100-300$ arası Kulakiçi Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. ahmetsevgil

ahmetsevgil
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    İt01, kanas pro ve finschiyi de denedim ve fikirlerimi söyleyeyim.

Kanas Pro nun fiyatını hakettiğini düşünmüyorum. Bas seviyesi olarak etkileyici değil. Doku, sıkılık ve derinlik olarakta etkileyici olduğunu düşünmüyorum. Mid bölgesi ise yavan geldi bana. Enstrumanlar gövdeli başka bir tabirle pek etli değil, çözünürlük iyi seviyede fakat dinamizm eksikliği hissediliyor. Vokaller de duygu yoğunluğu pek yok. Tizler ise çoğu chi-fi kulakliktaki gibi oldukça başarılı yapılmış. Detay seviyesi oldukça iyi ve yormuyor. Parlak detaylı ama sivri değiller. Enstrüman ayrımı ve sahne ortalama. Çok etkileyici olduğunu söyleyemem .

İbasso İt01 Fiyat performans olarak herkesce kabul görmüş bir canavar. Özellikle Sıcak daplarla çok çok iyi eşleşen bu kulaklık detay ve çözünürlüğü yüksek V shape ses karakteriyle baya keyif veren cinsten. Bassları güçlü, pek derine inemese doku ve sıkılık olarak tatmin edici seviyede. Midler keyifli, biraz ince olsa da zamanla alisiyorsunuz ve keyif veren bir hale dönüşüyor.Vokaller temiz ve duygulu. Tizlerde yine tam tadında, ne yoruyor ne de detaydan taviz veriyor.Sahnesi oldukça geniş fakat bu başarı derinlikte yakalanamamis. OFC kablosunu herkes biliyor zaten. Pişman edecek bir kulaklık değil kesinlikle.

Oriolus Finschiye gelecek olursak, İT01 ile arasındaki fiyat farkına ses kalitesi anlamında değecek bir cihaz. Öncelikle holografik sahnesi hemen kendini belli ediyor. Ses daha dolu dolu, sahneyi dolduruyor. Midler oldukça etli ve kalin, çözünürlük anlamında iyi. Tizleri hafif parlak, analogvari bir ses hissi veriyor bana birazda. Oldukça iyi bir kulaklık .Fakat kronik kasa çatlama sorunu bu cihazda da var. Ama almaya engel değil bence. Çünkü fiyat performans olarak aldığınız ses çok güzel.

fosther bunu beğendi.
  2. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Dediğiniz çoğu şeye katılıyorum. Midlerin keyifli olduğunu söyledikten sonra, ince kaldıklarını söylemeniz dışında.

Kulaklık sıcak bir karaktere sahip özellikle. Aynı zamanda bir nebze de koyu diyebiliriz. Belki nötr'den yarım tık koyu orası tartışılır. İnce olduğu kısmına katılmıyorum. Bence yine bir ya da yarım tık kalın sesi var. Gövdeli çalan bir kulaklık zaten. Bir de @barocka hocamın tanımıyla; damarlı, gevrek..

Hani işin güzel yanı sırf gövde odaklı da çalmıyor, bas bölgesinde epey sıkı, eğlenceli ve belirgin bir konuma sahip. :)

Kur meselesi yüzünden 1000 civarında gezmeseydi, bir OSTRY kadar kasıp kavurabilirdi ortalığı. Gerçi bu haliyle de yeterli rağbeti görüyor, dediğiniz gibi.

barocka bunu beğendi.
  3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Hi Res diye bir standart var, belli kriterleri içeriyor. Japonya'dan verilen bir sertifika. Kullanan FiiO, Lear Audio ve şu an ismini hatırlamadığım farklı firmalar mevcut. Yani meselenin Sony ile alakası yok.

Sony ile ne alıp veremediğiniz var yıllardır anlamış değilim de, ucundan bir şey yakalasanız markanın üstüne atmaya çalışıyorsunuz bana ilginç geliyor :) Bu sefer olmamış :)

@Peter Hammill Finschi IT01'den de Kanas Pro'dan da daha iyi bir IEM.

Collapse Signature Expand Signature
    Synchronicity bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,087
    Standartlar belli bir kalite olcusu ortaya koyarak endustride saglikli rekabet olusturup musteriye fayda saglayan olusumlar. "Hi Res" ise standart gorunumlu bir "marketing gimmick". Neden mi?

Bakin "Hi Res"in analog ses (kulaklik, amfi) icin sundugu objektif standartin tamami bu:
    • (1) Microphone response performance: 40 kHz or above during recording
    • (2) Amplification performance: 40 kHz or above
    • (3) Speaker and headphone performance: 40 kHz or above
    iki soru:
    1. Sizce bu "standart" bir kulakligin ses kalitesi icin ne kadar anlamli?
    2. Arkadas "ibasso it01 modelinde hi-res özelliği olmadığını biliyorum f9 pro modelinde bu özellik var." yazmis. Sizce bu "standart", musteriye yardimci mi oluyor, yoksa manipule edip yanlis mi yonlendiriyor?

Sony'ye garazim olup olmadigi meselesine gelince: Ne garazim olabilir? Ancak musteriyi manipule ederek aptal yerine koyan her turlu zararli pazarlama teknigine karsiyim, hangi sirket yaparsa yapsin. Bunu Sony'nin diger sirketlerden daha cok yapiyor olusu Sony'nin sorunu. Yoksa guzel yaptigi seyleri takdir ediyorum, Z5 incelememden anlasilacagi uzere...

Kaynak:
    https://www.jas-audio.or.jp/english/hi-res-logo-en
    https://www.jas-audio.or.jp/english/corporate-member-en

#144 zxc, 16 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 16 Ağustos 2019
  5. ahmetsevgil

ahmetsevgil
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ben sizinle aynı görüşte değilim malesef . İbasso İT01 ince ve açık çalan bir kulaklık benim kulağıma göre.Berkhan bey headfonia incelemesinde de bahsetmiş bu duruma :

" it is not thick as a whole and it’s rather on the thinner side actually "

Ve son görüşünde de bunu bir eksi olarak düşünmüş:

"only thing I could say is the slightly thinner tonality and that’s it. There’s nothing else I can bring up for this price level "

Sadece berkhan bey değil baska kişilerden de bu yorumları duydum. Belki sizin daha önce denediginiz kulaklıklar it01 e göre ince çaldığı için boyle düşünüyor olabilirsiniz belki. Benim şahsi fikrim kalın sesi var demek yanitici olabilir it01 için.

Black bunu beğendi.
  6. odessa

odessa
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ben de kalın olduğunu düşünüyordum.Ancak kaynak seçen bir kulaklık olduğu için , daha iyi bir kaynakta daha açık ,hatta açık bir kulaklık olabilir düşüncesindeyim.Amatörce düşüncem tabiki...

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    IT01 kalın sesli bir kulaklık değil. Tını olarak genellikle ince kaçıyor, tonlaması biraz yüksekten ve gövdesiz.

Hi-Res dediğimiz şey bir sertifikasyon. Bunu almak için yukarıda belirttiğiniz ve daha fazla kriterler mevcut. Japonya'dan verilen bir şey olduğu için bunu alıp almamak firmaya kalmış. Bunu alıp ürünlerine badge olarak koyan ve koymayan firmalar var.

Endüstride pek çok sertifikasyon var. ISO sertifikaları her firmada var. Ama kaçı gerçekten hükümlerini uyguluyor? Bu elbette soru işareti. Bahsi edilen standart bir kulaklığın ses kalitesi için anlamlı olabilir veya olmayabilir. Bu tartışılan bir konu. Kulaklıklar için 40khz'ye ulaşılması gerekiyor ama insan kulağı bunu zaten duyamıyor. Ama duyamamasına rağmen, bunun ses kalitesine olumlu yansıdığı ve karşıt olarak yansımadığı tartışılıyor. Zaten Hi-Res dediğimiz şey daha çok dijital tarafta önem verilen bir olay. 24/96 ve üzeri HiRes kabul ediliyor.

Kulaklık tarafı için konuşacak olursak, bence bu çok önemsiz bir şey. Kulaklığın ses kalitesi için anlamsız. Tıpkı her firmanın çıkıp "hear it the way artist intended" ya da "incredible bass response" veya "sparkling highs" tipi cümlelerini sarf etmesi gibi.

Diğer tarafta yani dijital tarafta ise zaten olay kalite değil, ürünün 24/96 ve üzerini çalabiliyor olması. Yani müşteriyi kandırma veya manipüle etme üzerine kurulu bir şey yok. Bu bir audio standardı, bilimsel olarak böyle bir sertifikasyon şayet gerekliliklerini karşılıyorsanız size veriliyor.

Arkadaş F9 Pro ile ilgili böyle bir şey görmüş ve bizlere sormuş, böyle bir özellik var bir önemi var mı manasında. Kimse yanlış yönlendirilmiyor. Sony size ne yapmışsa bugüne kadar tutturmuşsunuz yok Class D dememiş S-Master demiş, yok Hi Res demiş ne kadar ayıp. Baydı artık. Hi Res çıkartması bu kadar büyük "marketing gimmick" ise bütün firmalar almaya çalışırdı. Gördüğünüz gibi çoğu sallamıyor bu sertifikayı.

Başka firmaların da yaptıklarına sesimiz çıkacaksa oturalım hepsini konuşalım. Yoksa CanJam'de en çok Sony Walkman DAP gördüm. İsterseniz gidin orada Sony sizi kandırıyor diye konferans verin, kimse sizi sallamaz. Walkman piyasaya çok sağlam yerleşti, alan satmıyor diğer sürekli alınıp satılan ekipmanlar gibi. Verdiği batarya süresini hiçbir ürün veremiyor. Ses kalitesini zaten saymıyorum. Ürünü yapan memnun, alan memnun. Yani bu mesele size mi kaldı diye sormak durumundayım.

8. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    O zaman söylediklerinize göre ne koyu ne de açık, ama ürettiği notalar ince diyebiliriz. Bu şekilde mi sizce ?

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Bence hem biraz açık hem de ince çalıyor. S modelini bilmiyorum.

Black bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,087
    Neden ön yargınızın akıl ve mantığınızın önüne geçmesine izin veriyorsunuz? Hâlâ Sony'nin bana bir şey yapmış olduğu iddianızda ısrarcısınız. Halbuki öyle olmadığını yazdım, ve delil olarak bir incelememi link verdim. Bakmadınız mı?

Bakın incelemenin özetini girişte vermişim:

"Sony XBA-Z5 - en kaliteli ses
    Sony XBA-A3 - en dusuk fiyata en yuksek performans
    Sennheiser IE800 - hayal kirikligi
    JVC FX850 - problem basslar
    T-Peos H300 - problem tizler"

Sonrasında bir üye şöyle bir yorumda bulunmuş:

"Sony ürünlerini seven biri olarak keyifle okudum.Emeğine sağlık."

ve benim cevabım bu olmuş:

"marka olarak politikalarından dolayı Sony'ye mesafeli biri olarak ben de şaşırdım doğrusu. Hatta karşılaştırmaya "muhtemelen kazanan IE800 olur" düşüncesiyle başlamıştım. Dinleyince değişti işler."

Bu yorumlarımla beni tasviriniz uyumlu mu?

Daha da önemlisi, birini ulu orta ayıplama noktasında bu kadar aceleci olmanız hayal kırıklığı oldu benim için. Fikirlerini internet ortamında yayınlayan biri olarak daha makul ve dikkatli olmanızı beklerdim.

11. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba,
    iPhone8'de DAC olmadan müzik dinlemek için kulak içi kulaklık arıyorum. Pop, halk, sanat müziği ve fantazi tarzında şarkılar dinliyorum. Momentum, Fiio F9Pro Ibasso IT01 ve Shure SE215 modellerinin incelemelerini okudum. IEM rehberi ve kulak içi satın alma rehberini sonuna kadar okudum. Zevkime göre Shure öne çıktı sanki. Ancak, epey eski bir model olması ve kablosunun uzun olmasından dolayı tereddütlüyüm. Sahnesi geniş, özellikle mid ve tizlerin ön plana çıktığı, basları yüksek olmayan 1500 liraya kadar kulaklık tavsiyesi rica ediyorum. Kulağa iyi oturması, kulağı yormaması ve malzeme kalitesine dikkat ediyorum. Bu bakımdan Çin markalarına mesafeliyim açıkçası.

12. Doge

Doge
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    etymotic er3xr ve flc 8s bunlara bi bakın derim etymoticde basslar ön planda değil tizlerde gayet iyi bence flc 8s i dinlemedim ama o da istediğinize benzerdi galiba ama ikisinide sadece telefonla kullanmak zor olur

shadow3804 ve rifat38 bunu beğendi.
  13. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İnceleyeceğim. Şu an DAC alma düşüncem yok. Telefona rahat sürülebilmesi ve iPhone uyumluluğu önplanda. Teşekkür ediyorum.

Doge bunu beğendi.
  14. Doge

Doge
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Anladım kolay sürülebilen ve istediğiniz tarza benzeyen hifiman re00 kullanmıştım fiyatı da gayet ucuz ve performansı çok iyiydi ama bulmanız zor olur onun dışında westone markasına ve Rock it sounds a bakabilirsiniz ikisinide kullanmadım ama beğenebilirsiniz diye düşünüyorum.

rifat38 bunu beğendi.
  15. hbcke

hbcke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    36
    Rock it r50 ben de öneririm doğru kaynakla harikalar yaratabilir.

rifat38 bunu beğendi.
  16. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Türkiye'de satılıyor mu Rock it Sounds? RHA 750i nasıldır? Mid ve tiz performansları açısından değerlendirebilir misiniz? İnternetten yurt dışından almak istemiyorum. Almanya'da bulunursa getirtebilirim.

17. agestry

agestry
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    DAC kullanmadan iphone kaliteli ses verir mi? Bilmediğimden soruyorum??

18. Doge

Doge
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    türkiyede bulamasanız bile almanyada bulunur büyük ihtimalle rha750i yi de duymuştum ve iphone ile uyumlu modeli vardı ama iyi mi kötü hiç bilmiyorum veyas istediğiniz tarzmı incelemesi varsa internette okuyabilirsini
    ben iphone kullanmadım ama telefonum huawei (yeni aldım eskiden zte axon 7 vardı huawei ile karşılaştırınca performansı çok daha iyiydi) ve pinnacle p1 de ses bile çıkmıyor neredeyse.o yüzden dac almayı düşünüyorum

rifat38 bunu beğendi.
  19. agestry

agestry
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    iphone kullandım bir ara, dac olmadan ses fenaydı. şimdi lg v30+ aldım. ses iyi bir kulaklıkla çok tatmin edici.
    Eşime de iphone için kulaklık düşünüyorum. Dac kullanmaya henüz ikna edemedim :)

Doge bunu beğendi.
  20. Doge

Doge
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    bende huawei p 30 lite aldım ama ses performansı berbat geldi daha doğrusu sesin şiddeti çok düşük çoğu şarkıda son ses yeterli gelmiyor 7-8 senelik android telefonlar var evde onlardan daha çok ses çıkıyor.

dac kullanmak benimde ilk tercihim değildi ama telefondan dinleyeceksem mecbur gibi şuan, iphone un performansının huawei den daha iyidir diye tahmin ediyorum o yüzden sürülmesi kolay bi kulaklıkla idare edebilir. 1 more triple ve rha ma750 direk iphone un girişine göre kulaklık üretiyordu onlara bi bakın isterseniz.

agestry bunu beğendi.