1More Triple Driver Kulaklık İnceleme Turu

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    Şuan katılmış olsanız zaten size ulaşması 20 gün alacaktır:) Gerekirse bir süre daha geciktirilir

2 kişi bunu beğendi.
  2. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Bir süre daha gecikirse katılabilirim beni sona yazarsanız çok mutlu olurum ygs sonrasında bakarım incelerim

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    Ekledim arkadaşlar. 11 kişiye ulaştık, ilginiz için teşekkür ederiz.

Kulaklığı yarın ilk sıradaki arkadaşa yollayarak turu başlatırım:)

7 kişi bunu beğendi.
  4. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Heyecanla bekliyorum :yourock

3 kişi bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Herkese iyi dinlemeler :)

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  6. Mabreb

Mabreb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Merhabalar

İnceleme ve sesi anlatabilme konusunda pek becerikli olmasam da yorumlarımı aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle ben daha çok analitik ve açık/ferah karakterde kulaklıkları seviyorum, yorumlarımı ona göre dikkate almanızı tavsiye ederim. Sesi kıyaslama konusunda Focal Spirit Pro larımı referans aldım çünkü oldukça nötr ve stüdyo sesine çok çok yakın bir kulaklık. İnceleme sırasında kaynak olarak Dragonfly Red ve Galaxy S5 kullandım fakat Galaxy S5 ile olan ses deneyimimi aktarmayacağım, sebebini sürülme kısmında açıklayacağım. Foobar2000 flac ve Spotify 320kbps (En yüksek kalite) parçalar ile kullandım.

Genel: Sıcak, yormayan bir V-Shape karakterinde. Tam bir V-Shape örneği diyemem bu alet için, dengeli karaktere yakın bir v-shape midler çok geride değil. Karanlık bir sesi yok kesinlikle tizlerde basslar kadar olmasada baskın, midlerin geride olduğunuda her zaman hissetmiyorsunuz. Hi-Fi yada Audiophile bir kulaklıktan çok eğlenceli ve genel kullanıcıya hitap eden herkesin az çok sevebileceği bir kulaklık. Sahnesi enlemesine oldukça başarılı fakat derinlik ve yükseklik adına pek bir şey hissedemedim, 3D hissayatıda pek yok. Stereo geçişleri çok başarılı ve etkileyici gerçekten ama kulaklığın en sevdiğim özelliği, vokallerdeki nefes ve benzer frekanstaki sesler çok hoşuma gitti, gerçekçiydi.

Bass: Yayvan karakterde bassları var ama kontrol konusunda hiç bir sıkıntısı yok. Yayvan karaktede olması sıkı bassları yansıtamadığı anlamına gelmiyor tabiki. Miktarı kesinlikle bir basshead seviyesinde değil ama hafiften basslarıyla ön planda olan bir kulaklık. Genel kullanıcı ve bass severlerin bass miktarından memnun kalacaklarını düşünüyorum. Yayvan olmasına rağmen ayrıntı konusunda bir şey kaybetmiyor, kaliteli ve ayrıntısı iyi bass frekansının genel olarak. Bass uzamasıda iyi seviyede. Karşılaştırma yapmak gerekirse IM-70 ten bir tık daha azlar miktar olarak ama kalite olarak 1More Triple daha iyi.

Mid: Biraz geride ve sıcak yapıdalar. Hafiften bir perde var ama gayet net temiz fiyat bandına göre, detay olarak yine fiyatına göre ideal sayılabilir. V-Shape bir kulaklık ama midlerin aman aman geride kaldığını pek hissetmedim.

Tiz: Sibilans sıkıntısı yok ama tiz kısmında hafiften parlak olduğunu düşünüyorum. Bu parlaklıktan kimsenin rahatsız olacağını sanmıyorum. Uzama konusunda ciddi bir sıkıntısı yok, yeterli gayet. Üst tizlerde netlik oldukça düşüyor ama normal buluyorum bu seviyede bir iem için, aynı olayı IM-70'de de yaşıyordum.

Sürülme: Sürmesi orta seviye bu seviyede bir iem'e göre. Galaxy S5 ile ses yüksekliği konusunda çok bir sıkıntı çekmedim ama tam potansiyeline ulaşması için biraz güç istiyor alet. Dragonfly Red'e taktığımda bass tepkisi ve sahne başta olmak üzere ciddi bir değişikliğe uğradı 1More. Bu yüzden Galaxy S5 teki sesini bu incelemeye katmadım. Gece-Gündüz farkı yok ama azımsanmayacak bir fark.

İzolasyon ve Konfor: İzolasyonu pek iyi bulmadım. Earpodstan iyi samsung telefon kulaklığından kötü. 2-3 metre uzağınızdaki birinin normal konuşmasını sıkıntısız duyarsınız müzik yokken. Dışarıya biraz ses veriyor ama sokakta, toplu taşımada kullanılmayacak seviyede değil. Konfor meselesi gayet iyi ama silikon uçlar biraz rahatsız etti kişisel olarak. Bu durum bende oldu tabi başka biri çok rahat bulabilir. Kulak kanalının başına yerleşiyor zaten, derine gitmiyor bu yüzden gayet başarılı konfor anlamında.

Yapı ve Kutu: Bu konularda fiyatının üstünde, hakkını vermem lazım. Y ayrımında metal sağlam bir parça var, jackta aynı şekilde metal ve gayet sağlam. Jacktan Y ayrımına gelene kadar örgülü ince bir kabloya sahip gayet sağlam. Kutu sunumunu çok beğendim, resimlerini koymuyorum internette mevcut zaten. 9 Çift farklı boy uçlar, suni deri mıknatıslı taşıma kılıfı,uçak adaptörü,sticker vs. ile geliyor, kutu dolu baya.

100$ bandında güçlü bir ürün. ATH IM-70 ten çok daha fazla beğendim mesela. F/P ürünü mü ? İçim rahat bir şekilde evet diyemiyorum, belki. Bu kulaklığı kulaklık zevkini bilmediğim birine önerebilirim ama, çoğu kişinin sevebileceği bir sesi var.

#26 Mabreb, 2 Mart 2017
    Son düzenleme: 9 Aralık 2018
    15 kişi bunu beğendi.
  7. Eugene

Eugene
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Sitede 1 tane Advanced Model 3 incelemem var. O tarz bir inceleme beklerseniz katılmak isterim :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    1More Triple Driver Kulaklık İzlenimim

Öncelikle Baran hocama teşekkür ediyorum bu turun gerçekleşmesini sağladığı için.

1more neredeyse 1 senedir çeşitli kulaklık sitelerinde gördüğümüz bir kulaklıktı. Merak ediyordum ama kur nedeniyle pek de radarımda değildi. Sağolsun tur sayesinde deneme fırsatı buldum :)

Yoğunluk nedeniyle fotoğraf çekemedim maalesef. Haftasonuna denk gelebilseydi sıram çok daha şükela olacak idi.

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi, Konfor-İzolasyon vs.

Kulaklık oldukça şık bir kutuda geliyor. Cidden üzerine emek harcanmış. Kutuyu açtığımızda önce bizi kulaklığımız karşılıyor. Sonra sayfa çevirir gibi çevirdiğimiz kapağın altında 6çift silikon ve 3 çift köpük uç, ufak bir derimsi kap, shirt clip bulunuyor. Fiyatı için oldukça tatmin edici buldum ben içeriği. Benzer fiyat aralığında kullandığım kulaklığımın kutusundan sadece 1 (yazıyla bir) adet comply uç çıktığını göz önüne alırsak :/

Kablo fena değil. Y-splitter'dan aşağıda mikrofonik etki hissetmedim. Kablo ikiye ayrıldıktan sonra malzeme değiştiğinden dokununca sesi iletiyor. Ancak aletin yanında verilen clip'i kullanarak bunun önüne geçmek mümkün.

Konfor konusunda bir sıkıntı yaşamadım. 11 mm'lik uçlar bana tam uydu. Kulaklık oldukça sığ bir fit ile iş görüyor. Neredeyse bir earbud kıvamında diyebilirim. Yanında verilen uçlarda hep tek katlı. Double-triple flange yok. Ben fantezi yaparak, uzun bir köpük uç taktım ama sesi olumsuz yönde etkiledi.

İzolasyon konusunda eh işte denilebilir. Ben micro driver'lı, bas portsuz, er4'le benzer boyutta bir alet kullandığımdan beni tatmin etmedi. Toplu taşımada dinlerken pek zevk aldığımı söyleyemeceğim.

Ses

Cihaz eğlenceli çalıyor. Smooth bir ses karakteri var. Genel olarak sıcak çalıyor. Sahne fena değil ve havadar. Çayır çimene uzanıp müzik dinliyormuş havası veriyor. Ancak garip bir şekilde birkaç şarkıda arkadaki seslerin sahnedeki yerleri garipti.

Bas konusunda, kendi kulaklığımdan geçtiğimde ağzımdan ilk çıkan söz "bas çok yavaş yahu" oldu. Punch fena değil, midbas biraz kamburlu da olsa iyi ancak hız düşük. Benim alışık olduğum sıkı, hızlı baslar yok. Daha yumuşak karakterli, yayvan, midbasa kayan bir bas karakteri var. Zaman zaman midlere doğru da kanama eğilimi gösteriyor. Elektronik, pop vs. tarzlarda eğlenceli ancak metal müzikte ağır kalıyor.

Kulaklık v karakterli olduğundan midler bir adım geride duruyor. Ancak çözünürlük, detay gibi yönlerden oldukça iyi not aldı benden. Pürüzsüz bir sunumu var. Vokalli müzikler gayet tatmin edici.

Tizler... Kulaklığın bence en iyi bölgesi. Cidden çok güzel ayarlanmış. Yüksek frekanslar her daim emrinize amade ancak asla kulağı yormuyorlar! İnanılmaz! Ben genelde tizleri roll off'lu sevmeme rağmen bu alet cidden kanıma girdi. Ziller, çanlar, ıslıklar süper. Sibilans sıfır. Detay, çözünürlük 10 puan!

Benim oldukça beğendiğim bir kulaklık oldu. Bas konusunda birkaç eksiğini saymazsak fiyat performans olarak rakipsiz gibi. 1More'un başında olsaydım quad driver değil de; tiz ve mid armatür sürücülerini bozmadan, daha gaddar, sıkı ve biraz daha subbas odaklı bir dinamik sürücü, çıkarılabilir kablo ve biraz daha iem'imsi bir kasaya sığdırır triple driver 2. versiyonu çıkarırdım. Ondan sonra izle bak neler oluyor.

#28 mattiadestro, 9 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mart 2017
    10 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Elinize kulağınıza sağlık :) Bir junior olarak, şu hız konusunu biraz izah edebilir misiniz? Kulaklığın sürücü hızından kasıt nedir? Neticede bir parçada ki seslerin süresi değişmiyor, hangi kulaklık olursa olsun o süre içerisinde o sesi işlemiyor mu? Ben öyle sanıyordum.

2 kişi bunu beğendi.
  10. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Muzigin hizli yerlerinde hiza yetisemeyip cozunurlukte enstruman ayriminda baslari vurmada vs sacmaliyorsa kulaklik hizli degildir diye biliyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  11. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Hızlı ritmi olan müziklerde örneğin davul seslerini atlamama, her bir vuruşu verebilme olarak algılıyorum ben de. Ayrıca, yavaş bir kulaklık, elektro gitar rifflerini biraz kamburlu şekilde verme eğiliminde olur.

5 kişi bunu beğendi.
  12. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Hocam rha t20i da bana göre çok hızlı değil bir acemi olarak ben düşündüğümü anlatayım bass vuruyor ama uzuyor sonra başka bir bass notası daha vurulunca üst üste geliyor ve biraz ortalık karışıyor. Bazı sesler boğuluyor ya da düzgün çıkmıyor benim kanımca bu :)

2 kişi bunu beğendi.
  13. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    Kulaklık bu akşam üzeri bana ulaştı, biraz fit sorunumuz var gibi ama elimden geleni yapmaya çalışacağım artık..

2 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Merakla bekliyoruz hocam izlenimlerinizi. Paketinden baya bir uç çıkıyor onlardan size uygun gelen çıkmıştır umarım. Gerçi fit sorunundan kastınız açılı yapısıysa kulaklığın ona bir şey diyemem.

15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    @Dr. Boom @akaelos YGS ci genç arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun. İstediğiniz gibi geçmiştir inşallah.

Nasıl geçti sınav bir inceleme alalım sorularla ilgili :))

3 kişi bunu beğendi.
  16. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Hocam matematik ve felsefe nin soruları zordu geri kalan kolay genelde

3 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    İyi bakalım, inşallah istediğiniz yeri kazanırsınız.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Mart 2017, İlk mesaj zamanı 14 Mart 2017 ---
    Hocam ne yaptınız :)

2 kişi bunu beğendi.
  18. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Katılıyorum, problemler ve geometri tokatladı. Vakit olsa uğraşıp çözülebilecek sorular ama sınav anında ilk denemede çözemeyince bi stres endişe basıyor. Ondan sonra çözecek olsan da nafile. Neyse hayırlısı olsun bakalım. Önemli olan LYS :evl

4 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    1More Tripple Driver izlenimlerim:

Arkadaşlar ilk olarak kulaklığı dinleme imkanını sunan Baran Bey’e teşekkür ediyorum. 2. Olarak ise bu yazıyı bu kadar geciktirdiğim için tümünüzün affına sığınıyorum. Kulaklık bana gelip gittikten hemen sonra izine çıktım ve ancak şimdi bilgisayar başına oturabiliyorum.

Kutu içeriği ve aksesuarlar:

1More Tripple Driver, kitaba benzer bir kutu içinde geliyor. Son derece şık bir sunumu olduğunu söyleyebilirim. Kitabın kapağını mıknatıslı metal parçadan tutup açınca karşımıza ilk olarak kulaklık çıkıyor. Kulaklığın kablosu güzelce alttaki bölmeye istiflenmiş. Kitabın bir sayfası daha çevirilince biri solda dikine yerleştirilmiş şekilde 3 kutu ile karşılaşıyoruz. Uzun kutunun içinde tipler, diğer iki kutunun içinde ise yakaya tutturma aparatı, uçak bağlantı aparatı ve şık bir kılıf bulunuyor.

Kulaklığın yapısı ve fiziksel özellikler:

Kulaklığın tamamen metal kasası son derece şık görünüyor ve sağlam olduğu hissini veriyor. Gövdesi biraz büyük denebilir, ancak adı üzerinde, 3 sürücülü bir kulaklık için sanırım normal. 3 sürücü derken okuduğum kadarıyla kulaklık, bas frekanslar için bir adet alışılagelmiş dinamik sürücü, mid ve tiz frekanslar için ise birer adet “balanced armature” sürcü içeriyor. Bu açıdan benim dinlediğim ilk Balanced Armature driverlı kulaklık olduğunu da belirtmem lazım. Kulaklığın yapısının büyüklüğü benim için bir sorun teşkil etmezken, kulak kanallarım dar olduğu için nozzle kısmının kalın olması, daha doğrusu ince olmaması –çünkü sanırım kulaklığın nozzle’ı iemler için normal ebatta- benim için bir fit sorunu oluşturdu.

Fit:

Şimdi bu fit meselesini biraz açacağım çünkü benim bu kulaklıkla ilgili hatırlayacağım en belirgin özellik ne yazık ki yaşadığım fit problemi olacak. Yukarıda da belirttiğim üzere benim kulak kanallarım normalden daha dar, bunu daha önce kullandığım iemlerden ve tercih ettiğim küçük uç ebatlarından anlamış bulunuyorum. Yani benim burada bahsettiğim fit problemini çoğunuz yaşamayacaksınız, ama benim gibi dar kulak kanallarınız varsa, küçük uçları kullanıyorsanız bu kulaklığı denemeden satın almayın derim.

Kulaklığın yanında 6 boy silikon ve 3 boy köpük uç geliyor. Bunlardan size uygun olanı seçmeniz çok önemli çünkü uyum kuklalığın performansını inanılmaz derecede etkiliyor. Mesela ilk aldığım gün kulaklığı pek iyi oturtamadan, 2 saat kadar üzerindeki uçlarla dinledim. Ve kendimi internette bu kulaklığın incelemelerini okurken buldum, çünkü duyduğum o kadar kötüydü ki kulaklarıma inanamadım. (Baslar vuruyor ama arkasını toplayamıyor, cılız, düşük çözünürlüklü, yapay tizler, dokudan ve detaydan yoksun, sıkıcı midler şeklinde) Kulaklığın bana gelmeden bozulduğunu falan düşündüm. Sonra uçları aldım önüme. Dediğim gibi kulak kanallarım dar ve ilk olarak en küçüklerin (10mm silikon) uyacağını düşündüm. Yazık ki bu en küçük silikon uçların yeterince eti yok ve nozzle kulaklarımı acıttı, onları eledim. 11mm köpük ve silikonları denedim. Köpük iyi olmadı, 11mm silikon iyi oturuyor gibiydi, ama sanırım bunlar üzerinde gelenlerle aynıydı zaten, sesini beğenmediklerimle... Bu aşamada kara kara düşündüm çünkü daha büyük uçların kulağıma olacağına pek ihtimal vermiyordum. Nitekim 12mm ler gerekli kapanmayı (seal) sağlamadı. Ama ilginç olarak 13mm (en büyüğün bir altı) silikon uçlar, kulak kanalına girmeden, dışarıda -adeta bir earbud gibi- kulağımda bir oturma sağladı. Bundan sonra yazdıklarımı bu şekilde kullanıma göre yazacağım.

13mm silikon uçlarla Ses:

13mm silikon uçları takınca baslar hem miktar olarak hem de kalite olarak arttı, ön plana geçti. Kulaklık gayet baslı bir kulaklık olarak kendini gösterdi. Belki bir basshead kulaklığı değil ama miktar ve kalite olarak pek çok kullanıcıyı memnun edecektir.

13mm silikon uçlarla midlerde kayıp olan doku geri geldi, midler ruh kazandı. Tripple driver’da Midler bir miktar geriden gelse de gayet güzeldi. Midlerin Momentum In Ear'da olduğu kadar basların arkasında kalmadığını da burada belirtmek isterim. 13mm silikon uçlarla buraya kadar 2 de 2 diyebiliriz...

Tizler, ah tizler… İşte burada her şeye rağmen sıkıntım var. Evet 13mm silikonlarla tizler de toparladı, pek çok yerde gayet güzel oldu ama Tripple driver’ın hi-hat yorumuyla bir türlü anlaşamadık. Benim istediğim ferahlığa bir türlü kavuşmadı tizler. Ayrıca nasıl diyeceğimi bilemiyorum ama hi-hat’in sesi kulağıma bir türlü doğru gelmedi, sanırım fit problemini tizlerde aşamadık. Ya da belki balanced armatür tizlerini yadırgadım, bilmiyorum. İlginç olan diğer zillere değil de özellikle hi-hat'e takılmış olmam, belki de sorun bende.. :)

Sonuç olarak 1More Tripple Driver benim bir şekilde fit yakaladıktan sonra, kullandıkça daha çok alıştığım ve sevdiğim bir kulaklık oldu. 3 gün değil 2 hafta dinleme fırsatım olsaydı büyük ihtimalle yazdıklarım daha da farklı olabilirdi. Ama 3 gün dinleme ile tizlerine, özellikle hi-hat tonuna ve çözünürlüğüne alışamadığım bir kulaklık oldu. Kötü bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum, sadece bana uymadı. Umarım size uyar…

#39 Mikrobiyolog, 20 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mayıs 2017
    9 kişi bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Elinize sağlık hocam.

Ben Comply Isolation 600 ile kullanıyorum, onlardan olsa elinizde belki fit sorunu aşılabilirdi. Isolation 600 ve Comfort 600 ler 1More Triple için uygun olan Comply uçları. Comfort yuvarlak bir yapıya sahip, isolation ise uca doğru daralan bir silindir şeklinde.

4 kişi bunu beğendi.