Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Biraz da duymak istediklerimi söylediğiniz için olsa gerek oldukça memnun oldum :)

O halde Lg 'nin bu zımbırtısı tam bir fiyat performans ürünü gibi duruyor, hatta belki daha da fazlası. O zaman gelsin bakalım da bir görelim nasıl bir şeymiş.

2. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Bende de 2 tane var :) 40 lirayken almıştım 2 adet. Ses kalitesi çok kötü olan laptopum ile kullanıyorum. Ses kalitesinden gayet memnunum.

Ama telefonlarda aşırı bir şarj harcama durumu var, bunu belirtmek lazım. 1-2 saatte tüm şarjı tüketiyor.

Eski telefonum ile deneme yapmıştım ve bu cihaz takılı değilken , belli bir ses seviyesinde telefonun şarjı 30 dakikada %1 civarı azalırken Hi-fi Plus ile 30 dakikada %30-40 civarı azalmıştı. Tam değeri hatırlamıyorum ama böyle acayip bir seviyedeydi. Telefondan telefona da değişiyor olabilir. Başka bir telefonla daha deneyecektim ama ben laptop ile kullandığım için unuttum sonradan.

İsterseniz denerim.

LG-V30+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mc_technosoft bunu beğendi.
  3. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    358
    Öncelikle şunu söylemem gerek ki hifi plus fiyatına göre iyi iş yapan ancak fiyatının 10 katı performans sunan bir cihaz değil. Eskiden bu aparatı 45 50 liraya bulabilirken şimdi neredeyse fiyat 3 e katlamış. Açıkçası buda alınabilrliği sorguluyor. Zaten ses karakteride aman her ses tonunu duyayım vs tarzında değil. Daha çok eğlenceli bir ses yapısına sahip. Nasıl desem sanki oyun için geliştirilmiş gibi. Ancak yinede karar sizin tabi. Eğer bu cihazı deneyimlemek istiyorsanız g5ten ve v20 den sonra çıkan üst segment cihazlardan dinleme yaparak deneyimleyebilirsiniz. Çünkü bu cihazlar hifi plus ile hemen hemen aynı ses donanımına sahip.

Ayrıca flac ile mp3 arasında bu kadar fark duymuş olmanız beni gerçekten şaşırttı. Açıkçası insanlar flac ve mp3 arasındaki farkın hissedilip hissedilemediğini tartışırken sizin flac kayıttan bu kadar etkilenmeniz aklıma mp3 dosyalarının gerçek mp3 olamayabileceği sorusunu getirdi. Gerçi tam okuyamadım yazınızı bi deezer muhabbetide dönmüş ancak yinede flac/mp3 kıyaslaması yapılırken aynı cd ile aynı yazılımlarla aynı koşullarda karşılaştırmak gerek. Çünkü internetteki mp3 diye yayımladıkları şeylerin çoğu gerçekten mp3 ün bile hakkını veremiyor. ;Bunun dışında karşılaştırma yaparken mesela mp3 kaynağı olarak deezer baz alındıysa flac dosyalarda powermp ile oynatıldıysa buda büyük bir fark yaratabilir. Çünkü powermp gibi programlar kendi içinde bir çok ses işleme yazılımı bulundurur.

zxc, ilkercom ve mc_technosoft bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Doğru düzgün kodlanmış 320KBs mp3 ile flac arasında fark duymak için çoook iyi kulak ve seçilmiş parça gerekli. Rastgele bir parçada gece gündüz gibi fark duyuluyorsa 320KBs parça muhtemelen sorunludur.

Bu arada ses seviyesi bile insanın ses kalitesi algısında ciddi fark oluşturabiliyor.

DefinitioN ve tazıtahsin bunu beğendi.
  5. mereras

mereras
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    LG v30+ ile zenfone 5z nin ses kalitesi açısında hangisi üstün olabilir?

6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585
    Kendiniz denemeden bilemezsiniz. Flac ile mp3 arasında fark yok denilen ortamda siz iki cihazın farkını soruyorsunuz. zenfone belki bana göre iyi çalıyor. diğerine göre v30+ . göreceli kavramlarda net hüküm beklememek lazım. mağazalarda bulunan cihazlar bunlar denemek lazım.

7. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Öncelikle herhangi bir program veya iyileştiricinin etkisi yok. Ses seviyesi zaten her daim eşitti; onun da etkisi sıfır. Şu an kayıtları tekrar kontrol ettim. Muhtemelen 320 lik değildi o parça. Yoksa dediğiniz gibi bu kadar fark olmazdı. Ha bu arada, başka bir başlıkta belki tartışması olmuştur ancak Spotify'ın "en yüksek" kalitedeki müziklerinin gerçekten 320 Kbs olduğunu düşünüyor musunuz? Deezer hakkını veriyor ama Spotify'dan yana büyük endişelerim var.

Bir diğer serzenişiniz olan mp3-flac ayrım(sızlığ)ını da 320'yi kastederek yaptığınızı varsayıyorum. Kaldı ki elimdeki kulaklığın "neredeyse" giriş seviyesi bir monitör olduğunu da hatırlatırım. Aynı paraya "fun iem" sahibi olsaydım belki şu an daha farklı şeyleri konuşuyor ve kovalıyor olurdum. Ancak doğal ses talep eden ve buna paralel kulaklığının da yapısı nötre yakın olan biri için söz konusu farkları duymak zor olmasa gerek.

Asıl hayal kırıklığı ise Lg hi-fi plus oldu. Sabahtan beri deniyorum, aradığımı bulamadım. Zira tek etkisi, midleri törpüleyip yapay/eğlencelik bas ve tiz vermek oldu. Bu halde dinlemektense açıkçası telefonumun ve bilgisayarımın mevcut haline razıyım. Yine de tizleri yetersiz olan kulaklıklara sahip birileri için özellikle elektronik müzik tarzında epey yardımcı olabilir. Tabi ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Lg hi-fi plus için talebi olan varsa hemen elden çıkarabilirim.

#1067 hikkk, 30 Ocak 2019
    Son düzenleme: 30 Ocak 2019
    ilkercom bunu beğendi.
  8. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Müzik için denediğim telefonlar, lg v20+v30+ htc10,u11,mi note pro, zte axon7,m7,m8, sony z3, xperia xz1 içlerinde abartmadan diyorum ki youtube da inceleme de yaptım telefonu müzik için alcaksanız sony alın derim. z3 kullanıyorum şu an Bu cihaza 4 yazılım kurdum, sony xperia x sound, Viperarise, Dolby atmos, Nooxzoide bu dördüyle muazzam bir müzik telefonu oldu bu telefon. zamanında sony'nin üst segment dap'ınıda kullandım ve ona yaklaşan bir ses alıyorum ayarlarla.

9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585
    Özelden fiyat yollarsan ben düşünürüm. Pc ile kullanmalık ufak bi alet lazım. mouse tekerini çevirince ses yapmasın yeter. Bu arada yıl olmuş 2019 halen onboard ses kartlarında şu sorun var heyret ediyorum.

v30 gibi cihazlardan iyi olması ilginç. ya da herkesin beklentileri farklı.

Ben kesinlikle USB audio player ile denemeden yorum yapmamak lazım diyorum. Note 4 e ben yıllarca çöp dedim. Bir program bu kadar mı değiştirir ? Tamam yine bir giriş seviyesi DAP değil ama dinlenebilir seviyelere geldi resmen.

#1069 ilkercom, 30 Ocak 2019
    Son düzenleme: 30 Ocak 2019
  10. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1070 Synchronicity, 30 Ocak 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    358
    Açıkçası son 5 yılda çıkmış telefonların ses donanımları birbirine gerçekten yakın. Nerdeyse tek ve en büyük farkı ise yazılımlar oluşturuyor. Stock cihaz geliştiricilerin geliştirdikleri dışında bu yazılımlar arasında xda camiasında en sevileni sizinde bahsettiğiniz gibi viper. Bu yazılım üzerine bir çok arkadaş gibi bende çalışmalar yaptım. Birçok .irs çalışmam oldu.Türkçeleştirilmesine katkı sağladım. Bu programı base alan başka programlar geliştirilmesinde katı sağladım ancak en sonunda arkama baktığımda bu tarz programların sese katıdan çok zarar sağladığını gördüm. Yinede viperin hakkını yiyemem çünkü bu alanda en iyilerden birisi. En azından kötünün iyisi. Özellikle bazı ayarları gerçekten başarılı mesela sesi 10ms gecikmeli göndererek stereo algısını değiştirebiliyor. Yada yine aynı yöntemle yankıyı değiştirerek sahne genişliğini veya bazı efektlerle sahne yakınlığını uzaklığını değiştirebiliyor tabi ne kadar köfte o kadar ekmek yaptığıız işlem kadar seste kayıp yaşatıyor. Tabi her kulaklığında eq tepkiside aynı olmuyor oda ayrı konu. Uzun lafın kısası bu tarz yazılımlar özellikle android tarafında kurcalamayı seven insanlar tarafından beğenilsede bizim camiada genelde kulaklık incelemeleri dışında kullanılmazlar.

12. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Müzik çalar olarak kendi app'i walkman müzik çalar'ı kullanıyorum ama bundan öte genel de tidal'de hifi dinlerim şimdi de master geldi telefona daha süper oldu. ben genel'de saf ve temiz ses hastasıyım sony cihazlarındaki vokalin verdiği sesi hiç bir cihaz'da duyamıyorsun sıcak tonlarda. programlar gerçekten telefonu acayip değiştiriyor kime dinlettiysem bu ne ya diyor.) satıyor musun diyor.

13. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1073 Synchronicity, 30 Ocak 2019
  14. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Mesele kişisel zevkle alakalı. Viper gibi programlarla müziği tamamen değiştirebiliyorsunuz. Remix gibi olunca o müzikten daha çok zevk alınabilmesi kişisel görüş ile alakalı ve bu anlaşışabilir ama kalite anlamında düşüş olduğu da aşikar.

"Note 2'ye Viper yükledim arkadaşımın bir ton para bayıldığı DAP'ından kat kat iyi" diyeni de gördüm ben.

O müziği üreten kişinin size yansıtmak istediğine yaklaştıran bir durum olsa tamam ama buradaki durum tamamen zıt. Hi-fi mantığına ters yani bu tarz programlar.

V30'da güzel bir çip kullanmışlar ve bunun yazılımsal boyutunun üzerine de çalışmışlar. Böylece hi-fi ile eğlence arasındaki dengeyi de güzel kurmuşlar bence.

Buna rağmen Viper kurulan bir Z3'te amatör seviyede bir çok ayarları değiştirilmiş ve "Z3 daha iyi" denirse bu biraz yanıltıcı olur. "Bence daha zevkli çalıyor" veya "benim zevkime bu hitap ediyor" dendiği zaman kimsenin karşı görüşü olamaz zaten.

Bir müziği üretildiği haline olabildiğince yakın dinlemeye çalışıyor buradaki insanlar. Sonrasında renk katmak istenirse o kolay zaten. Ama yeterince iyi bir donanımı olmayan (Snapdragon'un kendi ses ekipmanı gibi) bir cihazda ekstra yazılımsal değişiklikler müziği iyice bozuyor.

LG-V30+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    NW-ZX2 Hocam bundan 1.5 yıl evvel. Hatta o dönemde z3 vardı yazılımlar yüklemiştim. Tabi z3 onun kadar olamasa da ona yakın bir ses oluşturmaya çalıştım ki yaptım da. tek fark şu z3 dinlediğinde bunda distorsiyon var diyorsun XZ2 kıyasladığında ama nooxzoide yazılımından soft yaptın mı %100 müzik tadı alıyorsan xz2 de %70 tad alıyorsun z3'den de. Bana göre gayet iyi ve tatmin edici bir sonuç.

16. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Z1 sesi kısık olmanın dışında gayet tatlı bir sesi var.. Şuan Samsung note fan edition kullanıyorum memt x5 ile gayet iyi bir sonuç aldım

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Beğenmemenize üzüldüm. Bence bir kaç gün dinleyin, bazen kulak alışkanlığından dolayı kulak ve beynin yeni cihaza adapte olması zaman alabiliyor.
    Yine de çıkan sesten memun olmazsanız, kesenin ağzını çok açmanız gerekebilir.

18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    320'lik mp3 ve FLAC arasında bence her ortam ve şartta net fark oluyor. Arada çok az fark var ya da yok kısmına hiç katılamıyorum.

Sırf bu yüzden Spotify'ı sadece içerik daha geniş diye tutarken, %90 Tidal dinliyorum.

Bir akıllı telefona yazılım yükleyip ZX2'ye yakın ses alınacağına ise hiç mi hiç katılmıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    Totem, Sercan1096 ve ilkercom bunu beğendi.
  19. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1079 Synchronicity, 30 Ocak 2019
    florence bunu beğendi.
  20. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Her türlü yorum ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, birkaç gün süre tanıyacağım. Daha geniş zamanda farklı kaynaklarla falan da bir deneyeyim bakalım. Ona göre sana da dönüş yapabilirim @ilkercom hocam.