araştıramadan satmıştım, fakat kullandığım süre boyunca ekran kartı sürücü güncellemelerine göre bu cızırtının azalıp arttığını gözlemlemiştim.

Collapse Signature Expand Signature
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Doğrudur inanırım.Ben amfime supra power kablo almıştım amfi fiyatı kadardı nerdeyse o bile bir işe yaramamıştı.Şu an çok şükür çıt çıkmıyor. :) Power kablo anca arka planı sessizleştirmişti diye hatırlıyorum.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,087
    O gayet normal :) Daha guc kablosuna zirnik para vermis degilim, vermeyi de dusunmiyorum. Benim dedigim "power cable" degil de, "umbilical cable" denen nane. Genelde guc kaynagi ayri kasada olan high-end cihazlarin arasindaki baglantiyi saglayan kabloya deniyor. Bir kac ornek:

Kablonun "luks" olmasi da degil demek istedigim. Farkindaysaniz baglantilar cok pin'li. Halbuki o kadar pin'e gerek yok guc tasimak icin. Maksimum 3 pin yeterli (+,-, ground). Sebebi ise bazi pin'lerin voltaji kullanildigi yerde (amfide) olcup guc kaynagina bildirmeleri, ve o sayede guc kaynaginin voltaji super hizli ve dogru regule edebilmesi. "remote sensing" diyorlar bu naneye. "Acaip kaliteli" guc kaynagi diyebiliriz buna.

fosther, onurdogan4 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Ayrıca okuduklarımdan anladığım kadarıyla regülatörün sinüs eğrisine katkısı yokmuş.

17. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Mümkündür. Rastgele bir regülatörün sinüsü yeniden üreteceğini sanmıyorum ben de. Ancak voltaj seviyesini tutturmaya çalışıyordur olasılıkla.

Ancak bunu yapmaya çalışan cihazlar vardı diye hatırlıyorum. Elektriği temizleyen (veya iddiasında olan) özel prizler bile vardı.

Öte yandan bu işi güzel yapan cihazlar için bile kafamda "neden sinüs üretiyorsunuz ki" diye sorasım var aslında. Çünkü cihazın içine girdiği anda doğrultulup, doğru akıma çevrilecek olduktan sonra sinüsü mükemmelleştirmek yerine, doğru akımı mükemmelleştirmek üzerine mi odaklanmak gerek, diye düşünmüyor değilim.

#17 ziprar, 16 Ekim 2019
    Son düzenleme: 16 Ekim 2019