Astell&Kern KANN Müzikçalar İnceleme Turu

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Baran tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    #41 DefinitioN, 29 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ocak 2018
    29 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    2 akşamdır dinlediğim Astell&Kern Kann hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak isterim.Öncelikle güzel bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.Bircom yetkililerine ve @Baran 'a teşekkür ediyorum.Yakın zamanda almamın ve dinlememin mümkün olmadığı bir müzikçaları dinlemek yeni ufuklar açması adına keyifli oldu benim için.

Ses dışındaki mevzuların ayrıntısına girmeyeceğim. @Mikrobiyolog Turan bey gayet yerinde yazmış.Hepsine katılıyorum.Ayrıca söylemek istediklerim şunlar:

KANN
    6774 eklentisini görüntüle

Cihaz hafıza özellikleri bakımından oldukça tatminkar.Arşivini sürekli yanında taşımak ve fırsat buldukça farklı kulaklıklarla denemek isteyenlerimiz için ciddi bir alan sunuyor.Bu açıdan çok beğendim.

Resimlerde göründüğünden daha derli toplu ve ufak olduğunu görmekte artısı oldu.Elde duruşuna ciddi kafa yorulmuş diye düşünüyorum.Sol avucunuzun içine tam olarak oturuyor KANN.Elde tutarken verdiği sağlamlık hissi hoş.Malzeme kaliteside bu fiyatta bir ürün için yeterli.

Ağırlığı kişiden kişiye değişmekle birlikte bana biraz fazla geldi.Daha hafif olabilseydi taşınabilirlik adına çok yol alırdı.Ayrıca biraz fazlaca ısındığını belirtmem gerek.

Ekranı yeteri kadar büyük ve net.Dokunmatiğini yeterince hassas bulmadım.Yine fiziksel tuşlar konulması keyif verici olsa da tuşları sert buldum.Daha yumuşak olmalıydı.

Cihazın yazılımı alıştığınızda pek sırıtmıyor.S:FLO 2,HM-801 ve DX100 gibi kullanmanın eziyet olduğu yazılımlardan sonra daha fazlasını bekleyemezdim.Sony müzikçalarların pratikliği kadar olmasa da yazılımın kullanımından rahatsız olmadım.Verdiği tepki süreleri ise maalesef uzun.Daha akıcı ve hızlı olabilirdi.Böyle olsaydı yazılımdan duyacağınız memnuniyet hayli fazla olabilirdi.

Genel olarak,ses dışı mevzular mükemmel olmasa da mutlu edecek düzeyde…………

SES

KANN ‘temiz ve güzel çalıyor’.Mojo ile bol bol kıyas yaptım.Dinlemeler Fidelio X1 ile yapıldı.Toplam dinleme sürem 2 gün.

Yeterli sahne genişliğini sunan,enstrüman ayrımı iyi düzeyde,çözünürlüğü tatminkar,tınıları doğal,herhangi bir kamburu ve şişkinliği olmayan,midleri ve tizleri parlamayan,yapaylaşmayan bir müzikçalar.Soğuk ve ya analitik değil ses rengi.Hafifçe sıcak ve dengeli.Yüksek seste çok az da olsa kontrolü kaybedebiliyor.Ama bu hassas dinlemeyle anlayabileceğiniz oranda.Basları ise beğendim.

KANN Yüksek Kalitede Kayıtlar Seviyor

Çoğumuzun günlük hayatında dinlediği kayıtlar 16 ve bazen 24 bit kalitede.320 kbps mp3 dinleyenlerimizde çok.Bu kalite seviyesi şarkılarda KANN performansını tam anlamıyla gösteremiyor.Hatta genel ses kalitesi yarı fiyatlı Mojo’nun gerisinde.Evet 4750 tl etiketli bir müzikçalar,2000 tl civarı Mojo ile neredeyse aynı kulvarda bu kalitede parçalarda.Sahne sunumunda,detay seviyesinde,çözünürlüğünde,doğallığında,tınılarında,sesin aromasında hiçbir bariz üstünlüğü yok.Sadece bas çözünürlüğü ve derinliği Mojo'nun ötesinde.Baslara ayrıca değineceğim.

Arkadaşlar KANN gerçek performansını referans seviyede DSD kayıtlarla gösteriyor.İlginç şekilde kayıt kalitesiyle birlikte kendi de yükseliyor.Gerek Mojo,gerekse Dacportable ulaşamıyor bu müzikçaların en üst seviye kayıtlardaki performansına.Midler daha da yumuşayıp duyduğunuz sesin aroması daha keyifli hale geliyor. Sahne genişliyor.Sahne sunumu ve müziği kulağınıza iletirken sunduğu ahenk 16 ve 24 bit kayıtlardan farklı bir yerde.Pratikte ne kadar işimize yarar emin değilim.Bazı türlerde DSD kayıtlar bulamadığımızı düşünürsek.Yine de bu müzikçaların kullanıcıları yüksek kalitede DSD kayıtlar dinlemeli cihazın gerçek ses performansı için.

KANN ve BAS___İYİ BASS

Bas performansı bana kalırsa en iyi olduğu noktalardan biri.Gerek çözünürlük,gerek derinlik,gerek hız gerekse yeterli seviyedeki gücüyle mutsuz etmeyecektir.Basların tatlı tatlı uzaması ve hafifçe yayılması yine beğenimi kazandı.Eşleştirdiğim 2 rakibinin de önünde görüyorum bu açıdan.

Unutmadan amfi gücüne de değineyim.Normal modda X1'i rahatlıkla besledi ve yeterli ses yükseliğine ulaştı.Sesi nadiren daha fazla açabilmek istedim.High modda ise 130 seviyeden sonra(ki max. 150) X1 zorlanmaya başladı.Ben cihazın gücünü yeterli buldum.Tek eleştireceğim husus algımıza çok tatlı gelen 'HER KULAKLIĞIN EFENDİSİ' sloganı.Bana kalırsa piyasada tam olarak süremeyeceği kulaklıklar mevcut.Bu ifadenin içini doldurup doldurmadığı denenmeye muhtaç.

Amfi gücü yüksek modda Dacportable’den daha güçlü,Mojo’nun ise gerisinde diyerek noktalayayım.

Ek Notlar:Bugün İfi Micro İDSD Silver modelini dinledim.KANN daha temiz ve net ses veriyordu.İncelemenin ilk halinden birçok çıkarma yaptım.Çünkü bana denemem için gönderilen bir cihazın sesine odaklanmam gerektiğini düşündüm sonra.Eleştirilerim ürünü bağlamamalıydı.

KANN teknik verileri,hafıza kapasitesi ve sunduğu imkanlarla güzel bir müzikçalar.16-24 bit kayıtlarda üst düzey bir performans vermemesi ve asıl gücünü temiz kaydedilmiş DSD parçalarda göstermesi ilginç bir durum.Nasıl yorumlamak,nasıl yaklaşmak gerek tam kestiremiyorum?Tüm bunları bir kenara bırakacak olursak nihayetinde,bahsettiğim 2 DAC/AMP'ı ve idsd silveri geçiyor oluşu önemli.Şuan üst düzey kayıtlar yaygın ve pratik şekilde kullanılmıyor olabilir ancak ilerleyen zamanlarda yaygınlaşacaktır.

ÖZETLE

Dünden beri özet cümleler düşünüyorum.Sesine 2 günde tam olarak hakim olup bunu sözcüklere dökmek zor.Şöyle bitireyim.

Eğer gündelik şarkılar dinliyor ve üst düzey kayıtlardan ziyade mp3-16 bit kullanıyorsanız KANN sizin için gereksiz.Muhtemelen hemen satmanın yollarını arayacaksınız.Verdiğiniz paraya üzüleceksiniz.

Geleceğe yönelik düşünüyor,almışken her ihtiyacımı karşılasın diyorsanız,arşivinizde yüksek kalitede kayıtlara ve üst düzey bir kulaklığa sahipseniz ve de bütçeniz elveriyorsa alınabilir.Sunduğu özellikler ve rakiplerinin fiyatı da ortada sonuçta.Bildiğim kadarıyla almadan önce deneyebiliyorsunuz da.Bence KANN denemeye değer.

Okuduğunuz için teşekkürler…

#42 DefinitioN, 30 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Şubat 2018
    14 kişi bunu beğendi.
  3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#43 Synchronicity, 30 Ocak 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    3 kişi bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    İncelemeden birçok kısım çıkarıldı.Düzeltmeler yapıldı,sonuç cümleleri eklendi.

#44 DefinitioN, 1 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Şubat 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  5. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    @Mikrobiyolog
    @Aras
    @DefinitioN
    @Zenetic
    @seiim
    @zaquda
    @cyraz
    @Aytac

Öncelikle Techno-fi ile düzenlediğimiz Astell&Kern KANN müzik çalar turumuza katıldığınız için çok teşekkür ederiz.

Şu ana kadar yazılan incelemeleri zevkle okuduk.

Aslında bu turlar ve incelemelerin Cihazların tanıtımlarının yapılmasının yanı sıra diğer bir amacı da negatif ve pozitif geri dönüşleri işinin ehli insanlardan almak. Dolayısıyla gördüğünüz, farkettiğiniz yazılımsal sorunları, geliştirme fikirlerini, geri dönüşleri açıklıkla belirtirseniz, tarafımızdan firmaya geri dönüşler yapılacak ve yazılım güncellemeleriyle bu tip sorunların/eksilerin hızlıca çözülmesi sağlanmaya çalışılacaktır.

Herkese tekrar teşekkür ederiz.

11 kişi bunu beğendi.
  6. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Dediklerinize ilaveten bir tüketici olarak bu turlar benim gibi alma imkanı olmayanların bir kaç günlüğüne premium seviyede ürünleri tecrübe etmesine de vesile oluyor. Bu imkanı sunan sizler ve techno-fi ailesine teşekkür ederim. Belki bu turda yoktum ama başka bir turda varım. Düşüncelerimi yazmak istedim. Yaklaşık 1 aydır buradayım ama gerçekten çok samimi bir ortam var.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6 kişi bunu beğendi.
  7. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#47 Synchronicity, 4 Şubat 2018
    14 kişi bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,928
    Hocam elinize emeğinize sağlık, mobilden yazmışsınız bu kadar özenli ve detaylı ayrı bir tebrikte buna gönderiyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  9. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Ilık ılık KANN gibi…

Listeye dahil ettiği için @baran88'e teşekkür ederim, ayrıca sanırım Firmadan yetkili üye olan @Astell Kern bize bu cihazı temin ettiği için de teşekkür ederim.

Zaten benden önce tecrübeli arkadaşlar incelemelerini tamamladılar kanımca bize sadece tadını çıkarmak kaldı, tabi ilk ateşi @VirtuFortuna
    ateşledi, zaten ondan sonra genel kanı aynı minvalde devam etti… Ben daha çok kendi görüşlerimi belirteceğim bu yazımda. Kutu açılışı falan da olmayacak şişirmeyelim şimdi sayfayı…
    Karşılaştırmalı bir incelemeyi cidden hakketmiş bir cihaz, zira bana göre F/P ürünü değil gibi düşünülse bile bence biraz öyle. Böyle bir markadan bu performansta bir cihaz aldığınızda gayet normal, demem o ki ikinci el almayacaksam bence fiyat bandı 4000 ve aşağısında bu cihaz için makul seviyelerde . Doğrudan bu klasmada bir cihazım olmadığı için genel manada çok da analitik olmayan bir yazım olacak. Mesela bir FIIO X7 ya da IBASSO DX200 ile le kapıştırmak lazım.
    Öncelikle belirtmeliyim ki taşınabilir cihazlara dibine kadar alışığım bundan mütevellit bu cihazı çok rahat alır çantama ya da cebime kor giderim, (bir kılıf ister tabi…) oldum olası telefonda müzik dinleme olayına sıcak bakmıyorum zaten. Korktuğum kadar ağır değilmiş orası kesin.

Benim DAP cihazlarında birkaç önceliğim var; kör kullanım ve analog(vari) ses potansiyometresi, sırf bu yüzden amfi bağladığım ya da “kör ceviz” (Valnut) kullanmışlığım bile var.
    Adil olması adına aynı parçaları iki- üç DAP’ta da dinleyerek iki kalem oynatacağım. Tabi kapsamlı bir inleme olmayacak ama nihayetine bu konuyu baştan sona okuyan herkes belli bir izlenime sahip olacatır.

Lyric göstermesi gerçekten iyi tabi büyük ihtimalle online müzik servislerinden aşırılmış bir özellik ama dahilideki parçalara eşlik etmek gerekebilir zaman zaman )) bu arada online müzik servislerini (henüz) kullanmıyorum onu da burada belirteyim…

EQ, ben böyle EQ görmedim gardaş… Cidden çok detaylı bir EQ optimizasyonu var, (daha önce AK serisibir cihaz kullanmadığım için bu onların standart yazılımında var mı bilemedim) ben EQ karşıtı değilim, ihtiyaca göre eklenir çıkarılır burada LPG serilerindekinden biraz daha anlaşılır ve onun kadar detaylı kanımca…
    Belirteyim ki deneme sırasında sürekli kapattım zira ses doygunluğu son derece yerindeydi.
    Jazz türünde bence son derece başarılı, “laid back” çalıyor yormuyor, çok analitik olmadığı için detayları kovalamadan arkaya yaslanıp dinleyesi geliyor insanın. Özellikle konturbaslar gayet lezzetli, erkek bas vokalleri için de aynı şeyi söylemek istiyorum.

And the Oscar goes to…

laid back: you are stretched out max - nothing can disturb you - bloody hell, if you were relaxing on the beach with a captain morgan, and you saw a nuclear mushroom cloud rising from the surface of the ocean - you would light up a marlboro and ask your girlfriend if she would care to join you in your submarine”

Dikkatimi çeken bir kaç eksi tarafı var;

-Dinlerken bir Flac albümü parçalamadı, 51:25dk toplam süre tek dosya olarak oynattı (PAW 5000 ayırmış idi) yazılımsal olabilir.
    -Menü tuşu sert, tuşlar genel olarak bana da biraz sert geldi özellikle menü tuşu.
    -Ses jog/knob’u zamanla gevşer mi acaba?
    -Kulaklığı çıkarıp tekrar takıp play tuşuna basınca ufak bir bozulma sesi duyuluyor (0,30sn). Yazılımsal olabilir.
    -Güç butonu biraz daha büyük olsaymış, bazen elde ekranı açarken ses knobuna dokunuyorum ister istemez.
    -Allasen SD kart çıkarmayı insan neden bu kadar kolay bir yere koyar ki ))
    “The worst vice is advice, right?”

Sonuç olarak bana göre Çin menşeeli firmaların DAP’larından çok bir Sony karakteri var gibi, onlar daha analitik ve bazen kuru kemik gibi çaldıkları oluyor, kanaaatim bu yönde oldukları. Tabi bunu yine son serilerden Sony DAP’lara sahip olanlar doğru tahlil edeceklerdir (Sony WM1A vb). Laid back derken hem fiziken hem de mecazen mi kullanıyorlardı bilmiyorum ama bana göre KANN jazz vb. türlerde gayet başarılı –keşke lay back deselermiş.

Ekran tepkimesi gayet iyi bence kaldı ki cihaz aslında geçişlerde animasyon kullanıyor o delay oradan geliyor yoksa içindeki parçaları tararken ya ararken sıkıntı yaşamadım.

Ibasso DX80 ile yaptığım karşılaştırmada KANN, DX80’in EQ’lu hali gibiydi (“upper midrange” biraz yükseltilmiş gibi DX80’de) Harsh dedikleri tabirden KANN da yok daha dinlenebilir (?) kılıyor gibi.

Daha önceki yorumların birinde (@Mikrobiyolog ) dendiği gibi alet asıl başarısını yüksek çözünürlükte daha belirgin olarak ortay koyuyor, katılıyorum.
    Benim açımdan keyifli bir inceleme oldu, şahsi kanaatim ben diğer AK cihazlarını kullanmamış biri olarak bu cihaza ayrı bir sempatim var, belki patates cipsi style olduğu için olabilir, terapiste sormak lazım
    editte: bir tane daha fotoğraf vardı ama onu lansmana saklıyorum

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

#49 seiim, 9 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şubat 2018
    11 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize,kulağınıza sağlık.

(Mesajınız havada kalmasın.)

#50 DefinitioN, 9 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  11. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Eyvallah hocam, sağolun, prensip gereği tespiti benden önce biri yapmışsa hakkını vermek lazım, katılıyorum manasında -akademik dilde olduğu gibi. Mesajı alıntılayamadım siz çıkarınca ancak hiç problem değil.

12. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#52 Synchronicity, 20 Şubat 2018
  13. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    @Zenetic Yok bitmedi, tura katılan arkadaşlarımızdan biri sağlık sorunu yaşadı. Ürün @cyraz arkadaşımıza doğru yolda. Ondan sonra bir arkadaş daha var. Sonra bitiyor

4 kişi bunu beğendi.
  14. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    Dün itibarıyla ürünü Bircom'a teslim ettim. Ofisim yakın olduğundan direkt olarak ofislerine gitmeyi tercih ettim.

Uzun uzadıya yazmayacağım, zaten birçok şey yazılmış. DAP kullanan biri asla olmadım, o nedenle bilgisayarda USB Dac olarak sesi nasıl onu denedim (Macbook Pro 2016).

Kann temiz ve eforsuz bir sez veriyor. Sesin doğal olduğunu, herhangi bir distortion'a uğramadığını hissediyorsunuz.Background tamamen siyah diyebilirim. Ancak ses karakterinin biraz kuru olduğunu söylemeliyim. Örneğin Chord Mojo'nun sesi çok daha canlı ve diri ve buna rağmen doğallığından birşey kaybetmiyor Mojo. Bunda ses çıkışının daha güçlü olmasının (mw anlamında) ve current'ının daha yüksek olmasının (500 Ma akıma sahip Mojo) etkili olduğu kesin, tabii FPGA dac çipine sahip olması ayrı bir faktör. Mojo'nun daha ucuz olduğunu düşününce mutlaka DAP almanız gerekmiyorsa Mojo almak daha mantıklı olacaktır. Ancak DAP dinleyen biri olmadığımdan belki biraz acımasız yaklaştım. DAP seven birinin karşılaştırma yapması daha doğru olur sanırım. Bununla birlikte Sony DAP'larının (mesela NW-WM1A) Mojo'dan daha iyi olduğunu söyleyenler de var, onları dinlemeden bir sonuca ulaşmak da doğru olmayabilir.

Gitmişken Sennheiser HD 660S'i de dinlemek istedim ancak onun da başka bir forumda turda olduğunu söylediler. Techno-Fi'da da HD660S turu düzenlenmesi güzel olurdu. :)

7 kişi bunu beğendi.
  15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,665
    @Aytac O başka bir forumda tur dedikleri benim oda olsa gerek:) Tur talepleri daha çok bizim belirlediğimiz ürünlerden oluşuyor. Bu konuda istek oluşursa ona göre tur talebinde bulunabiliriz.

6 kişi bunu beğendi.
  16. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    Tura katılan herkese ayırdıkları vakitleri ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Önümüzdeki turlarda, incelemelerde ve etkinliklerde görüşmek üzere. :)

9 kişi bunu beğendi.
  17. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    Anladım. :) Eğer diğer arkadaşlardan talep gelirse olabilir, benim ofis yakın olduğundan daha sonra gidip de dinleyebilirim. Bu aralar satın alma listemde bulunan birkaç kulaklık var:

1) Beyerdynamic Amiron Wireless. Genel kullanım için bunu alacağım ancak piyasaya henüz çıkmadı. Amiron Home'un kablosuz ve closed-back versiyonu. Kablosuz ilk high-end kulaklık olacak sanırım (mid-fi diyenler olabilir ama katılmıyorum).
    2) Sennheiser HD 660S. Tyll pek beğenmedi ama yabancı forumlarda inanılmaz övülüyor. HD700 driver'larını yine HD700 shell'inde tutarak HD650 tonunu yakalamayı deneselerdi keşke. HD700 çok rahat bir kulaklık ama tabii 6 khz peak'i dayanılır gibi değil. Yine de alma olasılığımın yüksek olduğu bir kulaklık.
    3) HD820. Bu çok pahalı olacağından alma ihtimalim düşük ama devrimsel birşey olacağı kesin.

2 kişi bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Fiyattan bağımsız olarak yazmam gerekirse KANN hoş hisler bıraktı ardında.

Temiz çalan bir müzikçalar.Güçlü,format zengini,depolama problemi yok,sağlam,katlanılmayacak bir yazılım problemi yok.

Daha ne olsun demek için tek engel fiyat.O da bütçe meselesi.

Güzel tur oldu benim için.Katılmakla iyi yapmışım.

Tekrar teşekkürler @Bircom Consumer

7 kişi bunu beğendi.
  19. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    324
    Bugün hifimyfi mağazasına gidip denedim ben de bu cihazı ,soğuk çalıyor ama temiz çalıyor 10000₺ ye yakın fiyat söylediler ,hak ettiğini düşünmüyorum açıkçası o kadar da değil ,pek eğlenceli bir müzik çalarda değil ve çok kaba bir cihaz ,fakat bütçeyi yok sayarsak güzel

20. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#60 Synchronicity, 20 Eylül 2018