3.5mm Female to 2 RCA Male Kablo

'Kablo' forumunda CongoFather tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Merhaba,
    Fostex TH900 Kulakligi kendi kablosu ile Devialet200 amfi/dac a baglayip deneme yapacagim.

Devialet kendi web sitesinde 2tane cikisi pre-amp cikisiolarak ayarlayip(sd card ve program ile devialette cikislar dinamik olarak ayarlanabiliyor.. icinde hem dac hem adc var) baglanti kurulabileceginden bahsetmis.

Hibrid 2xRCA to jack kablo yada 2xRCA to jack adaptor lazim oldugu belirtilmis..

3.5mm yada 6.35(1/4'') female to 2 RCA kaliteli bir kablo tavsiyeniz olur mu? 3 metre kulaklik kablosu ile amfi baglanti noktasinda kisa bir adaptor kablo yeterli olacaktir. Ama ses rengini bozacak bir degisiklik istemedigimden kablonun audiophile grade kaliteli bir kablo olmasi onemli..

Collapse Signature Expand Signature
    #1 CongoFather, 19 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Temmuz 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Kablo konusunda yardımcı olamam ama test sonucunu merak ediyorum diyeyim...

Sent from my fridge using Tapatalk

3. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Merhaba,
    Basit bir Y adaptor kablosu ile once sadece çalışabilirlik testi yapmak için Amazondan nispeten ucuz sayılabilecek KabelDirekt marka Y Adapter ( 1 x 3.5mm female to 2 x RCA male) sipariş verdim.

Amfi olarak stereo ev sistemimde yer alan Devialet 200 Fransız marka hibrit class A ve class D çalışan, amplifier/DAC i kullandım. Devialet'in bu modeli 6 ohm da kanal başına 200watt a kadar güç üretebiliyor. Sol ve sag icin companion D200 alip mono block olarak 400watt/kanal uretebiliyorsunuz.

Pre-out icin normalde ana sisteminde kullandigindan daha dusuk seviyede bir DAC(class A çalışan,max 24 bit 192khz destekleyen WM8740 DAC) kullaniliyor. Ve preout tan cikis kanal basina max 4Vrms ile sinirlandırılmış.
    Detaylar için http://stereomecmuasi.com/2016/03/devialet-200.html adresinde güzel bir inceleme var.

İşin pratiğin gelince, Devialet 200 advanced configurator yazılımı ile arkadaki bir çıkışı pre-out olarak ayarladım ve max input powerı Fostex TH900 için için 1800mW olduğundan 1,8 Vrms 1,26 Vrms olarak seçtim.

Kablo ve bağlantı şekli aşağıdaki gibi oldu ve beklediğim gibi max gücü de sınırladığım için düzgün çalıştı. Fakat kulaklık kablosuna gelen kadar 2 adaptörden geçmesi biraz kötü oldu. Henüz fazla dinleme testi yapmadığım için şimdilik temel bilgilendirme ile teknik nasıl olduğu konusunda merak edenlere bilgi vermiş oldum.

NOT: Source/Streamer Mac Mini.. Tidal ile ilk bir iki parça dinledim. Roon ve Audirvanaplus ile denemeye devam edeceğim. Resimdeki TV Mac Mini monitörü olarak müzik dinlerken kullanılıyor.

6146 eklentisini görüntüle

6144 eklentisini görüntüle

6145 eklentisini görüntüle

#3 CongoFather, 20 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ağustos 2017
    7 kişi bunu beğendi.
  4. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    625
    Güzel bir düşünce ve deneme olmuş yalnız dikkat çekilmesi gereken 2 nokta var.

1) 1.8 vrms 1.8 watt'a tekabül etmiyor. 25 ohm'a 1.8 w verebilmek için 6.71 vrms gerekli. Gördüğüm kadarıyla ayarlayabileceğiniz maksimum çıkış da 4 vrms.
    2) Pre outların çıkış empedansları genellikle kulaklık veya hoparlör çıkışlarına göre çok daha yüksek oluyor (100 ohm yaygın bir değer). Devialet 200 ile ilgili biraz araştırma yaptım fakat bu konuyla ilgili net bir veri bulamadım. TH900'ün zaten belirgin olan alt frekansları 100 ohm civarı bir çıkış empedansı ile daha da vurgulu olup seste boğukluk yaratabilir.

8 kişi bunu beğendi.
  5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Düzelttiğiniz ve araştırdığınız için teşekkürler. Tam hesaplama yöntemini bilmiyorum ama siz belirttikten sonra şöyle bir site buldum..
    https://www.headphonesty.com/headphone-power-calculator/ adresinde Fostex TH900 seçtiğimde aşağıdaki değerleri verdi.

Kulaklık Özellikleri
    HEADPHONE SENSITIVITY = 108 VRMS
    HEADPHONE IMPEDANCE - OHMS = 25 oHM
    LOUDNESS - DBSPL= 110

Buna göre yaptığı hesaplama şöyle;
    REQUIRED POWER = 64 milliwatts
    REQUIRED VOLTAGE =1,26 VRMS
    REQUIRED CURRENT = 50.6 millamps RMS

Liseden hatırladığım kadarıyla :))) P(guc) = I(akım) * V(gerilim) = I^2 * R olduğu VE hesaplanan güc ve akım dogruysa, 1,26 da doğru..
    Fostex 'in kendi specine göre hesapladığımızda 0,5 Volt RMS çıkıyor..Bir de burada bir analiz sonucu var.. http://reference-audio-analyzer.pro/en/user-report.php?id=175&page=hp-fostex-th-900

Impedance: 25 ohm
    Sensitivity: 100dB / mW
    Maximum Input: 1,800 mW

NOT. Bu arada emin olamadığım için önce çöp niyetine Samsung S8 PLUS ile gelen AKG kulaklıkla denedim :).. Ses seviyesi ve kulaklıkta sıkıntı olmayınca -50 DB de açarak Fostex ile denedim yavaş yavaş artırdım..

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Ağustos 2017, İlk mesaj zamanı 20 Ağustos 2017 ---
    NOT: Su anki degerleri kullanarak dinlediğimde seste bir bozulma olmadı sadece fazla sayıda adaptor girmesi ve ilk kablo kalitesi kötü..
    Devialet te output degerlerini cihaza göre özelleştirebiliyorsunuz. Her giriş aslında çıkış olarak ta ayarlanabiliyor(DAC ve ADC içeriyor)
    Bunun kolay olması için SAM denilen bir teknoloji kullanıyor. Seçtiğiniz Speaker markası ve Modeline göre o speakere göre çıkışını ayarlıyor.
    Benzer detaylı ayarları ve otomatik tanıma işlemini phono katı için de yapıyor.. Fakat headphonelar için buna girilmemiş. Manuel ekrandaki parametreler ile oynayabiliyorsunuz.

#5 CongoFather, 20 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Ağustos 2017
  6. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Amplinizi hoparlor ile kullanmiyor musunuz acaba?

7. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Kullaniyorum.. Mute butonunu sadece speakera etkili olacak preout a etkisi olmayacak sekilde konfigure ettim ve remote controldeki bir butonu pre-out on/off butonu seklinde ayarladim..

Kulakligi kullanirken speakeri sessize alıyorum..Fakat ayar sayesinde pre-out icin ses acik kaliyor ve kulakliktan cikis alabiliyorum.. Remote controlla pre-out u kapatip tekrar sesi actigimda ise ayni parca speakerdan devam ediyor. Devialette bu islem pc de web uzerinden hazirlanan konfigurasyon dosyasini sd card ile 1 kere amfiye yukleyerek kolayca yapiliyor..

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Dinleme sonucu hakkında bilgi vermemişsiniz. Yorumunuz nedir?