1More Triple Driver Kulaklık İnceleme Turu

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,470
    Merhaba arkadaşlar. Nick’i “M” ile başlayan Techno-Fi üyelerine vazife olduğu üzere ben de 1More Triple Driver’ı denemeye aday oldum. Bu ilginç kulaklığı kullandığım birkaç güne dair izlenimlerimi paylaşayım.

5274 eklentisini görüntüle

Kaynak olarak Hifiman SuperMini ve Sony A16 Walkman’imi kullandım. Kutu içerisinden çıkan 9 başlığı da (3 köpük + 6 silikon), konfor ve ses karakterine etkileri açısından denesem de kulak kanalımla alakalı olarak 13 mm’lik foam benim için ideal oldu.
    Dolayısıyla aşağıda yazdığım izlenimlerimi bu doğrultuda değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Şu bizim Xiaomi’nin “kardeş firması" 1More tarafından üretilen Triple Driver, gördüğüm 100 dolar civarı fiyat etiketine sahip kulaklıklar arasında en zengin paket içeriğine sahip. Toplamda 9 adet kulaklık başlığının yanı sıra, başlı başına oldukça şık olan kutusundan kaliteli ve fonksiyonel, dikdörtgen prizma şeklinde taşıma çantası ve uçak adaptörü çıkmakta.

Daha kulağınıza takmadan, üzerinde özenle çalışılmış bir kulaklık aldığınızı fark ediyorsunuz.

1More Triple Driver’ın malzeme kalitesi 100 dolar seviyesine göre başarılı. Kablolar ve jak –kısmen- dayanıklı görünüyor. Kabloda herhangi bir memory effect’e rastlamadım. Yani bükülmeler sonrası serbest bırakıldığında eski şekline dönüyor ve kendi orijinal şeklini muhafaza ediyor. Fakat sürtünme etkisiyle olsa gerek, kablonun içerisinde korunduğu kumaş dış kılıfta hafifçe pamuklanma gözlemledim.

Android / IOS işletim sistemli akıllı telefonla kullananlar için kulaklığın sağ taraftaki kablosuna 3 tuşlu bir kumanda da eklenmiş. Burada aynı zamanda başarılı bulduğum bir mikrofon da bulunmakta.

SES

En baştan şunu belirteyim, bu kulaklık 100 dolar civarı dinlediğim IEM’ler arasında en başarılı ses performansına sahip.

Kusursuz mu? Kesinlikle değil. Fakat bunu fiyat / performans oranına vurduğumuzda etiketini kolayca aşıyor diyebilirim.

Ses Karakteri :

1More Triple Driver kısmen nötr bir ses karakterine sahip. Fazla sıcak, parlak veya karanlık değil. Frekans dağılımı açısından ise bas tepkimesi kuvvetli bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Bu bölümde yazdıklarım kaynağa ve özellikle kullanılan başlık / uçlara göre fena halde değişim gösterebilir ; fakat yine de 1More Triple Driver’ın basları kuvvetli bir IEM olduğunu belirteyim.

Hatta kulak kanalınızı iyi bir şekilde izole edecek bir başlık seçip, bas tepkimesi kuvvetli ve / veya ayarlanabilir bir müzikçalara (şair burada Clear Bass’lı Sony A15’e sesleniyor) bağlarsanız, “basshead” seviyesi bir sunuma ulaşabilirsiniz. (Tabii ki mid ve tiz frekanslardan kalite ve berraklık konusunda feragat ederek)

Kulağıma ilk taktığımda herhangi bir frekansın bir diğerini ezdiğini gözlemlemedim, aynı zamanda seste “işlenmişlik” hissiyatı yaratan bir kolorasyona da sahip değil. Bu açıdan, fiyat seviyesine göre çok başarılı.

5275 eklentisini görüntüle

Bas :

Kuvvetli, gövdeli, derin ve çözünürlük olarak orta seviyede. Kros davul özellikle belirgin. Midlere sızma minimal. Fakat doku (texture) olarak çok zengin değil.

Mid :

Temiz ve berrak. Vokallerde performansı ortalama üstü.

Tiz :

Kontrollü, detaylı, hafifçe havadar ve uzanım (extension) olarak fena değil. Tizlerin rafineliği fiyatına göre başarılı. “S”lerde herhangi bir parlamaya rastlamadım. 1More Triple Driver’ın tizleri çok keskin veya çok pürüzsüz değil. Şunu da belirteyim, bir IEM için hiç de yorucu bir ses karakteri olduğunu söyleyemem Triple Driver’ın. Bu açıdan uzun dinlemeleri sevenlerin yüzünü güldüreceği (ve kulaklarına fazla zarar vermeyeceği) kanısındayım.

Yine de hafifçe törpülenerek dinamizmi azaltılmış (ve biraz daha kibar hale getirilmiş) tizlerinin rock’tan ziyade pop müzik için daha ideal olduğu düşüncesindeyim.

Diğer yandan Triple Driver’ın en zayıf bulduğum yönü, enstrüman gerçekçiliği. Ses tınısı veya İngilizce “timbre” denen ve bir akustik enstrümanın sesinin ne ölçüde başarılı şekilde simüle edildiğini belirten terim, aynı zamanda Triple Driver’ın kanımca en az başarılı olduğu noktayı ifade ediyor.

Zira özellikle dinlediğim akustik gitar, saz, keman ve çello gibi telli çalgıları içeren parçalarda, kulaklık fiyat etiketini biraz hatırlatırcasına hafif bir yapaylığa düşüyor. Fakat bu yine de yüzünüze çarpılan bir durum değil ; kaydın içerisinde örneğin akustik gitarı seçip “bunun sesi gerçekte böyle miydi ki?” diye sormadığınız sürece ürettiği ses keyifli ve tatminkar. Ve haliyle referans değil.

1More Triple Driver’ın yüksek frekanslarında hoşuma giden bir özelliği kısmen dürüst diye tabir edilebilecek bir ses sunumu olması. Dinlediğiniz kayıt kötüyse veya düşük bit oranlı bir formata kırpılmışsa (örn. mp3@128kbps) bunu sizin yüzünüze vuruyor, sizden fazla bir şey saklamıyor.

Zillerde çözdüğü detay açısından başarılı, özellikle ride’ı oldukça canlı bir biçimde çözüyor.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı :

Triple Driver’ın sahnesi kısmen kompakt yapıda ; çok geniş veya çok derin değil, lakin oldukça oranlı. Kısmen yakına konumlandırılmış bir sahnesi var diyebilirim. Özellikle canlı kayıtlardaki performansını beğendim.

Enstrümanların sahnede yerleşimi kısmen başarılı ve enstrüman ayrımı kuvvetli. Robert Plant ve Jimmy Page’in Londra Metropolitan Orkestrası’yla 1994 yılında seslendirdikleri The Rain Song’u, sahnedeki enstrümanlara ayrı ayrı odaklanarak dinlemekten fena halde keyif aldım.

Dip Gürültüsü / Hissing - Sürülebilirlik :

IEM-severlerin zaman zaman baş belası olabilen hissing’e kullandığım Sony A16 Walkman ve Hifiman SuperMini’de fazla rastladığımı söyleyemem. Yani bir anlamda bu cihazların kendilerinde bulunan hissing’i fazla yüzünüze vurmuyor kulaklık.

İnternetten araştırdığım kadarıyla 32 ohm empedansla 99dB ses basınç seviyesine (SPL – Sound Pressure Level) sahip. Dolayısıyla herhangi bir kaynakla rahat rahat sürülebileceği kanısındayım.

5276 eklentisini görüntüle

1More Triple Driver Kimin İçin?

En keskin dinamikleri sunmaması açısından rock & metal dinleyicileri için en ideal kulaklık olmayabilir. Fakat genel anlamda, pek çok müzik türünde az veya çok başarı gösterip özellikle pop parçalarında –-fiyatına göre- harikulade bir performans sunduğunu düşünüyorum 1More Triple Driver’ın.

Heybetli bas tepkimesiyle beraber elektronik müzik sevenlerin de yüzünü güldürebilir.

Üzerindeki kumandası ile akıllı telefonların yanında gelen alt seviye veya ortalama kulaklıklara çok iyi bir alternatif oluşturduğu kanısındayım. Bu anlamda 1More Triple Driver, zengin paket içeriğiyle aynı zamanda son derece iddialı bir “Headset”.

Genel itibariyle ses efektleriyle / ekolayzırla fazla oynamayı sevmeyen bir dinleyici olarak özellikle emektar Sony A16 Walkman’im ile dinlemekten çok zevk aldığımı belirteyim. Biraz Clear Bass ve tizlerde hafif bir yükseltmeyle son derece keyif verici bir cihaza dönüşüyor 1More Triple Driver.

Ve kendisini, kişisel “Hall of Fame”imde 100 dolar altı / civarında dinlediğim en iyi ses üreten IEM olarak adlandırmakta tereddüt etmiyorum.

Kudos to 1More (ve tabii ki Xiaomi)!

14 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Elinize sağlık :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Az önce teslim aldım, kutusu aşırı hoşuma gitti. Fiyatını doğru mu hatırlıyorum ya böyle kutu olamaz diyip tekrar baktım :)

6 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Evet hocam kutusu çok güzel dizayn edilmiş, kulaklıkta kalite ve görünüş olarak ondan geri kalmıyor bence.

5. fck93

fck93
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Eğer şu an sırada kimse yoksa turdan bana gelen momentum in ear ile karşılaştırmalı denemek isterim fırsat varken :)

6. Atilla

Atilla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    İmkan hala var ise bende resonate ile elimden geldiği kadar karşılaştırmak isterim.

7. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Durun! Benim de söyleyeceklerim var... Kısaca bahsetmek istiyorum ben de sıkmamak adına.

Öncelikle belirtmeliyim ki fiyat etiketine göre her yönüyle çook güzel bir kulaklık olmuş.

Daha önceden Momentum turuna da katılmıştım, orada fit problemleri yüzünden anti değresan kullanmaya başladığımdan bahsetmiştim. Bu kulaklık da dışarıdan yapı olarak ona çok benzese de normal bi şekilde taktığımda, ki her kulaklığı kulak arkası yaparım. Kulağımda olduğunu unuttuğumu farkettim. O kadar rahattı kulağımda...

Kutu konusuna gelirsek bi kaç mesaj önce de bahsettiğim gibi kutu kalitesi, sunum ve aksesuarlar takdire şayan, eksik olarak gördüğüm belki de tek şey bi flange ve triple flange uçların eksikliğiydi.

Kutu gayet güzel ee kutu ses çıkarmıyor dediğinizi duyar gibiyim, ya da gaipten sesler duyuyorum emin değilim. Ses kaliteis konusuna gelmeden önce eğer pop ve elektronik ağırlıklı dinliyorsanız okumayı bırakın ve gidin kulaklığı satın alın bu kadar net söylüyorum.

Rock ve jazzda sıkışıp ezilip büzülen abi nolur diyen kulaklık pop ve elektronik müzikte şaha kalkıyor. Midleri de hiç fena olmadığından popa da iyi gidiyor. Ama sağlam basların varlığı elektronik müziğe de yatkın hale getiriyor.

Rock müzik dinlerken özellikle, sahne daralıyor müzik sıkışıyor her şey birbirine karışıyor. Keyif pek alamadım şahsen. Tizleri de biraz sert/harsh/ buldum, Keith Jarrett köln concert dinlemeye çalışmayın bu kulaklıkla...

Ancak baslar aşırı detaylı olmasa da nasıl vurması gerektiğini biliyor ve bir ieme göre gerçekten iyi durumda. Midlerin de geri kalır yanı yok, mis ve baslar biribiriyle derin uyum içerisindeyken tiz karışınca hafif morali bozuluyor.

Fiyat etiketini düşündüğümüzde kalite olarak bu kulaklığın rekabeti kızıştırdığı aşikar. Kablosu değişmese bile ses kalitesi ger,elten fiyatına göre oldukça önde, bakmayın yazıda kötülemiş gibi olduğuma, bu bütçeyle bir şey aradığımda veya tavsiyede bulunurken kesinlikle göz önünde bulunduracak olduğum bir kulaklık...

Kaynak olarak dx80 ve ipad air 2 kullandım. Tidal hifi ve cdrip flaclar kullandım.

Beni dinlediğiniz için teşekkürler.

13 kişi bunu beğendi.
  8. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,060
    Eğer kulaklığın başı dönmediyse beni de ekleyebilirseniz sevinirim, hibritlerde iş var şu sıralar. :)

9. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,489
    Resonate turuna katıldım. 1 more ile Resonate yi karşılaştırmak hoş olurdu

10. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    Arkadaşlar tura katılım bitti normalde ama yazan arkadaşlara yollanacak. Bu mesajdan sonra isteyecek arkadaşlar için üzgünüz:)

2 kişi bunu beğendi.
  11. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    195
    Ürün elime dün (p.tesi ) ulaştı.

Öncelikle , özellikle iemlerle çok fazla içli disliyim ve hayatımda bu kadar enfes bir sunum görmedim.
    Açıkçası sunum pek de umrumda degil.
    Öncelikle malzeme kalitesi hakkında konuşmak isterim.
    Kabinlerin kıvamı çok hoşuma gitti ama kablo ve jak gerçekten bana göre bir rezillik.
    Taşıma çantası da çok hoşuma gitti.
    Zengin , çeşitli tipsler de hoşuma gitti.
    Kulakta , kabimler cok cins durmakta , keşke daha hoş bir kabin tasarımı olsaydı lakin Kabinler malzeme olarak çok kaliteli.
    Ses bana göre nötr kayak tarzda. Hem htc m8 hem ipod nano 7 hem classica ipod hem de ihifi 770 ile dinledim ürünü
    Telefonla kullanıma gayet uygun ama ihifi ile bambaşka oldu ayrıca classic ipod ile de hiç hiç ama hiç fena sayılmazdı.
    Beni terk eden kız arkadaşımı da telefonla konuşurken yeni sevgilisiyle ifşa ettim. Sessiz sessiz eray dedi çocuk kim o vs her şeyi duydum. :D karşıdan tüm sesleri alıyor arkadaşlar.
    Sese gelecek olursam
    16 bit flac ve 320 kbps kayıtlarda basslar az çözünürlükte hissettiriyor ama derinden ve dolgulu.
    Hi res kayıtlarda ise basslarin cozunurlugunde çok bir problem yaratmadı. Tam performansını kayıt belli ediyor gibi sanki bariz bir şekilde
    Midleri ise yumuşak geldi biraz eğlenceli bir kulaklık olmuş. Hafif geride ama yokluk hissettirmiyor hacimli midlere sahip. Midbasslari en çok beğendiğim 3 boyutlu diyebileceğim şekilde. Midbass (darbuka) gibi :)
    Tizleri canlı buldum , beni çok rahatsız etmedi aslında en çok tizlerini begendim.
    En çok r&b ve rock metal ramsstein gibi müziklerde coştum
    Klasik müzik performansı da üzmedi ama yine de rock altı diyebilirim.
    Sahne konusunda pek yorum yapmak istemiyorum . Geniş bulmadım
    Fiyata gelelim. Kablo daha güzel olabilirken ya da degistirilebilirken , bu kadar kutu sunumuna lüzum kalmazdı. Sonuçta kaldiriyoruz bir köşeye. Kablo 10 liralık kulakliklarinki gibi geldi bana. Bağlam yerleri ve jak kısmı da tesbih imamesi boncuklari gibi.
    Bu fiyata keyifle eğlenceli özellikle telefonla takilabilrcrginiz bir kulaklık.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7 kişi bunu beğendi.
  12. doğan özen

doğan özen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Öncelikle bu turu düzenleyen Baran hocama teşekkürlerimi bildirmek isterim.
    Fikirlerimi yazmakta geciktiğimden ötürü özür diliyorum biraz yoğundum birkaç hafta.

Kulaklığa geçelim,
    Kulaklığın kutu içeriği gerçekten dolu, kutuyu ilk açtığınızda karşınızda özel bir ürünle karşılaşmış hissi yaşıyorsunuz.
    Kulağa oturma açısından hiçbir sıkıntısı yok, taktığım gibi dış ses kısıldı.
    İlk dinlemeye başladığımda bu kulaklığın abartılmış olduğunu düşündüm, sonra daha önce pop ve elektronikte daha iyi iş çıkardığını okuduğumdan diğer tarzlarla çok uğraşmadım açıkçası, hemen o tarzlara geçtim.

Ses hususunda,
    Sahne bana bana dengeli bir yere oturmuş gibi geldi, ne geride ne yakında ama sahnenin genişliği yetersizdi ses biraz toplu geliyor.
    Çözünürlük beklediğim gibiydi ama detaylarda benzer fiyat etiketinde olan diğer iem lerden daha üstün olduğunu düşünüyorum.

Basslarda bundan önce kullandığım diğer iemlerden kesinlikle üstün (çok deneyimim yok onu da belirteyim tabii :))
    sub bass olsun mid bass olsun bilmiyorum maalesef o yüzden o kadar yorum yapamayacağım.

Midleri biraz geride maalesef yani aslında benim beklediğim bu değildi.
    Tiz hususunda da orta bir performans gösteriyor.

Not:Bugün itibariyle turdan elime resonate ulaştı.Daha yeni dinlemeye başladım, yorumlarımın doğruluğu çok iyi olamayacaktır tabi ama 1more u resonate e tercih ederim.Resonate de sahne daha geride.1more mid açısından resonate den üstün durumda.

Neticelendirecek olursak 1more u öne çıkaran bassları ve detayı oluyor benim için.Ben bu kulaklıktan bunun üzerine ne beklerdim diye düşünecek olsam sahnesinin daha geniş ve yakın olmasını beklerdim.Nötr bir kulaklık arayanlar varsa 1more güzel bir seçenek olacaktır.

9 kişi bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Elinize kulağınıza sağlık Doğan hocam :)

Benim genele göre kulaklık zevkim farklı sanırım. Sahnenin gördüğüm kadarıyla herkes daha yakın olmasını tercih ediyor ama ben tersine sanki bir konserdeyim ve sesler biraz uzaktan geliyor izlenimini tercih ediyorum. Bana bu daha gerçekçi bir konumlandırma gibi geliyor. Kafama yakın hatta bazı kulaklıklarda kafamın içinde sahne hissi yapay geliyor :)

Hem 1More hem Resonate dinlemiş beraber A-B kıyaslaması yapmış biri olarak mesela Resonate i 1More a göre çok beğenmiştim, turdan dönünce tekrar bir bakacağım hatta kıyaslama yazayım en iyisi :)

4 kişi bunu beğendi.
  14. doğan özen

doğan özen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    doğrudur hocam
    zaten zevk meselesi ben de dediğiniz gibi birisi sanki kafamın içinde bir şeyler demek istiyormuş gibi bir havayı seviyorum, hani bir derdi varmış da anlatıyormuş gibi ben de onunla beraber hissettiklerini hissedeyim.

4 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Hmm bende ne işin var senin kafamın içinde hissiyatındayım öte git biraz duyuyoruz bağırma der gibi :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Nisan 2017, İlk mesaj zamanı 21 Nisan 2017 ---
    Yaşlandık ondan belki de o kadar curcunaya gelemiyor olabilirim kafamın içinde :)

3 kişi bunu beğendi.
  16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    Ben de 1More'u Resonate arasında 1More'u tercih ederim. Yanyana kıyaslamadım ancak Resonate fazla renkli, dinlenebilirlikten uzaktı.

2 kişi bunu beğendi.
  17. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Ben de yakindan seviyorum, kulagimin icine soktugum alet uzaktan ses verince enteresan geliyor :) Ama over ear kullansam aksini tercih ederim.

18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Baran hocam, 1More turdan sana döndü mü bilmiyorum ama halen elindeyse, Resonate gelince bana bir kaç gün dinleyin sizden de kısaca da olsa bir inceleme isteriz. 1More u daha çok beğeneceksiniz sonunda muhtemelen yine ses karakteri ve doğallık sebebiyle ama Resonate in diğer filtreleri hakkında ne düşünürsünüz merak ediyorum. Filtreleri ve uçları hissedilir şekilde ses karakterine etki ediyor bence tabi :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Nisan 2017, İlk mesaj zamanı 21 Nisan 2017 ---
    Bu arada 1More Triple ı çok başarılı buluyorum, Triple oturaklı, 32 Ohm olması sebebiyle yükses sesle dağılmayan bir kulaklık. Resonate ise aynı anda karşılıklı denendiğinde bariz şekilde ferah ve açık çalan, 16 Ohm olması hasebiyle de aynı kaynakta kullanıldığında 1More Triple a göre daha düşük seste tat alınabilecek bir IEM.

Bir de Rock Jaw Japon müzik severlere çok satış yapan bir firmaymış ve Japon müzik tarzına özel tonlanmış ürünlerde çıkarmış geçmişte, acaba diyorum Resonate de de tuning işleminde bunun bir etkisi var mı bilemiyorum, merak ediyorum açıkçası sorayım bir ara firmanın cevabını yazarım. Türk müziği enstrümanlarında çünkü bana bazen yapay gelmişti ama batı enstrümanları için kulağımı tırmalayan bir yapaylık sezmemiştim.

Japon müziği hakkında bilgisi olan varsa bizi aydınlatabilir :)

5 kişi bunu beğendi.
  19. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    @Chaturanga 1More tuda şuanda. Geldiği zaman haber verir sizinle buluşurum:)

2 kişi bunu beğendi.
  20. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    304
    çok sevdiğim ostry kc06a'yı hanım makinede yıkayınca rahmetlinin yerine bunu deneyeyim dedim 80 dolara verdim siparişi aliexpresten. umarım ostry'i aratmaz:) gelince yazarım fikirlerimi.