Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. saltunel

saltunel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Test Frequency response Noise level Dynamic range THD IMD + Noise Stereo crosstalk
    Apple iPhone 4S +0.02, -0.11 -91.2 91.2 0.0020 0.012 -93.0
    Apple iPhone 4S (headphones attached) +0.05, -0.10 -91.3 91.3 0.0068 0.071 -66.7
    Apple iPhone 4 +0.01, -0.07 -90.1 90.0 0.0068 0.012 -89.6
    Apple iPhone 4 (headphones attached) +0.01, -0.07 -90.4 90.4 0.0036 0.092 -68.4
    Samsung I9100 Galaxy S II +0.04, -0.09 -91.4 91.9 0.0042 0.066 -89.7
    Samsung I9100 Galaxy S II (headphones attached) +1.05, -0.22 -90.0 90.2 0.013 0.647 -49.4
    HTC Sensation +0.05, -0.34 -90.2 90.2 0.012 0.021 -91.1
    HTC Sensation (headphones attached) +0.71, -0.15 -89.1 90.1 0.019 0.522 -70.6
    LG Optimus 2X +0.01, -0.03 -90.1 90.1 0.011 0.016 -89.2
    LG Optimus 2X (headphones attached) +0.14,-0.04 -89.8 89.9 0.0098 0.111 -35.1
    Sony Ericsson XPERIA Arc S +0.11, -0.10 -89.3 89.3 0.014 0.038 -90.2
    Sony Ericsson XPERIA Arc S (headphones attached) +0.41, -0.12 -88.8 88.8 0.174 0.319 -46.6

2. saltunel

saltunel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba ben de son 7 8 sene içinde bir sürü mp3 playr ve telefon değiştirdim ve bazı telefonların özellikle samsung galaxy s serisinin birincisi olmak üzere birkaç samsung telefon ve wi fi playerdan çok etkilendim. Araştırmalarım sonucu bu telefonlarda wolfson dac kullanılıyormuş. Ve android bazı programlarla daca müdahale edilip dacın işlevselliği kat kat arttırılıyor. Ben denedim ve inanın bana ne sansa fuze ne cowon ne de sonyden böylesine ses alamadım aldığım ses bence nitelikli sesti. Ancak geçen yaz htc nin Butterfly telefonunu biraz araştırmalarım sonucu kanaat getirerek satın aldım. İnanın içinde hangi dac var bilmiyorum ama samsung galaxy s ve benzeri wolfson daclardan ve iphone 4 lerden de bana daha kaliteli geldi. Şimdi bu telefonu kullanıyorums es kalitesi gerçekten çok iyi, htc one da dinledim keza o da çok başarılı. Ama bana kalırsa butterfly biraz daha iyi gibi geldi bilmiyorum deneyen oldu mu?
    Bu arada yukarıdaki grafik gsmarena sitesinden ancak o ölçümleri anlamıyorum..! acaba sayıların azlığı çokluğu iyi kötü olarak nasıl değerlendiriliyor bir bilen varsa izah edebilir mi??? yani sayılar azaldıkça iyi mi oluyor yoksa kötü mü???
    teşekkürler...

3. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Dostum burdaki degerlerin kulaklik cikis frekanslariyla bir alakasi yok bunlar o telefonun kulagina dayadiginda insan sesinin net ve anlasir birsekilde gelmesi icin ayarlanmis ses degerleri. Muzikalite acisindan burdan bir degerlendirme cikmaz. Muzikalite apayri bir olay sesin kaydindan kaynakta yorumlanip kulagina gelene kadar her surecte farkli etkilesimler olabilecek degerler toplulugudur. Bu degerlerin sadece bir tanesini alip ona gore urun aramk dogru degil olaya butunsel ve uyum acisindan bakmak lazim. Hatta kisinin zevkleri de buna dahil.

4. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    59
    Samsung'u iphone'dan daha çok beğenmek ses zevki o konuda sıkıntı yok. Zevkler renkler tartışılmaz ama frekans aralıklarıyla iyinin kötünün ayırt edilmesi tartışılır, çözünürlük netlik gibi üstünlükler tartışılır ve iphone bu konuda daha iyi bence.

Samsung'u kullanan arkadaşım onun ses karakterine alışmış onu beğeniyor, iphone'u beğenmiyor. Bende iphone'a kulağım alıştı, samsung'u beğenmiyorum. İşletim sisteminde bile bu genelde böyle, ios veya android alışkanlığı gibi.

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    624
    Ben 1,5 senedir Samsung S3 kullanıyorum, beğenmiyorum, beğenilecek bir yanı yok :) Halen iPhone 4 der dururum.

Ama başka Samsungları bilmem, S1 ve S2 için iyi şeyler söyleyenler duydum daha önce de.

Collapse Signature Expand Signature
  6. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Kesinlikle evet. Konu zevk degil zaten. Bazilari cirkin kizlardan hoşlanır ama birde ideal vucut olculeri vardir biz bundan bahsediyoruz. Yoksa insana sevdigi en guzel gelir. Ben traktorunu petrolde yikayan parlatan insan gördüm. Yani olay bu.sizi mutlu eden sizin icin en iyisidir. Ama evrensel veriler ve gerceklerde vardir buda tartismaya aciktir bizde tartisiyoruz ve gayet guzel oluyor. Olay bu. Ben hayatta sevmem sevdigim seyleri yaristirmayi. Herkesin annesi Angelia Jolie degil ama herkes annesini iyi kötü sever. Ama ortaya kriterler girince ister istemez arti ve eksileri konusmak gerekiyor.

7. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    S3 cok iyi degil zaten ip4 daha iyi ama note2 tavsiyemdir. Her yönden.

8. Özkan

Özkan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Benim bildiğim sürücüde titanium kullanılmasının sebebi basların daha güçlü vurması değil mid ve tizlerin kalitesinin arttırılmasının amaçlanması oluyor. Merak ettiğim bişey var. Bu kadar şeyi nereden biliyorsunuz ve bu kadar emin konuşabiliyorsunuz?

9. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Nokta koyduğunuz bir çok yere virgül koyarsanız daha anlaşılabilir ve bizler okurken yorulmayız diye düşünüyorum.Sanki bir konudan diğer bir konuya atlıyormuşcasına olduğu için anlayamıyoruz,karışıyor,amacını aşıyor.

10. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Zaten titanyum mid tiz icin. Güçlü basi vermek kolay is onu verirken digerlerini kaybetmemek.
    Bilgi nasil elde edilir tabiki merak ve arastirmayla. Ben sesi seviyorum. Muzik olayi benim icin vazgecilmez bir tutku. Hatta size bir sey söyleyeyim insanlar arastirmis merak etmis bu kadar insan bass li muziklerden niye hoslanip cildiryorlar diye tabi arastirmanin sonucunda bir tez de ortaya cikmis. Insanoglu anne karninda 9 ay boyunca sivi ve kapali bir ortamda anne karninda annenin kalp atislari ona bass li muzik gibi geliyor ve huzur veriyormus. Hatta inssanlar bilmeden bebekleri uyuturken bazen tipislarlar o tipislamada bir hatirlatma aslinda orayi hatirla ve huzrlu mutlu bir sekilde uyu deniyor. Ama cogu insan bunu bilmeden yapar. Tabi bunlar tez isteyen inanir isteyen inanmaz ama insana fikir vermesi acisindan ben guzel buluyorum.

11. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Dogru özür dilerim. Ama mobilden yazmak kolay degil. Birazdan dersede girecegim acele edince fark edemiyorum. Aslinda bilgisayar cocuklardan bana kalsa rahat rahat yazacagim ama olmuyor. Sory.

12. saltunel

saltunel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim lakin bu gsmarena nın telefonlaraki ses kalitesine yönelik araştırmaları sanırım tek bir ekipman baz alınarak gerçekleştiriliyor! yani ben bayaa bir araştırdım samsung galaxy s birnci serinin ve iphone 4 ün üzerine braz nbiraz htc oneı ve butterflyı şimdide mega ve one miniyi koyabilmişle ro değerleri belki kulak ayırt edemeyebilir ama bir bütünsel beğeni olarak eminim bir anlamı vardır..

13. Özkan

Özkan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Ah ah keşke birileri güzelim Meizu MX 4-core getirtse de bizde alsak :-\

[youtube]

14. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    arkadaşlar konuya bilmeden dalmayayım diye 19 sayfayı okudum geldim.belli noktalar fikir edinmemde yardımcı oldu.ancak bir noktadan sonra kafam iyice karıştı.ben desire hd+cks90+poweramp üçlüsünü kullanan bir kullanıcıyım.aslında benim telefonu kullanma ana nedenlerimden biri müzik.şahsen bir çok işlevi bir arada bulundurmaktan dolayı odak noktamı mp3 çalarlara kaydıramıyorum.konudan anladığım kadarıyla şu tlefon şu çipi kullanıyor,şu bit değerindeki müziği oynatıyor gibi reklamsal ifadelerin kullanıcı görüşleriyle pek uyuşmadığını gördüm.ip4 ün genel olarak kabul görmüş ses deneyimi var,aynı şekilde samsung gs1 de aynı şekilde,arada htc one geçmiş birkaç da sam gs3 söz konusu olmuş.ip4 konusunda gerçekten aynı görüşleri paylaşmaktayım,arkadaşımda xperia z var ancak başarısız buldum hatta kendisi de benim telefonumla müzik dinledikten sonra bunu kabullendi ancak kulaklığım karakter belirlemede iyi bir ölçüt olamayabilir.sonra sam gs3 ü deneyimledim tuhaftır arkadaşımdakiyle mağazada denediğim arasında fark olduğunu düşünüyorum.kendi telefonuma gelirsem alıştım ve oldukça memnunum diyebilirim ancak performans olarak yetersiz kalmaya başladı.yeni bir telefon alacağım ancak kafam karmakarışık siz olsanız şu an ne alırdınız.son çıkan modellerden elde ettiğiniz deneyimler nelerdir?şahsen admin ve onun gibi pek çok bilgili arkadaş görüyorum ve siz bu konuda bize daha iyi ve tarafsız değerlendirmeler sunabilirsiniz.mağazalardan ya da arkadaşlarınızdan alıp deneyimlerinizi buraya yazsanız olur mu?bir de son olarak mp3 çalar al kurtul mu dersiniz?

15. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Benim gözümde zopo zp990da :)

16. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    @brsdrgn

Taşınabilirlik gerçekten çok berbat bir konu cep telefonu ve dap-mp3 oynatıcı seçimi sırasında. Bunu tamamen sizin dinamikleriniz belirliyor maalesef. Örneğin ben HTC 8s kullanırken mutlaka dap alıcam diye ortalıkta dolanırken, telefon boyutu yavaşça büyüyüp ses kalitesi arttıkça, Xperia Z1'e geldiğimde elimdeki DX50'yi kullanmasam mı acaba ikilemine düştüm giderek. Son çıkan telefonlardan gerçekten çok çok öne çıkan olmadı sanırım, yurtdışını takip ettiğimde LG Nexus 4 baya bir tercih edilir konumda lakin yazılımsal oynamalarla. Sonrasında Note 3, Xperia Z1 vs geliyor ancak bunları giriş seviyesinin (Sansa Clip gibi) belki ancak üstüne koyabilirsiniz. Fiio X3, DX50 gibi giriş-orta seviye arası aletlerin altında kaldıkları kesin. Bir de sizin deneyiminiz ve ses karakteriniz de öne çıkıyor burada. Mesela HTC telefonlar ciddi oranda sıcak ve baslı ses karakterine sahipken, Sony kendi dap-mp3 oynatıcılarının tersine oldukça dengeli bir ses karakterine sahip. iPhone 4 ve LG Nexus 4 sanırım ses konusunda liderliği çekenler, lakin iPhone 4 özellikle güncellikten çıkmaya başladı. Genel olarak S3 ve iPhone 5'i kısa denemelerimde başarısız bulduğumu söylemeliyim ama.

Tavsiyem bütçenize göre bir telefon alın öncelikle, telefonu alırken aynı seviyedeki diğer rakiplerine göre ses karşılaştırmalarını sorabilirsiniz. Örneğin Android düşünüyorsanız LG Nexus 4 - Xperia SP - Galaxy S3 aynı seviyede. Buradan "ses açısından" kesin galip Nexus 4 oluyor gibi. Sonra telefonu kullandıkça sesi yine tatmin etmezse uygun bir müzik çalar işine girersiniz.

17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Z1'i beğendin mi Saffet. Bana 5s'den bir hayli geride geldi. 15dk falan denedim tabi, çok ayrıntılı inceleyemedim.

18. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    59
    Ben şahsen ayrı bir player taşımak istemediğimden telefon ile iyide olsa kötüde olsa idare ediyorum. Sizin için taşımak sorun değilse tabiki mp3 çalar kullanmak daha iyi. Bir telefondan sırf sesi için başka bir telefona upgrade, buna deyecek kadar memnun etmeyebilir. Kullandığınız kulaklığa göre Fiio x3 sizi zevkinize uyabilir mesela :)

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,248
    Özellikle Samsung ile ilgili birçok gözlemi destekleyecek bilgiler:

Nexus 1 (HTC) ses kalitesini fena değildi, ancak gelen kulaklıklar süperdi. Gelmiş geçmiş en başarılı telefondu bence. Bendeki hala çalışıyor.

Nexus 2 (Samsung Nexus S) ses kalitesi Wolfson DAC chip içerdiği için süper. Extra bir application direk DAC ile etkileşimi sağlıyor ve kalite mükemmel. Nexus S, Galaxy S'e çok benziyor.

Nexus 3 (Samsung Galaxy Nexus) malesef rezalet. Bu telefon Galaxy S3'e benziyor. Gelen kulaklıklar rezalet ötesi. Beleş dağıtılan uçak kulaklıkları ile ayni nerdeyse. Telefon olarak çok iyi o başka.

Nexus 4 (LG) Ses kalitesi gayet iyi, hele Samsung'tan fersah fersah iyi. Kulaklık yok. Telefon idare eder.

Nexus 5 (LG) Ses kalitesi Nexus 4'ten kötü. Ancak Galaxy Nexus'tan iyi. Telefon oldukça iyi.

Açıkçası ben telefonda ses kalitesini ikincil tutuyorum. OS ve Interface benim için ön planda. O yüzden hep Nexus kullandım, hala da Nexus kullanıyorum. Gerçi Google bayağı agresifleşti, belki ilerde Cyanogen'in kendi telefonunu kullanabilirim...

20. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    5s denemedim, 5'e göre iyi geldi ki ben de 5'i 15 dakika ancak dinledim. Zaten 5s'in sesi 5'ten iyi diyorlar, dolayısı ile yine bir sonuç çıkaramam ikisi arasında abi.

Ben de Z1'i çok uzun süredir denemiyorum, telefon 10 gün olmadı zaten alalı :evl İlk gözlemim ses kalitesi için alınacak alet değil lakin sınıfındaki diğer aletler Note 3, Nexus 5 ve LG G2 var sadece, bunlar arasından ses için genelde Z1 öne çıkıyor gibi... Ben sesini dengeli ve temiz buldum özellikle bir cep telefonuna göre, ama herhalde normal DAP seviyesinde yarıştırsak Clip+ seviyesinin hemen üstü ancak derim tabii onu da yanımda Clip+ olmadan söylüyorum. DX50'dense baya geride kalıyor haliyle.

Ses dışındaki durum ise muazzam zaten. Bence aktif pazardaki android telefonlar içinde en iyisi.