ALAC formatı kayıpsız mıdır?

'Genel Tartışma' forumunda TechnoRom tarafından 11 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Yani 24-bit ve DSD gibi dosyaların bahsettiğim aletlerde duyum açısından 16-bit’ten farkı yok anladığım kadarıyla.

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Fark illa ki var. Lakin sizin, dinlediğiniz ekipmanla duyabildiğiniz fark ne kadar, buna ancak siz karar verirsiniz.

Şahsen kaynağı güvenilir otantik 24bit 96KHz FLAC kayıtları Lame ile VBR MP3 yaptım ("preset standard" opsiyonunu kullanarak, gerektiğinde 320Kbps'a çıkabiliyor.) Bu kayıtları yaklaşık $3000'lik ekipmanla (HD800) çift kör test ettiğimde fark duyamadım. Dosya boyut farkı yirmi küsür kat civarıydı yanlış hatırlamıyorsam.

İşin ilginç yanı, çift kör test etmeden önce 24bit 96Khz FLAC dosyanın sesi bariz daha iyi geliyordu kulağıma... Yani iyi olduğunu düşündüğüm dosya, bariz daha iyi çalıyordu. Acaip bir durum. "sağır duymaz uydurur" derler ya, aslında çok doğru değil, muhtemelen duyuyor :D

Daha doğrusu kulak duymuyor da beyin duyuyor, ama aslında duyan yer de beyin galiba, ya da en son mührü vuran o...

Velhasıl dinlediğiniz müzikten zevk almaya bakın... Tecrübem o ki iyi encode edilmiş 320Kbps bir kayıt kulağınıza kaliteli gelmiyorsa, aynı kaydın DSD ya da 24bit FLAC versiyonu mucizevi şekilde iyileşmeyecektir. Ya da AAC, MP3, OGG versiyonları arası bir fark duymayacaksınız...

Kısacası çok bir anlamı yok format takıntısının. "Kayıpsız müzik" diye bir şey de yok. Bir ideal söz konusu değil. Her şeyde olduğu gibi farklı miktarlarda taviz (kayıp) söz konusu. Eğer bahse değecek bir kayıp varsa, formattan ya da DAC'den ziyade kulaklığa, ve kulaklığın özelliklerine göre amplifikasyona odaklanmak lazım bence...

Tahminim o ki kalburüstü bir amfiyle sürülen HD600 ile dinlenilen 256 Kbps MP3, amfisiz HD600 ile dinlenilen her türlü formattan daha kaliteli gelecektir.

#22 zxc, 17 Şubat 2021
    Son düzenleme: 17 Şubat 2021
    ANATHEMA bunu beğendi.
  3. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Zamanında eski kayıtlarımızın çoğunun analog sürümleri yok pahasına eskicilere satıldığı için şu an sadece dijital kayıtlar ve az sayıda analog kayıtlar kaldı diye biliyorum, Türk müziği açısından. Dijitalden basım olmayan bir Zeki Müren plağı çok iyi para ediyor. Buna ek olarak, tek tük istisnalar dışında henüz kayıt konusunda bir yere gelebildiğimizi düşünmüyorum. O yüzden, en azından Türkçe müzik için, güvenilir bir kaynaktan (CD gibi) FLAC şeklinde riplemek bence en mantıklısı. Tidal’da Türkçe müzik arşivi genişlerse bu da iyi bir yol olabilir. En kötü ihtimalle (ama kesinlikle kalitesiz değil) son çare olarak iTunes’tan alınabilir.

Özet olarak Türkçe kayıtlarda çok takılmayın, 256-320 kbps kayıtlar sizi tatmin edecektir.

4. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Modern kayıtlar için mi diyorsunuz 90’lı yıllar için mi diyorsunuz hocam? Malum yerli müzikler 90’larda bir hayli düşük kalitede yapıldığı belli oluyor.

5. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Bazı istisnalar haricinde tüm yerli müzik için kayıt kalitesinin çok da iyi olmadığını, bunu modern ya da 90’lar diye ayırmanın çok da doğru olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla çok da iyi kayıt aramaya gerek yok, bulduğunuz en iyisini arşivinize katabilirsiniz. Aslında bu tarz, çok da iyi olmadan kayıtlar güzel bir remaster yapılsa toparlanır ama bununla kim uğraşacak, yapılsa bile kim satın alacak?