Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Sesi dac işleyeceği için bir fark olmayacağını düşünmüştüm.
    Şaşkınım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Mart 2019 ---
    Denendi.
    Aylar önce LG V30 un quad dacının dac/amp olduğunu iddia etmiştim.
    Dün ibasso it01'i hifi , aux , yüksek empedans modlarında denedim.
    Aux modunda ses 55 leri geçince tizler parlıyor , vokal 65 den sonra çamurlaşıyor.
    Yüksek empedans modunda ise 72 ye kadar tiz parlaması yok.
    Ben ön ayar bas filtre shortta son ses dinliyorum.
    En ufak bozulma yok.
    Hi fi modda ses o kadar düşük ki dacı kapattığınızda farkı anlayamıyorsunuz :)

2. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Oluyor çok büyük fark oluyor. Mesela ben samsung kullanıyorum bu yüzden onun üzerinden örnek vereceğim. Tum dolby yazılımları devre dısı kalıyor ki bunun sese çok büyük etkisi oluyor. Bunun dısında samsungun kendi EQ yazılımlarıda devre dışı kaliyor. Ve cihazın dac ı üzerinde gerçekleşen bazı işlemlerde gerçekleşmiyor.

3. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Ben şimdiye kadar kaynak+dacın ses işleyişini , 1.A=A şeklinde düşünüyordum.
    Yani ses çıkışı ne olursa olsun sesi dac işliyor sonuçta diyordum.
    Ama mantığı 1+A=1+A şeklinde çalışıyor.
    (1:Telefonun ses çıkışı A= dac)

#1303 tazıtahsin, 13 Mart 2019
    Son düzenleme: 13 Mart 2019
  4. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Siz bu teknik bilgilerle yakında nokta atışı yapar işi bitirirsiniz valla :) Baya analitik bir düşünce tarzınız var.

.~. bunu beğendi.
  5. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    (Keşke parantezi üste koysaydinız 1 ile A nın ne olduğunu anlamam çok uzun sürdü:D) Aslında bu bir tartışma konusu. A+1=A+1 diyenler var A+(-1)=A-1 diyenler var. Yada A+1=A diyenler var. Ancak şurası kesin ki sesi ekipmanla şekillnedirmek varken yazılımla sşekillendirmeye çalışmak buraya aykırı.

6. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Sadece değişkenleri değiştirip yeniden deniyorum :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Mart 2019 ---
    Artık donanımın çok önemli olduğunu
    Hocam artık herşey yazılım , donanımın çok önemi kalmadı.
    Bunu LDAC ile çok net gördük.
    Bt çipi değişmeden birden telefonlararımıza 5.000 km den ses desteği geldi.

7. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Çok yanlış bir düşünce p. Ömpncelikle şunu söylemeliyim ki ldac 20cm den sonra aptx hd den daha kotu ancak bunun böyle olmadığını varsayarsak ve ldac teknolojisinin daha yeni daha iyi bir teknoloji olduğu düşünsek bile bu teknolojinin yaptığı tek şey apt x hd nin başaramadığınî başarmak.

Bu tarz noktalarda yazılım donanımın yetersiz olduğu yerlerde en az kayıpla en çok işi yapmak icin kullanılır. Eğer ki donanım yeterli olsa 5dk içinde 100mb dosyayı sıkıntısız bir şekilde aktarabilse kimse bu yazilimlara bulaşamaz ancak bu mümkü olmadığı için codec ler iledosya olabildiğince sıkıştırılıyor(kayıp ile) ve diğer kaynakta çözülüyor. Bir gün bt teknolojisi yeterince gelişir ve 100lerce mb yi sıkıştırmadan kısa sürede göndrirsek o zaman aradan kablo faktörü ve yazılım faktörü tam olarak kalkmış olur.

EQmeselesi ise tamamen bambaşka bir mesele. Siz çözücü->dac->amfi->kulaklık zincirine birde yazilim ekliyorsunuz. Ve bu sesi ondan iyileştirmesini iyileştiriyorsunuz. Bu fazla fantastik değil mi? Belki o yazılım ile sesi %300 oranînda değiştireceksiniz bu kesinlikle mümkün ancak karşılığında ne vereceksiniz tıpkı kayipsız aktarım yapabilen bt teknolojisinin daha kısa sürede tüm veriyi aktarması için geliştirilen codeclerde verdiği kayıp gibi... Insanlar kablolara binlerce dolar veriyor sırf %2 lik artış için...

Not:Zaman sıkıntısından dolayı hızlı yazdım yazım yanlışlıkları için tüm okuyanlardan özür diliyorum

mc_technosoft bunu beğendi.
  8. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam kabloya 1000 dolar veren adam bt ile kullanmıyordur zaten.
    Donanım sabit değiştiremiyorsunuz.
    Ama şuan bir telefon firması kameraya yazılım ile portre ve ya geniş açı modu getirebiliyor.
    Teknolojinin her alanında böyle seste LDAC ve ya mqa desteklerinin yazılım ile verilmesi gibi.
    Tidal mesela android ve iosa 96 khz decoder yayınladı.
    Donanımdan kastettiğim dac , telefon , dap vs.
    Bir yazılımla çalışan tüm donanımlarda (1000 dolarlık kablo bu sınıfa girmiyor )
    Yazılımın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

9. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Hocam zaten eq konusu ile bt konusunu iki ayrı paragrafta yazdim. Bu ikisini iliskilendirmeniz benim aceleci tavrımla alakalı üzgünüm.

Sanırım bu gidişle her şeyin çalışma mantığını açıklamam gerekecek. Portre modunun elde edilmesi için illa iki kameraya gerek yoktur. Zaten portre modu tamamen yazılımsal bir şey. Ve bunu elde etmenin çeşitli yöntemleri var. Aslinda portre modunda yapılan şey odaklanıcak nesne ile arka planı ayırıp blur efekti vermek.

Bunu elde etmek için aklıma gelen bikaç yolu yazayım. Mesela yapay zeka ile òndeki nesne ayırt edilebilir çift kamera kullanılabilir, cekim sırasında telefonu 60 derece döndürerek çekim yapabilirsin yada en klasik yol açarsın photoshop u arka plani ayırır blur efekti eklersin. Bunlar zaten yazılımsal şeyler. Ayrıca bana yazılım ile geniş açı çekimi yapabilen hiçbir kamera(telefon) söyleyemezsin.

Ben yazılım öne,sizdir demiyorum ki yazılım denen şey çok geniş bir alan. Sadece gerçegi taklit eden yazılımlar yada yazılım ile donanımın yerini tutmaya çalışan şeyler yarattıkları değişiklik kadar kayıp verirler. Umarım bana konu ile akasız çalışma mantığînı açıklamak zorunda kalacağım ornekler vermezsin:)

10. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam porte modunu açıklamanıza gerek yoktu.
    Ve ya ilk mesajınızda LDAC ın 20 metreden sonra kalitesinin düştüğünü söylemenize.
    Bu corollanın motoru 200 derecede su kaynatıyor demek gibi.
    Kim napsın 20 metre kablosuz kullanımı.
    Bunlar son kullanıcıyı ilgilendirmeyen teknik bilgiler.
    Donanımın yerini tutmayan çalışan yazılımlar kazandırdıkları kadar kayıp verirler demişsiniz.
    Merak ettiğim net bir soru var.
    Benim telefonum V30 Fabrikadan mqa destekli çıkan bir telefon.
    Tidal android 96 khz e kadar mqa decoder yayınladı.
    96 khz e kadar aradaki fark nedir ?

11. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    20 metre değil 20cm

12. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Yanlış okumuşum.

13. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Ayrıca yukarıda bahsettiginiz türden çözücüler donanımsal olarak çözülemeyen dosyayı cözmeye yarıyor ancak bu durum sizi ilgilendiren bir durum değil çünkü v30 32 bite kadar donanımsal çözüyor diye biliyorum. Tabi donanımsal olarak çözmemile yazılimsal çözme arasındaki uçurumdan bahsetmeyengerek yok sanırım.

14. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Aradaki farkı anlatan bir yazı bir link vs varsa ben merak ediyorum.
    Şuan ki teknoloji ile aradaki fark 0 a inebilir.
    Uapp aynı şekilde çalışıyor olabilir.
    Ofline çalışmıyor çünkü.

Mesela nvdia yeni bir teklonojiye hazırlanıyor.
    Ekran kartı düşük pc lere aylık bir ücret karşılığında online ekran kartı desteği sunacak bulut üzerinden.
    Gtx850 ekran kartıyla 40 fps aldığınız oyundan online olarak 100 fps alabileceksiniz.

Bu mantıkla çalışan bir uapp parçayı çözülmüş olarak telefona yükleyebilir mi ?

Merak ettiğim başka bir konu eğer yazılımsal ve donanımsal çözüm arasında bir fark var ise bunu belirtmeleri gerekmez mi ?

15. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    473
    Yazılımla portre tamam da geniş açı nasıl oluyor? :) O tamamen donanımsal.

16. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam ben onu da yazılımsal biliyordum.
    Sonuçta tek kamerayla zoom yapabiliyoruz.
    Onun tersini tek kamera neden yapamasın diye düşündüm :)

17. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    473
    Sabit odak uzaklığına sahip bir lens ile zoom yapılamaz. Her lensin bir görüş açısı vardır. Zoom yaptığınızda fotoğrafı kırpıp tekrar orijinal çözünürlüğe getirmiş oluyorsunuz. Bu da kaliteyi tamamen bozar.

Geniş açılı lensi de gözünüz gibi düşünün. Normalden daha geniş görme imkanınız var mı? Anca daha geniş gören bir göz ile değiştirmek lazım :)

Geniş açılı lens koyan markalar boşuna koymuyor yani. Zoomlu lensler de aynı şekilde. Gerçi yukarıda bahsettiğim gibi biraz kalite kaybıyla zoom yapılabilir ama geniş açı imkansız.

18. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam kaç gündür araştırıyorum.
    Donanımsal ve Yazılımsal çözme arasında tatmin edici bir yazı bulamadım.
    Varsa kaynak paylaşır mısınız ?
    Merak ettiğim şey şu , V30 ve başka bir android arasında 96 khz e kadar mqa çözmede ne fark var ?

19. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Bir tane FİİO A3 iyi gider V30 ve it01 e .Bass gaini de açınca o basslar hafiften vurmaya da başlar baya hoş olur.

20. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    bakır ara kablo almadığım için bir karşılaştırma yapamadım fakat en kısa sürede e80 ile it01 karşılaştırması yapıcam.
    [​IMG][​IMG]

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mc_technosoft ve onurdogan4 bunu beğendi.