Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. american bulldog

american bulldog
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaslar htc 8x in hem yazilimsal beats audio hemde donanimsal amfi destegi ile ortaya nasil bir is cikarttigi hakki da bir bilginiz veya yapilan bir incelemenin detaylari varmi ? bazi inceleme ve teknoloji sitelerinde suan en kaliteli ve siddetli ses cikisina sahip oldugu vurgulaniyor bu konu hakkinda gorusleriniz nedir ?

2. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Sony player'ı kenara attım htc wildfire s e poweramp yükledim çok hoşuma gitti. Şimdi full versiyonunu alacağım 3.96$. Hem flac çalıyor hemde telefonun hafıza kartı desteği var. Yeni player almaktan kurtuldum :yourock

Düzeltme: Full versiyonu aldım ses kalitesinde az da olsa artış var. Yalnız kafama takılan birşey var. Programı direk google play'den yükledim apk dosyası elimde mevcut değil. Telefona format atsam ya da değiştirsem bu programı tekrar nasıl yükleyecem?

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,250
    Hesabınızı değiştirmediğiniz sürece program size hep ücretsiz görünecektir merak etmeyin. Yalnız trial versiyon ile full versiyon arasında herhangi bir fark yok.

Collapse Signature Expand Signature
  4. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Teşekkür ederim ilk alışverişim olduğu için bilmiyordum. Ses farkı psikolojik olabilir para ödedik ;D

5. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar sizce Meizu M9 ile Meizu M6 arasında ses kalitesi açısından çok fark var mıdır? Bir yerde buldum almaya değer mi ne dersiniz?

6. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Peki aranızda Galaxy S wifi 4.0 kullanan var mı? Telefon özelliğinin dışında dap olarak alınabilir mi sizce?

7. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Xperia Z özellik ve tasarım olarak çok hoşuma gitti. Avrupada 1400tl gibi bir fiyatla pazara sunulmuş galiba ve en iyi android akıllı telefonlarından biri olacak, gerçekten çok güçlü bir cihaz. Dikkatimi çeken birşey oldu kendi içindeki müzik oynatıcıların flac desteği olmazdı ama artık olacakmış ve birşey daha walkman müzik çalarlarda olan tüm ses geliştirmelerinin yanında yeni olan başka ses geliştirmeleri daha konulmuş. Cihazda sd kart girişide var. 32gb kart takılabilirmiş ama 64gb takabilmek için bir yol vardır herhalde.

Micro sd kart girişi, flac desteği ve ses geliştirmeleri ile xperia z en iyi sony akıllı telefon olmasının yanında en iyi ses olan sony telefonda olabilir. Kimbilir belkide tüm walkman müzik çalarlardan daha iyi bir sesi vardır. Sadece ses konusunda xperia z ile ilgili bir bilgi, inceleme, kıyaslama, kullanıcı deneyimi olursa buradan paylaşalım. Zaten ses konusunda sony telefonlar kötü değildir ama bu model beni ayrıca heyecanlandırdı. Diğer özellikleri ise gerçekten harika. Buna benzer olacak diğer modeller; htc butterfly, droid dna ile galaxy s4 olacak ama hangisi ses konusunda en iyisi olacak görücez. Beats audio ile htc ortalığı ayağı kaldırıyor ama denediklerim bunu hakedecek şeyler değildi. Xperia z modelini araştırsın güçlü ve iyi ses kalitesi isteyen akıllı telefoncular.

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,250
    Wolfson çip'e sahipti yanlış hatırlamıyorsam ama deneyemedim maalesef. Yalnız telefon özelliği yok o cihazda.

9. emrahcatak

emrahcatak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar daha önce bu konu ile alakalı olarak faklı bir başlıkta yayınladığım yazımı kısmen güncelleyip, tekrar sizlerin bilgisine sunuyorum. Umarım kısmen işinizi görür.

Geçen seneye kadar telefonları genelikle müzik çalar olarak kullanmış biri olarak, müzik dinlerken en zevk aldığım ve hakikaten güzel ses verdiğini düşündüğüm telefonlar:

SonyEricsson S700i, W800i
    Nokia :3250xm, N82 ve N86
    Samsung : S8530 Wave II ve Galaxy S2

Bunların içinde akustiği en iyi N82 iken, bas kuvveti olarak N86 diyebilirim. S8530 WaveII ise Galaxy S2 kullanmadan önce en kaliteli sesi sunan cihazdı. Samsung cihazlarda (Android 4.0 üzeri yazılıma sahip cihazlar hariç) ses seviyesi yetersiz gelirse ürünün donanım ayarlarına açılan bir kod ile giriş yaparak db oranlarını orjinalde ki 55 db'den 63db'e çıkarabilirsiniz( Seslerde patlama yapmayan maksimum seviye). Donanımsal her türlü ayar yapılabiliyor.

Iphone 4 ile Wave II kıyaslamamda ses rengi, ses yüksekliği ve kalitesi aynı iken. Bu volume yüksekliği bana yetersiz geliyor diyebilen bir kişi Wave II'de ses seviyesini herhangi bir anfiye ihtiyaç duymadan donanım ayarlarından yükseltebilir.

Bu arada Samsung S8500 Wave, S8530 WAVE II ve GALAXY S' de "WOLFSON WM8994" çip kullanılıyor.
    Samsung Galaxy S2'de "Yamaha YMU818B" chip kullanılıyor.
    Samsung Galaxy S3' de "Wolfson Mikro WM1811" çip kullanılıyor.
    Samsung Galaxy Nexus'da "Texas Instruments TWL6040" Ses çipi kullanılıyor ve kulaklık çıkışı çok güçlü olduğu kullanıcı yorumlarında yer alıyor. Yine kullanıcı yorumları ve deneyimlerinden dolayı bu telefonun piyasada ki tüm akıllı telefonlardan daha kaliteli bir ses deneyimi sunduğu söyleniyor.

10. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Wave II ve Galaxy S wifi 4 arasında seçiminiz hangisi olurdu? S Wifinin telefonu desteklemediğinin farkındayım. Benim için en büyük kıstas ses kalitesi zaten halihazırda telefonum var. Bozulan Meizumun yerini alabilecek bir dap arayışındayım :(

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    iphone 3g de wolfson kullanıyor s olmayan :) Nedense apple ilk ürünlerinde wolfson ,sonradan cirrus logice dönüyor .Manavların taze dometesleri tezgahın önüne koyması gibi ;D

12. emrahcatak

emrahcatak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Wave II Bada 2.0 sistem kullanır ve baya sıkıntı yaşarsınız. Size naçizane tavsiyem madem telefondan müzik dinlemek istiyorsunuz maddi imkanınız varsa Galaxy Nexus alın derim. Benim araştırmalarım tek bir forumdan olmadığı için genel anlamda ses amaçlı akıllı telefonlarda kullanıcılar Galaxy Nexus diyor.

13. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Bende s638f kullanıyorum ve dac olarak Cirrus Logic CS42L56 kullandıldığı söylenmiş bir yerde. Sesi iyi. Bildiğim kadarıyla pahalı ve iyi olan cihazlarda kullanıyor bu markayı. Wolfson zaten birçok cihazda kullanılıyor hepsi için iyidir diyemeyiz. Demek istediğim apple başka marka kullanmaya başlamakla iyi veya kötü etti diyemeyiz. Sadece dac markasına bakmak doğru değil. Hangi modelini kullanmış bunu bilmek belki bir işe yarar.

14. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    bence artık müzik ,telefonlarda geri plana atılmaya başlandı. kalitenin giderek düşmesi de buna örnektir bana göre. eskiden bi nebze iyilerdi. özellikle sony ericcson walkman telefonlar ve bazı nokia modelleri.artık yeni sony telefonlar o kadar kaliteli ses üretmiyor.iphone da da giderek bir düşüş olduğunu okuyorum hep

15. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    iphone 4 galiba bu işin tepe noktası oldu. Sonraki modellerde gerileme başladı.

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    İncecik bir kasaya sığdırılan onca özellikten sonra kalite beklemek anlamsız.Örneğin ses kalitesi bir HM-801 sınıfında olmasa da Z0160 denediğim tüm telefonlardan bariz daha iyi.

Akıllı telefonların kompakt olmaları dışında çok ta beklentiye girmemek lazım.Hele alırım telefonu atarım playeri düşüncesine kapılmak "kalite adına" hayalcilik olur.

17. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Görüşünüze katılmakla birlikte ben tam da söylediğiniz gibi yaptım, aldım telefonu attım playerı. Sebebi ise hafıza kartı desteği ve flac çalma seçeneğiydi. İkiside çok sıkıntı çıkarıyordu bana. Fakat mid ve enstrüman ayrımında kalite düştü, tiz ve basslarda kalite arttı. Bassı seven biri olduğum için telefon daha cazip geldi bana. Kulaklık, player ve amfim kaliteli olmadığı için en aznından ben arada çok büyük fark göremedim. Üst düzey sistemlerde mutlaka fark yaratacaktır.

Birde ebay'de 30 dolarlık amfiler var. Bunlardan alsam ses kalitesinde artış olurmu yoksa sadece ses artışımı sağlar?

Örnek; http://www.ebay.com/itm/Micro-Cmoy-...194?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7d999c52

18. ilkaycvs

ilkaycvs
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba,

Kulladığım telefonlar içinde en nefret ettiğim ve parasını kesinlikle hak etmediğini düşündüğüm blackberry 9780 model telefonun ses çıkış gücü kesinlikle çok yüksek ..diğer modellerindede bu durum aynı diyebilirim.

Evimde yaptığım kıyaslamalarda bb nin ses olarak iphone 4 den ve ipadden ve hatta samsungun bang olfsen destekli müzik telefonu diye sattığı m3200 den yüksek ve baslı bir çıkışı var..

Samsung galax s wifi 5.0 ise power amp adlı programla tam bir canavara dönüşüyordu diyebilirim..

Bu telefon ve tablet kıyaslamalarını dj tipi ultrasone pro dj1 ve denon ah-d1100 kulaklıklar ile yaptım..doğal olarak bass ağırlıklı bir sonuç kıyası ortaya çıkıyor.

İyi forumlar..

19. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Blackberry'nin Avrupa kurallarına tâbi olmamasındandır bu kadar yüksek ses ve bass.

Sony'nin WT19i'sini kullandım bende bir ara. Live With Walkman diyede geçiyor. Custom Rom'la fena değildi sesi. Ama kapalı bir ses, sönük midler, abartılmış basslar, törpülenmiş tizlerden faslasını vermiyor yüksek kalite müzik atarsınız. Ha 320Kbps Mp3 atarım, house, dubstep, techno vb tarzlarda dinlerim derseniz çokda güzel iş görüyordu.

Şimdi Nokia var. 3.5" çıkışı bile yok. :evl

20. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Bir kaç gün önce bende telefonu kurcalarken işlemci ayarlarına bir bakayım dedim .Telefonda CyanogenMod kurulu olduğundan işlemci ayarlarına müdahale edebiliyorum .İşlemci yönticileri diye bir sekmede seçili olan güç tasarufu modunu performans seçktikten sonra seste oldukca fark edilebilir bir iyileştirme oldu .Baslar daha net ve tok ,ses daha doygun ve detaylı gelmeye başladı.Çok detayını bilmiyorum ama telefon işlemcilerinde (bendeki tegra 2 ) güç tasarufu için işlemci genelde düşük frekansda çalışıyor gerek duyulunca üst frekansa çıkıyor diye biliyorum .Çoğumuz telefonda müzik dinlerken tuş kilidini kapattığından bu arka planda çalışan işlem için işlemci en alt seviyede çalışıyordur tahminimce (araştırmadım ) buda 216 mhz dir genelde .Kayıpsız veya kaliteli kayıtlarda bu frekans yeterli olmayacaktır kanımca .Telefonda custom rom kullanan arkadaşlar deneyip sonuçlarını kendileri görebilirler.
    Not :Telefonum motorola atrix ,kulaklık olarak cks 90 la dinleyip görüşlerimi yazdım .plasebo etkiside olabilir .