Askerlik

'Konu Dışı' forumunda ggkkhn tarafından 23 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Herkese merhabalar.

Aslında kafamda bu konuda çok soru var ama fazla dallandırıp budaklandırmadan genel hatlarıyla sormak istiyorum.

Nedir, nasıldır, ne yapılmalıdır vs.? Benim gibi ağustos celbinde askere gidecek arkadaşlar için vereceğiniz bilgiler çok faydalı olacaktır.

Gerçi bu soru da "Ath M50 almayı düşünüyorum, sizce de olur mu?" gibi bi' soru oldu. Bu soruyu cevaplandırabilmek için bir sürü argüman lâzım, dolayısıyla benim sorumu da. Uzun dönem mi, kısa dönem mi? Hangi rütbeyle? Acemi birliği nerede, usta birliği nerede? Bu bilgiler henüz netleşmediği için aktaramıyorum ama dediğim, gibi genel hatlarıyla vereceğiniz her türlü tavsiyeye 353. dönemler olarak hazır ve muhtacız. ;D

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

2. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    1. Sigara kullanıyorsanız en az 1 karton sigarayla gidin, kantini bulmak bikaç gün sürer:)
    2. Sıra olunca en ön, en arka, en sağ veya en solda kesinlikle durmayın. Ortalarda olun. İşe götürülecekler genelde en sağdaki sıra gelsin, en soldaki sıra gelsin falan denir.
    3. Profesyonelce yapabilirseniz tikiniz varmış gibi yapın. Öpücük atınca öpücük atanlara, dürtünce küfür edenlere vs. komutanlar bayılıyor aran iyi oluyor:))
    4. Becerikli olduğunuz her iş üzerinize kalır, yapmak istemediğiniz işlerde beceriksiz olun.
    5. Usta birliğine dağıtıma gidince meslek sorarlar. Garsondum derseniz garson, market işletiyordum derseniz kantinci vb. olma ihtimali yüksek.

Benim aklımda olanlar bunlar

3. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Bends kasimda kisa donem gidiyorum isime yarar bu baslik :)

4. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Ya asteğmen ya da poşet olacaksın, kafaya takmana gerek yok.. Yerine göre değişiyor avantajlar dezavantajlar. Ben Afganistanda yaptım ve şaka gibi bir askerlik dönemi geçirdim . 2 kişilik klimalı odalar, iştima yok, 3 öğün açık büfe yemek, fitness salonu, halı saha vs imkanlar + maaş. Rütbem de Er'di. :) Kim ne telkin verirse versin tecrübe ederek kavrayacaksın çoğu şeyi ve her halükarda ilk acemiliği yaşayacaksın.

5. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    247
    Çok doğru bu yorum. Askerlikte aklınıza gelen herşey yerine göre - komutana göre. @rudolf sizinki askerlik değil tatil olmuş ;D
    Bende bi karakolda kısa dönemdim ama öğretmenlik yaptım, nöbet tutum, çavuşluk yaptım, devriyeye çıktım, muhabereye baktım, mıntıka yaptım, yaptımda yaptım ;D
    Yeni gidecek arkadaşlara tavsiyem telefon mutlaka götürün ama iyi zulalayın ve yemin törenine kadar kimseye göstermemeye çalışın. Askerde kimseye güvenmeyin, komutanlara hiçbir zaman açık vermeyin. Herkesle iyi geçinin, geçininki askerliğiniz çabuk geçsin

6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ben de kendi tarafımdan yanıtlayayım, psikiyatrik nedenlerle hava değişimi almak kolay ama muaf kalmak zordur. Zordur çünkü takarlarsa GATA'da incelemeye yollarlar ve işin uzmanı psikiyatristler tarafından x süre yatılı incelenmede rol yapmak kolay değildir. Direkt orada bulunmuş bir psikiyatrist hocamdan bana ulaşan hikayelere göre neyin ne olduğunu gerçekle numarayı ayırt etmek için uç noktalara kadar gidebilir bu doktorlar.

İkinci de muaf olmaya dair. Muaf olmak başka çekici görünse de nerede nasıl yaşadığınıza göre dezavantajları olabilir. Ben oldum siz olmayın diyorum :gulme

Collapse Signature Expand Signature
  7. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,438
    Umarım ben de muaf olucam diyorum.O kadar yemeği boşuna yemiyoruz yani. :naughty

8. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Kilodan muaf olma durumunda; benim MR'dır nörologdur işlemler sürerken 3 keredir bir yıl erteleme almış tipler vardı. Seni de süründürmesinler öyle?

9. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Askerlik hakkında verilebilecek fazla bir tavsiye yok aslında.Zira genel bir mutlak doğru yok.

Komutana göre değişir,tabura göre değişir,sıracılık-devrecilik olaylarına göre değişir,yapacağın göreve göre(ki en ayrıcalıklı olunanlardan biri komutan çocuklarına ders vermektir) değişir.

Spordaki başarına göre,atıştaki başarına göre,havaya göre,suya göre,tabura denetime gelecek komutan sıklığına göre,uzun dönemlerle ilk andaki elektriğine göre,hastane refakat sayına göre,haftasonu nöbet tutacak astsubaya göre,aklına gelmeyecek bir ton etkene göre değişir.En iyisi kısa dönem olup bitirmektir.

Bazen sivilde asla bulamayacağın samimi sohpetlere karışır,bazen olur 2 saat yemek içtimasında beklersin,yemeyeceğin halde.Böyle birşey askerlik.Allah herkese kolaylık versin.Şimdiden hayırlı tezkereler.

10. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,438
    Abi 2. ertesi yıla bırakmamı aldım.Gördüklerim beni motive etmeye yetti. :evl

11. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eyvallah :)

12. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Merhaba öncelikle hayırlı tezkereler şimdiden.

Askerlik elbette bitiyor geriye baktığında hatırladığın çok az şey kalıyor. Askerlikte değişmeyen tek şey mantıksızlıklarla dolu bir serüven olmasıdır. Nizamiyeden girerken mantığı o kapıda bırakmak lazım. Sorgulamayı derhal kesmek gerekiyor. En alt düzeyde buluşulduğu için sivilden çok farklı bir yerdir. Sinirlerine her zaman hakim olman gerektiğini de söyleyeyim. Bol şanslar...

13. Orkun

Orkun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Ben de bugün tecil bozdurdum ve kısmetse Kasım celbinde asker olacağım..Gözden kaynaklı Gataya sevkimi istedim ileri derece miyop 5.00-5.30.

Muaf olacağımdan değil de en azından kör olduğum bilinsin, bir de komando olamaz veriyorlarmış..Zaten 2.02 boyu komando yapmazlar heralde..

Ben de tecrübeli arkadaşlardan bir tavsiye alacağım..

Sivilde 7 yıldır lens kullanıyorum ve çok rahatım..Sizce gözlükle mi gitmeliyim yoksa lensle mi ::) Lenste hijyen ve toz kaynaklı sıkıntı yaşayacağım gibime geliyor da.

14. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    59
    Umarım herhangi bir eğitim tugayında eğitim çavuşu olarak yapmazsınız askerliği. Eğitim birliği olduğu için usta asker sayısı çok az oluyor. Az sayıda usta asker olduğu için her işi siz yapıyorsunuz. Zaten eğitim çavuşu olduğunuz için en az 1 manga sizin sorumluluğunuzda oluyor. Hergün kule nöbeti kesin. Değiştiricilik ve silahlık nöbeti ise ekstrası oluyor. Gündüzleri askerlere siz eğitim veriyorsunuz. Her an sizin sorumluluğunuzda oluyorlar. Takıma kendinizi tam sevdirip saydırmaya başladığınızda 1 ay doluyor o takım gidip yerine yeni acemiler geliyor. Her tülü adamla siz uğraşıyorsunuz. Sinirlerinize iyi hakim olmanız lazım. Çok düzgün insanlar olabildiği gibi hapçısı teröristi gibi sabrınızı zorlayacak tiplerde karşınıza çıkabiliyor. Şansınıza hava şartlarına göre bir il çıkması sizin açınızdan iy olur. Ben 2004 Aralık celbinde gitmiştim. Şansıma Sivas çıktı :) -25 derecede nöbet tutmak işgence oluyor. Donmamak için diğer grup ile değişmeli nöbet tutuyorsunuz 2 saatlik nöbet 4 saat oluyor bütün gece yalan oluyor. Biraz uzun oldu ama tecrübelerimi paylaşmak istedim. Şimdiden hayırlı teskereler dilerim size.

15. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Lenslerin için mümkün değil hijyenik bir ortam sağlayamazsın orada. Bende gitmeden önce 2 numara miyoptum. Çizdirip komple kurtuldum, ki bende senin gibi lensle falan gitmeyi düşünüyodum, iyi ki lens mens getirmemişim dedim. Gözlükle gitmen daha iyi olur.

16. Orkun

Orkun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Teşekkürler ben de gözlükle gitmeyi düşünüyorum..Artık yapacak birşey yok :eek:k

17. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    627
    Çakı gibi asker olursun kendin bile şaşarsın Tahsin :naughty Kendine birde custom g3 yaptırırsan tamamdır o iş :yourock

18. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,530
    Ben de ağustos celbinde askerim,gittiğim yere sistem değişikliği götürme maharetimi askerlik konusunda da konuşturdum,ÖSS'ye girerken de deneme tahtasıydım üniversitede de :cheesy: yarın sabah saat 10'da e-devlet'te herşey belli olacak,şimdiden askere gidecek herkese hayırlı tezkereler :)

19. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba,

Arkadaşlarımın dediklerine tamamen katılıyorum. Malesef şu şudur bu budur diyemeyiz. Sadece giderken almanız gerekenker ile ilgili bilgiler verebiliriz. Mesela kendi adıma anlatayım,

Silikon tabanlık sakın almayın, ayağınzı fena terletiyor. Benim ayaklarım yara içinde kaldı. Silikon olmayan tabanlıklardan bakın. Botları 1 numara buyuk almanızı öneririm.

Roll on deodorant götürün. Spreylerin çalınma ihtimali yüksek. Roll on a kimse dokunmaz.

Bol bol ıslak mendil götürün. Wc de çok işinize yarayacaktır.

Güneş kremi goturebilirsiniz. Acemilik eğitiminde ağustos güneşi baya yakar. özellikle kulaklarınız için.

koyu renk havlu götürmeyin. dolap düzeninden dolayı kullandırtmayabilirler. beyaz yada mavi tercih edin.

Botlarınızı aldığınız gün karyolanın altında bir güzel ezin, canını çıkartın acımayın çünkü o size acımayacak.

Şimdiden hayırlı teskereler.

20. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    349. KSD olarak 50 günlük askerlik sürecimde yaşadıklarımdan bahsedim. Berbat. ;D

Aralık ayında gittiğim için hava aşırı soğuktu, Kastamonu acemi Bayburt usta birliğimdi. Jandarma olarak görev yaptım ancak hizmet muhafız bölüğünde olduğum için bildiğimiz jandarmalar gibi görev yapmadım. Acemi birliğinde komutanlarım ile aram gayet iyiydi ve yine ortamda iyiydi çünkü herkes kısa dönem ve seninle aynı mantalitede insanlardı.

Zor yanları benim açımdan şunlardı:

*Sabah 5:00-6:00 arası uyanmak.
    *30 küsür kişi aynı koğuşta kalıyoduk ve inanılmaz toz oluyordu gece bütün geniz doluyordu ve inanılmaz rahatsızlık veriyordu.
    *Bir kişi hasta oldumu herkes hasta oluyordu ve iyileşemiyordun. Geçmeye yüz tututtumu tekrarlıyordu. 40 güne yakın hasta olan arkadaşlarım oldu.
    *Yemekler gerçekten kötüydü, o mutfaktaki sabunlu su kokusu yüzünden yemek yiyesim gelmiyodu ki iştahlıyımdır. ;D
    *Kantini açık bulmak çok çok zordu, bulduğunda ise sıra zaten alıp başını gitmiş oluyordu.
    *Yemin töreni için okadar çok yürüyorduk ki o havada bile pişik olmayı başarmıştık. ;D
    *Mutlaka mutlaka bir iş bulunuyordu yapılacak.
    *Şaka gibi gelirdi anlatılanlar ancak gerçekmiş bir sabah kenara kürediğimiz karları ertesi gün yola atıp üstlerinde depindik. Komutanda yukardan odasından bağrıyordu debelensinler debelensinler durmasınlar diye. Zaten o iğrenç botlar resmen ayaktaki ısıyı alıp dışarı veriyor.
    * Ailenizi çok özlüyorsunuz gerçekten. En azından ben özledim. ;D

Ve aklıma gelmeyen bazı başka sıkıntılar. Gerçi gözünüzde büyümesin insan hemen adapte oluyor. En güzel yanı ise mesai bittikten sonra arkadaşlarla koğuş muhabbetleri oluyordu. Bol geyik, gülmece eğlenmece. :D Ben askerde 50 gün kaldım çeşitli sıkıntılardan ötürü ve 50 günün sonunda geri gönderildim. Hastanelerde baya süründüm, orada birçok karaktersiz doktor ile karşılaştım. Durmadan git gel, gerginlikler, bekleyiş, sinir bozucu imalar... Çok şükür bitti ancak 50 günlük askerdim zaten 3'de 1'i bitmişti orda kalmayı tercih ederdim tabi bana sormadılar ve gönderdiler. Diyeceğim o ki aklınızda elverişli değildir raporu almak varsa tavsiyem çok uğraşmayın hastane ortamında birgün askerdeki 10 güne bedel. Berbat rezil durumda yataklarda yatmak zorunda kalıyorsunuz. Kabus gibi ben montumla hırkılarımla vs. yattım sağa sola dönmemek için adam gibi uyku uyuyamadım hatta şu anda midem... Psikolojik nedenlerden rapor almayın birçok çeşitli sıkıntı yaşayabilirsiniz. Psikolojiniz bozuksada iyi gibi davranın. ;D Çeşitli sakinleştiriciler kullanıyor yada psikolojik sorunlar yaşıyorsanız RDM'ye (Askerler arasında Rahatına Düşkün Mehmetçik) dilediğinizde gidip dertleşebilirsiniz. Duruma göre silah kullanamaz raporu yada daha ağır durumlarda hastaneye sevk olursunuz ki olmayın. Ben ürtikerdim ve ilaç kullanıyordum ilaçları orada bir merkezden günlük olarak alıyorsunuz bittiğinde ise tekrar yazdırıyorsunuz. Yaklaşık 15 gün sürdü sanırım ilaçlarımın gelmesi, 15 gün boyunca çektiğim çilenin haddi hesabı yok. Yanınızda ilaç bulundurmak yasak ancak komutanlarınıza haber verip acil durumlar için ilaç bulundurmaya çalışın. Vs. vs. aklıma gelenler şimdilik bunlar. Allah kurtarsın şimdiden. :)