100-300$ arası Kafaüstü Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Resim dosyası sanırım eklemeye çalıştığınız, bende açılmadı.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Nuun.design

Nuun.design
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
  3. mighty

mighty
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Herkese merhaba, sanırım 6-7 senedir üyeyim ancak ilk mesajımı yazıyorum. Başlık umarım hatalı yere açılmamıştır.

Forumda kulaklığı kullananların ve ingilizce birçok siteyi kontrol ettikten sonra, 2015 yılında Berlin'den almıştım. İlk başlarda oldukça tatmin edici geldi ancak zamanla kulaklığın terlettiğini, ağırlaştığını fark ettim. Sonra da giderek daha az kullandım; 2018 yılında da sol taraftan ses gelmemeye başladı. Sony yetkili servisinde, Ankara'da kulaklığın diski değişti. Deri kısmında da hafif soyulmalar oluştu ancak bunun dışında kozmetik kusuru yok.

Son zamanlarda müzik trendim gittikçe değişti. Kulaklığı aldığım zamanlar house, trance gibi yüksek bpm şarkılar dinliyordum. Şimdiyse biraz yaş almanın da etkisi sanırım, indie rock ve indie pop, psychedelic rock, synthpop, nu-disco dinliyorum. Ancak pek müzik tarzı ayırt ettiğimi söyleyemem, çok banal gelecek ama bazen de pek müzik ayırt etmiyorum, yeni tarzlar, gruplar, türküler keşfetmeyi seviyorum. Yani genel olarak dengeli bir kulaklık arıyorum. Zaten MDR 1-A'yı da bu yüzden almıştım. Okuduğum birçok değerlendirme bu kulaklığı her tür müziğe uygun olarak betimlemişti.

Şimdi siz değerli forum üyelerine iki sorum olacak. 1) Bu kulaklığı satabilir miyim; satabilirsem kaç liraya satılır?

2) Kulaklık kaç liraya satılır bilmiyorum ancak 500 liraya satılırsa eğer, üstüne 500 daha koyup bir kulakiçi kulaklık almayı düşünüyorum. Kablosuz, spor - koşu yaparken kulaktan düşmeyecek ve dengeli ancak basları da sakınmayan bir kulaklık arıyorum. Bütçeyi de esnetebilirim eğer değer diyorsanız.

Esenlik, sağlık dileklerimle.

4. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Merhaba kullandığınız model yapı itibarıyla rahat kullanıma sahip kolay sürülebilen bir çok kullanıcıyı memnun edebilecek bir ürün, bu üründe ki sahneyi bass derinliğini sunabilecek 1000 Tl'ye kulakiçi kulaklık olabileceğini pek düşünmüyorum açıkçası.

Kullandığınız ürünün yeni versiyonu olan Mdr-1Am2B 900/1000 Tl'ye kur farkına göre satılmakta şayet üründen memnunsanız öyle bir güncelleme yapın yada benim size tavsiyem Sony WH1000XM3 2100 Tl fiyatı var piyasada ki fiyatına göre en iyi bluetooth/anc özellikli ürünlerden biri hiç kafanızı kulakiçi vs ile karıştırmadan ona yönelin dinlediğiniz türlere kısmen uygundur bass seviyorsanız beğeneceğinizi düşünüyorum.

Kullandığım çok farklı tarzlarda çok farklı ürünler var onlardan yola çıkarak bu öneride bulunuyorum. :)
    Herkesin zevki farklıdır benim duyduğumu siz duymaya bilir sizin duyup zevk aldığınız tonları ayrıntıları ben farketmeye bilirim, bu işin ucu baya açıktır anlayacağınız yani tavsiye ile bir nebze aradığınıza yaklaşırsınız... En iyi yöntem; kullanacağınız ekipmanlarla aklınıza yatan kulaklığı test etmenizdir, edebildiğiniz ulaşabildiğiniz kadarıyla. Söylediğim ürünü MediaMarkt, D&R , Sony centerlarda test edebilirsiniz ama şuan ki ülke gündemi ile pek mümkün değil bu biraz bekleyin ortalık normale dönünce player , Dac/amp, telefon ne ile kullanacaksanız onunla deneyin öyle karar verin. Kulakiçi modellerde bu pek mümkün değil .

Buarada naturel tonlama seviyorsanız eğer ve kulakiçi olsun istiyorsanız diğer bir seçenek Klipsch t5 true wireless olabilir fiyatı bütçenizi aşmıyorsa ona da bakın derim. 2300 Tl gibi bir fiyatı var. Bir çok müzik türünde başarılıdır, ona da sahibim ama foamları uymadığı için hiç kullanamadım belki yakında satarım belli olmaz forumda ilan görebilirsiniz ilginizi çekerse bakabilirsiniz... :)

Sizin elinizde ki ürünün MDR-1ADAC modeli vardı bende birinde dinleyip çok beğenmiştim bi şekilde sıfır kapalı kutusuna ulaştım aldım ama hiç açıp kullanmak kısmet olmadı en son satayım dedim 500 Tl'ye sıfır kapalı kutu zor satıldı. Sizin elinizde ki ürün maalesef düşündüğünüz fiyatlara gitmez diye düşünüyorum tabii ki ilan koyun malum sitelere şansınızı deneyin.

Umarım seveceğiniz isabetli bir ürün sahibi olursunuz, müzikle kalın. .)

mighty bunu beğendi.
  5. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Kulaküstü: Sony WH1000XM3
    Kulakiçi: Sennheiser Momentum True Wireless. (2. versiyonu yeni çıktı biraz bekleyip onu da alabilirsiniz.)

Bahsettiğiniz müzik türlerine uygun kulaklıklar. Zaten genel olarak çok iyi kulaklıklar sıkıntılı oldukları çok az yer var.
    Kablolu kulaklık + amplifier tavsiye edenler de olacaktır ama bence hiç gerek yok.

mighty bunu beğendi.
  6. mighty

mighty
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    @bayhankardas ; mesajınız için çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. Açıkçası kulaklığı denemiş birisinden yorum almak çok güzel çünkü özel bir kulaklık; bayağı bir deneyip araştırıp aldığım bir kulaklıktı. Keşke alırken bluetooth seçenekli kulaklıklardan alsaymışım. Sony'yi çok sevdim. İki yorumda da yazılan WH1000XM3 modelini forumda da görmüştüm. Ancak dışarıda kullanım için kulakiçi kulaklıkların daha rahat ve konforlu olduğunu düşünüyorum. Açık konuşmak gerekirse kulaklığı 500 lira civarına satabileceğimi düşünmüştüm, üstüne biraz daha koyabilirim diye düşünüyordum. Ama şimdi 2000 TL'lik birikim yapmam gerekiyor. O yüzden kulaklığı bir süre askıya alacağım. Şu anda da sennheiser momentum in-ear kullanıyorum. Onu da bir iki sene önce yurtdışından almıştım. O zamanlar bluetooth kulaklıklara karşı büyük önyargılar vardı. Her okuduğum yorum BT yerine kabloya yönelmemi söylüyordu. Ancak evde değil; dışarıda yürürken, spor yaparken, insanlardan uzaklaşmak için kullandığım bir kulaklığın bluetooth olması daha çok işime gelirmiş çünkü kablo beni kısıtlıyor.

@thenongran size de mesajınız için teşekkür ederim. Sennheiser, hala kullandığım, şu ana kadar 6-7 kulaklık aldığım, güvendiğim bir marka. Forumdaki insanlar ve ben de çeşitliğin önemini bilsek de gönlümü çelen bir markaya dayanamayacağım :) Sennheiser'da karar kıldım. Momentum TWS 2'yi hedefime koydum, bu süreçte para biriktireceğim.

Bu süreç biraz uzun olacağı için 4-5 ay kadar süreyle beni idare edebilecek, ucuz yollu (huawei, xiomi gibi) bir BT kulaklık arayacağım. Biraz forumu araştırayım. Sennheiser aldıktan sonra babama hediye ederim.

7. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Sennheiser momentum true wireless 1 kullanıyorum arada sırada daha dogrusu diger cihazların şarjı bitmişse mecburiyetten onu aliyorum yanıma :) Ses kalitesi fena sayılmaz kendi grubunda daha beğendiğim ürünler var. Telefon uygulaması kötü, özellikle sony ile karşılaştırınca sony’i daha başarılı buluyorum. Sennheiser da o grupta severek kullandığım ie80s var ki şahsi fikrim momentumdan çok daha iyi sahneye sahip detay bakımından. Bluetooth olarakta kullanabiliyorsun ama boyuna kablo şeklinde oluyor bu seni rahatsız etmezse onuda düşünebilirsin.

Momentum true wireless 2’yi deneme fırsatım oldu, aktif gürültü engelleme en bariz farkı bunun disinda cok buyuk farklara sahip degil bence. Kulaga daha iyi oturuyor, biraz daha küçük vs... Tercihin momentum olacaksa 2.versiyonu almakta fayda var yanlış hatirlamiyorsam 2100 tl dediler ama tam emin değilim

Ben dışarıda kablosuzu sadece işe gidip gelirken kullanıyorum, benim icin pratik olmasi hizli ve kablosuz sarj olmasi, disaridaki sesi engellemesi gibi ozellikler önemli bu yüzden en fazla airpods pro’yu kullanıyorum gayet memnunum.

Ses kalitesi konusu için birsey diyemecegim gercekten ses anlaminda yapilan yani iste cok begendim yada hic begenmedim gibi yorumlari yapmak istemiyorum. Ses kişiden kişiye değişen birseydir, zevkler renkler tartisilmaz yaa iste o mesele benimkisi

Buarada SONY WF-1000XM3 bu urunde fena sayilmaz 1500 tl fiyati vardi 1120 tl’ye düşmüş kulagina tam oturan foam’i bulursan eger guzel caliyor tasarimida guzel uygulamasi iyi hareketli muziklerde ozellikle daha bi guzel geliyor bana gore butcen kisitliysa bu urunun fiyati digerlerine gore daha cazip

8. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Momentum TW2'yi nerede denediniz ?
    Ses sürücüleri açısında 1.si ile net fark var mı ?

9. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Edit: WH1000XM3 bu model kulakustu ama gercekten konforlu padleri var ve cok hafif
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Mart 2020 ---
    Firma ismi vermiyim çünkü ürün denemeye acik degil. Firmaya gonderilen demo üründü. İki ürünü kiyaslarsam 1’e sahip olan birinin 2’yi almasina pek gerek yok diye düşünüyorum, Aktif Gürültü engelleme cook onemli degilse eger.

1.versiyonda da comply tarzi foam kullaninca pasif gurultu engellemede gayet yeterli oluyor.

Ses farkı gibi şeyler dediğim gibi kullanıcıya gore degisir, bir nebze onceki seriye gore daha net sahne sunuyor gibi yuksek seslerde cok ust uste binmiyor. İlk bakista goze carpan o oldu. Onun disinda detayli incelemedim 3/4 sarki dinledim.

10. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Teşekkürler
    1.ye sahip değilim ama deneyip beğenmiştim.
    Momentum TW2'yi araştırdım ve almayı planlıyorum. Siz tavsiye eder misiniz ?

11. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Hiç birinin olmadığını varsayarak kendim için konuşuyorum bu gurubu baz alarak ihtiyaçlar dahilinde tercihim şöyle olurdu ;
    1-Bang Olufsen E8 3.0
    2-Klipsch T5 True Wireless
    3-Sennheiser TW 2

Buarada hala fırsatım varsa çanta kullanabiliyorsam o an kesinlikle kablolu Player, Dac/Amp ve Monitor kullanıyorum. Bluetooth’un o kaliteye çıkabilmesine hala yıllar var. :)

12. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Kablolu sistem düşünmüyorum.
    Sıralamanız ses kalitesine göre midir ? Ben şahsen sadece ses kalitesini önemsiyorum. Pil ömrünün 24 yada 28 saat olması vs. önemli değil, en iyi sesi verecek olan TW kulaklık arayışındayım.

13. mighty

mighty
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    hocam çok teşekkür ederim. sony wf-1000xm3 fiyat olarak çok uygun geldi bana.

airpods pro'yu da düşünüyordum; sonuçta iphone kullanıcısıyım ve bir odyofil değilim. ekipmanlarla müzik dinlemeyi denedim ve bana zor geldi. kulaküstü kulaklıkları da yatarken dinleyemiyorum. ben genelde yan yatarım veya otururken kafamı bir yere yaslarım; örneğin otobüs camına, o da konforlu olmuyor :) benimki biraz kişisel tercih... kulaküstü kulaklıklar evde otururken harika. ama ben küçük bir şehirde oturuyorum, kulaküstü kulaklıkla garip bakışlara maruz kaldım, pek hoşuma gitmiyor.

Sony WH1000XM3B'yi de araştıracağım. O zaman ben de sizlerin tavsiye ettiği 4 kulaklık arasında gezineyim. Bir de airpods pro'nun incelemelerine bakarım. Eğer sony için iyi yorumlar okursam da bir tane sipariş ederim :)

Edit - Not: Daha önce düştüğüm hataya düşmek istemiyorum. Açıkçası ben sürekli kulaklık alamıyorum maddi durumlardan ötürü. Sonradan pişman olmak istemem. Kaliteli telefon görüşmesi + ANC + iyi sahne genişliği + konfor eğer Bang olufsen'de varsa, Sony almayıp para biriktirmek daha mantıklı benim için. Şimdi Sony'nin incelemesine baktım bir sitenin editörü yapmış; birkaç problemden bahsediyor. Tabi ben bikaç gün incelemeye devam edeceğim.

#133 mighty, 28 Mart 2020
    Son düzenleme: 28 Mart 2020
  14. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Kablolu ekipman kullanın demedim zaten. Bluetooth teknolojisi hala çok geriden gelmekte aptx , ldac vs bunlar hala iyi bir ekipmanın yanında çok sönük kalmaktadırlar. Neyse herkesin tercihi farklıdır bu bambaşka bir konu zaten.

Sıralama ses kalitesine göre, tabii ki benim için kaliteli ses (doğal tınılar, rahatsız etmeyen bass, birbirine karışmayan temiz ses) denilen özelliklere göre bir sıralama yapıyorum.

Herkesin beklentisi çok farklıdır. İyi bir kulaklık yetmez, iyi bir kaynak ve kaliteli ses formatları gerekmektedir. Ne kadar iyi bir kulaklık alsanızda bunlardan herhangi biri eksikse sizi tatmin etmeyecektir.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Mart 2020 ---
    Araştırın kafanıza yatan ürünü alın tabii ki de .

"Kaliteli telefon görüşmesi + ANC + iyi sahne genişliği + konfor" Bunların tamamını söylenen modellerin hiç biri karşılamakta yalnız...
    İlk olarak şunu belirtmekte fayda var; kaliteli telefon görüşmesi bunlarla yapamazsınız. Bunu bir kenara bırakıp yolunuza devam etmeniz gerekmekte çünkü bunlar müzik kulaklığı. Özellikle görüşme için yapılan modeller değil bu yüzden telefon görüşme performansları gerçekten düşükler. Söylenenler için konuşuyorum bi modelde karşı tarafın sesi derin geliyor sizin sesiniz çok net gidiyor, diğer bir modelde karşının sesi çok iyi gelirken mikrofonlar dış seslerden etkileniyor ve sesiniz kısık gidiyor. Başka modelde ise Anc telefon görüşmelerin de bazen by-pass olmuyor kendiliğinden devreye giriyor saçma bi şekilde karşı tarafa bağırmaya başlıyorsunuz sizi duymadığını sanıp...

Kıyafet tarzı, çanta kullanama, iş yerinde ekipmanı bırakacak yer olmaması gibi sorunlar yüzünden Bluetooth kulakiçi ürünler kullanıyorum yoksa asla beni tam anlamıyla memnun edecek ürünler değiller hepsinde bi eksik var. Bende görmezden gelmeye çalışıp o ürününde böyle bi kusuru olduğunu kabul edip kullanıyorum. :)

Çok fazla iyi denebilecek Bluetooth kulakiçi kulaklık kullandım bir çoğu hala bende duruyor ama en keyifle telefon görüşmesi yaptığım ürün
    " AirPods 2 " şuna kadar en memnun eden ürün o oldu. Gerçekten temiz sesi var, kulağınıza taktığınız anda bağlanıyor, bağlantının daha koptuğunu hiç görmedim ve karşı tarafa ses çok iyi gidiyor normal yanımda biri varmış gibi konuşuyorum hiç bir şekilde sesimi yükseltmiyorum.

Bilgisayardan görüşme yapıyorsam bu konuda da en çok Jabra Talk 55'i seviyorum. Mono görüşmede gerçekten çok başarılı.

15. mighty

mighty
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Değerli görüşleriniz için sağolun. Yine bir sürü incelemeye daldım, kafam karıştı ve gereksiz onlarca bilgiyle doldu :) sanırım sony'ye gideceğim. çünkü daha ucuz ve müzik için yeterli. Ancak sonuçta dediğiniz gibi her şey bir arada olmuyorsa, telefon görüşmelerinden vazgeçebilirim. Öğlen sennheiser TWS 2 çok güzel geldi. Sony'yi araştırdım ve fiyatı performansına göre güzel geldi. Ama su geçirmezliği yok; sporda kullanılması zor.

Telefon görüşmesi için airpods (pro almak daha mantıklı sporda kullanılabilir)
    Müzik için Sony ve Momentum
    Bang Olufsen E8 3.0 baya iyi görünüyor.

Ama sonuç olarak tek atımlık kurşunum olduğundan benim için en idealine gitmem gerekiyor... Biraz araştırayım... Kenan Doğulu dinleyeyim, yine aklım çok karıştı :)

16. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Telefon görüşmesi için AirPods Pro berbattır onun dışında kalan özellikleri çok iyi.
    AirPods 2 telefon görüşmesinde başarılı hatlar karışmasın. :)

Sony WF1000XM3B fiyatıyla özellikleri ile seni memnun eder diye düşünüyorum. Herşeyi uygulamadan yapıyorsunuz Eko, Anc vs... iPhone'a ilk bağlarken biraz zor oluyor ama sonrasında kutusundan çıkardıktan sonra otomatik bağlanıyor. Sony'nin hafif comply tarzı foamları çıkıyor içinden ses yalıtımı gerçekten güzel. Fiyat/performansıyla beni etkileyen ürünlerden biri.

Bütçe problemin yoksa (yaklaşık 2400-2500 olacak sanırım Tr fiyatı) Bang Olufsen E8 3.0 Müzikal anlamda beklenenden fazlasını sunuyor. Kablosuz şarj, Bluetooth 5.1 ve Mid/Tiz/Bass dengesini bu sınıfta iyi veren bir ürün olarak diğerlerinden bir tık üstün.

Hadi kolay gelsin hocam :)

#136 bayhankardas, 28 Mart 2020
    mighty bunu beğendi.
  17. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    @bayhankardas
    Momentum TW2'de karar kılmıştım. B&O Beoplay 3.0 da ilgimi çekti şimdi. Onunla ilgili incelemelet de oldukça iyi.

İkisi arasındaki farklardan daha detaylı bahsedebilir misiniz ? Ses olarak özellikle.

18. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Çok detaylı birşey söylemeyeceğim çünkü Sennheiser TW2'ye sahip değilim. Sadece 25/30 dakika kullandım ilk izlenimlerim Anc dışında 1.Seriden pekte bir farkının olmadığı yönünde oldu. Ben Anc özelliğini çok seven bir insan değilim onun yerine pasif gürültü engelleme her zaman bana daha cazip gelmiştir. Anc ters frekanslar vererek gelen sesi nötr çevirme olayı bunu yaparken müzikteki doğal frekansları bence bozuyor doğallıktan uzaklaştırıyor o yüzden hala çok sevmiş değilim sadece çok zorda kalırsam uçak vs gibi inanılmaz gürültülü yerlerde kullanıyorum. Onun dışında Shure sever biri olarak onun foamlarının verdiği rahatlık ve pasif engellemenin verdiği hazzı hiç birinden almıyorum.
    Niye bunları anlatıyorum dersen neden Sennheiser'ın bu ürünlerini çok sevemediğimi ifade edebilmek adına... :)
    Sennheiser'a herhangi bi ön yargım yok yanlış anlaşılmasın severek ie80s ve hd800s kullanıyorum ama kulvarları çok farklı bahsettiğimiz ürünlerden.

Bang Olufsenin doğal detaylı canlı tınılarına alışınca yapay seslerden uzaklaşıyorsun, bu nasıl bir berraklıktır diye hayrete düşürdüğü zamanlar oluyor. Elimde ki bütün kayıtlar Orijinal Audio CD elbette çok katkısı var bunu es geçmiyorum ama aynı kayıtları Momentum 1'den dinleyince kötü gelmiyor fakat tek dediğim güzel ses oluyor fazlası değil.

B&O E8 3.0
    Sahnesi ferah ve detaylı.
    Sesler çok doğal.
    Alt frekanslarda distortion nerdeyse hiç yok.
    Şarj kutusu kablosuz ve deri gerçekten premium bir his veriyor malzemesi.

Tasarım Klipsch , Sennheiser, Bang Olufsen hepsi nerdeyse aynı ufak tefek değişikler var.

Şunuda eklemeden geçmiyim kullanıp satarım vs gibi düşünceleriniz varsa Sennheiser'ın piyasası çok daha hareketlidir.

B&O E8 3.0 deneme şansınız pek yok şayet birinde denk gelirse deneyebilirsiniz.

Sennheiser TW 2'ye illa ki birinde denk gelirsiniz çünkü o çok daha fazla satacaktır. :)

Buarada Istanbul Kanyon Avm'de HifiLife mağazası var şuan kapalı virüs durumları nedeniyle ama açılınca emin olmamakla birlikte söylüyorum çünkü kulakiçi ürünlerin demosu olmuyor ülkemizde belki çok sattığı için demo kullanabilirler o zaman size yardımcı olurlar İstanbuldaysanız gidip bakarsınız.

#138 bayhankardas, 28 Mart 2020
  19. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Momentum TW1 Hifilide'de demo imkanı vardı 2.si gelince o da olacaktır
    Bang Olufsen'in Beşiktaş'ta mağazası var muhtemelen demo gelecektir virüs mevzusu bittikten sonra.

İki kulaklığın rahatlığı (fit) hakkında yorumunuz nedir ?

#139 thng, 28 Mart 2020
  20. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131

Akatlarda ki mağaza için diyorsan mağaza kapalı ve demosunun olmayacağını söylüyor B&O Türkiye'den Murat Bey. Dün görüştük kendisiyle ama bakarsınız demo sunarlar. Türkiye'de kulakiçi modellerde demo bulmak zordur. Hatta imkansızdı bir iki yıl önceye kadar.

Konfor olarak birbirlerine çok yakınlar Comply ile kullanıyorum fena değil ağırlıkları da öyle bariz farklı değil ama TW2 sanki küçülmüş biraz karşılaştırmadım. Kulağa takınca hafif çıkıyor dışarıya Tw1 gerçekten çıkıyor ama E8 3.0 daha iyi o konuda hafif piyano Black halka geçiyor ve tam siyah oluşu daha kibar gösteriyor diğeri gri olduğundan daha büyük duruyor belki boyutları çokta farklı değildir ama bakınca daha büyük gibi.