Astell&Kern KANN Müzikçalar İnceleme Turu

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Baran tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Listeye aldınız için öncelikle çok teşekkür ederim hocam, elimdeki ekipmanlarla karşılaştırma yapmayı gerçekten çok istiyorum, çok beğendiğim ve gerçekten almayı istediğim bir cihaz buna mukabil -siz uygun görürseniz- forumda daha tecrübeli kulaklar yerimi almak isterlerse verebilirim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Fiyat olarak alternatif değil. Ama diğer konularda (taşınabilirlik hariç) KANN gerçekten daha üst düzeyde denebilir. Ancak çok teknik bir sesi yoktu bunu da unutmamak lazım.

Collapse Signature Expand Signature
  3. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Herkese kolay gelsin , güzel bir etkinlik

2 kişi bunu beğendi.
  4. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    Tura katılan arkadaşlar iletişim bilgilerini bana yollarlarsa sevinirim. Bu sayede kargo gönderimlerini yapacak arkadaşlara bilgilendirme yaparım.

2 kişi bunu beğendi.
  5. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Teknik bir sesi yoktu derken neyi kastettiniz, ne anlamamız lazım, biraz açar mısınız?

6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Seste baktığımız teknik üstünlükler, yani çözünürlük, arka plan, ayrım, transparanlık gibi hususlarda çok üst düzey değil.

2 kişi bunu beğendi.
  7. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Tamamdır, umarım cihaz bana geldiğinde, elimdeki aletlerle, bunları ayırt edebilirim.

8. zaquda

zaquda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Tura kabul edildiğim için çok memnunum. Teşekkür ederim şimdiden. Heyecanla bekliyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    Cihaz şu anda bende, soruyu görünce yanıt için kulak kesilmiştim gelecek cevap benim düşüncemle örtüşecek mi acaba diye. Neredeyse bire bir diyebilirim: Ben de çözünürlük, arka plan karanlığı ve berraklık konularında daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Buna rağmen gayet "güzel" bir sesi var aletin. Keyifle dinlenir.

3 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Benim vurgulamak istediğim bir konu var.Kendi adıma da en büyük çekincem...

X1 kullanıyorum ve bu kulaklığın Kann için yeterli olamayacağını düşünüyorum.Daha üst düzey (özellikle de kulakiçi) bir kulaklıkla deneyimlemek ve incelemek isterdim.

Müzikçalar yorumlarken sistemde darboğaz olmaması incelemenin sağlığı adına çok önemli.

Bu bakımdan(X1) acaba yanlış mı yaptım,gereksiz yere tura katılabilecek bir arkadaşın hakkını mı doldurdum? diye düşünmüyor değilim.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#31 Synchronicity, 21 Ocak 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    2 kişi bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    Bence yanlış düşünüyorsunuz. Kulaklığınızı tanıyorsanız ve hangi kulaklıkla dinlediğinizi yazdığınız sürece görüş belirtmenizde bence hiç bir sıkıntı olmamalı. Hatta bu turların dergi incelemelerinden üstünlüğü bence tam da bu nokta. Profesyonel incelemede adam high end kulaklık kullanıyor. Ama kullanıcıların çoğu belki 100-200 dolar bandındaki kulaklıkları kullanacak. O nedenle katılmanız ve DAP'ım x1 ile nasıl bir tablo çizdiğini paylaşmanız, bir başkasının katılıp k10 ile nasıl olduğunu anlatması kadar değerli. Ben de hd600 ile yaptığım dinlemelere göre yazacağım mesela.

6 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Aynen öyle. Sesi keyif veriyor. Olumsuz eleştiri tarzında söylemiyorum ben aslında. Çünkü benim ekipmanlarda kişisel olarak önceliğim teknik üstünlüklerden çok keyifli bir ses alabilmek zaten.

Ancak elbette teknik konularda da belli bir düzeyin altında olmamalı :)

4 kişi bunu beğendi.
  14. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Kann'ı az önce kargodan aldım. Sonrasında mutlaka daha ayrıntılı şeyler yazacağım, daha 3 parça test edebildim, ama dinlediğim kadarıyla gayet high-end seviyesinde olmasına rağmen dinlediğim en çözünürlüklü alet değil. Galiba tune'nundan dolayı. Ayrım çok iyi. Sahne gayet yerinde. Düz ve doğal çalıyor.
    Bir tık tizi çekinik olabilir. Daha emin değilim. Şu an dinlediğim kulaklık bazı kaynaklara böyle tepkiler verebiliyor. :p

9 kişi bunu beğendi.
  15. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    Aras hocam selamlar. Bana geldiğinde cihazın dahili hafızasında lansman klasörü içinde bazı şarkılar vardı, ben onları silmedim, başka bir klasöre kendi şarkılarımı kaydettim ve hafızayı doldurdum. Fakat bu klasörü size göndermeden önce silmeyi unuttum kusura bakmayın. Siz bunları silebilir ve kendinize yar açabilirsiniz. Yüklü albümleri Bircom'un zannedip silmekten çekinebilirsiniz diye belirtmek istedim.

5 kişi bunu beğendi.
  16. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Cihaz genel olarak çok bug'lı ve karmaşık olduğundan cihaz hafızasını hiç ellemeden direkt Tidal'a girdim. Aman bozmayayım. :gulme

--------------------------------------------
    İlk başta cihazdan bahsetmek gerekirse; cihaz her A&K gibi elde premium hissettiriyor. Büyük, hantal ve ağır gözükse de elinize alınca bu fikriniz değişiyor. Kendisi bir tasarım harikası olmasa da gayet küçük ve hafif bir şeymiş.

Ekran kalitesi ve arayüz 2010-2011 yılının Android telefonlarını andırıyor. Yazılımında hem UI olarak, hem de yapısal olarak çeşitli hatalar olsa da biraz kurcaladıktan ve alıştıktan sonra pek bir problem çıkartacağını sanmıyorum. Tidal'ın offline kullanılamaması bir eksiklik olduğu halde ZX2'deki gibi bir Wifi interference cızırtısı ile karşılaşmıyorsunuz. Özellikle baktım, sorun yok.

Volume potuna gelirsek, pot çok hassas/gevşek ve tam baş parmağınızın altında kalıyor. Şimdi ben taktım K10 gibi düşük ohm'lu bir kulaklık, yolda gidiyorum diyelim. Elim volume potuna bir dokunsa bittim ben. Bir daha duyamam. Keşke biraz daha sert olsaymış. :D

Ses imzası olarak A&K galiba kimsenin beklemediği bir hamle yapmış. Hafif bir mid-bass çıkıntısı ve üst frekansların üst midlerden başlayarak hafif çekinik olması dışında DAP düz çalıyor. Aslında bu sebeple sıcak çalıyor da denebilir. Ama çok, nasıl denir? "Subtle". Bu yüzden eğer aşırı eğlenceli, V-Shaped bir kulaklık dinlemiyorsanız DAP'ın kendi ses imzasında pek bir eğlence faktörü bulunmuyor. En azından ben eğlenemedim. :)

Teknik açıdan bakınca altta kalan tek etmeni çözünürlük. Bir Lotoo değil. Maalesef bir DX200 de değil. Ama yanlış anlaşılmasın; kötü de değil yani. Detay olarak, basların Micro iDSD'den daha detaylı olduğu açık. Mid olarak benzerler, zaten üst frekanslar biraz çekinik olduğundan o aralıktan da çok acayip detaylar duymuyorsunuz. Ortalama büyüklükte bir sahnesi var ki, üst frekansları çekinik bir DAP için gayet güzel bir olay. Ayrımı gayet yerinde.

Cihazın empedans açısından 2 modu var. Normal ve Yüksek. Yüksek modu 6XX'i sürmeye yetiyor ama artmıyor. Bir iki tık daha fazla volume isteyen bir kulaklığa yeterli olmayacaktır. HE6'larınızı bağlamayın. Olmaz yani. Söyleyeyim. :)
    6XX ile Kann, iDSD'ye oranla çok daha iyi bir sinerji oluşturdular. iDSD'ye oranla biraz daha punchy ve rahat bir sesi oldu. Tabi benim 6XX modlu. Modsuz olanlarda nasıl bir durum oluşur ona yorum yapamayacağım.

Genel düşüncem; cihaz 1000 A&K Doları eder. Gerçek parayla 1000 dolar eder mi bilemiyorum. 700-800 falan olsa keşke. O zaman kapış kapış gidebilirdi.

Bu arada gönül isterdi ki şu fotoğraflardaki tozları falan alayım, düzelteyim, fotoşoklayayım. Ama maalesef bilgisayarım bozuk. Kameradan çıktığı gibi koyayım yani. Ne fark edecek.

21 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,492
    Eline saglik Aras.
    Metal'de nasil buldun Kann'i diye sorayim, basslari twinlerin genel hizinin altindan kalkabiliyor mu, bass hizi olarak idsd'den hizli mi?

2 kişi bunu beğendi.
  18. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Hız olarak hiç bir problem görmedim ama "bass centric" bir DAP olmadığından bir problem olmasını da pek beklemedim açıkçası. iDSD gibi hızlıydı bayağı.
    Metalde cymbal'lar falan bu aletle tam o "beyin açıcılığıyla" vurmadığından bazı metal parçaların çok eğlencesi kalmadı açıkçası. Siz de tiz seviyorsunuz genel olarak. O yüzden pek o konuda tavsiye edemeyeceğim. "Ben cymbal duymayayım" diyen biri olsa tavsiye ederdim. :D

2 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,405
    AK KANN izlenimlerim:

Öncelikle bana bu güzel cihazı dinleme fırsatı tanıyan Bircom’a ve @Baran hocama teşekkür ediyorum.

Şimdi gelelim yaklaşık 72 saat boyunca bende kalan AK KANN’a. Ne yazık ki tam anlamıyla bir inceleme yazamayacağım çünkü cihazın tüm özelliklerini kullanamadım: Balanced kablolu kulaklığım yok, cihazın bende bulunduğu süre boyunca kayınvalidemlerde olduğumuz için internete bağlayıp streaming’i deneyemedim ve line-out’tan stereo sisteme de bağlayamadım. Ancak cihaza kendi müziklerimi aktardım ve 3.5mm çıkıştan elimdeki Sennheiser HD600, Sony MDR Z1R, Beyerdynamic Amiron Home kulaklıklarla dinledim. Ayrıca kendi DAP’ım olan Son NW-ZX100 ile de karşılaştırdım.

Kutu açılımı, ilk hissiyat ve kutu içeriği:

Cihaz açık gri, şık bir dış kartona sarılmış, ortadan ikiye açılan, sert, sağlam, füme bir kutu içinde geliyor. Dış kartonda kabartma olarak Astell&Kern ve Kann yazıyor. Cihazın sadece kutusu bile, elimizdekinin Premium bir ürün olduğu hissini yaşatıyor. Kutu içinden bir ekran koruyucu, hızlı başlangıç kılavuzu ve USB-C kablo çıkıyor, kablonun kalın ve sağlam olması hoşuma gitti. Kutu içinde kılıf, şarj adaptörü vb. bulunmuyor.

Fiziksel özellikler, boyutlar ve malzeme kalitesi:

İlk ele alındığında cihaz bir DAP’a göre büyük ve tatlı bir ağırlığı var. Ekranı büyük. Mat-metal, tırtıklı, asimetrik kesitteki kasası oldukça şık. Cihaz elden kaymıyor. Premium hissiyat burada da devam ediyor.

Ön yüzü boylu boyunca kaplayan dokunmatik ekranın parlaklığı ve çözünürlüğü yeterli. Bununla beraber ekranın dokunmaya yanıtında bir miktar gecikme var. Bu özellikle yandaki ses tekeri yerine ekrandan ses açılıp kapatılırken net olarak fark ediliyor. Dokunmatik ekranın hemen altın 4 adet tuş var: Solda: önceki şarkı, sağda: sonraki şarkı, orta altta: oynat/durdur ve orta üstte: ev tuşu. Ortada ki tuşların basması biraz sert. Ayrıca cihazın sağ tarafında, sağ el ile tutulduğunda tam başparmağın altına gelen konumda, dikine, büyük bir ses tekeri mevcut. Ben bu tekeri oldukça kullanışlı buldum ve beğendim.

Bağlantılar:

Cihazın üst yanında, 3.5mm single ended ve 2.5mm balanced kulaklık çıkışlarının yanı sıra 3.5mm single ended ve 2.5mm balanced line out çıkışları mevcut. Üst tarafın en sağında ise küçük, yuvarlak güç tuşu var. Cihazın sağ ve sol yanlarında herhangi bir bağlantı yok. SD, micro SD USB-C ve Micro USB girişler cihazın alt yanında konumlandırılmış.

Teknik özellikler:

Aşağıdaki özellikler direk ürünün Türkiye sitesinden:

https://astellnkern.com.tr/urunler/detay/ak-kann

• Tek AKM AK4490 DAC çipi
    • 32bit/384kHz’e kadar Bitten Bite PCM çözünürlük
    • DSD256'ya kadar Native DSD oynatma
    • Normal ve yüksek kazanç seçenekleriyle tümleşik amplifikatör katı: yüksek güç isteyen kulaklıklarınızı bile kolaylıkla sürün!
    • Astell&Kern taşınabilir müzik çalarlar arasında en düşük çıkış empedansı: balanssız çıkış için 0,65 ohm; balanslı çıkış için 1,3 ohm
    • Hızlı şarj ve data transferi için USB type-C desteği
    • USB ses aktarımı ve USB DAC olarak kullanım için Micro USB çıkış
    • Özel “Line Out” çıkışı (balanslı çıkış için 2,5 mm; balanssız çıkış için 3,5 mm)
    • 64 GB dahili hafıza
    • 256 GB’a kadar mikro SD hafıza kartı desteği
    • 512 GB’a kadar SD hafıza kartı desteği
    • aptX HD Bluetooth kodlama desteği
    • 4 inç WVGA 800x480 LCD dokunmatik ekran
    • Uzun batarya ömrü: 6200mAh 3,7V Li-Polimer Batarya (15 saate kadar)

Güç, pil ömrü ve kullanım deneyimi:

Amplifikasyon gücü, belki de bu DAP’ı rakiplerinin önüne taşıyan en önemli etmen. Benim için diğerleri sırasıyla: 64Gb Dahili + 512Gb SD kart + 256GB MicroSD şeklindeki 800GB’ı aşan muazzam kapasitesi, deneme şansı bulamadığım Wireless üzerinden Tidal desteği, ve yine deneyemediğim balanced çıkışı.

Yukarıda da belirttiğim üzere dinlemelerimi kafa üstü kulaklıklarla yaptım ve ilk defa bir DAP ile bu kadar rahattım. Kann, 70mm sürücülü SonyZ1R’yi, 300 ohm empedanslı HD600’ü ve 250 ohm empedanslı Amiron Home’u sürerken pek zorlanmadı. High gain’de zaten yeterince güçlüydü, ama Z1R ile High Gain’de kayıttaki dip ses çok yükseldiği için Normal Gain’e geçtiğim de bile oldukça güçlü olduğunu gördüm. Şöyle söyleyebilirim, benim masaüstünde kullandığım Audioengine D1 DAC/Amp’tan güç olarak aşağı kalmıyor.

Kulaklığı sürmek konusuna bir parantez açmak lazım, tabi ki Kann, bu kulaklıkları ulaşabilecekleri en tepe noktaya taşıyamadı, sonuçta bunlar gücü seven, daha fazlasını verdikçe açılan kulaklıklar, ama bunu pek çok masaüstü amfinin de yapamadığını unutmamak lazım. Ama Kann şunu kolaylıkla başardı: Bas otoritesini kaybetmedi, dinamizmini kaybetmedi. Amber Rubarth’ın, Sessions From the 17th Ward gibi dinamik aralığı yüksek ama son derece sessiz kaydını bile HD600 ile dinlemek isteyeceğimden daha yüksek ses seviyelerine taşıyabildi.

Batarya konusuna gelince, hemen belirteyim ben yukarıda cihazın teknik özelikler tablosunda belirtilen batarya ömrü sürelerine ulaşamadım. Ama zaten bunu beklemiyordum. Çünkü dinlemelerimi hassas iemlerle değil, kafa üstü kulaklıklarla yaptım ve ağırlıklı olarak DSD ve 24 bit flac dosyalar dinledim. Ses yüksekliği Normal Gain’de 90-150 arasında, High Gain’de 70-130 arasında gidip geldi. Bu koşullarda 7-8 saat gibi bir süre dinleyebildim. Ayrıca şunu da dikkate almak lazım, elimdeki cihaz bir demo cihazı; ne zamandır teşhirde olduğu, ne sıklıkta, kaç defa şarj edildiği belli değil. Bataryasının optimum durumda olma ihtimali düşük. Sıfır bir ürün büyük ihtimalle biraz daha iyi bir batarya performansı sunacaktır. Wi-fi ya da bluetooth ile kullanımda batarya performansını ne yazık ki deneyemedim.

Kulanım deneyimi olarak hızlı bir DAP olduğunu söyleyemem. Bir DSD dosyasını seçip play’e basınca çalması 4-5 sn sürüyor mesela. Pause edip bir süre sonra başlatınca da aynı şekilde. Flaclarda bekleme çok daha kısa olmakla beraber yine ne de hissedilir bir gecikme oluyor. Ben kullandığım süre boyunca donma, kapanma gibi majör bir sıkıntı yaşamadım. Cihaza biraz alıştıktan sonra seri bir şekilde müziğimi bulup dinlemeye başlayabildim.

Kullanımla ilgili bir başka nokta olarak cihaz kullanım esnasında ısınıyor. El yakmaz, ya da rahatsız etmez ama bir ısınma var.

Ses:

Cihazın single ended 3.5mm çıkışının ses özelliklerine gelirsek, cihazın sahne açısından bir sıkıntısı yok, dar ya da abartı geniş değil. Konumlandırma olarak başarılı, tonlama, frekans dengesi gibi konularda dinleme yapılan kulaklığın özelliklerine müdahele etmiyor. Dinlediğiniz kulaklık sıcaksa sıcak, baslıysa baslı çalıyor. Çözünürlük ve enstrüman ayrımında orta düzeyde. Ensrümanlar birbirinden net ayrılıyor, ama her enstrümanın katman katman dizildiği, birbirine hiç dokunmadan çaldığı bir durum yok. Aynı şekilde arka planı karanlığı da üst düzey değil. Notalar bir anda kesin bir sessizlik içinden belirip yine hızla sessizlik içinde kaybolmuyorlar.

Neden böyle yazdığımı biraz açıklayayım çünkü yazdıklarımdan sanki cihazın sesi kötüymüş gibi algılanabilir, oysaki değil. Ben Astell&Kern markasına fazla aşina değilim. Ürün gamını, fiyatlarını, model numaralarını bilmiyorum. Cihaz Premium bir kutuda, Premium bir üretim kalitesiyle gelince, elimde high-end bir ürün olduğunu zannettim. Bir de büyük falan ya hani. Neyse, heyecanla cihazı açtım, dinlemeye başladım, tabi henüz kendim bir şey kopyalamadığım için cihazın içinde kayıtlı olan bilmediğim şarkıları dinledim. İlk anın gazı ile “oo alet süpermiş” dedim. Ama bu anca birkaç şarkı gitti, çünkü cihazın içinde, benim önceden bildiğim pek çok şarkı da vardı ve onları dinledikçe, “yaw o kadar da iyi değil galiba” demeye başladım çünkü daha iyisini duymuştum. Sonra şüpheyle bilgisayardan kendi şarkılarımı kopyaladım ve durumu gördüm. Ses olarak benim çok aşina olduğum bir seviyedeydi cihaz. Masaüstünde kullandığım Audioengine D1 DAC/Amp ve kendi DAP’ım olan Sony NW ZX100 ile –ki ikisi de sevdiğim, orta seviye cihazlardır- yakındı. Ancak bunu gördükten sonra Astell&Kern’in sayfasını açıp da cihaza baktım ve çok şaşırdım; benim high end zannettiğim cihaz, 4750TL, fiyatıyla Astell&Kern’in ürün gamında orta seviyeyi bile temsil etmiyordu. AK320’nin altında, girişin üstü, ortanın altı bir üründü. Hafif orta siklet de diyebiliriz. 4750TL’ye hafif orta siklet ürün mü olur mevzuna hiç girmeyeceğim bile. :)

https://astellnkern.com.tr/urunler/kategori/muzik-calar

Sony NW-ZX100 ile karşılaştırma:

Aslında fiyatı bu kadar farklı iki cihazı karşılaştırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama elimde bu var. Kısaca iki cihazın birbirine göre avantaj ve dezavantajlarını yazayım:

Sony NW-ZX100: Küçük, hafif, 128gb dahili hafızası var + 128gb Micro SD kart destekliyor. Ape ve .cue desteği yok. Wireless yok, tidal yok. Bluetooth var. İşletim sistemi hızlı. Tuşlu kullanımı kolay, dokunmatiği yok. 30 saat pil ömrü var ama anca iemleri ve hassas kafaüstlerini sürebiliyor. Harici DAC özelliği yok. Balanced yok.

Astell&Kern Kann: Dokunmatik ekranı var, Android tabanlı işletim sistemi sayesinde bluetooth’un yanı sıra wireless özelliği de var. Tidal destekliyor. Biraz yavaş çalışıyor. Sony’nin ulaşabileceği total 256gb kapasiteyi 3 ten fazla katlıyor. Pil ömrü daha az ama çıkış gücü çok daha fazla, normal kafaüstü kulaklıkları sürebiliyor. Ape dosyaları destekliyor ama onun da .cue file desteği yok. Bilgisayarla harici DAC olarak kullanılabiliyor. Balanced çıkışları var, hem 2.5mm kulaklık hem de line-out olarak. Kann 2-2,5 kat daha pahalı.

Uzun lafın kısası ebatlar sizin için çok önemli değil ise, ses olarak yakın olan bu iki cihazdan Kann, özellik olarak her türlü üstün. Bu üstünlük fiyat farkını karşılayacak kadar mı, orasına her kullanıcı kendi için karar vermeli. Örneğin Streaming’e önem veren bir kullanıcı için, Sony NW-ZX100 yok hükmünde.

Bas, mid, tiz incelemesi yapacak olursak (Bu kısımda Sony NW-ZX100 kısmen de olsa sürebildiği için Z1R ile olan izlenimlerimi yazıyorum): Baslarda Sony bir tık daha sıkı ve sert, Kann daha yumuşak. Tizlerde, özellikle zillerde, Sony’nin çözünürlüğü biraz daha iyi. Kann’ın tizleri de daha yumuşak.

Seste Sony, basta ve tizde puanlar almış, pekiyi o mu kazandı? Hayır Kann’ın da Sony’e sağlam bir golü var: Norah jones’un “The Fall” albümünün 3. Şarkısı olan “Light As A Feather” şarkısında, Kann, en solda konumlanmış hafif hafif tıngırdayan akustik gitarı çok güzel çekip çıkartıyor, nota nota takip edebiliyorsunuz. Sony’de bu gitara yoğunlaşsanız bile Kann’daki gibi takip etmek mümkün değil.

Bana göre bu hobinin en heyecanlı anlarından biri, yeni ekipmanla bildik bir kaydı dinleyip “daha önce duymadığın” yeni bir şeyler duymaktır. Bu bağlamda ben Sony’nin ikili karşılaştırmada fark edilen bas ve tiz puanlarını, “topa sahip olma” ve “kaleye atılan şut” ta üstünlüğe benzetiyorum. Kann’ın ki ise bariz, skora etki eden gol. (Ya da tizlerden Sony’ye bir gol -bas farkı çok kayda değer değil-, Gitardan Kann’a iki gol yazalım, maç bitsin.).

Son söz:

Son olarak cihazla ilgili görüşlerimi toparlayacak olursam, cihaz her işi yapan tek bir cihaz. Bütün arşivinizi yanınızda taşımanıza imkan veriyor, dinlemeniz için gayet güzel çalıyor, yetmezse wi-fi’den Tidal’e bağlanıyor, kafa üstünüzü besliyor. Film izlerken bilgisayarınızın ses kalitesini arttırıyor. Ve bütün bunları yaparken güzel görünmeyi de başarıyor (klişe bitiriş cümlesi koyayım dedim :) ).

Biraz büyük ve ağır mı? Belki biraz ama taşınmayacak bir şey kesinlikle değil, benim ilk walkman’im bunun 2-3’ü kadardı. Bence Kann’ın tek olumsuzluğu fiyatı: 4750 lira bütün bu özellikler için bile, hazmetmesi zor bir fiyat (Örneğin o paraya ailece keyfini çıkarabileceğiniz, ne ebat ve özelliklerde bir televizyon alabileceğinizi bir düşünün.). Astell&Kern, Türkiye’de daha fazla satış yapmak istiyorsa, ülkenin koşullarını da dikkate alarak, daha farklı bir fiyat politikası izlemeli.

#39 Mikrobiyolog, 25 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ocak 2018
    20 kişi bunu beğendi.
  20. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    DAP'larla çok arası olmayan biri olarak, ürün bana geldiğinde daha çok USB Dac özelliğini test edeceğim. Açıkçası bu alanda nasıl bir performans göstereceğini merak ediyorum.

Şahsen büyük ve yer kaplayan ekipmanları sevmediğimden, kolay sürülen kulaklıkları tercih ederim. Mesela şu an elimde Fostex TH-610 var, çok rahat sürülüyor. MacBook Pro Late 2016 (son çıkan kasa) çok güzel sürüyor. Açıkçası Macbook'un kulaklık çıkışından inanılmaz memnunum. Fostex ile performansı mükemmel. Bir ara Chord Mojo aldım ancak Macbook Pro'nun kulaklık çıkışına göre bir artısını göremedim Fostex ile (tabii HD 650 gibi zor sürülen bir kulaklık ile fark belirgin olacaktır). KANN bir fark yaratacak mı TH-610 ile, merak ediyorum.

Bir sonraki kulaklığım ise Beyerdynamic Amiron Wireless olacak. Umarım bir an önce piyasaya çıkarırlar. Tesla sürücü kalitesini wireless ile denemek güzel olacak.