Amatör olarak izlenimlerim ve yapılmaması gerekenler

'Rehber Konular' forumunda bugra116 tarafından 1 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    İlk önce herkese selamlar, birazdan bahsedeceklerim tamamen kendi fikirlerimdir asla doğrudur veya nesneldir gibi bir iddiam yoktur. Benim gibi tamamen bilgisiz ve tecrübesiz başlayacakların, izlenimlerimi göz önünde bulundurmak isteyebilirler diye düşündüm.

Bir süredir Fiio btr1k ve Kz zs 10 pro kullanıyorum, izlenimlerimden, ne bekleyip neyi alamadığımdan ve aslında buradaki bütün tecrübeli kişilerin söyleyip de herkes gibi benim de yanlış anlayabileceğim şeyleri belirtmek için bu yazıyı yazıyorum.

Bir sene olmuş bu foruma kayıt olalı, o zamanlar niyet etmişim böyle bir şeye girişmeyi ama nasip olmamış. Şimdi ucundan da olsa bir şeyler deneyebiliyorum :)

Öncelikle first impression olarak beklediğimi almadığımı belirteyim. Çünkü yurtdışından sennheiser cx3.00 aldığımda çok mutluydum, bu ikiliyi aldığımda çok büyük level atlayacağımı düşünüyordum. Öyle de oldu fakat beklenti farklı olduğu için bunu ilk başta anlayamadım. Yani şunu söylemek istiyorum mağazalardan alınan kulaklıklar stabil kulaklıklar. Yani hep aynı şekilde çalıyor her şarkıyı aynı tonda, stabilede dinleyebiliyordum. Fakat bu kulaklıkta bir farklılık vardı yani aynı zevki alamadım, şarkılar farklı geliyordu, çözünürlük istediğim gibi değildi, snare vokal bass gitar bütün bu sesler girdiğinde her şey çok karışıyordu.(hala öyleler :) ) ben de hali hazırda bulunan tidal hesabım ve flac arşivimi telefonuma yükledim 25-30 saatlik burn-inden sonra forumdan bana çok yardımı olan biri sayesinde zevk almayı denedim. Yani bu kulaklığın tadı şöyle başka; Hotel California 2013 remaster dinlerken 3:53de “But they just can’t kill the beast” kısmından sonra ki o davul seslerini daha önce böyle duyamıyordum. Daha böyle bir sürü örnek var. Her şarkı da kulaklığın karakteri bambaşka yani zevk aldığım oluyor, almadığım oluyor. Zevk almadığım şarkılardan birini söylemem gerekirse de arctic monkeys Do i wanna know şarkısında gitar sesleri çok arkada vokal daha önde. Yani anlayamadığım şekilde yüksek ses olmasına rağmen baya bir arkadan geliyor ses, ama sennheiser’da sesi açardım, bütün sesleri daha önce ki duyduğum sesler gibi, her şeyi eşit ve stabil duyardım. Anlatabilmişimdir umarım arada ki farkı çünkü yeni aldığım kulaklıkta her şarkıdan zevk alamıyorum. Belirli şarkılarda ise kaybolup gidiyorum yani daha önce duymadığım sesler, ritimler farklı farklı yerlerden geliyor ve beni mutlu ediyorlar. Bunu ise şu yüzden anlatıyorum, beklediğiniz gibi çıkmayabilir burada ki bütün tecrübeli üyelerin söylediği gibi kulağınıza, dinlediğiniz müziğe göre kulaklık seçmek önemli. Ama ben bunu farklı şekilde düşündüğüm için böyle bilmiyordum. Yani aslında söylenen zaten bunlar fakat ben anlayamamışım. Bu yazıyı da aynen benim gibi yanlış anlayanlar için yazmak istedim. Çok pahalı bişey alıp yine kulağıma ve müzik türüme göre uygun olmadığı için ayni şeyleri yaşayabilirdim. Umarım bir kişiye de olsa yardımım dokunur ona göre seçimini yapar :)

Söylediklerim tekrar belirttiğim gibi özneldir, nesnel veya doğrudur diye bir şey belirtmiyorum. Kendi izlenimlerime göre yazdım. Bilgiliyim diye de asla bir iddiam yok tamamen bilgisizim, her gün bir şeyler okuyup öğrenmeye çalışıyorum.

Ürünlere ulaşmamı sağlayan @Makale_Helvetia ya çok teşekkür ediyorum. :)
    Kulaklıktan zevk almamı sağlayan, inadıma rağmen beni dizginleyen ve her türlü yardımı için de @QRocKfire ye ayrıca teşekkür ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    radyo bunu beğendi.
  2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    196
    hocam selamlar..hem sevindim hem üzüldüm aslında ürünlerden yeteri kadar memnun kalmamana. kısaca şöyle açıklama yapayım. sennheiser cx 3.00 da tek sürücü olduğu için standart bir ton alman normal. ama kz zs10 pro'da 1 dinamik sürücü 4 de dengeli armatür olduğu için türden türe değişiklik gösterebilir. ben şahsen keyif aldığım için ve telefonda dinleyeceğini söylediğin için ekonomik olarak da uygun fiyatlı olduğundan tavsiyede bulundum. umarım zamanla daha da keyif alırsın. az biraz daha pişir bakalım :) ortalama 100-150 saat burn-in için ideal diyorlar kulakiçi'lerde.

3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Yok hayır memnun ve mutluyum iyi ki tavsiyede bulunmuşsunuz ki tecrübe etmişim. Sadece beklentilerim yanlış yöndeydi biraz da çözünürlükten yana bir sıkıntım var. Onun dışında keyif alarak dinliyorum :) zamanla daha da keyif alacağım şeyleri keşfedeceğim gibi geliyor. İkinci kulaklığı yakın zamanda alacağım ikisi ile birlikte daha çok şey tecrübe edip öğreneceğim.. umarım :)

4. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Sizin yeni aldığınız kulaklık müziği daha olduğu gibi yansıtmaya çalışan bir kulaklık. Sizin tanımınızdan bu anlaşılıyor. Fakat bu tür kulaklıklar kayıt seçer ve bazı kayıtlarda dinlemesi herkese zevk vermez, sizde olduğu gibi. Benim için de misal kaydı renklendirmeden olduğu gibi vermesi önemlidir. Zevkler renkler meselesi bu tabi.

bugra116 bunu beğendi.
  5. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    aynen hocam kayıt seçiyor. zevk aldığım zaman gayet tatmin edici oluyor, keşke her şarkı ile aynı şeyi yaşasam. bakalım ikinci kulaklık ile biraz daha dinleyebileceğim şarkıları artırabileceğimi düşünüyorum :)

6. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    196
    Hayırlısı olsun tekrar :) umarım bu sefer iyi bir sıçrama olur sizin adınıza.

bugra116 bunu beğendi.
  7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    326
    Güle güle kullanın, bir ileriye taşıyayım. Her amfi de her kayda gitmiyor :) şaka bir yana tam da bu yüzden bir söz vardır 1000 dolara bir kulaklık alacak bütçeniz varsa 3 tane 300 dolarlık kulaklık alın diye. Üst seviyede hepsinin bir uzmanlık alanı var doktorlar gibi düşünün. Hatta bazı kulaklıklar için hi dinlemediği bir tarzı dinlemeye başlayanlar oluyor. Mesela hd800 ile çok güzel klasik müzik dinlersiniz ancak hip-hop tat vermez. Meze 99 ise tam tersidir gibi. Yavaş yavaş deneyimlemek, hepsini tadarak ilerlemek işleyişin keyfi bama göre. Ilk adımlarınız kutlu olsun, keyfine varın diyelim.

bugra116 bunu beğendi.
  8. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Hahahah teşekkürler yorumunuz için :) @QRocKfire ın dediği gibi olmaz umarım donanım yükseltme sevdasına kapılmayız. Yoksa işimiz zor kyk kulaklığa amfiye gidecek :)

theoldman bunu beğendi.
  9. sokratesla

sokratesla
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Hocam merhaba fiiO btr1k ile btr3 arasında git gel yaşayıp bluetooth önceliğim olmadığı için sonata hd dac cable ii aldım.Ürün henüz elime geçmedi.Sizin btr1k hakkında görüşleriniz nelerdir, sese nasıl bir katkıda bulunuyor ?

10. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    iphone telefonumda kulaklık girişi olmadığı için kulaklığı tek başına ve amfi olarak karşılaştırma yapamadım. Sadece arkadaşımın telefonunda 1 şarkılık bir kıyaslamam oldu. Bir de sürekli arabamda dinlediğim aux kablomla denedim amfiyi, yani pek tecrübem olmadığı için şöyle şöyle farklar var şöyle değiştiriyor diyemem bunu anlatacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi de değilim. Araba da fark ettiğim şey ise çözünürlük ve renk getiriyor sese, telefonda 1 şarkılık deneyimim de amfisiz yapamazmışım. Yani fark fazla, olmazsa olmaz daha güzel oluyor. Tek diyebileceğim bu. :)
    @sokratesla
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Eylül 2019 ---
    Başka bi kaynağa amfiyi kablo ile bağladım. Çok fark var telefona göre, ayrıca 16 ve 24 bit arasında da çok fazla fark varmış. Dap'a yöneliyorum galiba :D

sokratesla bunu beğendi.