3.5 mm uçlu kulaklığı Lightning uçlu yapmak

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 3 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    [​IMG] Hiç böyle bir şey yapanı görmedim. Daha doğrusu yapmak istediğim şey başka. Elimdeki kulaklığı Lightning girişli yapmak istiyorum. Adaptörle uğraşmak istemiyorum. Yani 3.5 mm ucunu kesip lehim yöntemiyle Lightning adaptörünün ucunu kulaklığa lehimlemek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Bu arada kulaklıkta mikrofon da var sizce çalışır mı? Resim ekleyemedim daha doğrusu ekledim görüntülenemiyor. Aşağıya adaptörün linkini ekliyorum. Lightning ucunu kesip lehimleme yapılması mümkün mü?

https://hizliresim.com/SjsIIa

2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Mundar etmeden dogru duzgun yapabilecek birini bulup uygun bir miktar para vermeniz lazim. Cunku duzgun yapilmasi el emegi gerektiren bir is. Gordugum kadariyla ici desilmeden acilmiyor lightning jak'inin. Birinin onu tekrar dogru duzgun, ve zaman icinde bozulmayacak sekilde, yani hem estetik, hem de dayanikli sekilde toparlamasi gerekecek.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Ben olsam içini deşmezdim.

Benim kafamdaki, lightning tarafı sonrası az pay bırakıp kabloyu kesmekti. Sonra 4 kabloyu birbirine lehimlemek falan. Yani yapacak olsam öyle yapardım. Diğeri biraz sakat.

5. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    İçini niye deşiyoruz hocam? Direk kabloları kesip içersindeki bağlantıları lehimlesek olmuyor mu?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Aralık 2020 ---
    Benim de düşündüğüm buydu hocam.

6. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Collapse Signature Expand Signature
    #6 Metalingus, 4 Aralık 2020
    Son düzenleme: 4 Aralık 2020
  7. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Hocam ondan var zaten. Benim kullandığım kulaklık HTC MAX 310. Adaptörle kullanmak istemiyorum. Ses gidip gelmesi sorunu oluyor. Bunun yerine kabloları kesip Lightning ucunu kulaklığa lehimlemek istiyorum.

8. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Sesin gidip gelmesi lightning jakının sağlıklı temas etmemesinden kaynaklanıyor zaten.. Yani yapacağınız işlem sorununuzu çözmeyecek.. Lightning soketini değiştirtmek yada temizletmek gibi çözümlere yönelmenizi tavsiye ederim..

refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  9. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Hayır Lightning ucunda sorun yok. Mikrofonlu ve mikrofonsuz kulaklıklarım var. Mikrofonsuz kulaklıkta bu ses gidip gelmeleri yokken mikrofonlu kulaklıkları takınca ses gidip gelmesi oluyor.

10. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    O zaman olay değişti..
    Mikrofonlu kulaklığın jakı 4 kontaktlı olduğu için adaptörün soketindeki kontaktlarla tam temas etmiyor olabilir..

11. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Yani adaptörün AUX girişinde sorun var anladığım kadarıyla. Ama mikrofonlu kulaklarımın uçlarında üç çizgi mikrofonsuzda iki çizgi var.

12. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Buna sorun diyemeyiz aslında çünkü o kulaklık jakı adaptörü sizin iki çizgili dediğiniz stereo jaklara göre yapılmıştır, üç çizgili yani mikrofonlu olanlar için değil, bu yüzden temassızlık sorunu yaşamanız normal..

13. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Hocam bu imkansız. Çünkü aldığım adaptör Apple’ın kendi adaptörü ve 3.5 mm uçlu Lightning kulaklıklar için tasarlandı ve bu kulaklıkların uçları da üç çizgili.

14. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Evet şimdi ben de denedim, lightning - 3.5 mm kulaklık adaptörüne 3.5 mm lik airpods taktım, mikrofonla görüşme yapılabiliyor, bu durumda sizin proje çalışır..
    İnce işçilik yapabilen birinin doğru uçları eşleştirip lehimlemesi yeterli..

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Kablonun yapisina gore durum cok dusuk ihtimal farkli olabilir, ancak genel olarak hayir. Cunku kablolar esnek olmasi icin plastik izolasyon yerine boya kullaniyor. 4 kablonun, izolasyonlari yok edilip lehimlenecek. Ve lehimlerin birbirine temas etmemesi icin aralarina izolasyon malzemesi gerekecek; ya da farkli uzunluklarda lehimlenecekler. Her iki durumda da, kablolarin birlesme yeri ya cok kalin, ya da cok uzun olacak, ve bu kisim kablodan daha sert olmak durumunda. Cunku lehim esnemez, zamanla kopar ve temassizlik bas gosterir. Ve ilk kazayla cekme durumunda bilin bakalim kablo nereden hasar alacak? Dolayisiyla adaptorden daha iyi bir cozum degil bu.

Iyi ve kalici bir cozum istiyorsaniz, kablonun yapisini bozmayip, lehimin jackta yapilmasi, ve kablo baglantisina mutlaka "strain relief" eklenmesi saglikli olan.

16. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Bunu elektronikçiler yapabilir mi acaba? Televizyon tamircileri falan. Çünkü Lightning jakı plastik sert bir malzeme kullanıyor. Onu kırmadan nasıl içini açacak?

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Parcalayip lehimledikten sonra uzerine silikon dokup, ardindan shrink wrap gecirebilir. Daha uygun bir yolu da vardir belki.

18. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Apple servisine gönderdiğim adaptör yenisiyle değiştirilmiş. Tahmin edildiği gibi AUX girişinin mikrofon kısmında bir arıza tespit edilmiş. Ses gidip gelmelerinin sebebi buymuş anlaşılan.

fortress34 ve pyken123 bunu beğendi.
  19. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    En tahmin etmediğim yerden çıkmış..
    Sorununuzun çözülmesine sevindim..

TechnoRom bunu beğendi.