Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Benim kulakliklarim genelde 5-25 frekans araliginda ayni sarkiyi apple urunlerinde baslar vurup gecerken note 2 ve sony x1061 gibi frekans araligi genis ve calmakta acele etmeyen media calarlarda basi eze eze vurgulayarak vuruyor.benim kastettigim frekans araliginin farki bu. 20 - 20 aralikta ise detaydan ziyade ritim costurma ve heyazan on planda oluyor. Aslinda bu aralik hi fi ye pek uygun bir aralik fegil sadece zevk icin dinleyenler icin yapilir. Geneldede amerikan urunleri hep bu araligi kullanir. Bu isin asil ustasi japonlar ben frekans araligini olabildigince genis tutayimda isteyen istedigi muzigi dinlesin der.sesleri duymak acisindan. Yoksa daha guzel olacak diye birsey yok. Bende cok sahit oldum kagit ustunde dort dörtlük ama gelgelim tad vermiyor. Ama tabi burada sadece sürücünün ozelligi yetmez artik kulaklik kasasida cok onemli. Hatta kasanin ham addesi bile sesi etkilyor. Ahsap kasa basi daha yumsak veriyor. Metal kasalar daha cok sert ve güç isteyen baslarda tinili bir ses veriyor. Seramik kasa daha farki. Kasanin kabin basinci yine etkiliyor. Arabalarda bile bu boyledir ayni sistem farkli marka veya sedan hp de farkli ses verir. Vs vs. Samsung un sadece note 2 si harika digerleri siradan. Ama apple ürünleri hep ayni tarz. Coskulu muzik ritim. Tipik bir tuketim tolumunun muzik anlayisini yansitiyor. Ama zeki muren dinleyemezsin sezen aksu nun hüznü yavan gelir tam hissedemezsin. Vs vs. Tabiki benim amacim ekipman yaristirmak degil hepsinin ayri guzel tadlari var. Bazen arabayla surat yapmak istersiniz bazen de sokaklarda yavas yavas gidip unuttigumu bir seyi hazirlamak isteriz. Malesef bana bunun hepsini tek bir media calar vermedi ve bu yuzden her tarz icin nerdeyse ayri media calar ve kulaklik ve hatta amfim var. Amfi bile farkli tadlari var.

2. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Yanlış biliyorsam düzeltin lakin bugüne kadar incelediğim kaynakların hepsinde frekans aralığı 20hz-20khz'dır. Dx100,C4 ve bi dünya amfi ve Dac öyleyken kulaklığın 5hz-40khz olması neyi değiştirir ki? İnsan kulağının 20khz duyduğunu ve üst frekanslara yabancı kaldığı aşikarken.

Collapse Signature Expand Signature
  3. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Simdi artik sadece kulakliklarda degil hatta amfi ve media calarlarda da bence frekans araligi uyumlu olmasi gerekiyor. Idealizm acisindan söylüyorum tabi. Mesala media calariniz ve amfiniz 20- 20 olsun kulakliginiz cok iyi 4-25 olsun o kulaklik size cok siradan gelir. Ve hemen satmayi dusunursunuz. Oysa kulaklik yerine amfi ve media calari degistirdiginizde kulaklik aslinda ne kadar iyi bir kulaklik oldugunu anlarsiniz.benzer sey bunu terside olabilir. Sibilance dedigimiz olayin ozunde de kanimca bu frekans aralihi ve ekipman uyusmazligi ve hatta kabliya kadar giden bir uyumsuzluktan oldugunu düşünüyorum. Hersey uyumlu olursa hicbir sorun olmaz. Teknolji ihanet etmez mutlaka bir yerde eksik var demektir bir sey tam olmuyorsa. Ama tabi burada oaranin gucunude unutmamak gerekir. Para herseyi uyumlu hale getirmek icin en iyi arac. Ve tabi deneyim bilgi.

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Son mesajınızda baya yanlış şeyler düşünüyorsunuz yalnız, onu belirteyim.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @DASM
    Bu yazdığınız bilgileri nereden alıyorsunuz acaba? Bunca yıldır bu işin az-çok içindeyim ama ilk defa duyuyorum çoğu söylediğinizi. Frekans aralığına falan takılıp üzmeyin kendinizi.
    Ayrıca şu böyledir bu böyledir demenizden rahatsız oldum açıkçası.

6. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Hangi insanin kulagi herkesi tek tek kim ölçü. Belki benim ki daha cok duyuyor. O varsayilan gercek genelleme gercegi pazar icin. Bethoven en iyi bestelerini kulagi sagirken yapti. Ses sadece kulakla duyulmaz beyinde lazim zeka da. Tipki gozun herseyi gormedigi gibi.mesal ben arabayi zekamla kullanirim gozumle degil. Zeka deyincede isin icine sezgide girer tecrubede girer hersey girer.

7. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Kusura bakmayin ben sadece cok sey bildigimi ifade etmiyorum eminimki forumda cok daha bilgili tecrubeli arkadaslar var herkese saygim sonsuz. Ben paylasim adina kendi gerceklerimi söylüyorum. Tabiki katilabilirsin veya cok sacmada diyebilirsiniz. Ama fikir paylasimi acisindan yazıyorum. Yoksa kimseye ukalalik yapmak degil amacim.Burasi arkadas ortami diye rahat yaziyorum hepsi bu. Yoksa yaniliyor olabilirim.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Kendi gerçeklerinizi, tek gerçek gibi yazıyorsunuz yalnız.

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Peki ben şöyle bir soru yönelteyim:

W4r frekans aralığı: 10Hz-18Khz

Pfe132 frekans aralığı: 5Hz- 17Khz

Bu durumda pfe132 daha mı iyi bir kulaklık? Hatta kağıt üstünde 232 de aynı grafiğe sahip.

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Bu mesele aslında teknik olarak böyle görünürken, özellikle frekans üst limiti yüksek kulaklıklarda o frekansta kesilme olmadığından daha rahat bir çalma oluşuyor.

Onun dışında atıyorum 20kHz üstünü ve 15Hz altını duyamıyorsak da hissedebiliyoruz. Bunun testleri felan internette var. Baslar duymasanız da rahatsız edebiliyor vs.

Ayrıca örneğin Violectric V800'ün frekans aralığı; 10 Hz ... 40 kHz
    Eski DAC'ım Stello DA100'ün aralığı: 20 ~ 45 kHz
    Daha bir çok örnek var.

Geniş düşünmek lazım yani..

11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,528
    Frekans değerleri ile sesin hiç ama hiç alakası yok.Hele ekipman uyumuna teknik değerler ile karar vermek çok garip geldi bana.

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ukalalık vb. bir haldesiniz demek istemedim yanlış anlamayın lütfen. Hepimizin amacı paylaşım zaten. Ben şu yönden bakıyorum; Bir kullanıcı yukarıda yazdığınız cümleleri okuyup haa bu iş böyleymiş deyip kendini yanlış yönlendirebilir, tabi ki kendi gerçeklerinizi uygulamakta serbestsiniz ama hem yanlış bilgi verip hemde kesin tavır almanız doğru değil açıkçası.
    Ayrıca bahsettiğim şeylerin zekayla-sezgiyle alakası yok.

13. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Sadece frekans araligiylada bitmiyor olay mesala guclu bas versin ve kulaklik patlamasin daha dayanikli olsun diye surucu plastik diyafram pedlerini biraz daha saglam maddeden yapiyorlar. Buda malesef burn ihtiyacini doguruyor. Bazi kulaklik pedleri ise cok yumsak ve zar gibi ince oldugu icin ilk gunden harika calar burn ihtiyaci duymaz. Bazi kafaustu kulakliklarda pedleri cift katman yapiyorl daha iyi bas cok guclu bass versin diye v moda gibi ama tabi sahne detay mid tiz den odun vermek zorunda kaliniyor. Ultrasone ve koss bu isi kendince soyle hallettiler pedi normal kalinlikta yapti cunki ses degerlerinin hicbirinde vazgecmek istemiyordu daha saglam ve basi vermesi acisindanda 2mm titanyumla kabladi sürücüyü. Boylece herseyi korumus ve saglam bir zengin ses saglamayi dusunduler. Ama tabi fiyatta artiyor. Bu tarz yaklasimlari diger firmalar da taklit etti ama tabi kulanilan malzeme kalitesi ayni sonucu vermedi. Her tatli sey iyi seker kullanildigi anlamina gelmiyor. Her ayni seyin bile kalitesi fark ediyor. Altininbile 14 ayari var 24 ayari var.

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Stax ve planarları burn in yapmayalım mı yani? :)

15. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Benim diyecek birşeyim kalmadı artık :b

16. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Arkadaslar beyin firtinasindan bir zarar gelmez birakin herkes istedigi gibi dusuncesini paylassin. Her yeni fikir sacmada olsa yeni fikirlerin dogmasina sebep verir ve boyle gelisir insan. Belki hepten yaniliyorumdur ama diyalog kuruyoruz burda fena mi. :) gidipte bos bos okey onamiyoruz faydali kaliteli birsey yapiyoruz.

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Yemin ederim hiçbirşey anlamadım. Kulak uçlarından başladık, driver'lara gittik felan birşeyler oldu.

Neyse konu zaten ilgisiz, buraları temizleyeceğim. :)

18. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Beyin fırtınası herzaman iyidir. Insana yasadigini hissettirir. :)
    Bu arada burn olayi sadece diyafram pedlerinin ideal yumsakliga gelmesi degil kablonunda pismesi ve bobinin de rahatlamasi soz konusu. Yani ayni gorevi rahat kiyafetle yapmak var birde takim elbiseyle yapmak var ayni bunun gibi. :)

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Pad dediğiniz diyafram o zaman?

20. DASM

DASM
    Expand Collapse