AKG K271 Studio Kafaüstü Kulaklık Yorum ve İncelemesi

'AKG' forumunda ziprar tarafından 5 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    ziprar ilgin için teşekkür ederim :)

kapalı olması önemli değil benim için zaten evde dinleyeceğim çok çok arkadaşlar rahatsız olur bişey olmaz yani.ayrıca amfi düşünmüyorum şuan o kadar param yok zaten.
    seçeneklerimi birkez daha anlatayım ziprar

-250 ytl yi aşmasın
    -açık olsun
    -laptop ve ipod touch ile kullanacağım için herhalde bir 60 ohm u geçmesin
    -dengeli bir kulaklk istiyorum bide tiz sevdiğimi farkettim son zamanlarda

2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Rica ederim sserkogss.

Açık kulaklıklar konusunda çok araştırma yapmadım. Onun için çok net/kesin birşey söylemem zor. Almış olduğum k271 kapalı olduğu için, mevcut kapalı kulaklıklar arasındaki konumunu anlamak için araştırmıştım. O fiyat düzeyinde de 3-4 taneyi geçmiyordu kapalı ve tutulmuş olanlar. O yüzden onları biraz biliyorum denebilir, tabii genel kanı bağlamında bir bilgi bu, hiçbirini denemedim.

Açık kulaklık alternatifleri ise çok daha fazla sanırım. Aşağıdaki adreste fiyat aralıkları ve aralığın meşhur kulaklıkları var;

http://www.head-fi.org/forums/f4/headphone-buyers-guide-271258/

Ben buraya amfi ihtiyacını öğrenmek için de bakıyorum. Çünkü bu olay salt ohm'a da bağlı değil aynı zamanda duyarlılığa da bağlı.
    1 gerektirmeyenler, 2 tavsiye edilenler, 3 mutlaka gerektirenler.
    Mesela k271 amfi gerektirmez diye satılıyor, ama olursa bundan epey fayda sağladığı için burada direkt 2 olarak işaretlenmiş.

Burada 250 ytl için bakacağımız aralık olasılıkla 150-200 dolar aralığı. O aralıkta amfi gerektirmeyen bir tek Grado sr225 var. Ki ben de dışarıdan getirtseydim gradoları düşünmekte idim. Biliyorsundur en iyi rock/metal/gitar için gider diyorlar. Sahnesi geniş değil, daha çok sanki karşında söylüyormuş tarzında imiş. Konfor olarak çok rahat olmayabilir.

Şimdi söyleyebileceğim şey şu; bu tabloda daha yukarı düzeylere çıktıkça amfisiz olarak kullanılabilen kulaklık (kafaüstü) neredeyse kalmıyor denebilir. Bu yüzden bu aralıkta sr225 ve a900 (kapalı bile olsa) öne çıkıyorlar. k271'in amfi ile ne kadar farkettiğini henüz bilemiyorum. Amfi gelince, özellikle kısık/normal ses düzeylerinde de amfi faydalı mıdır, değil midir bakacağım zaten. O zaman birşeyler söyleyebilirim.

Bu durumda amfisiz olarak yüksek verim alınabilecek açık kulaklıkların bu düzeydeki alternatifi olarak sr225 gözüküyor.

Tabii olaya amfi katılırsa seçenek sayısı bir anda artıyor. Ama o zaman ekstra 100-150 dolar gibi bir parayı da amfi için düşünmek gerek en az. Tabii kulaklığın bize maliyeti de bir anda katlanmış oluyor.

3. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    evet hocam yaa amfi almak isterim tabiki çünkü ankara buluşmamızda biraz kullandım ve ses gerçekten cok güzeldi hele o zillerdeki doğallık aman allahım demiştim.valla uzun vadede düşünüldüğünde amfi lazım aslında ama şuan ihtiyacımda var bakalım nasıl olacak senin başını ağrıtcam biras

4. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

dostum valla bende kulaklık alma aşamasındayım.Bende kendime 300 ytl gibi bir bütçe belirleme rağmen karar aşamasında bir adım atabilmiş değilim.Aslında bayerdynamic kesinlikle iyi bir tercih olur biraz pahalı olmasına rağmen ama onada kesinlikle anfi lazım.Grado özellikle rock müzikte öne çıkan bir marka.Herkez bundan bahsetmiş fakat diğer türler için nasıl bir tercih olunacağı üzerinde fazla durulmamış.Birde kullanıcıları tarafından pekde rahat olmadı konusunda bir fikir birliği var.Akg hernekadar anfisiz kullanılabilir demelerine rağmen iyi performans için anfi de şart gibi duruyor.Şeytan diyor bas parayı al bi anfi yanınada enyakışıklısında bitane 880 keyfine bak .Bu gidişle bu kararsızlıkta kestirmeden px100 alsak nasıl olur acaba diyede aktımdan geçmiyor değil.

5. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    hocam px100 e pek yaklaşma ya hele ki o kadar ciddi hedefler koymuşken.az da para değil yani 110 ytl olmuş kesinlikle değmez.bakalım beraber araştıralım biraz zaman geçsin alırız elbet.

6. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Grado malzeme kalitesinden ve rahatlıktan sınıfta kalıyor. Almayı düşünürseniz kendinizi gelecek olan ürüne karşı hazırlayın sonra hayal kırıklığı olmasın. Olurda comfy padli bir grado alırsanız kesin modlayın bu da not :bu

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    fizmitli,

Kulaklık ve ses olayı kesinlikle doyumsuz/bitimsiz bir arayış. Ne alsak herzaman daha iyisi var. Ama maddi olarak da herkesin bir sınırı var. Bu da bizim için belirleyici oluyor.

Bu noktada sserkogss'a katılıyorum, 300 ytl bütçe ayırıyorsan px100'e bunun 100 küsur ytlsini bence ayırma. 'px100 almışlar grubu'ndan biri olarak söylüyorum bunu. px100 evet fena kulaklık değil ama bir süre sonra kesmiyor ve yeniden arayışa geçiyor insan. İrili ufaklı 10 tane kulaklığa para sayacağıma "bir kere alayım tam alayım olayı" bence daha mantıklı. Çünkü o 10 kulaklığa da gene toplamda, 'ulaşabileceğin en iyisine' ödediğin kadar para ödemiş oluyorsun gene de.

Aslında mobil durumlar için fena olmayan bir kulak içi veya kanal içi, bir de sağlam bir kafaüstü insanın ihtiyacının (ihtiyaç değil de zevk demeliyim belki de) çoğunu karşılar diye düşünüyorum. Öte yandan px100/px200 serisinin güzel tarafı hafifliği. Kafaya takınca unutuyorsun, 60 gr birşey.

Benim açımdan px100 biraz basları arttırılmış bir model. Tümüyle dengeli değil (gerçi o fiyat aralığında 'dengeli' tanımının niteliği değişiyor sanırım. Yani belki de hiçbir şey çok dengeli değil). Fakat basları daha çok 'derin basa' doğru eğilimli, baş ağrıtmıyor orta bas gibi. px200 ise tümüyle farklı bir ses rengine sahip, midler ileride, baslar px100'e göre daha geride (ama gelgör ki px100'ün kutusunda "doğal ses", px200'ün kutusunda "geliştirilmiş bas" gibi ters şeyler yazıyor). Ben bası çok sevmediğim için bana çok kötü gelmiyor. Hatta px100'ün midlerini biraz fazla geride de buluyorum ama kulaklık hala açılmamış/pişmemiş de olabilir.

Yani bence px100'e harcayacağın parayı amfiye harcayarak, dt880 gibi üst seviye kulaklıkla (veya artık canın ne çekerse) olaya noktayı koymak daha kolay olabilir.

Amfi gelince zaten neye ne kadar etkisi var yazmaya çalışacağım. Bu açıdan benim bir avantajım var. Dt880 alan arkadaşlar amfi ile kullandılar. Ve bakıyorum ilk yorumlar çok iyi olduğu ve amfinin çok işe yaradığı yolunda. Ama şu anda alıştılar mı sese bilmiyorum ama o kadar önemli/etkili bulmuyorlar amfi olayını. Yani ilk durum mu yoksa şimdiki mi psikolojik etki anlayamıyorum. Şimdi avantajım dediğim olay şu. Dt880 zaten amfisiz kullanılamayacak bir kulaklıktı. O yüzden onun amfili ve amfisiz aynı ses seviyesindeki (orta veya az kısık, yani amfisiz de çıkılabilecek bir seviyedeki) farkını ölçmek pek mümkün olmadı sanırım. Çünkü amfisiz zaten doymuyordu dt880. Bendeki k271 ise amfisiz de gayet güzel çalıyor. Ama söylenen o ki tam performansını vermiyor. İşte bu noktada bu karşılaştırmayı yapmak bu kulaklıkla daha kolay olabilir diye düşünüyorum. Yani fark var mı yok mu daha rahat gözükür sanırım.

Eğer ki fark varsa, eninde sonunda bize amfi yolu gözükecek demektir. Çünkü amfisiz kullanılan üst düzey kulaklık pek yok. Zaten kafaüstü kulaklıkla mobil dolaşmak çok tercih edilecek birşey olmadığından, amfinin taşınabilirliği azaltması sorunu da bence pek önemli değil.

8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Grado'ya gelince, aslında rahatlık benim için ilk sırada gelen şeylerden biri. Bir yandan 'rahatsız olarak' müzikten zevk almaya çalışmak çelişkili bir durum gibi. Onun için modlamak şart sanırım deaddy'nin söylediği gibi. Baştan sipariş verirken modlanacak pad'leri de almak gerek.

Ses rengine gelince rock/metal ve gitarla iyi gitmesinden çıkardığım keskin ve atak/hızlı bir kulaklık olduğu yönünde. Hatta daha üst model olan sr325 sanırım en keskin modellerden biri idi. Okuduğum yorumları düşünüyorum da birisi şöyle diyordu "Müzik o kadar güzel ki, yarım saatten fazla dinlemek sizi zorluyor". Dinleyenlerden, kulaklığın ürettiği müziğin harsh (sert/kaba/haşin) olduğunu söyleyenler de var. Tabii öte yandan "eğer ki bir tek kulaklığınız olacaksa bu ille de grado olmalıdır" diyenler de var.

Sonuçta o keskinlik, daha yumuşak karakter de taşıyabilen müziklerle (klasik müzik, blues, soul, caz, belki bir kısım pop) çok uyumlu da olmayabilir diye de aklımdan geçmiyor değil.

9. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

sevgili dostlar,şu ingilizceye biraz hakim olsaydım muhtemelen yabancı sitelerin birinden alış-verişi yapmış olurdum.İngilterede yaşayan bir akrabam var onada facebook tan hal hatır sordum adam taaa 6 ay sonra gelecekmiş.Benim birde yaz için bir harman kardon projem var onu gerçekleştirmeyede fazla kalmadı.Bunın 2. ayağıda treangle hoparlörle tamamlamak.Burdan yola çıkarak şimdi bitane kulak içi alsamda anfiyi aldığımda kafa üstünemi geçsem diye düşünüyorum.Zaten bu zevki odamda yaşamaksa olay birde cep anfisiyle uğraşmasammı acaba.Kadam epeyce allak bullak oldu,alternatifler üzerinde bukadar durmak can sıkıcı olabiliyor.

Odada küçük teknosaya döndü bu arada,birazdaha azarsam bizimkiler beni kesin doktora götürecek bu arada. hahaha

10. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Grado ile ilgili bir kaç bir şey de kullanıcısı olarak ben söyleyeyim;

Öncelikle konfor kesinlikle Grado'da bir problem. Belki size kusursuz uyacaktır; ama risk taşıdığını da bilmek lazım. Malzeme kalitesi olarak yakından görünce aldığım cihaz bu muymuş diyorsunuz. Pazar malı mübarek. Kupalar düşüyor zaman içerisinde ya da dikkatli olunmazsa Grado Labs yazısı ve modelin numaraları da siliniyor.

Bir nevi ufak bebek alıyorsunuz, kablosuna dikkat edeceksiniz (dönmesin diye), kupalarını fazla çekiştirmeyeceksiniz (eliniz de kalmasın diye), dikkatli tutacaksınız (eski görünüşlü olmasın diye), mutlaka yastıklarını değiştirmeniz lazım.

Bunlar olumsuz yanlarıydı, olumlu yanlarına gelecek olursak;

Ses kalitesi gerçekten başarılı. Gradoları dinledikten sonra başka bir kulaklık beğenmeniz zor gibi. Hele ki dinlediğiniz türlere uyuyorsa. Her ne kadar sadece rock kulaklığı olarak bilinse de başka birden çok müzik türü ile başarılı sonuçlar almak mümkün. Blues, Jazz, Soul, R&B, Yaylı Çalgılar vb. türleri de çok rahat dinleyebiliyorsunuz. Dinleyemeyeceğiniz klasik müzik türevleri olarak opera, orkestral gibi bolca enstrüman ve sesin olduğun aynı zaman da sahneye de ihtiyaç duyulan türler.

Midlerin başarısı nedeniyle hatun vokaller hiç olmadığı kadar güzel duyuyorsunuz. Gradonun gitardan sonra bir diğer başarılı olduğu enstrüman ise keman türevi yaylı çalgılar.

Karakter olarak sert olduğu söylense de bu biraz da kişinin ses olarak tercihlerine bağlı. Ben ilk dinlediğim zaman abartıldığı kadar sert ya da parlak gelmemişti (tabii gavurların kastettiği bu ise). Ayrıntı seviyesi olarak daha üstünün nasıl olduğunu merak ediyorum. Bir diğer numarası kesinlikle hızlı olması. En sert, haşin, brutal metal türlerini bile fırlattığınız da altından başarı ile kalkabiliyor.

11. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    px100 ereyonda 68 liraya gidiyormus bu arada, alacak olursaniz (sitenin guvenilirligi konusunda hicbir fikrim yok)

12. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    iyi fiyat ama px100 kullanmış birisi olaraktan almam vede tavsiye etmem.ereyon dan birkaç alışverişim oldu güvenilirdirler.

13. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Yanlış bilmiyorsam Paralel İthalat yapan ve müşterilerine kullanılmış ürünler yollayabilen sitelerden.

14. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

kullanılmış ürün nasıl satıyor yahu,gittigidiyordan falanmı topluyor yoksa değişimlerden gelenleri felanmı topluyorlar.İlginç bunuda ilk duydum,dur bakalım daha neler duyucaz. hehe :)

15. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    İade edilen ürünleri biçimsiz bir şekilde yolluyorlar tahminimce.

16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Grado'ların detaylı anlatımı için teşekkürler soundchaser.

Kafamda tam canlandıramadığım kısımlar da oturdu denebilir. Kulaklık avına çıktığımda Grado da sormuştum. Ama pek hevesli değiller gibi sanki buraya getirmeye. Aslında rahatça bulunabilse, kulaklıklarım arasında en az bir tane olmuş olurdu sanırım.

Bana ilginç gelen şu ki, adamlar konfor ve malzeme kalitesine önem vermemeyi (artık kullanıcılardan gelen şikayetler ayyuka çıkmış olmalı) nasıl başarıyorlar? Bu nasıl bir 'özgüven' ya da 'vurdumduymazlıktır' ki, bunu yapabiliyorlar? Adam ses kalitesine öyle güveniyor ki, bunları önemsemese de hala adını yürütüyor. Yani bir de bunları yerine getirseydi kimbilir nasıl satardı...

17. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

bende teknolojik ürünlerimi çok dikkatli kullanırım ama bir ürünü bukadar dikkat ederek kullanılmasını bilmek can sıkıcı gibi duruyor.Birde sakınılan göze çöp batar. hehehe

18. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Rica ederim ziprar.

Gradolar Avrupa'da hem zor hem de fahiş fiyatlardan bulunabiliyor. John Grado'nun mantığını anlayabilmiş değilim. Amerika bazlı satıcılarına da deniz aşırı yollamayı yasaklamış durumda.

Bence mentalite biraz da tüm parayı sürücüye yatırmak. Aslında Grado alırken verdiğiniz para sadece içinde bulunan sürücüye gidiyor gibi bir durum çıkıyor. Buna rağmen de çok satıyor. Bu konfor sorunları için çok güzel ve başarılı modlar var; ama onlar da iyi bir kulaklık parasına.

Grado'nun bu kadar satmasının bir başka nedeni de Amerikanların milliyetçiliğinde de yatıyor (tabii sadece bu var deyip işin içinden çıkmak olmaz, faktörlerden bir tanesi). Her ne kadar işin komik yanı Grado familyası İtalyan olsa da. :)

19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Bu gerçekten komikmiş :)

Ben de düşün düşün, bu Grado ne yapımı idi diye kendime sordum, isim amerikan ismine pek benzemiyor. Amerikalılardan da bu tür bir milliyetçilik beklenirdi herhalde.

20. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    ben bilmiyordum yaa arkadaşın birisine fotoğraf makinası ve laptop almıştık hiçde öle görünmüyorlardı yaa hani biryerinden belli olur yaw.neyse bakalım pek takılmamak lazım o zman