Acemi odyofil için sistem önerisi.

'Kulaklık Genel' forumunda Punch tarafından 30 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. Punch

Punch
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhabalar.

Yeni üyeyim. Öncelikle böyle güzel bir sitede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biraz geç keşfettim ama daha uzun vakitler inceleme ve bilgilenmek icin burada vakit geçireceğim.

Normalde hazırcılık hiç huyum değildir ama bu sefer açılmış önceki konuları uzun uzun incelemeye vaktim olmadığı icin belki de daha önce konuşulmuş şeyleri tekrar edersem kusuruma bakmayın.

Aciliyetim şurdan kaynaklanıyor. Geçen hafta kulaklığım bozuldu, yarin da Amerika’ya gidiyorum. Gitmişken yeni kulaklık almayı düşünüyorum. Normalde böyle bir şey hesapta yoktu. O yüzden uzun uzun araştırma yapacak vaktim ve bilgim maalesef yok.

Kısaca bahsedeyim.
    ie80 kullanıyordum. Sağ teki aniden ses vermemeye başladı. Bir haftadır yaptıgım araştırmalar sonucu ise gördüm ki ben zaten o kulaklığı kullanmıyormuşum. Çünkü iPhone 7’de kullanıyordum.
    Meğer bu iyi ses olayı kulaklıkla bitmiyormuş

Şimdi iyi bir kulaklık (en az ie80 ayarında) ve bu kulaklığın hakkını verecek bir player almak istiyorum.

Kulakiçi olması gerekiyor. Yolda yururken falan kullanıyorum genelde. Metal muzik dinliyorum.
    Bütçem toplamda 1000$ Civarı
    Bunu en verimli şekilde nasıl kullanabileceğim hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Şimdiden teşekkürler.

2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,066
    Öncelikle foruma hosgeldiniz...

Ben metal müziğe uyum konusunda emin olmamakla beraber oriolus reborn tavsiye ediyorum.Oriolus ile metal dinleyenler daha iyi bir kıyaslama yapabilir.

Onun dışında Amerikada noble audio diye bi firma var.Bir araştırınız incelemeleri okuyunuz ,buradan da tavsiye gelebilir noble audio ile ilgili.Metal dinlemediğim için kesin bir yorum yapamıyorum ama en azından bir kaç marka ve fikir verebilirim noble gibi.

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,217
    600 dolara Campfire Polaris(davullar yüksek vurgulu,ziller orta vurgulu) , ya da 500usdye ibasso it04(ziller yüksek vurgulu/davullar hafif vurgulu) alıp, kalanı ile de Cayin n5ii ya da Hiby R6 türü bir dap alabilirsiniz. 1000usd'nin hepsi ieme ayrılmışsa @fosther'in dediği gibi Oriolus Reborn(davullar yüksek vurgulu/ziller kabloya bağlı olarak orta/yüksek bir vurguya sahip) alınabilir.
    Tavsiyeler metale göre verilmiştir.

Collapse Signature Expand Signature
    xxyx, fosther, denizdilli ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Dersolmaz

Dersolmaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    az once fastfalcon un mesajını gördüm forumda it04 2999 tl yazıyordu.Forumda da virtuafortuna hiby r6 yi 2250 ye satıyor sanirim. Ikisini alıp ďiekt sonlandırmış olabilirsiniz problemi.

xxyx ve mfya bunu beğendi.
  5. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    59
    DAP olarak, eğer bulabilirseniz Sony NW ZX300A da iyi bir alternatif olabilir. ZX300A, ZX300'ün neredeyse yarı fiyatına satılıyor ve anladığım kadarıyla tek fark 64gb yerine 16gb dahili hafızası olması. Geçtiğimiz günlerde Head-Fi'de $360'a satılan bir adet ZX300A vardı.

6. metsat

metsat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Butceniz 1000 dolar ise Shure SE846 (900 dolar civarında) veya kucuk kardesi Shure SE535 (500 dolar civarında) düşünmenizi tavsiye ederim. Yolda yürürken dinliyorsanız bu iki kulaklikda disaridan gelen sesleri gayet iyi izole ediyor.

7. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,174
    Bütçe bu kadar genişse ve takıntımız izolasyon ise custom iemler varken shure'ların esamesi okunmaz.
    (Örnek: Custom Art FİBAE3 525€)
    Se535 ve se846 kendi fiyatlarını hakedecek kulaklıklar değil, 10 yıl kadar önce iem piyasasında bu kadar çeşit yokken başarılı idi ancak geçen yıllarda ismini bile zor telaffuz ettiğimiz yenilikçi markalarla beraber iem dünyasında rekabet çok ciddi arttı.
    1000$'ı se846'ya 500$'ı da se535'e vermek yazık olur :)
    Şahsen belli bir zaman se535 kullandım ve metal için en kötü tercih olabilir, ben olsam tizleri abartılı olmayan bir kaynakla Oriolus Reborn, bulunursa ucuza MK2 tercih ederdim.

8. metsat

metsat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Hocam neden se535'in metal icin kötu bir tercih oldugunu düşünüyorsunuz? Tizleri ön plana çıkarmayan mid ve bass agirlikli bir kulaklık diye kaldi benim aklımda. Tabi dinleyeli uzun zaman oldu. Yanilabilirim.

9. returnity

returnity
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Eger asiri bass sevdaniz yoksa Campfire Andromeda'yi oneririm gonul rahatligiyla. 1 yildir metalin tum turlerini dinleyen biri olarak oldukca orgazmik anlar yasatiyor bana. Forumda incelemesini yapmistim, internette de bolca incelemesi mevcut.

Solaris'in cikisiyla ikinci eli de hareketlendi head-fi'da ama sifir isterseniz bu yilki Black Friday'de makul firsatlar olacaktir.

10. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    Amerikadayken internetten mi alacaksınız kulaklığı yoksa belli satış noktaları felan var mı aklınızda? O kadar çok seçenek var ki ve Amerika'ya giden kişi sayısı o kadar az ki öneri vermek zor oluyor. Özellikle son yıldaki dolar kuru patlaması bizi Amerika'dan o kadar uzaklaştırdı ki şu anda techno-fi bizim için bir şeylere ulaşabilme konusunda en uygun seçenek. Buna ek olarak kullandığımız ve çokça bildiğimiz yani herkesin ortak kanaat getirip bu iyidir diyebildiği ekipman çeşidi ister istemez azaldı.

Japonya'da ki gibi Hİ-Fİ mantığı güden birkaç mağaza muhakkak orada da vardır. Onlarca kulaklığı almadan önce deneme imkanının olduğu. Direk oraya gidip dinleme imkanı bulup almak çok iyi olurdu.

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa sizin için harika olurdu.

11. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,174
    Se535 vokallerde başarılı, geri kalan transparanlık, ayrım, sahne, çözünürlük ve alt frekans cevabı olarak geride maalesef.
    Bassları daha çok mid bass merkezli, alt frekansları sub-low bassları başarılı değil alt frekanslara inemiyor, tizleri ise resmen rendelenmiş şekilde.
    Ride cymbal,crash cymbal, hi hat gibi zillerin vuruşları karmaşıklık içinden düzgün bir şekilde ulaşamıyor.
    Ben kullandığım zamanlarda vokal seslerinin doğallığını beğenmiştim.

12. metsat

metsat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Hocam forumda bilgi edindiğim kadar se215'de denemişsiniz. Hepsiburada 630TL'ye satıyor. Bu fiyata değer mi? Yoksa bu fiyata baska bir kulakici önerirmisiniz? Sunuda belirtmekte fayda var, her turlu müzik turu dinliyorum yeterki iyi master edilmiş olsun. Su an günlük kullandigim kulaklık kafa ustu Sennheiser HD6XX. Shure se215 birazda olsa HD6XX'in ses imzasını andiriyormu? Sicak bir ses imzası tercihlerimin arasindadir.

Punch arkadasimizin affına siginarak soruyu soruyorum, çünkü konudan biraz sapmış oldum.

13. Totem

Totem
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    72
    Kardeşim, ibasso dx200 , it04 al arkana yaşlan hem Stream desteği de var.

14. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,174
    Öncelikle konuya girmeden bir girizigah ile başlayayım.

Kullanmakta olduğunuz HD6XX(massdrop ed.) Sennheiser'in yıllara meydan okuyan ve halen bu versiyonu bazı farklılıklar sebebiyle fanatik bir kullanıcı kitlesi olan, açık tipte tam boy kafaüstü bir kulaklık.Bu kategoride mid-fi'ın önde gelen modellerinden olmasıyla kendi barındığı özellikleri kulakiçi bir kulaklıkla kıyaslamak-kıyaslamaya çalışmak her konuda yanlış olacaktır.

Açık tipte bir kulaklığa göre benim daha çok beğendiğim geniş(fazladan) olmayan sahnesi, abartısız(bazıları için eksik) bass frekansları ve neredeyse dengeli çalan, müziği daha uzun zaman yormadan dinletebilecek belki de uzun zaman bıktırmayacak bir kulaklıktır, yeri ayrıdır.
    Öyle frekansları makyajlanmış müzikte birşeyleri göze sokmaya çalışmayan ender kulaklıklardandır.
    "HD6XX'im var zaten sadece sıcak çalsa yeter" diyorsanız ayrı bir mesele.

Shure SE215 gibi bir kulaklığa benzetmek veya yakın noktalarını anlatmaya çalışmak tamamen boşa kürek çekmek olur.
    İlla bana soruyorsanız müzikalite olarak alınmaz...
    Sesteki sıcaklığı nasıl yorumluyorsunuz bilemiyorum ancak benzer bütçede bu parayı en iyi hangi ekipmanla tüketebiliriz derseniz forumda 2.eli olan IT01'i kesinlikle değerlendirebilirsiniz.
    Kulakiçine uygun fiyata iyi bir başlangıç olur, forumda incelemesi de var okuyabilirsiniz.

Kulakiçi ve kafaüstü benim için çok farklı kategoriler benzeştikleri noktalar bile ayrı olmalı, bu yüzden olabildiğince dikkatli yaklaşmaya çalışıyorum.
    Birazda son zamanlarda yapılan yanlış önerilere ses çıkmamasından ve her alınan ilk kulaklığa göre üstünkörü tavsiyelere anlam veremediğimden korkuyorum artık.
    Umarım kısa da olsa düşündüklerimi anlatabilmişimdir.

#14 Synchronicity, 7 Kasım 2018
    Son düzenleme: 7 Kasım 2018
  15. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    Se215 bence o fiyatın çeyreği bile etmez. 100-120 liralık KZ ZST bence ondan daha iyi en azından ses dengesi var. Tabii kulağınızı tırmalayan tizleri sorun etmiyorsanız alabilirsiniz. Ayrıca soğuk ve metalik bir sesi var. Yıllar geçti üstünden ama hala unutmadım. Başka arkadaşları bilmem ancak eski zamanlarda çoğu kişi tarafindan sevilen se215 için benim yorumum bu.

furkan kocyigit bunu beğendi.
  16. Punch

Punch
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    amerikada mağazadan alacaktım.
    kabin memuruyum, rastgele aralıklarla amerikaya gidiyorum. ama kaldığım süre kısa olduğu ve çevreyi uzun süre keşfetme şansım olmadığı için bildiğim kadarıyla mağazaları araştırıyorum.
    manhattan'da b&h adında bir elektronik mağazası vardı bildiğim, oraya gittim. custom cihazlar ya da çok fazla seçenek yoktu. yine de 100'e yakın kulak içi kulaklık modeli vardı. kendi fiyat aralığımda 15-20 model arasından bildiğim markalardan birini seçmek zorunda kaldım ve yine sennheiser(bu sefer bir üst model) ie80s aldım.
    dap olarak da 20 civarı model vardı ama o konuda hem sıfır fiyatları yüksek geldiği için hem de teknik bilgim yetersiz olduğu için bir tercih yapmadım.

aslıda thy osaka seferlerini iptal etmeden önce osaka'da kaldığımız otele 15 dakika yürüme mesafesinde yodabashi adında bir avm vardı ( https://www.osakastation.com/yodobashi-camera-yodobashi-umeda/ ). sadece kulaklık kategorisinde yüzlerce seçenek bulabiliyorduk.

malesef amerikada böyle bir yer bilmiyorum. bilen varsa bir dahaki gittiğimde ziyaret ederim. best buy'larda da bu konuda pek bir şey yok.

o yüzden dap olarak da ikinci el astell&kern ak70 aldım.
    bu iki cihazın uyumu ve metal müzik konusundaki performansını ise biraz şansıma bıraktım. pazartesi elime ulaşacak. bakalım umarım pişman olmam.

yardımlarınız için de çok teşekkür ederim bu arada. tavsiyelerinizi yine de inceleyeceğim. ilerde olası bir güncelleme yapmak istersem aklımda dursun :)

17. Punch

Punch
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tavsiyeleriniz için teşekkürler. ayrıca dap için de teşekkür etmem gerekiyor sanırım çünkü onu da sizden aldım galiba a&k mk70 :D