Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1101 Synchronicity, 31 Ocak 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    VirtuFortuna ve mc_technosoft bunu beğendi.
  2. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Sitede her indirilen dosyalar gerçek olmayabiliyor.. Spectrum testi yapılarak kontrol edilebilir.. Genelde kör test faydalı olabiliyor..

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Selam, Dün bahsetmiş olduğum Dolbyatmos+Nooxzoide farkı için Sistem ses kaydından az çok fikir verebilmek adına youtube'a video bıraktım (viperarise hariç) sistem ses kaydı olayında viperarise devre dışı oldu malesef ki onla daha da derli toplu oluyor.

mc_technosoft bunu beğendi.
  4. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    İlkercom sizi girişteki üslubunuzdan dolayı esefle kınıyorum.

http://tidal.com/playlist/ac210f2c-a990-4b9c-9c42-1d2a65bcb474
    Burada şarkının mqa ve flac versiyonu var.
    Parçaya girişte çalgının sahneye uzaklığı , tonu , gitarın gıcırtısı bile çok farklı.
    Hi fi de çok daha kapalı ve soğuk çalıyo.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    "Başka yerlerinden anlama" konusunda katılmıyorum.. Bilgi yerine bu cümle olmadı.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    P20 PRO almayı düşünüyorum , ses açısından değerlendirir misiniz? Şuan NOTE 4 kullanıyorum önce bununla kıyaslar mısınız? ;)

Collapse Signature Expand Signature
  7. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    358
    Ses için telefon alınmaz. Heleki Huawei bana göre kesinlikle alınmaz. Yurt dışı forumlarında geçen yıl o kadar dandik işlemci ile nasıl o skorlarla ulaştığı tartışılırken bu yıl benchmark testlerinde hile yaptığı kesin olarak kanıtlandı. Ancak buna ramen bizim halkımıza hala bi Huawei algısı devam ediyor. Zaten incecik cihazlar alıyoruz ve bu cihaz bir kaç yıl sonra performans sorunu yaşat aksa video çekim konusunda eski nesil amirallerin bile arkasına düşecekse ben ne anlamışım bu işten. Açıkcası üst segment telefon alınacaksa ben (GÜNCEL) Samsung veya Apple dan şaşmamak gerek düşüncesindeyim. Bunun dışında bazenleri diğer markalardan üst segment sayılabilecek daha ekonomik cihazlarda çıkıyor. Mesela geçen yıl nokıa 8 yada bu yıl g7 gibi

8. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Android tarafında googlepixel, xiaomi,htc, Sony den şaşma kalite olarak sony ve htc Android dışında Apple tabi

9. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Arkadaşımda var jak girişi yok telefonun type-c .
    Ve sesi tam anlamıyla rezalet.
    Bugün akşam arkadaşıma dönüştürücü götürüp kendi kulaklıklarımla deneyecem ama sonucun değişeceğini sanmıyorum.
    O bütçeye iyi telefon ve iyi müzik istiyorsanız eğer benim fikrim , htc u11 ve yukarısına bir tane 100 dolar bandında ldac destekli bt dac/amp alabilirsiniz.
    Fiio btr 3 inceleyebilirsiniz.
    Arabada kullanımı da mevcut.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Ocak 2019 ---
    Htc u11 i örnek vermemin sebebi P20 pronun çok yüksek bir kamera performansı var.
    Kamera performansında en yakın HTC.
    2000 liralık HTC U Ultrayla p20 proya yakın bir sonuç alıyordum.
    Ve Kesinlikle bir geri bir hata donma kasma olmadı.
    Kardeşim Pubg yi Ultra Hd ayarlarda ve iphone 7 ve altının şarjda ısındı kadar bir sıcaklıkta oynuyor.
    Arkadaşımda iphone 8 var arka kamera kafa kafaya ön kamerada 8 bir tık önde.
    P20 tercih sebebiniz kamera mı ?
    Hocam biraz bakındım sıfır p20 pro 4800 ,
    Sahibinden de 2 aylık htcu12+ var 3700 e pasaporta kayıtlı.
    DxOmark kamera skoru hemen hemen aynı.

fortress34 bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,306
    İki kez okudum, anlamaya çalıştım, ama olmadı. Eğer birinin görme duyusu engellendiğinde, yüzde elli hatalı tahmin ediyorsa, bu o kişi sağır demek olmuş olmuyor mu? :) Çünkü olay sadece kulağa kaldığında tamamen rastgele tahmin etmiş oluyor.

Bu arada insan gözlerini kapatınca daha iyi mi duyar? Daha kötü mü duyar?

Çift kör testte amaç zaten olayı sadece kulağın üzerine yıkıp, diğer yanıltıcı etkenleri yok etmek değil mi? Görme duyusunun, işitme duyusuna etkisi yanıltmaktan başka ne olabilir, ses dalgalarını göremiyoruz sonuçta...

Hatta olayın sadece görme duyusuyla da alakası yok anladığım kadarıyla. O yüzden testler tek kör değil çift kör. Yani sadece sizin değil, sizi test edenin de hangi seçeneğin iyi veya kötü olduğunu bilmemesi lazım... Çünkü o bilgi açıktan olmasa bile ve vücut diliyle test edilene yansiyabiliyor... Beyin o bilgiyi aldığı anda da kulaklarda gelen veriye müdahelede bulunmaya başlıyor.
    Sesin oluştuğu yer olması nedeniyle yakın fiyatlı kulaklıklar arası bile fark muazzam.

3000 dolarlık herhangi bir şey beni mutlu eder. Saat, kalem, kablo, amfi, kulaklık, koltuk, bilgisayar, palto, yatak, televizyon, ne olursa. Hatta elime ver peşin $3000'ı, o bile mutlu eder, o derece :)

#1110 zxc, 31 Ocak 2019
    Son düzenleme: 31 Ocak 2019
    Y-Ziya ve ilkercom bunu beğendi.
  11. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1111 Synchronicity, 31 Ocak 2019
    cemq bunu beğendi.
  12. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,413
    Şimdi çift kör polemiğine girmem ben de, farkın rahat anlaşıldığı parçalar var, hani turnusol kağıdı gibi parçalar, bir de anlaşılmasının zor olduğu parçalar var. Farklı çözünürlükteki kayıtları şıp diye anladığım kayıtlar da oldu, üst üste dinleyip karar veremediğim parçalar da. İyi ekipman daha yardımcı olurken, kötüsü ile fark hiç göremiyorsunuz veya çok az belli olur belki.

Bu arada bu tarz test örneklerine de güvenemiyorum, çünkü testi hazırlayanlar da fark olmadığı fikrini ispatlamaya çalışan ve yanlı olmadıklarına güvenmediğim insanlar. Yani evet, parçaların önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir nokta daha, tut ki kişi 320kbps mp3 ile cd kalite flac farkını anlayamadı. Ee? Yani? Neyi ispatladık? Bu sadece 320'lik mp3'ün o adam için, o ekipman ve o parçalarla yeterli olduğunu gösterir. Buradan bir tümevarım çıkmaz. Bu noktaya takık ise kişi, bu kişinin her ekipman ve dinlenilen parça değişikliğinde bu testi tekrar etmesi gerekir. Peki niye? Müzik dinlesin, zevk alsın işte. Hafıza ucuz, bulabildiği en kaliteli kayıtları edinsin, parametrelerden oynanacak bir tanesi elensin, fena mı?

Ben bu testleri gereksiz ve amaçsız buluyorum. Şarkının görsel spektrumunda 320'lik mp3 ile bunun en az 4-5 katı sample rate'e sahip flac dosyası arasında fark var mı? Var. Bu kimi parçada anlaşılır, kiminde anlaşılmaz. Sizin o parçalarda, o ekipmanınızla bunu anlayamamanız hiçbir şeyi göstermez. Sadece ortada olan farkın a. Parça içinde hissedilir veya önemli olmadığını veya b. Ekipmanınızın ve/veya kulağınızın çözünürlüğünün bu farkı anlaşılır kılmaya yetmediğini gösterir. Yine aynı konuya gelirsek, alın en kaliteli kayıtları, içiniz rahat etsin.

Sent from my fridge using Tapatalk

13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Zamanında elimdeki bir CD'yi önce 320 mp3 olarak ripleyip daha sonra FLAC olarak riplediğimdeki farkı net olarak duyduktan sonra bunları yazıyorum zaten.

14. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    358
    Kimse zaten mp3 ile Flac arasında fark olmadığını iddia etmiyor. Sadece bu farkın ölçüsü tartışılıyor. Bu forumda insanların önüne iki seçenek sunsak biri Flac olsa diğeri mp3 olsa herkes elbette Flac dosyayı seçer ancak dijital ortamdan müzik indireceksek albüm başına ortalama 4$ yada spotify ve Tidal hifi arasındaki farkı vermeye değerimi tartışması bunun yanında Flac İn artısı depolamada kapladığı yere değecek mi sorusunu kendimize soruyoruz ve mp3ü savunan bizler değmez diyoruz sizler değer diyorsunuz. Bence gereksiz büyümüş bir konu.

Açıkcası ben spotify kullanan biri olarak kendi açımdan değerlendirirsem boyut+Tidalde bulunan az parça sayısı+fiyat farkı+spotify önerileri beni sıkıştırılmış format tarafında tutuyor. Eğer ki Tidal spotify İn sunduğu imkanları sunsa gözüm kapalı alırım ancak malesef sunamıyor. Bana göre sıkıştırılmış format daha avantajlı size göre kayıpsız format...
    Not:Sesle yazdığım için ve tekrar okuyacak şarjım olmadığı için bazı, cümleler düşük sert kırıcı yumuşak olmuş ise şimdiden özür diliyorum.

15. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,413
    Tamam işte, kendi açınızdan mp3 yeterli. Tartışacak bir nokta yok, onu söylüyorum. Siz spotify ile mutlu olursunuz, ben hafıza -ki çok ucuzladılar artık- ve müzik satın alırım, veya tidal kullanırım. İlk mesajımda bu konuda tartışmayı gereksiz buluyorum dedim zaten. Bakmayın, özünde çok farklı şeyler dememişiz :)

Sent from my fridge using Tapatalk

Synchronicity bunu beğendi.
  16. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    585
    Bi noktada zaten mp3 ile flacı ayırt edememe veya telefonun sesinden mutlu olma güzel birşey. Keşke ben de böyle olabilsem. Ne güzel aç youtube danşarkıyı televizyondan dinle.

Dün berbere gittim ; adam açmış televizyondan müzik dinliyor. Şarkılar da güzel. Bana yarım saat işkence geldi.

Bak 3000 dolar bir ekipmana vermişliğim yok daha :D Ama cidden cepte durması en güzel seçenek. Endorfin dopamin vs ne kadar mutluluk hormonu varsa tavan yapar.

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,169
    #1117 Serhat, 1 Şubat 2019
    Son düzenleme: 1 Şubat 2019
    cemq, refuserQ, mattiadestro ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#1118 Synchronicity, 1 Şubat 2019
    refuserQ, zxc ve Serhat bunu beğendi.
  19. Serhat

Serhat