Apple AirPods Max

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. gaziantep270

gaziantep270
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Merak ettiğim bu ürünün iPhone dışındaki cihazlarla kullanılıp, kullanılmadığı.

2. AeroKnight

AeroKnight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Sony ve Bose'nin oyuncaklarıyla karşılaştırılması çok saçma olmamış mı bu başlık altında? Dünyanın en iyi teknoloji şirketinden çıkan bir kulaklığın diğer oyuncağımsı kulaklıklarla karşılaştırılması hiç doğru değil.

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Airpod max hertür bluetooth cihazla kullanılabiliyor. Ancak spatial audio veya apple ekosistemdeki cihazlar arası hızlı geçiş gibi özellikler olmuyor.

Kulaklıkta SBC ve AAC mevcut. Apple'ın aac'yi daha iyi uyguladığı vurgulanıyor genelde (androidden). Ancak ben olsam gene de android kullanıyorum diye bu kulaklığı almamaya, bu sebepler üzerinden karar vermezdim.

Genel olarak da xm3/4'ten başarılı bulunmuş. Hatta mevcut rakipleri içinde en başarılı anc kulaklık deniyor. Ki gerçekten başarılı anc. Ve şeffaf mod da doğal. Doğal olanına rastlamak biraz zor.

Apple ANC bir kulaklık yaptı diye sadece diğer ANC kulaklıklarla kıyaslamaya gitmek (genelde yapılan) bana da çok anlamlı gelmiyor. ANC özelliği bir kulaklığın en önemli özelliği midir? Bize göre pek değil, ama şu an algı o.

Kendi lightning ve 3.5 mm kablosu da sandığımdan daha iyi anladığım kadarıyla (tabii gene çok ince. Kopmuyor mu bu kablolar ya. Diğer dönüştürücüsü de çok ince kablolu idi). Çünkü ilk denememde yüksek seste açınca, sese biraz hiss sesi katıyor gibi gelmişti (olasılıkla ADC dönüşümde eklenmiştir diye düşünmüştüm). Daha kalite bir cihazla denediğimde o gürültünün olmadığını gördüm. Belki gene biraz katıyordur ama sizin çıkışınızın kalitesine de bağlı.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    N'olur n'olmaz diye... Hani konusmak icin elde tutunca anteni cekmeyen cep telefonu yaptilardi ya bi ara... Rahmetli de "oyle tutmayin o zaman" dediydi, sonra rezil rusva olup herkese beles kilif dagittilardi. O acidan. N'olur n'olmaz diye... :p

#64 zxc, 21 Ocak 2021
    Son düzenleme: 22 Ocak 2021
    mixaylo, refuserQ ve yhymix bunu beğendi.
  5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Airpods max ile ilgili bir diğer özellik de şu: Accessibility menüsünde, headphone accommodations diye bir kısım var.
    Orada istediğiniz frekans bantlarını (1.Balanced tone, 2.Vocal range, 3.Brightness) istediğiniz oranda (1.Slight, 2.Moderate, 3.Strong) güçlendirebiliyorsunuz.

Yani kendi default modu ve buradaki 3*3=9 seçenekle birlikte 10 farklı sunum veriyor size. Hepsi de birbirinden oldukça farklı. Normalde bu tip modlar ya işlevsiz veya orijinal sesi bozan tarzda olur genelde. Bunda ise hiç fena değil. Orijinal halini çok sevmeyip vocal'i güçlendirmek isteyenler veya daha parlak yapmak isteyenler olabiliyor.

Ben bunları denediğimde detay seviyesi dahil epey şeyin değiştiğini düşünüyorum. Orta-yüksek seviyede dinlerken default modu daha iyi sanırım, bas biraz fazla güçlü olsa da. Balanced mod sanırım default moda en yakın olan. Bas ağırlığı korunuyor. Bas fazla diyenler için de vocal mod veya tize de biraz daha ağırlık vereyim diyenler ise brightness modu seçebilir. Herbiri farklı tatlar sunuyor. Ben kısık sesle dinlediğimde detay seviyesinin artması için vocal veya brightness modu az veya orta şiddette kullanabiliyorum. Bu da ikide bir sesi arttırma isteğimi engelleyebiliyor gibi. Tabii farklı tarz müzikler (rock/pop/jazz) için farklı sunumları seçmek de olası.

DrWhite, Serhat, Mikrobiyolog ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. zdhakan

zdhakan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Bu kulaklığı deneyebileceğimiz bir yer var mıdır

7. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    İleriki zamanlarda vatan, mediamarkt standlarina gelecektir muhtemelen. Xm4 e kıyasla bende çok merak ediyorum performansını, eğer andriod kullanıyorsanız bunun bir çok özelliğini kullanamayacaksiniz zaten, üstüne birde sadece aac codec destekliyor. Andriod kullanan biri olarak xm4'un ldac desteği olması bir tık daha ağır basıyor bende, ancak birisi 280 diğeri 500$ aralarında bayağı fiyat farklı var illa airpods iyidir ama 220$ kadar iyimi?

#67 PehliOne, 26 Ocak 2021
    Son düzenleme: 26 Ocak 2021
    zdhakan bunu beğendi.
  8. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    İyi ki almışım dediğim kulaklık...

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Apple ekosisteminde olsam kesin edinirdim bi tane... Alet guzel belli ki. Yigidi oldur, hakkini yeme :)

Ekosistem demisken, basimdan ilginc bir olay gecti:

Is yerinden kullanmak icin iPad verdiler. Malum, apple ekosistemine dahil degilim. Cihazi actim, "super, harika, tebrikler, hemen kullanima hazir hale getirelim" dedi. Once bayagi bir bilgi istedi. Teker teker girdim hepsini. Sonra kredi karti istedi. h,s,k,t,r sessiz harflerini iceren bir tepki verdim. Oyle yapinca cihaz acildi, ancak kullanmak ne mumkun? Cunku ucretsiz de olsa hic bir uygulamayi indirmek mumkun degil. Caresizce "koskoca Apple da becermez herhalde beni" diye avutaraktan kendimi verdim bilgileri. Gel gelelim yine kullanamadim. Cunku ilk acildiginda yaptigim bazi guvenlik tercihleri cihazi istedigim gibi kullanmami engelledi. Sonra musteri hizmetlerini aradim. "Cirilciplak soyunup on ve arka boy fotografinizi cekip yuklemeniz lazim" dedi. "Yok anasinin nikahi" deyince musteri hizmetleri gorevlisi "Biliyoruz, farkindayiz. Eskiden gece uyuyorken birini yollayip, uykunuzda sizi soyup, fotograflari cekip, tekrar giydirip sorunsuz hallediyorduk. Ama sonradan bir suru dava acildi. O yuzden artik sizin yapmanizi istiyoruz, yoksa cihazi istediginiz gibi kullanmaniz cok mumkun degil" dedi. Lafi dolandirmadan direk ihtiyacim olan bilgiyi verdigi icin tesekkur ederek, "musteri hizmeti dedigin boyle olur arkadas. Adamlar bosuna basarili degil" diye icimden gecirerek kapattim telefonu. Gerci ayrintilari yanlis hatirliyor olabilirim, bayagi oldu, pandeminin yeni basladigi zamanlardi, ama asagi yukari bunun gibi bir sey. Yine tam hatirlamamakla birlikte tahminim Google'a yolladiydim ben bu fotograflari zamaninda. Tabi zaman icerisine yayarak, alistira alistira, parca parca istedikleri icin sanirim sonuclari bu kadar travmatik olabilecek bir istek olmadi. "Acaba n'apsam?" diye dusundum. Aklima agzi biraz bozuk olan rahmetli dayimin "orospunun birden fazla pezevengi olmaz" lafi geldi... Velhasil guzelim iPad'i iade edip yerine kendi paramla Samsung tablet edindim bir adet...

#69 zxc, 20 Şubat 2021
    Son düzenleme: 20 Şubat 2021
    Picasso16 bunu beğendi.
  10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Bir ekosistem sözkonusu olduğunda uzun süredir içerisinde değilseniz, aleti verimli kullanmak için tam olarak ne kadarının gerekli/yeterli olduğunu bilmek zor olabiliyor. ipad gibi bir alet için bir apple account'u almanız yeterli, kredi kartına bağlamanız gerekmiyor, bildiğim kadarıyla. Account'u da, bedava da olsa appstore'dan satın aldıklarınızı başka bir ipad'e falan geçerseniz, üzerinizde hazır olsun diye istiyor daha çok. Lakin appstore mantığında bence biraz sapmalar mevcut, ilk ortaya konduğu zamana göre. Programlar daha ucuz olmalı ki satsın, buranın mantığı o idi. Fiyatı yüksek koyunca daha çok kar edeceğini zannedenler mantığı saptırıyor. Bir de en basit ve saçma şey için bile subscription isteyenler çıktı ki, hiç sormayın. Neymiş her ay para ödeyecekmişim, elektrik, su parası gibi. Jobs hayatta olsa bu durumlara bir el atardı.

Aletler arası sıkı ilişkiler geliştirmek zorunda değilsiniz. Hepsi bağımsız da iyi çalışıyor.

Benim hoşlanmadığım bir iki bağımlılık yaratıcı şey var. Bazı şeyleri yapabilmek için 2 faktörlü şifreyi şart koşuyor, bir de apple watch için iphone şart koşuyor. Mesela apple watch ipad üzerinden falan da kurulabilirdi.

Bu arada airpods max için de şöyle bir bilgi vereyim. Apple cihazı olmayan bir bluetooth kaynakta kullanabiliyorum ama her seferinde soft reset tarzı birşey atmam gerekiyor kulaklığa (hatırladığım kadarıyla üstteki iki tuşu belli bir renge gelene kadar basılı tutmak). Bir bağlandığı apple cihazına sıkı sıkı sarılıyor. Düzeltirler mi sonra bilmem. Airpods'larda da birkaç sefer rastlamıştım, bir ios/ipados cihaza bağladıktan sonra ayırmak biraz zor oluyor, ne olduğunu anlamadan gitmiş kapalı, kenarda duran cihaza bağlanmış falan. Sanki sonra biraz daha düzeldi gibi hatırlıyorum.

Şunu biraz daha açmalıyım. Aslında gidip kenarda kapalı gibi duran ios/ipados cihaza bağlanması normal. Ama ben o sırada apple olmayan başka bir cihaza yeni pairing yapıp bağlan dediğimde, bağlanma sorunları çıkarması (bağlanmama veya 2 dak. sonra düşme) normal değil. Ki bunu yaptığını görmüştüm. Diğer apple cihazları tümüyle unutturduktan sonra, apple olmayan cihaza sorunsuz bağlanmaya başlamıştı. Sanırım airpods 1 idi. Sonradan biraz düzelttiler dediğim mevzu bu.

#70 ziprar, 20 Şubat 2021
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,546
    Kredi kartı isteme meselesi günümüzde çok arttı ne yazık ki. Free account diyor free trial diyor ama hesap açmaya gelince hemen kredi kartı istiyor namussuzlar. Trial sonunda unutursan direk parayı çekiyorlar bu sayede. Kendi huyumu bildiğim için hiç bir free trial'e kayıt olmuyorum ben de.

#71 Mikrobiyolog, 20 Şubat 2021
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Alsam da Apple bana yar etmez o kulakligi :) Apple, Sony, Google, bunlarin hic birine zerre guvenim yok. O yuzden TWS icin ilk tercihim Jabra olmustu.

13. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Piyasadaki neredeyse tüm kablosuz kulaklıkları denedim. AirPods Max seviyesinde bir cihaz yok. Beoplay H95 de iyi deniyor, onu denemedim ama genelde ikisini de deneyenler AirPods Max tercih ediyor.

Ses karakterini kısaca tarif etmem gerekirse: Sub-bass güçlü, ondan sonrası flat, mid-bass da flat. Sahne derinlik ve genişliği de oldukça iyi bence. Genelde pop, elektronik, hiphop dinliyorum ve mükemmel.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Genel tüketici için muhtemelen öyledir. Ama ses kalitesi noktasına Hifiman Ananda BT'ye uzaktır diye tahmin ediyorum.

15. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    Arkası açık bir kulaklıkla sesini karşılaştırmak çok doğru olmayacaktır. Ancak tüketici seviyesi bir ürün için çok başarılı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  16. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Onu dinlemedim ama Ananda BT çok niche bir kulaklık, hitap ettiği kitle çok kısıtlı. Ama yine de yalnızca ses kalitesi olarak baksak bile sub-bass performansı olarak AirPods Max ile yarışabileceğini sanmıyorum çünkü sub-bass roll-off var. 100 hz altında bıçak gibi kesiliyor bass. Bu nedenle AirPods Max ile pop, hiphop, elektronik gibi alanlarda aynı keyfi vermesi çok olası görünmüyor. Diğer alanlarda ise dinlemeden değerlendirme yapmak mümkün değil.

17. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,998
    birçok üst düzey bt kulaklık ve en son airpods'u denedikten sonra asıl konuma geri döndüm kablolu kafaüstü kulaklık:)

fortress34, refuserQ ve jamesdean0701 bunu beğendi.
  18. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Tabii bu bir tercih meselesi, kullanım alışkanlıklarına bağlı. Benim için AirPods Max'in sağladığı özgürlük mükemmel bir şey ama herkes için gerekli olmayabilir. Ama AirPods Max gibi mid-bass flat olup sub-bass güçlü olan kulaklık çok fazla yok, kablolularda bile. Aklıma gelen Fostex'ler var sadece.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,434
    Gerçekten Hifiman Ananda BT 100Hz alti ses çıkaramıyor muymuş? O seviyede bir kulaklık için ölümcül bir hata olur bu. Nereden öğrendiniz?

20. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Çıkaramıyor değil çıkarıyor ama çok zayıf, HD650 gibi. Rumble yok zaten yani çok düşük frekansların yarattığı titreme. Ama bildiğim kadarıyla normal Ananda da öyle. Bass konusunda iyi kulaklıklar değiller. Arya iyi diye duymuştum ama daha üst sınıf bir kulaklık tabii.

https://www.rtings.com/headphones/1-4/graph#4742/3992

Burada frequency response var. Görüldüğü gibi 100 hz altında bass inanılmaz seviyede azalıyor, sub-bass response'u çok zayıf. Ananda ve Ananda BT dinleyenler bass konusunda çok güçlü olmadığını söylüyorlar ayrıca yabancı forumlarda.

Altta ise AirPods Max var.

https://www.rtings.com/headphones/1-4/graph#16092/3992

Görüldüğü gibi sub-bass nötralin üstünde, güçlü bir response'a sahip. Bu ne anlama gelir, sub-bass daha güçlü duyulur, duymaktan da öte hissedilir.