50-100$ arası Kulakiçi Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,789
    Hiç düşünmeden Kinera.

Collapse Signature Expand Signature
    furkan kocyigit ve brokeaudiophile bunu beğendi.
  2. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Ben de Kinera ile hi fi boy osv3 arasında kaldım. Genellikle rock ve jazz ağırlıklı dinliyorum. Hangisini önerirsiniz acaba?

3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,771
    Osv3 tabi ki :) bence :D

furkan kocyigit bunu beğendi.
  4. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Osv3 sanırım gerçekten güzel bir iem. Kinera Idun'a (32 ohm) göre empedasının düşük olması (19 ohm) bu sayede dışarıda telefon ile rahat sürülebilecek olması. Ve okuduklaıma göre bas tarafında daha dolu olması beni Osv3'e baya yakınlaştırdı. Umarım yılbaşına doğru biraz olsun ucuzlar. Tavsiye için çok sağolun. :)

5. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Osv3 ile ilgili tek bir sorum var. Acaba bu kulaklıkta sahne geride mi yoksa önde mi? Bir fikir verebilirseniz çok sevinirim.

6. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Peki, kişi iBasso IT01'den nereye upgrade olmalı? Mesela, 125 USD verip IDUN mu almalı? Bu, değer bir upgrade midir?
    Yoksa, bir sonraki adım Oriolus Forsteni mi olmalıdır?
    Kulaklıklar örnektir tabii ki, fikirleri paylaşalım :)

7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,217
    Ses karakteri olarak bakıyorum ben upgradeye, örneğin nötr bir iemin upgradesi ile bass odaklı hafif sıcak çalan bir iemin upgradesi farklıdır.
    İt01'in upgradesi(aynı ya da benzer karakterin daha geliştirilmişi-daha gelişmiş bass/sahne v.s) sırayla ibasso it03- oriveti primacy olabilir.
    Forsteni Idun'un upgradesi olmaya it01'e göre daha uygun bir seçenek.

OzanBc bunu beğendi.
  8. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    83
    empedans değerine fazla takılmayin derim, bu tarz kaliteli kulaklıklar dac veya müzik çalarla çok daha başka bir ses çıkıyor ortaya ,telefonlar tek başına oldukça yetersiz kalıyor ,ses çipi ve amfisi fena olmadığını düşündüğüm Meizu pro 7 plustan Hidizs ap100 e geçince ses 180 derece değişti ,aslında değişmedi ama çok daha detaylı çok daha gövdeli hacimli dolu dolu bir ses oldu bu arada kulaklikta 30 dolarlık 15 empedans değerine sahip bir Chi fi idi ona rağmen :)

9. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Cevap için çok sağolun. Kulaklıkdan sonra bir dap almak sonraki hedefim olacak o zaman :)

10. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Bahsettiğiniz iki kulaklık da radarımda. Fakat bir it01 incelemesinde, it03'e "dayılanan" bir kulaklık demişlerdi. Hani arada o kadar da fark yok gibisinden. Onu okuduktan sonra bir soğur gibi oldum. Bir sürü övgünün içinde bir yergi nasıl da kafamıza oturuyor.

Ama galiba benim esas sorunum az bilgi sahibi olmak. Bir türlü şundan emin olamıyorum:
    it03 + Hidizs Sonata (bunu aldım geliyor) ile Samsung S9+ mı?
    it01 + Kaliteli bir DAP mı? (mesela Hiby R6 var forumda, hani zorlansa alınacak bir fiyat, @VirtuFortuna 'dan da bir kıyak isteriz hem :))))
    Ya da mesela it03 + Shanling M0 mı (bu cihazı da herkes amma övdü).

Şu denklemi kafamda bir oturtsam, önüm açık bu konuda :). Tabii ki bu işin endgame'i yok anlaşılan ama adımları doğru atmak adına, önemli bir denklem benim için.

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,789
    Upgrade yapmak istediğinizde illa aynı veya benzer ses karakterinde bir şey alınması şart değil bence. Hatta bana kalırsa farklı farklı sesler dinlenmeli ki kulak iyice gelişsin. Yoksa farklı ses veren bir kulaklık dinlenildiğinde, kulaklık teknik olarak kuvvetli olsa bile "bu ne biçim kulaklık" yorumlarından geçilmiyor ortalık.

Kaldı ki verilen örnekte; IT01 ile IT03 de farklı ses veren kulaklıklar, firma aynı olmasına rağmen.

12. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Tam bir reçete aramıyorum ama benim gibi yeni başlayanlar için, deneyimli kullanıcıların katılımıyla oluşturulabilecek, kulaklık + dap eşleştirme önerileri yardımcı olabilir. Belki genel bir katılım ile alt, orta ve üst segment için genel bir öneri listesi oluşturulabilir.

13. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    83
    ben Dap + kulaklık öneririm ,HD sonata kullanmadım ama astell kern xb10 ve fiio A3 amfi kullandım (Meizu pro 7 plus ile ),ikiside çok güzel olmasına rağmen Hidizs ap100 ün 2-3 gömlek aşağıda ses olarak ,Bu arada direk endgame yapmaya çalışıyorsanız biraz zor ,özellikle odyofil seviyesinde iseniz kulağınız muhtemelen farklı şeyler duymak isteyecektir .

14. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,427
    Bütçe varsa sırayla alın. Mümkünse aynı anda birkaç kulaklık hatta birkaç kaynak kullanmak, birebir kıyas yaparak büyük tecrübe kazandırıyor.

it01 ve it03 özelinde konuşursak karakterden bağımsız olarak BENCE it03 daha üst seviye bir kulaklık. Ancak f/p oranıan bakınca it01 ile it03 rakip olabilir. Amaç daha iyi ses mi yoksa f/p ses mi? Cevap f/p ise it01'den daha yüksek f/p oranına sahip 40-50 dolarlık pek duyulmamış çin malı kulaklıklar da var. Neden daha fazla para veriyoruz?

Öneri ve tercihlerde yapılan en büyük hata bence bu. A kulaklığı 100 usd fiyatla 10x performansa sahip olsun, B kulaklığı 400 usd fiyatla 12x performansa. Biliyorum çoğumuz A kulaklığını tercih ederiz ama parayı bir kez verirsiniz, kulaklığı bin kez kullanırsınız. Sonuçta B kulaklığı daha iyi ses verir. Ucuza almak onun sesini sadece psikolojik olarak dolaylı yoldan etkiler. Bu sebeple aynı karakterde olduğunu varsaysak 1000 TL bütçesi olan biri it01 yerine it03 tercih etmeli kanaatindeyim.

Kararı verecek olan yine kulaklar tabi...

Sercan1096, returnity ve OzanBc bunu beğendi.