600$ ve üzeri Kulakiçi Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,454
    Bu başlıkta 600$ ve daha üzeri fiyatlara satılan kulakiçi kulaklıklar hakkında tavsiye verilecektir.

Lütfen sorularınızı bu başlık altından sorup, konu kirliliğine sebebiyet vermeyiniz.

Tavsiye isterken lütfen;

- Bütçenizi,
    - Sıfır veya ikinci el tercihinizi,
    - Yurtiçi veya yurtdışı alım durumunuzu,
    - Ne tür müzikler dinlediğinizi,
    - Nasıl bir ses aradığınızı,
    - Ve diğer beklentilerinizi

yazarsanız daha kısa sürede, daha doğru öneriler alabilirsiniz.

İyi forumlar.

İlgili kategori içinde yer alan geçmiş tavsiye konuları;
    http://techno-fi.net/forum/konu/300tl-ve-üzeri-kulakiçi-kulaklık-tavsiye-başlığı.2181/

#1 Baran, 27 Nisan 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nisan 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  2. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Arkadaşlar merhaba,

Halihazırda hifi bir sistemim var, aynı zamanda da shure se215 iem sahibiyim. Fakat shure se215 in beni pek doyurduğu söylenemez. Gece geç vakit hoparlör sesi pek açılmadığı için kulaklık ile devam ediyorum. Bu yüzden de daha iyi bir şey bakmaya karar verdim. Shure se215 bildiğiniz gibi biraz mid frekansları baskın bir kulaklık. Bütün frekanslarda iyi olan bir kulaklık istiyorum. Kulaklığı hifi sistemin amfisinin kulaklık çıkışına bağlayarak kullanacağım. Dinlediğim tarzlar çoğunlukla rock, blues, klasik ve caz müzik. Bütçem 1000 dolara kadar çıkabilir. Son beş yıldır kulaklık dünyasına biraz uzak kaldım, değerli önerilerinizi bekliyorum.

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Klasik için emin değilim ama net olarak oriolus mk2.Baska bisey demek istemıyorum onun dışında...Benim dinlediğim en iyi iem oldu.İnanması zor ama eldeki masa üstü sistemi sattıracak kadar iyi.İem'lere çok inananan bir insan değildim ama denemek gerekıyormuş demek ki...Kısacası mükemmel bir kulaklık.Alayım dıyorum ama eldeki sistemi bir türllü bozmak istemıyorum.Ama bellide olmaz tabii.

4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @spitzer

Fit konusunda her kulağa olmayabilir , sesi güzel ...

Ekonomik olsun dersen earsonics velvet alabilirsin , ayrıca stok kablo ile istediğin sesi alamayabilirsin bu yüzden bakır+gümüş karışımı 600-700 tl tutarında ekstradan kablo alırsan "oriolus mk2" ile aynı seviyeye gelecektir ;) Uzun uzadıya test etmedim ama ilk izlenimim budur.
    Velvette teorik olarak 3 mod bulunuyor , ruh haline göre ayarlama yapma avantajın var bu da oriolus'ta olmayan özellik.

Alacağın kablo ve bende denedim şudur;
    CrossLambda Hybrid 7N-HPOCC Pure Copper + 7N-HPSPOCC SPC
    http://www.techno-fi.net/threads/ibasso-dx200-2-5mm-3-5mm-kablolar-2-pin-sm64.8135/

2.el olarak satılık şuan , gece-gündüz fark ettiriyor kablo.

Collapse Signature Expand Signature
    #4 elektronik müzik, 30 Ocak 2019
    Son düzenleme: 30 Ocak 2019
    fosther bunu beğendi.
  5. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Oriolus rebornun rakibi yok gibi hocam dediğiniz fiyat için, özellikle laid back, olgun sunum tercih edenler için.

#5 DrWhite, 31 Ocak 2019
    Son düzenleme: 31 Ocak 2019
    DefinitioN bunu beğendi.
  6. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,816
    Velvet ile Oriolus MK2 ayrı dünyaların kulaklıkları, Velvet Oriolus'un yanında herşeyiyle sentetik kalır. MK2'nin yapamadığı diyeceğim hiçbirşey yok neredeyse, sadece zevk meselesi ve kaynak olarak iyi birşeyler istiyor alet. Çoğu kişinin son kulaklığı olacak kapasitede. Şimdiye kadar dinlediğim en özel kulaklıklardan, Jazz içinde çok güzeldi :)

Edit: Çok al-sat yapan biri değilseniz ciemde bakabilirsiniz.

mfya, refuserQ, VirtuFortuna ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Ben teorik olarak Velvetten daha iyi olan S-EM6 V2 kullandım.MK2 ile kesinlikle boy ölçüşemiyordu.Velvetin MK2 ayarında olmasını zor görüyorum.S-EM9 ile kıyaslanabilir Oriolus.

mfya, refuserQ, VirtuFortuna ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Oriolus mk2 kulaklığı genel olarak önerilmiş gibi duruyor, peki bu kulaklığı nereden alabiliriz, sanırım yurtdışından getirtilebilir gibi gözüküyor.

9. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Reborn alın sıfır alacaksanız.

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,004
    Ben S-EM9 kullanıyorum, Oriolus Reborn'u da kısa bir süre denedim. Tamamen tercih meselesi aslında.. Ben biraz daha detay sevdiğim için S-EM9 ile devam ediyorum. Bu konuda @VirtuFortuna 'nın karşılaştırmalı IEM tablosu da oldukça başarılı. Orada farklı alternatifleri de karşılaştırmalı görebilirsiniz. (Paralelde ise bass'ları oldukça detaylı, sahne genişliği ve derinliği kapalı bir kafa üstüne göre oldukça iyi olan, TH900 kullanmaya devam ediyorum.. Üçü bir arada fazla olurdu :) )

Velvet ise S-EM9 ve Oriolus yanında sanırım pek düşünülmez. Dr. White'ın dediği gibi Oriolus alacaksanız da ileride kasa problemi yaşatmayacak olan Reborn versiyonunu tercih edin fakat öncesinde bir buluşmaya katılıp alternatifleri dinlemeniz iyi olur.

Synchronicity bunu beğendi.
  11. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Earsonic sem9 kulaklığı 1500 dolar gibi bir fiyata sahip sanırım. Söylemeyi unuttum geçmişte sennheiser hd800 ve shure se535 sahibiydim. Hifi sisteme geçince onları satmıştım, şimdi yeniden gece için arayışlar başladı. Hatırladığım kadarıyla se535 de mid ağırlıklı bir kulaklık idi, hd800 ise dengeli sayılabilecek bir kafa üstüydü. Yine hd800 renginde bir iem tercih edebilirim.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Bence ikisi de pek benzemiyor hd800'e.Sem9'u cok kısa bir süre dinledim ama oriolus mk2 yani yeni adıyla reborn; Hd800'den cok daha güclü basslara sahip.Sanki biraz alakasız kulaklıklar gibi ama ikisi de güzel tiz verıyor o konuda bisey diyemem.İki kulaklıgın tizleride fazla bence.Hd800 de bass yok diye daha cok bellı oluyor ama mk2 de o kadar değil.Sem9u cok kısa dinledim ama sanki mk2'den daha koyuydu.Emin değilim ama.

Ben mk2 nin memnun edecegini düsünuyorum ama pw5 kablo ile alın.

DefinitioN bunu beğendi.
  13. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Evet HD800 hakkında dediklerinize katılıyorum, üst frekansları biraz daha baskın gelen bir kulaklık diyebiliriz ona. Biraz Google ile arama yaptım ama oriolus reborn kulaklığın satıldığı bir yer göremedim. Kendi sitesinde de stok yok gösteriyor. Siz nasıl temin ettiniz bu kulaklığı?

14. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    Oriolus midbass ile memnun eder, subbass odaklı değildir bilginize. Ayrıca sorunuzda "Dinlediğim tarzlar çoğunlukla rock, blues, klasik ve caz müzik" geçiyor, bundan dolayı etymotic er4xr sizi bu türlerde daha çok memnun edecektir, oriolus'a kıyasla. bir de s-em9, oriolus'tan çok daha hızlıdır, er4xr de keza epey daha hızlı. Oriolus'un en başarılı yanı ise midleri. Tizlerde de başarılı, detay seviyesi yine yerinde. Ancak dediğim gibi kulaklığın öne çıktığı bölüm üst midler ve midbassları. Aklıma gelmişken, ferah çalıyordu oriolus. Er4xr'nin çözünürlük seviyesi yüksek ve midleri çok daha yakin seslendiği için sahnesi daha dar olacaktır, bunu da eklemiş olayım.

#14 florence, 1 Şubat 2019
    Son düzenleme: 1 Şubat 2019
    mfya, refuserQ, mattiadestro ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,778
    Hifi sistemin amfisine bağlanarak kullanılacaksa Er4xr veya P1 gibi kulaklıklar daha uygun bence. Oriolus hassas bir iem.

16. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Arkadaşlar yeni öneriler de geliyor ,tekrardan teşekkür ediyorum. Aradığım sesi kısaca söyleyeyim, sanırım biraz konu dağıldı, her frekans aralığında aynı tepkiyi verebilecek bir kulaklık arıyorum ben. Herhangi bir frekansı baskın veren hoparlörleri veya kulaklıkları pek sevemiyorum. Zaten işin doğasına da aykırı olduğunu düşünüyorum, tabi zevkler renkler konusu ayrı bir durum herkese de saygı duyarım bu konuda. Özetle Dediğim gibi her frekansa eşit yaklaşan bir kulaklık tercihim olur.

17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Oriolus'un oyle cok öne cıkan frekansı pek yok ya...Yani bass desem öyle baltalayacak kadar değil ,tiz deseniz ,genel tınıyı tiz oluşturmuyor...Mid olarak pek hatırlamıyorum ama...Mesela hd650 deseniz direkt mid baskın derim ama oriolus'da oyle bisey pek yok diye hatırlıyorum.Tabii pek flat denilebilecegini sanmam ama üzmez diye düşünuyorum konumu itibarı ile ... :)

DefinitioN bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Oriolus MK2=HER FREKANSTA İYİ LAN BU "kendi kendime".

Baskınlık yok.Bas-mid-tiz flat düzlemin bir tık üstünde gibi çalıyor.Her frekansa doyuyorsun.Ancak agresiflik,boğulma,tonda kaydadeğer sapma hissetmiyorsun.Kulaklığı farklı kılanda bu.

#18 DefinitioN, 2 Şubat 2019
    Son düzenleme: 3 Şubat 2019
    fosther bunu beğendi.
  19. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Oriolus mk2 bence de tam bir keyif makinesi ama @spitzer flat ses arıyor arkadaslar, Oriolus uymaz arkadaşa..

VirtuFortuna ve Synchronicity bunu beğendi.
  20. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,816
    Dinlediğim kadarıyla bu tanıma Prelude'de uyuyor. Hatta buluşmada dinleyip aradığım şey demiştim. Yoğunluklu olarak Jazz'ın tüm türleri ve az da olsa Blues ve Rock dinlerim. Ben aradığımı bulmuştum gerçi ama tavsiye vermesem mi diye düşündüm. Malum, bilinmesine rağmen kimse yazmamış...Olsun:), hatırlatmak iyidir.

fortress34 bunu beğendi.