Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585

Hocam söylediklerinize katılıyorum. Hatta yıllarca aynı şeyleri iddia ettim.

Yalnız şöyle bir durum var. Elinizde Cd si olan bir parçanın mp3 ünü internetten indirin dinleyin. Birde kendiniz ripleyin. arada uçurum var. Sizin riplediğiniz 320 mp3 ile Flac arasında fark bazen çok azalıyor bazen de uçurum farklar oluşuyor. Bu uçurumun ana sebebi kayıt kalitesi. Ayrıca albümler lo-fi sistemler de düşünülerek kaydedilip işleniyor.

Netice olarak az yada çok FLAC ile mp3 arasında fark var. Yeri geliyor o farkı almak için kabloya ekstra para döküyoruz. ki USB kablolar arasında fark yok diyenler de mevcut :D

Spotify ile Tidal arasındaki fark da yine benzer seviyede. Tidal de yerli şarkıların bazıları 96 kbps :D

Bence LG modül ile standart bir telefon arasında fark oluşacaktır. Ama LG modülün Cayin n3 veya fiio x3 den iyi çalması zor gibi.

Ben bir arkadaşımın G5 telefonunu denedim. Tidal kurdum. Modülsüz olarak. Fena değildi. ama cayin n3 ile filan mukayese edilecek seviyelerde değildi.

Olur da sizden veya başkasından LG modül alırsam telefonla kullanacağımı sanmam.

2. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    358
    Hocam eğer her ikisininde CD üzerinden düzgün ve aynı işlemlerle mp3 veya Flac dosyasına dömüştürdüğünüzde inanın çok büyük bir fark ortaya çıkmıyor. Bunun dışında ben Tidal ve spotify kıyaslamasınıda mantıklı bulmuyorum. Çünkü her ikiside farklı ortam ve her ikisinde de müzik yüklenirken yapılan mastering işlemleri farklı. Bu yüzden bir çok spotify veya Tidal gibi platformlara müzik yüklenmesinde aracı ekipler ekstradan mastering ekibinde barındırıyorlar ve ekstradan mastering ücreti alıyorlar. Şuna kesinlikle katılıyorum Flac ile mp3 arasındaki farka verilen para çöpe atılmış para değildir ancak öncelik sırası tartışılır tıpkı kablolar gibi.

Bu konunun biraz da psikolojik tarafı var elbette. Flac müzik ile ilgili ciddi yatırım yapmamış insanlar genelde mp3ü savunurken Flac arşivi bulunanlar Flac tarafını savunuyorlar. Tabi işin bide şu boyutu var. Bu hobi insanları biraz(sanırım ciddi ölçüde) mükemmeliyetçi yapıyor. Bu hobide ilerleyen insanlar ne kadar direnirse dirensin o kablolarda 100$ üstünü veriyor yice o Flac arşiv i bir şekilde oluşuyor ve geçmişinde bunları ölü yatırım gören bu insanlar(şuan ki ben) zaman içinde bu hobi çerçevesinde ilerledikçe mp3 ün yüzüne bakmaz oluyor(olacağız).

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Sahsen 16-17 sene once CD'lerimi teker teker ripleyip "lame encoder" kullanarak MP3 yapmistim. O zamanlar FLAC gibi sıkıştırılmış ama kayipsiz audio formatlari yaygin degildi. 5-6 sene once "Acep CD'leri Flac olarak tekrar rip etsem mi?" dusuncesiyle birkac parcayi $3000'lik ekipmanla test ettim. Degil CD, 24bit 96KHz profesyonel FLAC parcalari dahi, guncel encoder'larla MP3 yapip double-blind karsilastirdigimda fark bulamadim. Oyle olunca da hala MP3 dinlemeye devam ediyorum. :)

Ama bugun rip etsem tabii ki FLAC kullanirim. Hafiza ucuzladigi icin dezavantaji yok sonucta...

sallanansandalye bunu beğendi.
  4. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Çoğu konuda aynı şeyleri düşünüyoruz.
    Fakat ben 320 MP3 ile flac arasında çok çok küçükte olsa fark hissediyorum. MP3 te tiz sesler çok az da olsa bozulmuş gibi geliyor. Ama dediğim gibi ihmal edilebilecek kadar az. Yani müziği-şarkıyı dinlemeyi bırakıp tiz seslere odaklandığımda ancak fark edebiliyorum.

mc_technosoft bunu beğendi.
  5. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Flac ve 320 farkı şarkıdan şarkıya değişiyor. Kiminde rahatlıkla anlaşılırken kiminde pek fark yok. Her şarkıda rahatlıkla fark duyuyorum diyen kişinin kulağı çok gelişmiş oluyor herhalde.

6. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Geçen bi konuda arkadaş test linki attı.
    Flacı bul oyunu. 6 da 3 yaptım.
    1 inde 128 kbps i seçtim.
    Bende kayıttan kayıta fark ettiği düşüncesindeyim.
    Tidalda çoğu flac 800 -1000 kbps bandında.
    Eğer kbps farkı çok yoksa flac mqa parça farkı da anlaşılmıyor.
    Ama bariz uçurum var dediğim parçalarda kesinlikle var.

Bende bi tane hi fi plus aldım fakat win10 ile uyumlu değil diye köşede duruyor.
    Var mı win10 ile bir şekil şukul yapıp kullanan ?

Telefon olarak arkadaşımın Sony Z2 sini denedim diğer markalardan 1 tık yukarıda fakat benim v30 la arasında uçurum var.
    Özellikle uapp ile dinlettiğim zaman gözleri yerinden çıkacaktı bizim arkadaşın.

7. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Windows 10 da herhangi bir sorun yok sadece ses aygıtları dan realtek yerine HM yazan kısmı seçmek gerekiyor... Hi fi cihazını Sony z2 ye bağlayabildik mi?

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sercan1096 bunu beğendi.
  8. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Müşteri hizmetlerini aradığımda bana win 10 ile uyumlu değil dendi.
    Hi fi plusu z2 ye baplamayı denemedim.
    Tidal üyeliğimle giriş yapıp ordan parça açtım aynınkulaklıkla.
    Ama arkadaşın g5 iyle denedik.
    G5 hi fi plus olmadan da iyi çalan bi telefon.
    Hi fi plus bağlanınca çözünürlük ve şiddet 3 4 tık artıyor.

9. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Yapamazsanız özelden bana ulaşın pc ye bağlanıp yapayım uygunsa

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    O testi ben yapmıştım. Hangi dosyanın hangi bitrate sahibi olduğunu söylemedim ki. Nereden biliyorsunuz 6'da 3 yaptığınızı?

Siz bana hangi dosyayı seçtiğiniz söyleyeceksiniz, ben de sonuçları söyleyeceğim. Burada konu açayım hatta burada oynayalım. DH'de kimse oynamıyor.

LG-V30+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam 6.sorunun cevabınıda verdikten sonra her soru da hangi seçeneğin kaç kbps olduğunu gösteriyor.
    Siz hangilerini yanlış bildiniz dediğimde her tıklamada parçalar değişiyor demiştiniz.

12. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Ben Dropbox'a eklediğim dosyadan bahsediyorum. Siz başka bir şeyden bahsediyorsunuz galiba. Bendeki dosyaların bitrateleri farklı ama boyutları aynı. Yani bitrate ile ilişki kurulamasın diye en fazla yer kaplayan dosyaya eşitlenmiş durumda. Konu açayım anlaşılır. Zevkli de okur herhalde.

LG-V30+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam type c-usb kablomu ankarada bırakmışım.
    Kardeşimde htc u ultra var.
    Ona type-c dac sipariş edecektim eğer bu olursa bunu kullansın.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Ocak 2019 ---
    Hatırladım hocam siz değil başkası atmıştı o testi burada.
    Sizin dh de attığınız dropbox linki açılmamıştı bende.
    Açılmadığını da yazmıştım.

14. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Bugün-yarın sistem ses çıkışından farkları video çeker atarım =)

15. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    61
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Ocak 2019 ---
    Lg Hifi plus ı notebook ve ios cihazlar üzerinden kullanıyorum. Notebook üzerinde (Hp 1040 G1) biraz olumlu etkisi oluyor ama mobil cihazlarda anlayabildiğim bir fark yaratmadı. İfi nano arayışım var bulunca lg hfi plus ı elimden çıkarmaya çalışacağım. Lg hifi plus İkinci elde bol miktarda satış var. Alırken deneme yaparsanız değerlendirme ve karar verme şansınız olur.

Collapse Signature Expand Signature
  16. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Herkes bilgisayardaki etkisinden bahsetmiş. Sanırım haftasonu etraflıca bir deney beni bekliyor. Telefona etkisi yok; yani var ama benim açımdan tatmin edici değil. Bilgisayarda umarım daha farklı bir sonuç elde edebilirim.

17. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Hocam o linki atan bendim. :D Bu flac, mp3 tartışması açıldığına göre linki yeniden atayım, ortalık karışsın biraz. :D

https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

Anti-Mp3 "odyofil" arkadaşları meydan okumaya davet ediyoruz.

18. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585
    Cidden bu linkteki testle değerlendirme yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz ?

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    Aynen. Bu ne cüret? Mp3 ve FLAC arasındaki farkı incelemek için aynı parçanın MP3 ve FLAC olarak kodlanmış versiyonlarını karşılaştırmak kadar saçma bir şey olabilir mi? ;)

İlkercom problem neyse söyle düzeltelim. Daha farklı otantik ve kaliteli bir parça mı olmalı? Bir sürü parça mı olmalı? Nedir?

Zamanında kendim için test ediyorken burada verilen tavsiye üzerine Linn'in websitesinden 24 bit 96KHz orijinal FLAC parçalar indirdim. Hangi parçanın FLAC, hangi parçanın MP3 olduğunu bilince ciddi fark duydum. Sonra çift kör test yaptım ve tahmin gücüm yüzde elli civarına yaklaştı. Yani yazı tura atsam aynı nerdeyse... duyduğum bariz fark komple hayaliydi. Tüylerim diken diken olduydu resmen, hayalet görmüş gibi oldum bir nevi, "nası ya, basbayağı fark duydum az önce lan ben" oldum kendime...

Velhasıl çift kör test yapmadan iddiada bulunmak yanıltıcı olabilecek bir yaklaşım bence...

#1099 zxc, 31 Ocak 2019
    Son düzenleme: 31 Ocak 2019
  20. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585
    Hocam sen neden lafı başka yerlerinden anlıyorsun ki?

Siteye koyulan mp3ler ve flaclar bariz oynanmış. Sitenin kaynak kodlarına bakmadım ama bitrateleri bile sallamasyondur.

Kendin yaptığın kör testte anlamaman normal. Bir yerden sonra ayırt etme gücün yok oluyor. Mesela neyi nerede arayacağını unutuyorsun. 320 mp3 ile flac arasında fark zaten öyle gece gündüz gibi değil. 128 ile 320 arasında da fark uçurum değil. ama 128 kbps ile flac kıyasla o zaman anlıyorsun.

Sizde öyle bir mantık var ki HD600 ile HD800 arasında çok fiyat farkı var o fiyata değmez gibi bir şeye geliyor. İnsanlar yeri geliyor bir kabloya 3000 dolar veriyor. O fark için de mutlu oluyor.

fortress34 bunu beğendi.