AK4490 Ses çipinin 2.91$ olması :)

'Genel Tartışma' forumunda bahirtaha tarafından 5 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

1. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    111
    Olayların ses cipinden ne denli(yüzde yüz olmasa da ) bağımsız olduğu ve telefon firmalarının bu konuda yaptığı şovlarını ne kadar boş olduğunu ayrı bir kanıtıdır .

https://s.click.aliexpress.com/e/rNmVVpVdZ

2. kayisikent

kayisikent
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    kapitalizmin gereğidir bunlar. Bir ara da yeni iphone modeli çıkınca parçalarına ayırıp her bir parçanın değerini paylaşıyorlardı da parça toplamı ürünün 4te1i falan yapıyordu.
    Şuan Cayin N3ü100aap ve kc06a ile dinliyorum, sonra pcye takıp spotify dan aynı parçaları açıyorum cidden aradaki fark lafını etmeye değmez geliyor. peki bu cihaza neden 150 dolar verilir :/

Collapse Signature Expand Signature
  3. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    111
    dediklerinize harfiyen katılıyorum ! fakat hangi cihaza 150 dolar verilir onu anlamadım tam olarak :)

4. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,307
    Yanlız aynı ses çipinin birçok sürümü var (mobil ve masaüstü vs). Birbirleri arasında hem performans hem enerji tüketimi hem de fiyat farkı var.

5. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    111
    o da doğru hocam haklısınız ,ama bugün ak4490 adını kullanarak prim yapmaya çalışan çok cihaz var ondan bahsetmek istedim

Pax bunu beğendi.
  6. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Bu çipi kullanan birsürü firma var iş bununla bitse idi kimse gidip binlerce dolara dap almazdı herhalde

7. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Şu an baktım Cayin N3 amazonda 110 dolar yani 500 liralık bir alet. Mesela sizin pc'de ki ses kartı 10-20 dolar olsa sonra o ses kartını alıp ekran+basit bir amfi+batarya+işçilik ve diğer ekipmanları da ekleyip yanınızda taşıyabileceğiniz hale getirmeye çalışsanız sanırım aşağı yukarı o fiyat eder. Bir fark olmaması normal bence :D Tabii yine de muhakkak vardır ancak daha iyi kaynakla kıyaslama yapmak lazım.

#7 cyraz, 6 Aralık 2018
    Son düzenleme: 6 Aralık 2018
    Özen bunu beğendi.
  8. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    2.91 dolar eskiden ne azdı. Şimdi şaka maka neredeyse 20 lira...

E şimdi DAP dediğimiz alette o çipten başka bir sürü başka entegre donanımlar bütünü ve bunlar birbirleri ile bağlantı kurarak seste çeşitli dengeleme ve çözme işlemlerini görüyorlar. İşin bir de yazılım boyutu var. Kaldı ki çip dediğimiz şey basit bir iletken. Ses kalitesiyle tek başına öyle bir etkisi yok. Hatta direnç modülü yoksa hiç alakası yok denebilir. Bir tür işlemci gibi.

Chaturanga ve bahirtaha bunu beğendi.
  9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    456
    Burada bir sürü kural hatası yapılmış. Bir defa iş sadece DAC çipi ile bitse evde herhes dac yapar amfi yapar dap yapardı :D

Bunun tasarımı var. Kullanılan kapasitörler vs hepsi çok özel malzemeler. Karaköyde tanesi 1 liraya satılan Cap ile elna caplar bir değil.

zaten satış fiyatı 150 dolar olan cayin n3 gibi bir cihazın maliyetinin 50 doları aşmaması lazım ki adamlar bu işten ekmek yesin. sırf hiby music için ödedikleri lisans bile ciddi paralardır.

Klasik pc ses kartı ile de cayin n3 arasında uçurum fark olmaz zaten. veya son nesil akıllı telefonlarla. neticede giriş seviyesi dap. burada farkı yaratan nedir? güç , ayrı bir cihaz kullanmanın verdiği esneklik. mesela n3 ile n5 arasında da 3 kattan fazla fark var. ama ses farkı sanmıyorum 3 kat olsun. hi-fi dünyasında yeri gelir %1 fark için cüzdanı komple boşaltırsın.

Çok iyi anakartlar yapılıyor artık. içinde ESS dac çipleri var. iyi cap koymuşlar. opampları değişenler dahi var. Ama bir noktada bakıyorsun dragonfly daha iyi çalıyor :D

VirtuFortuna, Chaturanga ve tbone bunu beğendi.
  10. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    167
    Öyle düşünürsek çipin kendisinin 3 dolar olması çok uçuk fiyat. Sonuçta çipin kendisi silisyum ve germenyumdan yapılıyor. Bir avuç toprak içinde onlarca çip yapacak silisyum var.

11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,625
    Şu açıdan bakalım bir de. Silisyumu topraktan çıkarıp, işleyip bir ürün haline getirmek için gereken teçhizat, insan gücü, zaman düşünülünce 3 dolar baya ucuzmuş. Bunları evde yapamayacağınıza göre birileri yapacak ve hem masraflarını karşılayacak hemde para kazanacak.

12. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    111
    Ben de aynı şeyden bahsetmiştim aslında ,olayın sadece ses cipinden ibaret olmadığını :) fakat size katılmadığım bir nokta var .Kullandığım hidizs ap100 ,Meizu pek 7 plus + fiio A3 amfi ikilim(güç olarak gerçekten güçlü bir amfi) çok önünde ,Macbook Airden de oldukça önde ,Belki ap100 giriş seviyesi sayılmıyor olabilir orası hakkında kesin bir yargıya varamam, ama Dap beni müzikte başka bir noktayı taşıdı .Ondan dolayı olayın sadece güçten ibaret olduğu kanısına katılmıyorum .

13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    456
    Ben de onu diyorum. Dap bir noktada illa ki farkını koyuyor. Giriş seviyesi fiio X3 bile 7 8 bin liralık telefonlardan çok ilerde. Bu farkın da güç olarak veya kullanım kolaylığı olarak bir yönü var. Tabii ki ses kalitesi olarak da. Tek olay güç illaki değil. Ama teknik olarak irdelersen aslında olayın kaynağı yine güç. Telefonun içine DAP gibi istediğini yığamıyorsun. ufacık CAP koyman demek güçden feragat demek. Pil ömründen de tasarruf etmen gerek. Sonuç olarak telefonlar bir yerde limitli kalıyor.

bahirtaha bunu beğendi.
  14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    669
    İşte bu yuzden sansa clip plus kullaniyorum... .flac parcalarda detaylar cok iyi olmasada genel anlamda o hissiyati aliyorsun ...

15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,803
    Hiç unutmuyorum, aldığım ilk ciddi DAP FiiO X5'ti. İlk X5'ten bahsediyorum. Ama ses rengini bir türlü beğenemedim. Her türlü şeyi denedim ama memnun kalamadım.

Sonra dedim ki satayım ben bunu, telefondan devam ederim nasıl olsa pek beğenmedim. Satıp telefona döndüm. Ama gel gör ki birkaç gün sonra telefonun verdiği sesin oldukça vasat olduğunu fark ettim.

O yüzden bence bu pazardaki her türlü DAP telefondan iyidir.

Gerçi geçen herifin biri bir sitede ciddi ciddi şunu yazmış: LG'nin bir modeli (ismini hatırlamıyorum) Sony ZX2'yi falan çok net mağlup ediyormuş.

Hahah.

Synchronicity bunu beğendi.
  16. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,237
    Benzerlerine sürekli denk geliyorum, youtube üzerinde teknoloji incelemesi yapan bir kanal lg v30 ile x5 iii karşılaştırması yapıp çıkış güçlerinin grafiksel benzerliği ile telefoncağızı audiophile ekipmanı varsaymış, telefonlarla haşır-neşir olup kıyaslayan herkesin tek bir amacı var sanırım o da ses yüksekliği...
    İlginç.
    (LG v30 kullanıyorum :) )

17. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Kişisel olarak söyleyebilirim ki ses çipinin ya da diğer bileşenlerinin fiyatının çok bir önemi yok. Bu iş mühendislik ve zevk işi. İsterlerse kürdandan yapsınlar. :) İstediğim sesi veriyorsa istedikleri parayı veririm. Elbette bütçem dahilinde :)