Apple AirPods Max

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Kendi kendimize düşünüp varsaymak yerine "acaba gerçekten öyle mi" diye araştırıp, okuyup, bilgi de edinebiliriz:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bluetooth

Bluetooth 5.0 2016'da çıkmış. 5.1 çıkalı bir yıl bile olmamış. Daha yeni bu ay 5.2 standartları yayınlanmış...

WiFi, USB, HDMI türü yaygın standartlara göre ışık hızıyla ilerlemekte Bluetooth...

pyken123 bunu beğendi.
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Yazdığınız çok dışarıdan bir bakış olmuş.

Evet okuyup araştırmak gerekir, eğer olayın dışında iseniz. Ama ben bunları geçin, 'deneyimliyorum' zaten.

Söylediğiniz standartların numarasının artmasının bana hala daha kaliteli müzik sunamadığını da biliyorum.
    Gerisi anlamsız.

Wifi üzerinden müzik yıllar önce başarıldı. İstense bluetooth'da buna eşlik edebilirdi (yani aynı oranda yüksek hızlı).
    Standart sbc'nin üstünde pek birşey konmadı çok uzun zamandır (diğer birçoğu özel lisans gerektiriyor).
    Apt-x hd ve ldac hala bluetooth altyapısının sınırlamalarına (hız) mahkum kalan codec'ler.

Bluetooth cihazları çok çeşitli ve müzik için olması gereken özelleştirme geç kaldı.
    Boyut ve pil olarak da çok çeşitliler. Bu yüzden küçücük kulağa takılan bir kulaklıkta çok fazla pil gerektiren bir düzenleme zor.
    Bu yüzden de gene büyük ve küçük kulaklıklar için de özelleşmesi lazım.
    Over ear bir kulaklığım ve bolca pil gücüm varken hala küçücük kulaklıklarla aynı şartlara tabii olmam gereksiz/saçma.
    Yani her cihazın ihtiyacına göre olan bir yapılandırmayı tek bünyede birleştiren bir donanım/yazılım altyapısı gerekiyor.

#22 ziprar, 24 Aralık 2020
    Son düzenleme: 24 Aralık 2020
    fortress34 bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Tabii ki olayın dışındayız... Bluetooth protokolü hakkında ne bilgimiz var Allah aşkına? Sirf 5.2 değişikliği sayfalarca doküman.

"deneyimliyorum" demek herkes gibi kullanıyorum demek. Olayın mühendisliği hakkında ne bilgimiz var? Durum böyleyken "çok kötü, şunu istiyorum, bunu istiyorum, böyle olması lazım, hiç bir şey yapmıyorlar" yaklaşımı biraz çocukça değil mi?

Bluetooth gibi pil ömrü olsun, ama WiFi kadar yüksek bandwidth'i olsun iddiası ne kadar makul? İsteğiniz, birilerinin tembelliği değil, fizik ve mantıkla sınırlı.

Bluetooth kulaklıkların ses kalitesinde asıl sorun veri nakil hızından ziyade, ufacık bir alana DAC ve amfi sığdırılmak zorunda olması, ve bunların gıdım güçle çalışmak zorunda olması.

Onun için 999Kbps gibi bir rakamın üzerine çıkma gibi afaki bir çaba yerine harıl harıl güç tüketimini azaltma üzerine odaklanıldı, ve ciddi ilerleme kaydedildi.

Bluetooth kafa üstü kulaklığınızın tipik bir Bluetooth IEM'den en az on kat daha büyük alanlı ve ağır diyaframını kontrol edebilecek amfi gücü nereden gelecek hiç düşündünüz mü?

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Olayın dışı: Bakın 5.0 çıkmış, sonra şu çıkmış yakın zamanda, demek ki bluetooth'ta ilerleme var, çoğu alandan fazla.
    Olayın içi: Bluetooth'un ses kalitesine katkısı ne olmuş, ne kadar zamanda ne kadar gelişme olmuş? Genele yansımış mı, yoksa lisanslı protokoller bazında mı kalmış? Ne yapılabilir bu alanda?
    Olayın gereksiz içi: Bluetooth protokollerinin ayrıntıları. Eğer bu alanda kodlama yapacaksanız, bu madde olayın içi olurdu.

Detaylı bir şeyler de gördüm bakınırken, ilgilisine;
    https://habr.com/en/post/456182/

Windows 8'e kadar microsoft'un kendisi "bluetooth stack driver'ını temin etmek donanımı üretenin işidir/sorumluluğudur" diyordu. Yani windowsla bluetooth yazılımı gelmiyordu. Laptop aldıysanız kendi üreticisi uğraşıyordu falan. Halbuki bluetooth stack genel birşey.

Bluetooth olayını uzun süredir takip ediyorum. Hızda kayda değer gelişme yapılmadı. Yapılabilecekken yapılmadı. Linkini verdiğim sayfa işte aptx, ldac vs'ye gerek kalmadan birşey yapmanın yolunu falan bile araştırmış. Bizim gibi bir kitleye göre ihtiyaç varken yapılmadı. Çünkü genele, ortalama insana göre ihtiyaç yok. Peki 4G, 4.5G, 5G diye giden cep telefonu jenerasyonları çok ihtiyaca binaen mi doğmuştur. Hayır ama genelin ilgisini çekiyor. Ve yeni donanım satmak için de bahane oluyor. Bizim ilgili olduğumuz pazar küçük olduğu için durum farklı.

Öte yandan kafa üstü bluetooth kulaklık kullandı iseniz, nereden gelecek o güç (dac+amfi) dediğiniz güçler geliyor zaten. Yeni birşey değil. Kolunuza taktığınız saat artık kendi başına telefon görüşmesi yapmanızı sağlayabiliyor, wifi'ı var, bluetooth'u var. Saatin wifi'ı var, kulaklığın neden olmasın?

İyi bluetooth kulaklık yok mu? Var. Bazı arkadaşlar bluetooth kulaklıktan duydukları sesi beğenince, bunu bluetooth'un başarısına yoruyor olabilirler. Oysa o çok büyük oranda kulaklıktaki dac/amp'ın başarısı. Firmalar nihayet, içine öylesine birşeyler koymak yerine, kaliteli dac/amp koymayı tercih ediyorlar artık. Bluetooth aktarım hızı büyük oranda yerinde sayıyor. Şimdiye kendini 5-10 kez katlamalıydı. Ve biz de farkı duyup, "a gerçekten de bluetooth ses yönünden güzel gelişti" diyebilseydik keşke.

Zilyon tane aleti aynı çatı altında barındırıyorsun (bluetooth), herbirinin ihtiyacı farklı. Ses dediğin çok dakik, gecikmesiz, yüksek data akışı istiyor. Sırf bir profil üzerinden bunu çözmek zor (çünkü profillerin donanım ihtiyaçları da değişiyor. Bizimkinin spesifik ihtiyaçları biraz arada kaynıyor gibi). Büyük bir kulaklığa çok daha yüksek veri hızını sağlayacak pil koyman gayet mümkün, ama bunu (yüksek hızı) yapmıyorsun.

İşte bu açıdan apple'ın kafaüstü piyasasına girmesi anlamlı. Açık noktaları görüp değerlendirebilir ve norm haline getirebilir. Aslında apt-x ve ldac vs hepsi zaten açık alanlardaki imkanları görmek üzerine doğmuş, ki bu da açık alanların varlığının ispatı. Ama genele inemiyor ve yaygınlaşamıyor.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Tek bir profil oldugunu nereden çıkardınız? Akilli saatler farkli amaclar icin farkli profiller arasinda gecis yapabiliyor. Notification icin low energy modunda uzun sure baglanti saglayabiliyor. Ancak hizli veri akisi gerektiginde gucu arttirarak yuksek bandwidth moduna geciyorlar. Ses icin ayri bir profil olmadigini nereden biliyorsunuz?

Aptx HD ve LDAC, 576 Kbps ve 990 Kbps hiza sahipken, elinizdeki ekstra gucu amfi kismina yatirmak yerine veri akisini 3-4 katina cikarmaya yatirmanin ses kalitesinde daha fazla ilerlemeye sahip olacagini nereden biliyorsunuz?

Olayın teknik altyapısı hakkında yeterli bilgi sahibi olmamanıza rağmen nasıl "5-10 kat hızlı olmalıydı" diyebiliyorsunuz? Belki de bu öneriniz "günümüzdaki arabalar 5-10 kat hızlı olmalıydı" kadar komik?

#25 zxc, 24 Aralık 2020
    Son düzenleme: 25 Aralık 2020
  6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Ses için olan profilden bahsediyorum zaten.

Aslında olması gereken üreticilerin bir de hız için endişelenmeleri değil. Hız (ve aktarım kalitesi), her düzeyde ve boyutta ürün için sınırlayıcı olmaktan (ve lisansa bağlı olmaktan) çıkmalı ve genelleşmeli/yaygınlaşmalı.

Üreticinin tek derdi bunun sonrasında; kendi tasarımı, onun güç ihtiyacı, dac/amfi ihtiyacı, hitap etmek istediği kategori vs olmalı. Kendisi kendi için uygun olan hızı/kaliteyi (bluetooth) kendi seçmeli.

Şu an ki durum şuna benziyor. Siz bir program yazarken OS acaba beni sınırlayacak mı diye düşünmek istemezsiniz. Böyle birşey de, siz çok uç noktalara gitmedikçe olmaz. OS mümkün hafıza ve işlem gücünü, size en esnek ve verimli şekilde sunacak tarzda dizayn edilmiştir/edilmelidir. İkide bir onu düşünmek sizin derdiniz değildir, olmamalı. Yani altyapı hazır ve bitmiş olmalı, siz onun üzerine birşey inşa ederken.

Bluetooth ise biraz orta malı gibi olmuş. Toplam veri aktarım hızı çok uzun zamandır 3 Mbps mı ne. Bundan sese düşen payda 350 kbps falan. Öyle ki sony birçok cihazda en son bluetooth versiyonunu kullanmaya bile çalışmıyordu (4.0 varken 3.5 alet çıkarıyordu, ve sonra ldac'ı bu aletlerde bile update ile çalıştırdı). Çünkü aralarında onu kullanmaya özendirecek/önemsetecek bir fark yoktu. Kullanılmayan potansiyel aptx (1988 çıkışlı imiş düşünün), ldac vs sayesinde kullanılmaya çalışılıyor. Neden özel firma lisansı gereksin ki böyle birşey için? Bu zaten geç kalındığının ispatı.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Aralık 2020 ---
    Biraz fazla eş zamanlı yazıyormuşuz. Şu son iki paragrafı ayrıca vurgulayayım.

Birinci paragraf. Bırakalım buna üretici karar versin. Biz sadece seçenek sunalım. Şu an o seçenek yok.

İkinci paragraf. Bu sizin varsayımınız. Sizin bilginiz yok, aklınıza yatmıyor diye herkeste de öyle olması gerekmiyor. Bu işin yapılabilirliğine (ki yapılmış bile zaten, ldac pat diye 3 katına çıkardı, hiç yeni bir donanım vs gerektirmeden) ben yeterince örnek verdim. Olasılıkla birçok kişi sizin gibi düşünüyor ki, bu yolu açan olmamış pek. Birileri yolu açınca peşine düşmeyi tercih edecekler olasılıkla.

Sıradan insan da kulaklığa o kadar para verilir mi, diye düşünüyor. Telefon varken müzikçalar alınır mı diye düşünüyor. Neden birileri de, kablosuz müzik için o kadar aktarım hızına ne gerek var, diye düşünmesin ki?

#26 ziprar, 25 Aralık 2020
  7. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    Ben bu aktarım hızını biraz da gerçek hayattaki hız ihtiyacı gibi değerlendiriyorum. Bizim duyabileceklerimiz ve farkı hissedebileceklerimizle sınırlı. Bluetooth ses kalitesinin ana akım dinleyicinin dışına çıkmasını beklememek lazım. Biz burda kulaklık kablosunun etkilerini tartışıyoruz.
    Neden daha hızlı değil, yeterince hızlı bulmuyorum kısmı çok temelsiz. Arabalar neden 450 km / s ile gitmiyor arabalar çok yetersiz demek gibi olabilir. Uçaklar neden şimdikinin 3 katı hızda değil hala yıllardır aşağı yukarı aynı sürelerde seyahat ediyoruz demem gibi olabilir. Olabilir diyorum çünkü belki daha fazlası mevcut bilgi düzeyine göre yeterli geliyor olabilir. Yeterli ifadesi bu kadarı kafi anlamında değil bu mevcut teknik birikime göre optimumu anlamında.

Global teknoloji gelişiminin hobi sahiplerini tatmin etmesini beklememek lazım. Günün sonunda her şey gelir beklentisi ile entegre. Bir avuç insan tatmin olacak diye global teknoloji gelişmez. O global teknoloji çok farklı amaçlarla gelişir. O gelişirken bizler tali faydalarından yarar sağlarız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ, zxc ve Baran bunu beğendi.
  8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Ana akım, küçük kitle sorunsalına katılıyorum.

Ancak araba/uçak benzetmeleri uygun değil bence. Çünkü o da ana akım. Gelişeceği kadar gelişmiş zaten.

Biz ise küçük el cihazlarının (telefon/dap/ipod) uzun süreler wifi çalıştırabildiğini biliyoruz. Kulaklıkta da daha yüksek hızlı bir aktarım teknik olarak mümkün. 30 saat çalıştırmaz da 8 saat çalıştırır, ama çalıştırır. Sadece ana akım ve küçük kitle sorunsalından dolayı yavaş işliyor bu konu. İkisi ayrı sorunlar.

Apple şu ana dek sesle yeterince haşır neşir olmamıştı. Müzik cihazları çıkardı ama kulaklık başka bir alem. Mac makinalarda ve kulakiçi kulaklıklarında minimal farkları duyurabilecek bir ses kalitesi ihtiyacı yoktu. Şimdi o ihtiyaç belirginleşecek. Ve genele yayılmasında fayda sağlayacak bu durum, diye düşünüyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Aralık 2020 ---
    Tabii diğer firmalar için de çok yönden tetikleyici/sürükleyici olacaktır bence. Sadece apple veya bluetooth alanında değil, birçok firmadan kablolu/kablosuz daha kaliteli kulaklıklar görebiliriz. Kaliteli/pahalı (genele göre pahalı) kulaklık kullanımının yaygınlaştığını görebiliriz. Çünkü 'kulaklığa o kadar para verilebileceği' (ve kulaklığın da bunu haketme olasılığının olduğu) fikri yaygınlaşacak ve insanlar buna daha çok alışacaklar, diye düşünüyorum.

9. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    Farklı değil Hocam. O araçlar daha yüksek hızlara çıkıyor malum. Concorde hikayesini anımsayın. Belki aynı şekilde Bluetooth teknolojisi de daha üst hızlara çıkınca başka sorunlarla karşılaşıyor. Yani tek sorun batarya tükenmesi olmayabilir. Genel fen ve mühendislik disiplinlerinde ilerlemenin önünde hep bir engel vardır ve o engel aşılmaya çalışılır. Çoğu zaman birden çok sorun oluşuyor. Bunda da benzer sorun olabilir. Olabilir diyorum çünkü uzmanlık alanım bu konu değil. Ancak bilim ve teknikteki ilerlemeler benzer sorunlarla farklı başlıklar altında uğraşır. Olay tamamen optimizasyon üzerine kurulu zaten.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

zxc bunu beğendi.
  10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Concorde özel tip bir uçaktı. Wifi genel geçer bir teknoloji. Ki bize wifi hızının da çok daha azı yeterli.

Şöyle bir örnek belki daha uygun olabilir. Ömrünüzü adada ve motorlu araç olmayan bir ortamda geçirdiğinizi düşünün. Sadece at arabası var. Ana karaya gidince arabaları görüyorsunuz, ve biz niye bunları kullanmıyoruz diyorsunuz. Yani bu teknoloji zaten var. Sadece bizim alanımızda kullanım bulmamış.

11. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Selam herkese,

İki kelam da be bırakayım konuya. Tüm ilerlemeler ve yenilikler genel için hayal ya da algılama sınırı kabul edilen kalıpların aşılmasıyla sağlanıyor sanırım. Elde bulunan codec ler bluetooth protokolleri vs. eğer ihtiyaç duyulursa ve Apple gibi bir firma bu işe el atarsa aşılır ve ilerlenir diye de düşünüyorum. Kaldı ki diğer firmalar da yükse kaliteli müzik dinlemeyi vadeden kulaklıklar piyasaya sunuyorlar, hiçte ucuz değil bazıları. Benim görüşüm fiyatı çok çok yüksek olmasına karşın apple sahneye çıktıysa ve eleştirileri de dikkate alırsa bazı kalıpları yıkabilir düşüncesindeyim (hoş istese Sony veya X firma da bunu yıkabilir, o kapasiteye ve tecrübeye sahipler).

İyi günler dilerim.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Olayin teknik altyapisinin bu derece esnek bir secime musait oldugunu nereden biliyorsunuz? Icabinda WiFi'dan hizli olsun, icabinda saatte mikrowatt harcasin belki mumkun degil? Belki anten yapisi buna engel? Belki guc kaynagi dizayni buna engel? Belki de veri akisi protokolu buna engel? Butun bu ayrintilara vakif misiniz?

Olayın teknik altyapısı hakkında yeterli bilgi sahibi olmadiginizi dusunuyorum; cunku bir konu hakkinda bilgi sahibi insanlar, sahip olduklari bilgi ve veriye dayali konusurlar ve yazarlar; mantik yurutmeye, benzetme yapmaya ihtiyac duymazlar, ozellikle de konu bu kadar teknikse...

#32 zxc, 25 Aralık 2020
  13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Alıntıladığınız cümle herhalde bu konuda yazdığım cümlelerin en idealize olanı.

Projeyi bizzat ben veya bir ekipte çalışan ben gerçekleştirecek olsam bile her zaman riskler/acabalar olabilir. Gerçekleştirdikten sonra bile kullanımını/işe yararlığını görmek gerekir.

Ama konu bu değil. Elimizdekiler bu projenin gerçekleşme olasılığının tersinden çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Hem siz niye karşıt kutupta olmayı seçiyorsunuz ki. Bunu seçmek için elinizde ne var?

Benim anladığım bu olayın gerçekleşmesini engelleyen temel faktör %85 ihtiyaç duyulmaması, %10 gerçekleşse bile isteneni vermemesi, %5 ciddi bir sorun çıkması gibi birşey. Tam idealize hali olamasa bile, bu alanda ilerleme görmek isterim. Ki genelde günlük hayatta; kolaylığı, yüksek veri hızına tercih eder tutumdayım. Ama elimizin altında bu seçeneklerin olmasının iyi olacağını düşünüyorum.

Eski analog kayıtlar zamanı, birgün herşey dijital olacak dense herhalde kimse inanmazdı. Kablo sese analog etki eden, ama belki de birgün kalkacak bir kavram. Sesi kaynağında tekrar oluşturmak. O zaman sadece diyafram kalacak analog olarak.

zxc bunu beğendi.
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,445
    Ben de düşüncelerimi yazayım: Kablo varken kablosuz kullanılmaz, tabii aranan üst seviye kalite ise. Kablosuz hep bir fedakarlık demek. İşin rahatlığı bir artı, ama Hi-fi isteniyorsa kablo şart. Mid-fi için olabilir, Low-fi için de doğal olarak mümkün tabii, ama Hi-fi olmaz.

Sesi ileten transducer'ın olduğu kabine bir dac ve amfi koyacaksınız, bunlar da ayrı bileşenlerle alınacak kalite ile eşdeğer olacak öyle mi? Kablosuz standartlar düzgün iletime izin verse de kablosuz cihazların kalitesi belli bir seviyenin ötesine geçmez/geçemez. Her zaman daha iyisini ayrı bileşenlerle yakalarsınız. Bunu da buraya yazıyorum, hatta yazdım :)

Gelelim bluetooth davasına: Önce bir teknolojinin niye çıktığına bakmak lazım: Kısa mesafede konuşma yapmak amaçlı kulaklık çalıştırmak için çıkmış bu meret. Biz onu stream edecek bir şeye taban yaratacak bir platforma evrilmesini sağlamaya çalışıyorsak burada sorunlar muhakkak olacaktır. Wi-fi varken bu iş için, bluetooth kendi içinde fedakarlıklar içerecektir. Kablo varken de wi-fi fedakarlıklar içerecektir. Şoför arkası olsun, 3 kişilik olsun, bir de manzaralı olsun çok da olacak bir şey değil maalesef.

refuserQ bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Bu konu hakkinda net bir fikre sahip degilim. Sadece elde veri olmadan yorum yapacak kadar net fikir sahibi olmama taraftariyim. Cunku kapsamli bilgi sahibi olmadan yapilan yorumlar kayda deger bir icerik sunmadigi gibi yaniltici da olabiliyor.

Tabii ki bir konuda fikir belirtmek icin ille de o konuda allame olmamiza gerek yok. Ancak yorum yaparken de bu durumun farkinda olup; konunun derinligine ve icerigine saygili olmak bence onemli... Onun icin "Geliştirme yapmak gayet mümkünken, uzun zamandır yeterli gelişmemiş bir alan" gibi bir yorumu, o alan hakkinda derinlemesine bilgi sahibi olmadan yapmayi anlamsiz ve potansiyel olarak yaniltici buluyorum... Bize oyle geliyor olabilir, ancak gercek cok farkli olabilir de...

Konu biraz da toplumsal... Bir konu hakkinda fikir sahibi olmak sanki toplum olarak bir zaafimiz ve "bilmiyorum" demek de sanki bir eksiklik... Gariptir, "bilmiyorum" lafini en cok bir konuda derinlemesine bilgi sahibi insanlardan duyuyorum genelde...

#35 zxc, 25 Aralık 2020
  16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Sizi anlıyorum. Ve katılıyorum. "Bilmiyorum" demek bu kadar zor olmamalı. Ama "karşı çıkmak için karşı çıkmak" veya "başlangıçtaki bir karşı çıkışın ivmesinde karşı çıkmaya devam etmek" de sıkça yaptığımız zaaflarımız.

Benim durumumda ise ben uzun zamandır bluetooth'ta bir atılım bekliyor ve olabileceğine inanıyordum. Wifi ile bluetooth arasında yapısal bir fark yok. Yazılım ise her zaman çözümlenebilecek birşey. Donanım sınırları doğanın koyduğu sınırlardır, yazılım ise kişinin kendine koyduğu sınırlardır.

Yani ldac öncesinden beri bunu bekliyordum ve ldac'ın ortaya çıkması zaten öngörülerin doğruluğunu tasdik gibiydi. Dolayısı ile sizdeki öngörü belli bir olgunluğa gelebilir o alanla ve yan konularla yeterince ilgili iseniz. Siz ilgilenmemiş olabilirsiniz, dolayısı ile karşı tarafın öngörüsü size yeterince 'pişmemiş' gelebilir. Ama bu da bir öngörüdür (yani karşı tarafın öngörüsünün pişmemiş olduğu) nihayetinde ve aynı temkinli olma durumu onda da olmalı. Hatta dediğim gibi işi gerçekleştirecek kişi veya ekip üyesi olsanız bile, bir öngörüyle işe başlarsınız, ne kadar teknik yönle pişirirseniz pişirin işlerin ters gitme olasılığı herzaman vardır. Hiçbirşey %100 kesinlikte değil gibi bu hayatta. Ama biz gene de öngörülerde bulunmaya devam ediyoruz/edeceğiz gibi gözüküyor.

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Bence,
    orta ve üst segmentteki kablosuz kulaklık üreticilerinin ağırlıklı ana müşterileri; tren ve uçakla seyahat eden insanlar ve onların ihtiyaçları.

Bu yüzden üreticiler oyunu pil üzerinden kurgulamak zorunda.
    Bu da beni tüm sorunların kaynağının , pil teknolojisinin yavaş ilerleyişinde yattığı sonucuna götürüyor.

pyken123 bunu beğendi.
  18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Nereden biliyorsunuz pil teknolojisinin yavaş ilerlediğini. Belki elinden geleni yapıyorlar. Belki daha fazlası teknik olarak imkansız. Belki olmayacak birşeyi istiyorsunuz. Bu konuda derinlemesine bilgi sahibi misiniz?

:)

Şimdi aynı tartışma, bu sefer pil üzerinden dönüyormuş. Ama görünen köy kılavuz istemez. Pil gerçekten de yavaş ilerliyor.

Şaka bir yana, bazan telefon, laptop ve diğer cihaz için "azcık daha kalın olsun, biraz daha pil koyun yahu" diyesim geliyor.

Üreticilerin yönelimleri de herzaman başarılı tercihler olmayabiliyor. Ekranları 'geniş ekran' vs diye diye bir yasılttılar, öyle de kaldı çoğu. Sanki sabahtan akşama film seyrediyoruz.

fortress34 bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Bence anlamiyorsunuz... Muhendislik bir hobi degildir ki ilgilenmeyle net fikir sahibi olabilesiniz... Muhendislik bir meslektir, kariyerdir...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sacma diyorum... Ancak nedense israrcisiniz. Nasil yapisal bir fark yok? Bir suru teknoloji farki var aralarinda:

#39 zxc, 26 Aralık 2020
    Son düzenleme: 26 Aralık 2020
  20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    "Anlıyorum" dediğim şey 'bilmiyorum demenin bu kadar zor olmaması' konusu idi. Bu, bağlam kaydırma.

Size hobi olarak ilgilendim demedim zaten. Alana uzağım da demedim. Bunlar gene sizin aşırı öngörüleriniz (bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmalarınız). Kendi bilgi/düşünce yapım içerisinde fikir belli bir yoğunluğa (herkesin güven aralığı farklıdır) gelince konuşurum. Sonrasında, ikna olup olmamak herkesin kendi sorunu.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın saçma olduğuna da katılıyorum. Bunu da anlıyorum. Ama konuyla ilgisi yok. Bulunduğum noktadan baktığımda olay benim için 'görünen köy' durumunda.

Aslında konuyla daha alakasız bir kişi bile bunu sezebilir. Kablosuz bağlantı hızı en fazla ne kadar gerçekleştirilmiş. Şu kadar. E sen bunu istediğin şeye kullanabilir misin? Ses için kullandığında "yok olmaz, benim için kullanma" mı diyecek. Hayır. Gerisi yazılım teknolojileri. Yani iletilen veriyi istediğin bağlamda kullanmak için düzenlemeler. O halde olay 'görünen köy' pozisyonundadır. Yani istenirse yapılabilecek pozisyonda. Ama siz "buna değer mi, yaparlar mı, fayda oranı ne olur" vs konusuna girerseniz, o ayrı bağlam.

Yani siz şu an 'bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak' vb argümanları öne sürerek 'görünen köyü' (olanı/gerçekleşeni) reddetme pozisyonuna düşüyorsunuz. Ki bu bir tartışmada daha büyük bir 'mantıksal günah'. Önceki yazdıklarınızda ilgisiz konu çerçevesi değiştirme girişimleri, bağlam kaydırma durumları, gereksiz varsayımlar/öngörüler de var öte yandan. Eğer o kadar dikkatli/özenli iseniz (veya olmaya çalışıyorsanız) bence bunlardan kaçınmaya çalışmanız daha verimli olur.

Söyleyebileceklerim bu kadar. Birkaç seferdir yeni birşey söylemiyoruz. Konuyu uzatmaya gerek yok. Birbirimizi ikna etmek zorunda değiliz.