Apple AirPods Max

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. WildKaos

WildKaos
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Apple AirPods Max , Sony WH-1000XM4 ve Bose 700 karşılaştırmalı grup testini What Hifi'de AirPods Max kazanmış.

fortress34 bunu beğendi.
  2. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    442
    Ben bizim camia gözüyle baktığımda piyasada dinlediğim hepsinden daha başarılı. Ayrıca tam ekosistem ürünü. Çağrıya cevap ver sonra mac’den devam et dinlemeye. Beklediğimden ağır ama konforlu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    fortress34 bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Bence de. Amacım ille de sizi ikna etmek değil zaten. Sonuçta benzer bakış açısına sahip olmamız için benzer tecrübeye sahip olmamız lazım. O da tartışmayla kapatılacak bir boşluk değil. Sadece iddialarınızın arkasındaki bilgi birikimini sorguladım ve beklediğime yakın bir cevap aldım.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Ben bilgisayar alanında çalışıyorum zaten. Boşluk tartışmayla kapatılacak bir boşluk olmayabilir evet. Ama sizin kendi alanınızın bilgisiyle dahi söylediklerimi bilebilecek/anlayabilecek durumda olduğunuzu düşünüyorum. Hatta zaten biliyor olmanız lazım. Çünkü benim için apaçık gözüken birşey. Sizin alanınızdan da olasılıkla bir sürü tanıdığım vardır. Bunu bilmiyor/anlamıyor olmalarına rastlayabileceğimi sanmıyorum, bana mantıklı gelmiyor, inandırıcı değil. Bizim birinci sınıf öğrencilerimizin birçoğu bile olayın arkasındaki ana fikri kapmıştır diye düşünüyorum. Yani sorguladığınız derin bilgi seviyesi derin değil, ama bunu derin birisinden duymak istiyorsanız gidip bu alandaki bir tanıdığınıza sorabilirsiniz. Yazılım teknolojileri bizim modellediğimiz şeylerdir. Hard constraint'ler değillerdir. İstediğimiz zaman istediğimiz şekilde yeniden modelleyebiliriz. Zaten jenerasyon değişiklikleri yeniden modellemelerdir.

Dolayısıyla buradan gözüken şey şu; Sorun anlamakta değil, kabul etmemekte.

Kısa konuşmalarda iyi hoşsunuz da, uzun tartışmalarda özellikle kaybedeceklerinizde sıkıntılısınız. Bu ikinci deneyimim. Bence bu noktada bırakalım, üçüncüye gerek yok. Kısa sohbetler ve bilgili/tecrübeli olduğunuz şeylerle ilgili yazdıklarınız gayet yeterli benim için.

Halbuki kaybetmek de doğaldır. Siz yanlış giriş yapıyor, sonra üsteleyip sarpa sardırıyor, geri dönmesi giderek zor hale getiriyorsunuz. Son çareniz de gördüğüm kadarıyla 'bilgi/tecrübe birikimlerimiz farklı' falan demek oluyor. Buna hiç gerek yok. En baştan karşı taraf mantıklı birşey söylediğinde kabul etseniz, olay bu kadar sarpa sarmaz. Fikirler biz değildir. Biz onları seçeriz. Seçtiğimiz bir demet fikir, herzaman sadece doğru fikirlerden de oluşmamış olabilir (büyük olasılıkla). Yanlış fikre rastladıkça onu bırakır diğerini alırız. Bu da kazançtır. Bu kadar basit. Biz fikirlerimizin toplamı değiliz. Belki sahibi bile değiliz. Bana fikri mülkiyet bile anlamlı gelmez. Title üzerinden bir konuya ikna etmeye çalışmak da anlamlı gelmez. Neyse.

#44 ziprar, 27 Aralık 2020
    Son düzenleme: 27 Aralık 2020
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Yanlış anlaşılmasın, halen olayın işleyişi hakkında belki benim kadar bilgisiz olduğunuzu, lakin bunun farkında olmadığınız, ya da önemsemediğiniz için de, yeterince derin bilgi sahibi olmadığınız bir konuda ahkam kestiğinizi düşünüyorum.

Çünkü gerçekçi bir çözümde mesele sadece yazılım değil, ve olayın teknik yönüne hakim olmadığınız da açıklamalarınızdan belli. Tekrar yanlış anlaşılmasın, konu hakkında sizden daha bilgili olduğumu iddia etmiyorum. Bu konuda sizle bir yarış halinde değilim. Tecrübeden kastım da sadece teknik ve bilgi yönüyle değil. Genel hayat tecrübesi de dahil. Konu hakkındaki sınırlı bilgim dahilinde tecrübem, sizin yaptığınız şekilde ahkam kesmemin yanlış olduğunu söylüyor bana.

Siz neden farklı düşünüyorsunuz beni ilgilendirmez. Allah biliyor; bir çok insan da farkındadır; bizzat yaptığım saçmalıkların haddi hesabı yok...

#45 zxc, 27 Aralık 2020
    Son düzenleme: 27 Aralık 2020
  6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Ahkam kesmeyi sevmem ama, saçmalıkta sizinle yarışırım.

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    O zaman forumun bizden çekeceği var :D

pea bunu beğendi.
  8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Maalesef :)

Uçsuz bucaksız uzayda, küçük bir galakside, küçük bir gezegende iki varlık 'bluetooth daha geliştirilebilir miydi' onu konuşuyor.
    Neyiz, nereden gelip, nereye gidiyoruz gibi onbin yıllık sorular dururken.

Saçmalık bu işin doğasında var sanki. Saçmaladıkça özümüze dönüyoruzdur, veya yaklaşıyoruzdur belki.
    Saçmalamayı göze almak da ilerlemeyi kolaylaştırıyor öte yandan.

Herşey bir yana, şu an saçmalamış da olabilirim.

9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    Bu foruma sizin gibiler fazla zaten..

10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Bence herkesin foruma farklı katkı tarzı var.

Ara sıra da biz hacivat karagöz gibi didişiyoruz işte.

Ne kadar sürç-i lisan etti isek affola.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Aralık 2020 ---
    Bu arada airpods max'ı Türkiye'den edinenler var galiba.

Ben en son baktığımda bilmem kaç hafta sonra teslimat falan diyordu.

pyken123 bunu beğendi.
  11. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Ananda BT ile karşılaştırma imkanınız var mı ?

12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,177
    Övüyon mu , sövüyon mu?

DrWhite, refuserQ ve fortress34 bunu beğendi.
  13. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    442
    Hocam amaç eğer seyahat ve günlükse APM. Ananda evde rahat kablosuz kullanmalık. Ses olarak ananda daha geniş sahneli. O da açık olmasından kaynaklı.

14. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Apple bir kalemde ummadığım bir seviyeden giriş yapmış gibi görünüyor, takdir etmek lazım..

Teşekkür ederim ilginiz için..

15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,177

refuserQ bunu beğendi.
  16. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    İş seyahatlerim nedeni ile kulaklıkla ancak bugün vakit geçirebildim, kablolu kablosuz testlerimi yaptım.

Öncelikle LCD-X ile kıyasladığımda, fazla söze gerek yok. İki ayrı dünya...

Profesyonel kameralar ile telefon kameralarını karşılaştırmak gibi, gerçek odyofil dünyası var olmaya devam edecek ama bunun tadını almak ve müziğine odaklanmak isteyenler Airpods Max’ten fazlasıyla keyif alacak. O harika tepkiler gerçek. Dragonfly Cobalt ile kullandığımda ise deneyimim farklı bir boyuta geçti. (evet dac/adc durumundan haberdarım.)

Benden geçer not aldı. Oluv’s gadget’ın sözünü alıntılıyorum. Diğer bluetooth kulaklıklar bu saatten sonra oyuncak kategorisinde satılmalı.

Siz değerli, bilgili arkadaşların da alıp gerçek bir odyofil gibi incelemelerini isterim.

Ufak bir resim. (Kız arkadaşıma hediye edeceğimi düşünerek yeşil aldım, yapamadım. Uzay grisi siparişim de yolda ;))

sserkogss, DrWhite, zxc ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  17. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Bir zaman konuşmuştuk, bluetooth hoparlörlerin kendisinden büyük ses üretme olayını. Sesi dijital olarak alıp (veya analog alsa bile dijitale çevirip), driverın zayıflıklarını dsp ile düzleyip, istediğin frekans cevabını elde etmek üzerine. Böylece umulmadık cihazdan umulmadık ses elde edilebiliyor.

Bence aynı şeyin kulaklık versiyonunu yapmayı akıl etmiş gibi apple. Başka türlü driver'ın doğal yetenekleri ile o basın çıkması bana pek olası gelmiyor. Olasılıkla driver'ın doğal halini dinlememize asla izin vermeyecekler. Kulaklıkta başka bir çağa giriyor olabiliriz, çünkü bluetooth hoparlörlerdeki mantık ile onlarda başka bir çağa girmiştik.

Analog bağlantı kablosu da gene dijitale dönüştürüyor ama kablo üstüne sıkıştırılan bir ADC bana biraz kayıp gibi geliyor. Oysa bir ucu lightning, diğer ucu usb veya usb-c, doğrudan dijital aktarım yapılsa daha iyi olur (harici dac kullanmak gibi), dönüşüme de gerek kalmaz. Umarım böyle birşey yaparlar.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Bluetooth hoparlorlerdeki DSP iki ana sebepten dolayi pasif hoparlorlere gore cok onemli, ancak ikisi de kulakliklara uygulanabilir degil... Birincisi, en az iki farkli surucu olmasi; bunlarin parcaya gore aktif olarak surulmesi, crossover'in bile realtime degisken olmasi... KEF LS50W ve Dynaudio Xeo serisi gibi. Ikincisi, oda akustiginin DSP'ye dahil edilmesi. Yani bir mikrofon ile kullanicinin orada olusan sese oda akustiginin katkisini analiz edip, oda akustiginin dogru ses uretimi icin kullanilmasi... Sennheiser Ambeo, bazi Sonos modelleri gibi.

Kulaklikta ise tek surucuye anca EQ yapabilirsiniz... Ancak kulaklik bir frekansi ya da tepkiyi iyi cikaramiyorsa, istediginiz kadar EQ yapin, DSP kasin, olmasi gerektigi gibi cikmiyor ses. Daha dinlenebilir hale geliyor, daha zevkli oluyor; ancak yapisal (fiziksel) kaynakli temel problemler giderilemiyor... En azindan tecrubem bu yonde oldu simdiye kadar.

Ek olarak: @Metalingus'e kil olan, ve kiz arkadasini taniyan biri varsa acaip pis bir firsat gecti eline :p

#58 zxc, 15 Ocak 2021
    Son düzenleme: 15 Ocak 2021
  19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Oda akustiğini mikrofon üzerinden kaale alma çok özel modeller. Ama genel bluetooth hoparlörlerinde (bu aletten bu ses nasıl çıkıyor dediğimiz aletler, ki çoğu bu gruba giriyor) driver'ın zorlandığı frekansları güçlendirmek yeterli oluyor. Sonuçta EQ etkisi ama galiba biraz daha iyi dizayn edilmiş birşeyler. Çünkü dediğiniz gibi biz eq ile oynayınca o kadar tatmin edici birşey çıkmıyor.

Bu açıdan aynı şey kulaklıkta yapılabilir. Driver'ın fiziksel olarak da bir yönü güçlendirilmeye çalışılabilir. Ama o zaman driver o yöne eğilim kazanıyor genelde, midler, tizler falan etkileniyor ve komple frekans cevabı değişiyor. İzole bir şekilde belli frekanslarla oynamak zor iş, fiziksel driver ve sönümleyici materyaller üzerinden giderek. İşte bu noktada bir avantaj sağlıyor olabilir kaliteli dsp ve eq.

20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Arkadaşlar bu ürün ile Sony Xm3/4 kıyaslayan var mı? Andriod kullanicisi için sony daha iyi olur gibime geliyor ama bilmiyorum.