Astell&Kern AK70 MK II İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Chaturanga tarafından 2 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Arkadaşlar merhaba,

Eylül 2017 de Astell & Kern AK70 için bir tur düzenlenmişti. Tura katılarak bir inceleme yapmıştım. Daha sonraki dönemde firma AK70 in 2.versiyonu olan AK70 MK II yi piyasaya sundu.

Firma MKII için "AK70 Redux - The 70s Got Better" sloganını kullanmış. Yani "AK70 yeniden sahnede, 70 ler şimdi daha iyi" gibi çevirebileceğim bir anlama geliyor.

Bakalım Astell & Kern AK70 MKII de neyi ne kadar geliştirebilmiş.

İncelemede mümkün olduğu kadar cihazı bağımsız olarak ele almaya çalışacağım ancak cihazın AK70 in daha iyisi olarak sahneye sürülmesi sebebiyle AK 70 ile AK 70 MKII arasında kıyaslamalarıda yeri geldiğince yapacağım doğal olarak.

Ayrıca cihazın farklı fonksiyonlarını, kafaüstüyle, amp ile, Tidal ile, balanced çıkışla vs dinlemelerimden bahsedeceğim. AK 70, Meridian Explorer 2 ve Fiio X5 3.Nesil'le kıyaslamalara da değinip en sonda artılar eksiler tavsiyeler başlığıyla bitireceğim.

Girizgahın sonuna gelirken, incelemem için cihazı gönderme nezaketinde bulunan @Astell Kern yetkilisi Özgür Bey’e ve forum adminimiz @baran88 Baran'a tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Baran'a ve bir diğer adminimiz @MuttFTS Hasan beye de ayrıca Earsonics SM-3 i turda kullanabilmem için gönderdikleri için teşekkür ediyorum.

Cihazın detaylarına geçmeden yazdıklarımı şimdiye kadar 700 Dolar seviyesinde bir DAP ı uzun süre denememiş biri olarak yazdığımı bilmenizi isterim. Daha pahalı DAP ları olan veya deneyimlemiş arkadaşların görüşlerini de olursa muhtemel bir turda merakla bekleyeceğim.

KUTU İÇERİĞİ

AK70 MK II ilk versiyonla benzer siyah karton bir kutu içerisinde geliyor. Kutudan AK70 MKII, şarj kablosu (şarj adaptörü yok), yedek ekran filmi, garanti ve dökümanlar çıkıyor.

Kutudan çok kaliteli olmasada bir taşıma kılıfı çıkmamasını bu seviyede bir eksiklik olarak görüyorum.

MALZEME KALİTESİ VE GÖRÜNÜM

Cihaz AK70 de olduğu gibi alüminyum bir kasaya sahip. Bu sefer siyah alüminyum bir kasamız var. Malzeme kalitesi iyi ve premimum bir cihaz hissi veriyor. AK70 le benzer bir görünüme sahip olsada bazı farklılıklar var.

Boyut olarak hafif daha büyük ancak çok fazla değil aşağıdaki fotoda yan yana görülebilir. Cihazın ses tekerleğindeki mavi şerit ve tekerlekteki dalgalı desen oldukça şık.

ARAYÜZ, EKRAN VE YAZILIM BAŞARIMI

AK70 MK II selefi AK70 gibi yoğun modifiye edilmiş bir Android arayüzü kullanıyor. Oldukça akıcı, takılma donma yaşatmıyor. Ekranın dokunmatiği AK 70 de olduğu gibi çok başarılı. Kısacası ekran ve yazılım konusunda bir sorunla karşılaşmadım.

Menülere tek tek girmeyeceğim bu konuda AK70 incelemesinde belirtilenler hemen hemen tamamen aynı.

CİHAZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

FİYAT Ak70 MKII ABD de 699 Dolar’lık bir etikete sahip. Astell&Kern Türkiye online mağazasında şu anki fiyatı 3355 TL. AK70 ise yurt dışında 499 Dolar, TR de 2600 TL. Yani vergi, kargo vs leri dahil ettiğinizde fiyat ABD fiyatıyla aynı yada kura göre biraz az biraz fazla olabiliyor.

RENK Renk seçenekleri olarak MK II ABD sayfasında gördüğüm kadarıyla 3 farklı dizaynda geliyor. İncelemede kullandığım siyah kasa, ses tekerleğindeki mavi şerit ve arka kısımdaki mavi dokulu cam yüzeyli olan model. Ayrıca Cadet Blue isimli farklı mavi bir model ve 5th Year Anniversary Limited Edition isimli kırmızı tekerlek şeridi ve kırmızı arka dizaynlı 3.bir model daha var.

BOYUT Cihazın boyutları 9.68 cm x 6.28 cm x 1.52 cm (AK70 9.7 cm x 6 cm x 1.3 cm) ve 150 gram (AK70 132 gram). AK70 den hafifçe büyük ve 18 gram daha ağır bir cihaz.

Sağda MK II

EKRAN Her iki cihazda 3.3" dokunmatik ekran kullanıyor.

HAFIZA Cihazın dahili hafızası AK70 de olduğu gibi 64GB (56 GB civarı kullanılabilir) ve 1 adet Micro SD yuvası yer alıyor. Head-fi da rastladığım bir yazıda güncelleme ile 400 GB a kadar Micro SD kartları desteklediği yazıyordu.

DAC MKII, AK70 de tek olarak kullanılan Cirrus Logic CS4398 DAC 'ten bu sefer 2 adet kullanıyor. Girişten çıkışa kadar, sağ ve sol kanallar iki DAC kullanılarak ayrılmış. Firma bu dizaynı 1000 Dolar altı DAP larında ilk kez kullandığını belirtiyor. Bu şekilde daha az gürültü, daha yüksek bir ses kalitesi ve kanal başına daha fazla güç sağlamışlar.

TEKNİK DEĞERLER Cihaz sayfasında paylaşılan Vrms, sinyal gürültü oranı, crosstalk değeri ve harmonik distorsiyon değerleri kağıt üzerinde de bu iddiaları destekliyor. AK70 MK II güç konusunda kağıt üzerindeki farkları yansıtacak kadar (özellikle Balanced çıkışta) bir fark ortaya koyuyor. Ancak diğer değerler daha çok temiz çalma, distorsiyona (bozulmaya) girmeme gibi konularla ilgili bu farkı güç farkı kadar net göremiyorsunuz. Sebebi ise zaten AK70 ilk versiyonun da bu konuda ortalamanın çok üstünde bir başarısı olması. Yani bu noktada bir sorun her iki cihazdada yok.

PİL ÖMRÜ VE ŞARJ SÜRESİ
    MK II 2500 mAh Lityum Polimer bataryasıyla AK70 e göre 200 mAh lik bir artıya sahip. Ancak gerek şarj sürelerini gerekse kullanım süresini radikal olarak etkileyebilecek bir fark yok. MKII dinlediğiniz müzik kalitesine, kulaklığınızın sürülüm durumuna göre ve kullandığınız ses seviyesine göre 8-10 saat arası gibi bir süre veriyor. AK70 de de 8-9 yada 9.5 saat gibi bir süre alabiliyorsunuz. (Ek Bilgi 03.02.18 Wifi üzerinden Tidal kullanımında şarj daha hızlı bitiyor ama süreyi ölçmedim)

MK II yi ben 5.0V 1.8 mAh şarj cihazımla 3 saat 10 dk gibi şarj edebildim. AK70 ise aynı şarj cihazıyla 3 saate yakın bir sürede şarj oluyor.

MÜZİK İŞLEME Cihaz 24Bit 192 Khz e kadar müzikleri bit to bit olarak çalabiliyor. 32 Bit müzikler 24 Bit e downsample yapılarak, DSD ler ise DoP üzerinden PCM e çevrilerek oynatılabiliyor. Sayfasında hangi sample rate in neye çevrilerek oynatıldığı bilgisi detaylandırılmış durumda.

USB OUT Cihaz AK70 de olduğu üzere USB out desteği veriyor. AK70 MK II ye bir USB DAC bağlayacak olursanız DSD dosyalarını yine DoP vasıtasıyla PCM olarak alabiliyorsunuz.

USB DAC OLARAK KULLANIM Cihaz USB DAC olarak PC / MAC üzerinden kullanılabiliyor, bu durumda 24 Bit/96 Khz'e kadar dosyaları dönüştürme gereği duymadan bit to bit olarak oynatabiliyor. DSD ler ise yine aynı akıbete maruz kalıyor.

AK CONNECT AK Connect yazılımı ile Wi-Fi ve DLNA desteği sunuyor AK70 de olduğu gibi.

AK CD Ripper Cihaza ayrıca satılan AK CD Ripper aparatını bağlayarak (Gördüğüm kadarıyla CD Ripper’ın 2.versiyonu 400 Dolar) CD lerinizi doğrudan cihaz hafızasına ripleme imkanınız var.

SES İZLENİMLERİM

İNCELEMEDE KULLANDIĞIM KULAKLIK VE EKİPMANLAR

Detaylara geçmeden önce AK70 MKII yi inceleyebilmek için kullandığım kulaklıklar ve kıyaslama yaptığım ekipmanlardan bahsetmek istiyorum.

Magaosi K3 Pro ve saz arkadaşları (2 adet balanced, 2 adet 3.5mm kablo)
    Memt X5
    Earsonics SM3 (Altta fotoya göre sağda)

Meridian Explorer 2
    Objective 2 AMP
    AK70 MKII

AK 70 MK II yi daha çok günlük kullandığım için iyice aşina olduğum Magaosi K3 Pro ile kullandım. K3 Pro'yu kendi stok kablosu haricinde, 2 farklı 2.5mm balanced kablo ve 2 farklı 3.5mm kabloyla denedim. Yani 5 farklı kablo ile kullandım değişik zamanlarda. Ancak çoğunlukla stok kablosuyla 3.5mm çıkış üzerinden dinledim. Bunun sebebi 3.5mm çıkışın daha başarılı olması değildi, incelemeyi okuyacak insanların çoğu itibariyle balanced kablolu bir kulaklığı olmadığını varsaydım. Balanced çıkış için ayrı bir başlık yer alacak.

Pek sayın Magaosi K3 Pro stok kablosuyla MKII ile flaşlara yakalanırken..

K3 Pro nispeten zor sürülen ve güç isteyen bir kulaklık olduğu için @baran88 Baran'ın desteğiyle bir diğer adminimiz Hasan'ın gönderdiği Earsonics SM-3 ile de AK 70 MK II yi deneme imkanım oldu.

SM-3 le bir poz

Massdrop HD6XX (HD650) MKII yi kanatları altına alıp açım seni yiyebilir miyim derken :D

Kafaüstü olarak ise Sennheiser HD6XX (Massdrop'un HD650 versiyonu) ve Beyerdynamic DT 770 - 250 Ohm la denedim. Kafaüstü ile yaptığım dinlemeleri Massdrop x Objective 2 AMP ve SDF Audio'nun sanırım giriş seviye olarak adlandırmam gereken kasası olmayan açık tasarımlı lambalısı ile yaptım.

İhtiyar DT770 ile bir poz

Dinlemeleri genelde cihazın hafızasına attığım müzikler, cihazla beraber gelen müzikler ve Micro SD karttaki müziklerimle yaptım. Müzikler 16 Bit, 24 Bit flac dosyaları yanında DSD dosyaları ve bir kaç mp3 dosyasını da içeriyordu. Son olarak dinlemeleri Tidal üzerinden de gerçekleştirdim.

GENEL SES KARAKTERİ

AK 70 MK II nötrün sıcağında çok açık yada çok karanlık olmayan ancak hafif koyu olarak adlandırılabilecek bir sunuma sahip. Ancak tek kelimeyle AK70 MK II nin sesini ifade et derseniz "smooth" bir sesi var derdim. Her türde zorlanmadan akıcı bir şekilde çalan, dolu dolu, kirden arındırılmış hissiyatı veren kendini dinlettiren ve atmosferine çeken bir tonlaması var.

ARKA PLAN NASIL, DİPSES VE HİSS VAR MI?

MK II de arka plan karanlık ve bazen (özellikle bilgisayarlarda) karşımıza çıkan jaka bağlar bağlamaz duyulan dipses yok.

Peki müzik başladığında "Hiss" hiç yok mu derseniz var, ancak parçada varsa var. Parçalar özelinde bunu özellikle denedim. Kaliteli parçalarda, örneğin Michael Jackson'ın kayıtlarında kolay sürülebilen ve açık karakterli (hatta filtreleri çıkarıldığı için transparan diyeceğim kadar açık) Earsonics SM-3 te bile hiss duymadım ki bu durumda K3 Pro ile zaten duyamazdım.

SAHNE

Geniş ve derin sahne seviyorum. Geniş olmalı ki sahnede yan yana konumlanmış enstrüman hissini verebilsin, derin olmalı ki uzamalar alta doğru inebilsin detaylar gerçekten detaydan duyulsun ve fazla yakına gelmesin. Bu hissi sığ sahnede alma imkanı olmuyor. AK70 MK II nin sahnesi boyut bakımından hem dikey hem yatayda benim zevkime göre başarılı ve yeterliydi.

Konum olarak ise sahne ne çok uzakta ne çok yakında konumlandırılmış, çok yüze yakın olmaması da tam bana göre bir konumlandırma ve aynı zamanda arkalarda kalma hissiyatı da vermiyor. Konum olarak ta beğenimi kazandı.

Sahnede V shape gibi bir durum yok. Midler veya vokaller bas ve tizlerin arasında çok bariz bir şekilde geride kalmıyor veya kaybolmuyor rahatsız edici şekilde öne de çıkmıyor karakterini her tür müzikte bu denge içerisinde koruyabiliyor.

BAS (ALT FREKANSLAR)

AK70 MK II de baslar şiddetli, sıkı, hızlı, derli toplu vuruyor. Bas dümdüz ve sadece şiddete dayalı değilde dokuluysa bu dokuyu da başarılı bir şekilde veriyor.

Örneğin HD6XX (Massdrop HD650 versiyonu) ile (ve 02 AMP la) dinlediğimde Two Feet - Had Some Drinks (Tidal) parçasının 21.saniyesinde başlayan yoğun titreşimli bası çok başarılı bir şekilde hem doku hem de titreme hissiyatıyla alabildim.

Bas konusunda net olarak görülen şey subbass bölgesinin (yada alt frekanslar mı demeliyiz?) AK70 e göre bariz olarak daha dolu olması, AK70 de eleştiri konusu yaptığım bas uzamalarının hızlı kesilmesi durumu MK II de ortadan kalkmış dolayısıyla bas dokusu özellikle alt bölgede zenginleşmiş. Zenginleşmekle kalmamış MK II nin genel sunumuna da gövde kazandırmış. Bu sayede enstrümanlar ve vokaller AK70 de eleştiri konusu olan gövdesizlik ve ince çalmaktan kurtarılmış.

Bas konusundaki iyileşme, basın diğer frekanslara sızmasına veya arka planda kirlilik izlenimi oluşturmasına da izin vermeyecek şekilde yapılmış. Kısacası Astell&Kern bas konusunda bir önceki modele göre gerekli müdahaleyi yapmış. Bir tebrik yollayalım.

MİD

Midler sahne konusunda da belirttiğim gibi çok geride ya da çok önde değil. Enstrümanları ve vokalleri herhangi bir karmaşaya düşmeden kaçırmadan duyabilmeniz mümkün. Enstrümanlar başarılı şekilde ayrılmış net berrak bir şekilde duyulabiliyor. Enstrümanların yoğunlaştığı parçalarda hızlı ve yoğun durumlarda bir çamurlaşma, rahatsız edici bir karmaşa yaşanmıyor.

Alt frekanslardaki zenginleşme sayesinde daha dolgun bir ses tonu kazanılmış. Midler hem gövde hem tonlama anlamında iyiye götürülmüş. Ancak mid bölgesinde AK70 le olan fark alt frekanslarda ortaya çıkan fark kadar bariz değil, bunun da doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum çünkü AK70 in bu alanda kazanması gereken tek şey bence zaten gövdeydi.

VOKAL

Vokaller temiz ve detaylı sanatçının sesindeki titreşimleri ve benim tını dediğim olguyu yansıtma konusunda başarılı. Örneğin Elvis Presley dinlerken sesindeki hızlı iniş çıkışları kaçırmadan dinleme imkanı veriyor. Pavarotti dinlerken o güçlü sesin kalınlaştığı tonlarda gövdeyi nispeten inceldiği yerlerdeki nezaketi hissedebiliyorsunuz.

Bayan vokallerde benim çok sevdiğim Loreena McKennith i dinlerken kendisinin zarif ve büyüleyici sesini rahatlıkla hissetmenizi sağlıyor.

Erkek vokallerin bayan vokallere göre 1 tık daha hoşuma gittiğini söyleyeceğim ancak zaten çoğunlukla erkek vokal dinleyen biri olarak uzmanlık alanım değil farklı düşünenler olabilir.

TİZ

Tiz konusunda uzman olmadığımı önceki incelemelerimde de sıklıkla dile getirdim ancak AK70 MK II nin bana başarılı tizlerin nasıl olması gerektiğini gösterdiğini düşünüyorum. Nedenlerim ise, öncelikle genel sunum olarak AK70 le A-B kıyaslaması yaptığım anlarda sanki arada çok fark yokmuş hissiyatına kapıldığım anlar oldu.

Örneğin bas şiddetinde, enstrüman ayrımında, midlerin ve vokallerin sunuş tarzında benzer kaliteye sahip görünüyorlar, ki öylede gerçekten.

Ancak aynı albümü AK70 le dinlediğimde kulağımda kalan tat ile AK70 MKII ile dinlediğimde edindiğim tat farklıydı. Yani ilk anda açıklayamadığım ama net olarak ta hissettiğim bir fark vardı. Bu farkı önce sadece alt frekanslardaki iyileşmeye, daha gövdeli bir sunuma bağlamıştım. Ancak bence bunun kadar tizlerin de başarısından kaynaklanıyordu.

Bir kere AK70 MKII ile AK70 arasında detaylara bakınca her ikisinde de aynı detayları duyabiliyorsunuz ancak bu detayın kalitesi AK70 MKII de çok daha iyi, sebebi ise çözünürlükteki yükselme, ve çözünürlük tizlerin başarısıyla doğru orantılı.

Tizler rahatsızlık vermiyor, çok erken sönümlenmiyor, tam zamanında kıvamında azalarak sonsuzda sönümleniyor gibi yumuşak bir geçişle yok oluyorlar. İşte az önce belirttiğim genel tadın AK70 MKII de daha kulak okşayıcı gelmesinin sebeplerinden biri bence bu.

Hem alt frekansların dolu dolu olması hem de tizlerin başarısıyla genel algı, yani parçanın içinde yaşadığı sahne, ambians ne derseniz çok daha yüksek çözünürlüklü, smooth insanı ferahlatan bir yapıya dönüşüyor.

Bunun için örnek olarak cihazın içinde kayıtlı bulunan New Dawn – Dominic Miller, Neil Stacey parçasını (ki parça aslında kaliteli bir format değil, ses yükselince parçadan kaynaklı olduğu çok bariz olan hisleme devreye giriyor) dinlemenizi öneririm.

Bu sakin dokunaklı enstrümantal parçada havada uçuşan enstrüman seslerinin uzarken, kaybolurken, canlanırken ortaya muhteşem kesintisiz bir atmosfer çıkardığını hissediyorsunuz. Aynı his AK70 de daha eksik alınırken benim sevgili Meridian Explorer 2’im maalesef o havayı vermeyi başaramadı.

KAYIT SEÇME DURUMU

MK II yi Youtube'dan çevirme mp3 lerden DSD dosyalarına kadar denedim. Hiç birinde ıyyy bu nasıl bir şey demedim. Kalitesiz kayıtlarda yüze vurulan tek şey hissleme oldu ki buda oldukça doğal bir durum. Ancak bu cihazı alan veya almayı düşünenlere 16 Bit, 24 Bit veya DSD olarak müziklerini dinlemelerini tavsiye ederim elbette.

FARKLI KULAKLIKLARLA UYUM

MK II kendi teknik başarımını bozmadan, tüm kulaklıkların kendi karakterini de yansıtması konusunda oldukça başarılı bir cihaz. 3 farklı IEM, 2 farklı kafaüstünde de durum aynıydı. K3 Pro da kablolar değiştikçe de aynı şekilde ses karakterleri sürprize mahal bırakmayacak şekilde beklenen yönde değişti.

MK II nin karakteri ile kulaklığın karakteri ortak bir noktayı bulmakta zorlanmıyor.

Kolay sürülen SM-3 te bile yüksek seslere çıktıkça ciddi bir dağılma olmaması ve parçada yoksa hiss olmaması çok başarılı bir sonuçtu bence.

BALANCED ÇIKIŞ DİNLEMELERİ

LZ balanced kablolu Magaosi K3 Pro MKII ye "takılıyor" :) Favori kombinim buydu..

Yeni bir tartışma çıkarmak istemem ancak balanced çıkışın ve balanced kabloların bir aldatmaca olduğu görüşündeki arkadaşlarımız varsa kendilerine katılamayacağım.

AK7o MKII de balanced çıkış normal çıkışa göre AK70 in balanced ve normal çıkışına göre daha fazla fark sunuyor. 3.5mm çıkışına göre daha fazla güç sunmakla kalmıyor daha fazla detay ve çözünürlükte sunuyor. Diyeceksiniz ki bu farkın kablolardan kaynaklanmadığına emin misin?

İlk etapta Magaosi K3 Pro'nun stok kablosu ve LZ markalı 2.5mm balanced kablo arasında ki farkları duyunca bunun kabloyla da ilgili olacağını düşündüm. Çünkü Magaosi'nin stok kablosu, zaten zor sürülen kulaklığa bir kademe daha direnç ekliyor gibi. Oysa LZ nin kablosu daha kolay sürülebilirlik sağlıyor gibi. Ancak neticede bu kablolar farklı kablolar. Ama K3 Pro stok kablolu ve LZ balanced kablolu K3 Pro dinlemelerinde, balanced çıkıştan aldığım sesin daha başarılı olduğundan eminim.

Solda Venture Electronics'ten Massdrop'tan alınma balanced kablo sağda LZ balanced

Peki bunun kablo farkıyla ilgisi olmadığını nasıl ispatlayacağız? Aynı yapıda materyalden yapılmış biri 2.5mm ile sonlandırılmış diğeri 3.5mm ile sonlandırılmış 2 kablo arasında kıyaslama yapmak daha mantıklı olur sanırım.

Venture Electronics'ten aynı dropla aldığım aynı malzemeden yapılma 2.5mm ve 3.5mm lik kablolar

Yukarda görüldüğü üzere Massdrop üzerinden aldığım Venture Electronics'in kabloları aynı yapıda kablo kullanıyor. Biri 3.5mm diğeri ise 2.5mm. Her ikisi de hemen hemen aynı sürelerde kullanıldı. Burn in anlamında eşit durumdalar.

Bu iki kabloyla kıyaslayarak dinlediğimde de tercihim daha fazla çözünürlük ve detay duymamı sağlayan balanced çıkış oldu. Zaten derli toplu olan sunumu daha da derli toplu hale getiriyor. Ancak en çok dikkat çeken çözünürlük ve detaylar oluyor.

Peki iki balanced kablo arasında hangisini tercih ederdim, LZ nin kablosunu açık ara MK II ile yaptığım tüm IEM dinlemelerinin en üstüne yerleştiriyorum. Yani ben bu cihazı alacak olsam kesinlikle balanced çıkıştan ve LZ nin kablosunu tercih ederdim.

KAFAÜSTÜ KULAKLIKLARLA KULLANIM

Elimde olan her iki kafaüstü kulaklık ta yüksek empedans değerlerine sahip, HD6XX (HD650) 300 Ohm, DT 770 ise 250 Ohm luk bir empedansa sahip. Meze 99 Neo (kolay sürülüyor) turda olduğu için ve başka kolay sürülen bir kafaüstüm olmadığından deneme şansım olmadı.

MK II elimdeki iki kafaüstü kulaklığa da dinlenebilir seviyede güç vermiş olsa bile, MK II yi bir AMP ile bağlayıp aynı kulaklıklarla dinleyince aslında yüksek ohmajlı ve/veya zor sürülen kafaüstü kulaklıklarla doğrudan çok iyi bir sonuç alınamayacağını görmek zor değil.

Kısacası zor sürülen kafaüstüler için doğrudan kullanımı tavsiye etmiyorum. Ancak bahsi geçen zor sürülen kafaüstü kulaklıklar genelde zaten mobil bir cihazla doğrudan kullanmak yerine bir AMP ile eşleştirildiği için bu oldukça doğal bir durum. AMP ile kullanım konusuna ayrıca değineceğim.

AMP İLE KULLANIM

MK II yi Objective 2 ve bende emaneten duran SDF Audio'nun açık kasalı giriş seviye lambalı Amfisi ile eşleştirip HD6XX ve DT 770 le dinledim.

O2 İle Dinleme

Kendi başına sunduğu kaliteli sesi O2 ile de sunabildi. O2 nin zaten kaynak DAC ın sesine çok fazla müdahale etmeden çalan bir AMP olduğu dikkate alınınca buda doğal bir durum.

Aynı zamanda AK 70 MK II nin mobil bazda IEM lere verdiği yüksek çözünürlüklü sesin bir AMP ile açılması durumunda güç isteyen kafaüstülerden de başarılı bir ses alınacağını göstermiş oldu.

SDF Lambalı İle Dinleme

Lambalı ile dinlemek O2 ile dinlemeye göre daha tatlı geldi bana. Meridian Explorer 2 yi lambalı ile dinlediğime göre MK II den daha "lambamsı" bir sıcaklık aldım (Ekleme: Bunun sebebi Meridian Explorer 2 nin daha açık bir karakterde olması, MK II nin ise hafif koyu ve daha sıcak olması).

SDF nin jak kısmından mı kablodan mı kaynaklandığını tam bilemediğim cızırtısı da olmasa uzun süre dinlenebilir bir renk kazandı.

BİLGİSAYARDA HARİCİ USB DAC OLARAK KULLANIM

Bilgisayarda harici DAC olarak kullanarak Tidal üzerinden müzikler dinledim. Bu konuda da herhangi bir sorun tespit etmedim ses karakterini aynı şekilde sunuyor. Meridian Explorer 2 ile PC üzerinden DAC olarak kıyasladığımda yine kazanan MK II oluyor.

AK CONNECT

AK Connect yazılımını AK 70 turunda kullanamamıştım, kablosuza bağlanma konusunda sorun yaşamıştım. Bu sefer böyle olmadı, hem AK 70 hem de MK II yi kablosuz ağa kolayca bağladım.

Öncelikle AK Connect düzgün çalışıyor bağlantı kurulduktan sonra herhangi bir sorun yaşamadım. Peki AK Connect'le neler yapılıyor?

Öncelikle AK Connect Wi-fi üzerinden çalıştığı için aynı Wi-Fi ağına bağlı AK Connect destekli cihazları tanıyor. AK ya ait cihazlar arasında otomatik bir ağ kurulmuş oluyor, bu sayede AK cihazları birbirini DLNA protokolü ile kaynak cihaz olarak kullanabiliyor ve biri diğerinin üzerindeki müziği oynatabiliyor.

Ancak bu dosya paylaşımı DLNA teknolojisine dayandığı için ses kalitesi konusunda özellikle büyük boyutlu dosyalarda nasıl bir sıkıştırma yapıldığını tam olarak bulamadım. DLNA konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar düzeltirse sevinirim ancak benim araştırdığım kadarıyla DLNA protokolü flac dosyalarını dönüştürmeden oynatamıyor ve bu sebeple aktarım esnasında oynatabileceği formata çeviriyor. Peki bu şekilde AK 70 ile MK II arasında birbiri üzerindeki müzikleri dinlerken kayıp olsa bile başarılı bir ses alabildim mi? Evet bence müzikleri bir cihazdan diğerine aktarmanın vakit alacağı durumlarda durumu kurtaracak bir kaliteyi rahatlıkla sunuyor.

Peki AK Connect sadece bu işe mi yarıyor? Hayır AK Connect Wi-Fi tabanlı olduğundan Android tabanlı telefonunuza kuracağınız AK Connect 2.0 gibi bir yazılımla Android cihazınızı AK Connect özellikli AK DAP için kablosuz kontrol amaçlı kullanabiliyorsunuz. Hiby Link yazılımının Wi-Fi üzerinden çalışanı gibi düşünebilirsiniz.

Peki Bluetooth'tan olmadığına göre Wi-Fi üzerinden dışarda nasıl kullanacağız derseniz, bunun çözümü telefonunuzun ağını yaymak ve bu şekilde telefonunuzdan kontrol etmek olacak. Bu arada Wi-Fi açtıktan sonra isterseniz veri bağlantınızı kesebilirsiniz yine AK Connect bağlantısı internet bağlantınız olmasa bile yaydığınız Wi-Fi ağı üzerinden kurulu olacaktır.

DAP lar her ne kadar mobil cihazlar olsalar da yanımızda telefonda taşıdığımız için sürekli DAP ı cepten çıkarma geri koyma olayı cidden rahatsız edici oluyor. Yada elinizi sürekli cebinizi atmak vs. Açıkçası DAP ların sağında solunda yer alan tuşlar veya ses tekerleği eğer bir kış günü montunuzun iç cebine koyduysanız yada pantolon cebinize attıysanız çok anlamlı bir kullanım sunmuyorlar.

Yani zaten yanımızda taşıdığımız bir telefon olduğuna göre ve çoğu insan için birinci önceliğin telefonun daha kolay ulaşılabilir bir yerde tutulması olduğuna göre telefon üzerinden kablosuz kontrol imkanı inanılmaz pratik bir kullanım sunuyor. Hatta bu şekilde kullanım sunan bir uygulama var mıdır şu anda yazarken aklıma geldi ama akıllı saat kullananlar için akıllı saatlerden de bu basit kontroller yapılabilmeli (Android’in stok müzik çaları için ve Spotify için bu imkanın Android Wear’da olduğunu biliyorum)

Dolayısıyla Astell&Kern’den DAP ı kumanda etme özelliğini Bluetooth üzerinden de desteklemesini ve ayrıca bir AK Connect Wear uygulamasını beklemek hakkımız olsa gerek :D

Şimdilik AK Connect'in kumanda özelliğini telefon Wi-Fi ağını yayarak kullanabilmek te hiç yoktan iyidir.

AK Connect konusunda son olarak Fiio X5 3.Nesile de AK Connect kurdum ve AK 70 veya MK II deki müzikleri yine DLNA üzerinden streaming sayesinde X5 in çıkışından dinledim.[​IMG]

TİDAL KULLANIMI

AK 70 MK II üzerinden Tidal hesabımla giriş yaparak online müzik dinleyebilmek için de "hiç yoktan iyidir" diyeceğim. AK nın offline Tidal destekleme konusuna el atması gerektiğini düşünüyorum nasılsa Android modifiyesi bir yazılım kullanılıyor bu konuda Tidal ile anlaşma mı yapılacak ne olacaksa olsun artık :)

Peki ses kalitesi nasıl? Tidal'le dinlemeye değer mi? Cevabım evet ses kalitesi bilgisayardan veya kendi telefonumdan Tidal üzerinden yaptığım dinlemelere göre farksız bu konuda başarılı.

KIYASLAMALAR

AK70 MK II vs AK 70

Genel olarak incelemenin bir çok yerinde AK70 e göre hissedilir ve olumlu değişiklikler olduğunu belirttim. Özetlemek gerekirse,

MK II daha yüksek çözünürlük, daha gövdeli ve dolgun ses, hafif daha karanlık bir sunum, hafif daha geniş sahne sunuyor. Balanced çıkışı normal çıkışına göre daha fark edilebilir bir güç ve kalite sunuyor. AK70 normal çıkışla balanced arasında çok ciddi bir fark hissedilemiyordu.

Kısacası MK II ilk versiyonun üzerine baya iyi bir upgrade olmuş. Astell & Kern'i tebrik ediyorum.

AK70 MK II vs Meridian Explorer 2

500 Dolarlık AK70 le 200 Dolarlık bir DAC olan Meridian Explorer 2 yi kıyasladığımda farklı kategorilerde cihazlar olmasına rağmen kendim DAP gibi kullandığım için neticede Explorer 2 yi tercih ettiğimi belirtmiştim.

Açık konuşmak gerekirse MK II nin bu fikrimi değiştireceğini düşünmüyordum. Muhtemelen benzer bir sonuca ulaşacağımı düşünüyordum. Yanıldım mı evet yanıldım.[​IMG]

Sonuç benim için dramatik oldu diyebilirim. MK II gibi bir cihazı dinleme şansı bulduğum için mutlu ve mes'udum ancak MK II yi kutusuna koyup gönderdikten sonra dinlemeye devam ettiğim Meridian Explorer 2 den eski zevki alamadığımı hissetmek yıkıcı oldu [​IMG] Gerçi bugün biraz daha toparladık kendisiyle yeniden anlaşmaya başladık gibi :D

Peki ne gibi farklar var,

MK II daha derli toplu, daha keskin bir ses sunuyor. Aynı zamanda daha steril bir ses sunuyor. Explorer 2 sahne genişliğinde daha başarılı ancak MK II nin sahnesinde başardığı şeyler genel ambiyanstaki çok zevkli başarımı Meridian Explorer 2 de bulamadım. Baslar benzer tarzda, midlerin konumlaması benzer durumlarda ama detayın sunuş şekli, genel hava durumun en bariz ortaya çıktığı nokta. Detayları Meridian Explorer 2 biraz daha kalın sunarken MK II çok daha yüksek çözünürlükte ve nezaketle sunuyor.

Meridian’in çok hafif daha kalın çaldığını bunun bazı durumlarda iyi olsa da genel olarak MK II nin tonlamasını daha beğendiğimi belirtmek durumundayım.

AK70 MKII vs Fiio X5 3.Nesil

Fiio X5 3.Nesil AK70 MKII ye göre hemen her alanda geride kalıyor. Çok fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum.

ÖZETLE

Artılar:

+ Smooth, akıcı, hafif sıcak, yormayan, steril genel sunum,
    + Çözünürlük
    + Basların diğer frekanslara sızmaması ve Subbas kalitesi
    + Tizler
    + Temiz midler
    + Hızlı hatasız arayüz kullanımı
    + Malzeme kalitesi, premium his, tek el kullanımına uygunluk

Eksiler (Aynı zamanda geliştirme önerileri olarak okuyabilirsiniz bu kısmı)

- Taşıma kılıfının kutu içeriğinde olmaması
    - AK Connect’in Bluetooth la çalışmaması
    - Şarj adaptörü olmaması ve hızlı şarj desteklememesi
    - Tidal offline desteklememesi
    - DSD Native olmaması
    - AK Connect Wear Uygulaması (Geliştirme Önerim)

Karşılaşılan Problemler:

Birkaç kez müziği durdurup tekrar devam ettirdiğimde, ya da jakı çıkarıp tekrar takıp devam ettiğimde sağ tarafın sesi komple kesildi. Cihazı yeniden başlatmak dışında çözüm bulamadım. Fiziksel bir problem gibi durmuyor çünkü jakla ilgili bir sorun olsa sağ tarafın komple kesilmek yerine bozulması, temassızlık yapar gibi kesik kesik çalması gibi bir sonuç olurdu diye düşünüyorum. Bunu bir geri bildirim olarak yapmış olayım.

USB DAC olarak kullanırken bilgisayarda parçayı durdurduğunuzda müzik çok kısa süre durup sonra yarım saniye kadar tekrar başlamış gibi çalıp ondan sonra duruyor.

SON SÖZLER

Bu cihaza 700 dolar verir miyim? Eğer bir DAP alacak olsam ve 700 dolar bütçem olsa şu anda düşünmeden alırdım. (Ancak incelemenin başında da belirttiğim üzere daha pahalı yada aynı seviyede farklı DAP ları dinlememiş biri olarak görüşüm bu yönde. Başka DAP lar dinleyince fikrim değişir mi orasını şimdiden bilemem)

Tabiki fiyatı 600 lere düşerse dadından yinmez :D

Tebrikler @Astell Kern

Ürün linkine aşağıdan ulaşılabilir:

https://astellnkern.com.tr/urunler/detay/ak70-mk-ii

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Hayri.

Not: 03.02.2018 10:30 Fotolar düzeltildi, bir kaç hatalı yazım düzeltildi.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Chaturanga, 2 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şubat 2018
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,231
    İncelemeye bak, emeğe bak! Sadece yazması ne kadar sürdü acaba? Eline, kulağına sağlık Hayri hocam :eek:k

#2 Mikrobiyolog, 2 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#3 Synchronicity, 2 Şubat 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    2 kişi bunu beğendi.
  4. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    @Chaturanga Hayri Bey vaktiniz ve emeğiniz için çok teşekkür ederiz. Çok detaylı ve akıcı bir yazı yazmışssınız. Ayrıca yazılımsal sorunların da açık olarak belirtilmesi çok işe yarıyor. Hızla fark edilip, güncelleme ile hızla düzeltilmesinin önü açılıyor.

Emeğiniz için tekrar çok teşekkür ederiz.

6 kişi bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Teşekkürler Turan hocam bir kaç gündür ha bugün ha yarın yayınlayacağım diye didiniyordum gündüz iş olunca akşamları :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2018, İlk mesaj zamanı 2 Şubat 2018 ---
    Benim, bana sadece Meridian Explorer 2 (Cayin N3 le stok halinde mobil olarak kullanıyorum) yeter, DAP a gerek yok görüşümü değiştirmiş oldu baya uğraştım açık konuşayım ME2 nin daha başarılı olduğu sonucuna ulaşmak için ama sonuç öyle olmadı :)

Tabi bu iş herkesin keyif ve zevkine göre uyumla da ilgili. Benim zevkime uygun gelir bir başkasına uymayabilir ama bu cihazın ne yapmak istiyorsa onu yapabildiği gerçeğini değiştirmez. Cihaz başarılı fiyatı pahalı mı bütçeme göre evet benim şu anda alamayacağım seviyede ama sesine bakınca fiyat normalleşmeye başlıyor. Ama dediğim gibi aynı fiyat aralığında başka DAP lar deneyenler yanıldığımı söyleyebilir zamanla cihazla ilgili görüşler artar.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2018 ---
    Ben teşekkür ederim tekrar bu imkanı sağladığınız için Özgür Bey güzel vakit geçirdim kendisiyle.

5 kişi bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,483
    Eline saglik Hayri hocam.
    Daha onceki sohbetlerimizde senden boyle bir destan bekledigimi söylemistim.Beklenti fazlasiyla gerceklesti.

7 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Teşekkür ederim Ahmet hocam. Seninde önerdiğin müzikler oldu dinlediğim dönemde kullandığım, buraya tüm müziklerin listesini eklemedim bu sefer ama benim için yararlı oldu.

2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Çok detaylı ve özenli bir iş.Tebrik ediyorum.Akılda hiç soru işareti bırakmıyor.

Sadece merak ettik.Sesinde hiç mi olumsuzluk,yetersizlik yok?

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Teşekkürler hocam.

Özellikle 2 haftaya yakın dinlediğim en pahalı DAP tı ve dinleme listemdeki tüm parçaları büyük bir zevkle dinledim. Bir çok kombinasyonda denedim ve şu ana kadar dinlediğim en başarılı sesi duydum. Yani olaya böyle bakmak lazım. Benim dinlediğim en iyi sesti. Mümkün olan en iyi ses miydi bu fiyatta onu bilemiyorum.

Sadece beğendim değil, özellikle Meridian'e göre açıklarını yakalamak için uğraştım (sahne genişliği konusunda Meridian'in daha başarılı olduğunu ancak sahnede ulaşılan ses tonunda MKII yi tercih ettiğimi belirttim. Ayrıca Meridian'in bir tık daha kalın çaldığını ve bunun bazen iyi bazen kötü olacağını ancak benim tercihimin MKII den yana olduğunu da ifade ettim örneğin)

Bilgisayar için üretilmiş olan Meridian Explorer 2 nin, en azından USB DAC olarak bilgisayar üzerinden MKII ye göre daha başarılı olacağını düşünerek dikkatlice dinledim ama sonuç yine değişmedi.

Mesela AK70 ilk versiyonu da inceledim onu incelerken de dinlediğim en pahalı DAP AK70 olmuştu ama AK70 ilk versiyonun, 200 dolarlık Meridian Explorer 2 nin sesine göre ve genel beğenime tam uymadığı sonucuna ulaşmıştım. AK70 gidince Meridian Explorer 2 yi taktığımda, MKII gittikten sonra Meridian'i dinlerken duyduğum tatsız sunumu hiç hissetmemiştim :)

Ben tüm fiyat skalasındaki ve tüm markalardaki DAP ları dinlemiş ve ona göre bir referans sese göre konuşamıyorum. O açıdan şurası kötü olmuş diyeceğim kadar üst bir referans noktam yok. Benim referans noktam Meridian Explorer 2 nin sesi aslında. Detaylı, gövdeli, geniş sahneli, kuvvetli ve yerine göre derine de inebilen baslar, kulağı rahatsız etmeyen tizler.

Sizler daha üst seviye sistemler dinlemiş insanlar olarak cihazı dinlediğinizde eleştirilecek noktalar bulursunuz illa ki. Bende yapılacak olursa bir tur, görüşleri merakla bekleyeceğim, bu cihazı alt edecek benzer fiyat skalasında neler var öğrenmek isterim elbette.

Ek olarak bayan vokalleri erkek vokallere göre 1 tık geride bulduğumu (beğenim anlamında) da ifade etmiştim.

4 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Aynı konuya 2. incelemeyi yazdığın için tekrar teşekkür ederim. :yourock

@Chaturanga Zaten ses mutlu ediyorsa mükemmel sestir kişi için. :eek:k

#10 DefinitioN, 2 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Şubat 2018
    6 kişi bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    :D Ne demek hocam

En güzeli İstanbul'da olan arkadaşlar özellikle gidip denesinler ama sessiz bir ortamda kıyaslamak istediğiniz DAP la gidin ve deneyin bence.

Kendimle ilgili de şunu belirteyim. Şu ana kadar ne dinlediğim imzamda da var, beni bir odyofil guru falan sanmıyor umarım okuyan arkadaşlar? Giriş seviyede mobil seviyede takılan, Cayin N3 + Meridian Explorer 2 yi stack yapmış dinleyen biriyim. Evimde başkaca bir DAC ım yok, HD6XX im var ama daha burn in bile olmadı.

Yaşım 38 yaşı ilerlemiş bir insanım "sağırlığıma" versinler dinleyip öyle değilmiş saçmalamış diyenler çıkarsa :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2018, İlk mesaj zamanı 2 Şubat 2018 ---
    Bir şey daha ekleyeyim bazı arkadaşlarımız frekans eğrisindeki humpları, dipleri vs dinlerken sezebiliyor ya da en azından burda bu var diye adlandırabiliyor. Ben o şekilde bir ayrıma varamıyorum, yani mid bas şişkinliği var, şu Hz lerde şöyle bir hamp var hump var diyebilecek kapasitede değilim. Bir dinleyiciyim o kadar :) Veya referans ses denen şeyi çok üst seviye referans monitörlerden dinlemişler ve ona göre bir karar verebiliyor bende oda yok.

Hatta kulaklık dışında müzik dinleyecek bir ekipmanım bile yok (hoparlör vs gibi ev sistemleriyle de hiç mesaim olmadı)

O açıdan en iyisi mi herkes dinleyerek karar versin.

8 kişi bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Eline sağlık Hayri Hocam çok detaylı ve destansı bir inceleme olmuş, tebrikler :)

3 kişi bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Çok teşekkürler Gökhan hocam :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Eline sağlık çok büyük bir inceleme olmuş tebrik ederim.Ben'de ak 70 kervanına katılmıştım ak 70 de sürekli elim ses açma butonuna gidiyordu .Acaba büyük ağabeyisinde bu durum söz konusumu? Gövde olarak dahamı iyi acaba küçük kardeşine göre?

3 kişi bunu beğendi.
  15. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,731
    İnceleme icin teşekkürler hayricigim.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Hocam incelemeyi okumamışsınız yakalandınız :D

".. MK II nin genel sunumuna da gövde kazandırmış. Bu sayede enstrümanlar ve vokaller AK70 de eleştiri konusu olan gövdesizlik ve ince çalmaktan kurtarılmış..."

Yani kısacası evet.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Şubat 2018, İlk mesaj zamanı 3 Şubat 2018 ---
    Ne demek hemşerim :)

17. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Yok hakkımı yemeyin okudum lakin o anda telefon ile görüşme yapıyordum demekki gözümden kaçmış o kısım :D teşekkürler sorduğum konudaki soruya aydınlık getirdiğiniz için. Demekki ak bu sefer yapmış

2 kişi bunu beğendi.
  18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    @zalman_1

Yalnız hocam bir şeyi hatırlatayım. AK70 i hangi seviyelerde dinliyordunuz bilmiyorum ama MKII ondan net olarak daha gövdeli çalmasına rağmen benim açımdan 75-80 (150 birimde) lere kadar pek makul bir ses seviyesine ulaşmıyor. (K3 Pro için böyle daha kolay sürülen IEM ler için 70-75 seviyesi gibi)

Yani K3 Pro için konuşursam (32 ohm ve nispeten düşük hassasiyet seviyesi var K3 Pro nun artı sıcak ve hafif koyu karakteri de etmen) 80-100 arası sessiz sakin bir ortamda tatmin edici ses verir. Biraz gürültülü ortamda yada daha yüksek dinlemek isterseniz 100-125 arası. Normalde zaten çok yüksek dinliyorsanız 125-135 gibi dinleyende olabilir.

Size ve kullandığınız kulaklığa göre seviyeler değişir.

19. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Velvet ile dinlememde inanın 100-110 seviyesi bile yetersiz geliyordu sürekli sesi artıtırma ihtiyacı duyuyordum
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Şubat 2018, İlk mesaj zamanı 3 Şubat 2018 ---
    Ama başka bir incelemede okuduğum kadarı ile o da sizin gibi ak mkıı nin daha gövdeli olduğunu söylüyordu ak70 göre

2 kişi bunu beğendi.
  20. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    dostum emeğine sağlık senin yaptığın incelemeleri okumak ayrı bir zevkli oluyor.

2 kişi bunu beğendi.