Astell&Kern KANN Müzikçalar İnceleme Turu

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Baran tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Bence ne sıcak ne soğuk.Nötr ve dengeli çalmaya çalışıyor.Ve evet temiz çalıyor.

2 kişi bunu beğendi.
  2. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Momentum 2 on ear ve HD630vb ile denedim hocam ,HD630 Biraz da yumuşak sundu müziği ama yinede soğuk gibi geldi

3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Kann sıcak ve eforsuz çalıyor. Doğru bir yorum olmamış.

Collapse Signature Expand Signature
  4. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Soğuk biraz abartı olabilir fakat sıcak çaldığını da düşünmüyorum .

5. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    195
    Kann'ı bir süre önce Hifimyfi'da ben de denemiştim. Sıcak çaldığını hatırlıyorum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Herkesin sıcaklık soğukluk anlayışı farklı olabilir ,doğru bir yorum olmamış demek doğru değil göreceli bir şey kulak sonuçta ,Referans noktası gene dinleyicinin kendisi ve bence sıcak değil ve hala böyle düşünüyorum .

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Hayır, sıcaklık soğukluk anlayışı herkese göre farklı olmaz. Sıcaksa sıcaktır soğuksa soğuktur. Göreceli bir konudan konuşmuyoruz. Forumda maalesef hep aynı hata yapılıyor. Referans bir kulaklık taktıktan sonra diğer DAP'larla kıyaslandığında (tercihen nötr bir DAP ile) sıcak olduğu anlaşılır.

Buradan da sizin referans noktası olarak kabul ettiğiniz noktanın yanlış olduğu çıkar.

"Bana göre basslı" göreceli ve kişisel tercih içeren bir yorumken, "bana göre sıcak" göreceli bir yorum olamaz. "Bana göre çok sıcak ben tercih etmem" derseniz görecelidir, ama "herkesin sıcaklık soğukluk anlayışı farklı olabilir" derseniz bu yanlış olur. Farklı olmamalıdır, farklı duyuluyorsa referans noktanız yanlış demektir.

Kulak tecrübenizi bilmiyorum tabi ama daha çok sayıda DAP dinlediğinizde demek istediğim anlaşılacaktır diye tahmin ediyorum.

7 kişi bunu beğendi.
  8. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Müzik dinlemekten bahsediyoruz ? Anayasa mahkemesinde gibi hissettim bir an ,Öyle yorum yapılamaz doğru değil ? Bu kulak olayı bu kadar analitik bir durumsa bir kişi soylesin özelliklerini nasıl çaldığını herkes o kişiden ogrensin burda neden bir tartışma platformu var aynı cihazları bir çok kişi inceliyor head fi de 1000 lerce sayfa tartışma oluyor ,Ben soğuk çaldığını düşünüyorum bu kadar basit .

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Peki.

4 kişi bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,192
    Ben dinlediğim zaman Kann'ın kulaklıklarıma ekstradan bir sıcaklık kattığını düşünmemiştim.

11. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Sıcaklık ve soğukluk kavramlarının bir tanımı var mıdır? Konuya hakim değilim, hem öğrenmiş olurum (araştırmaya üşendim mazur görün lütfen) hem de kavram yanılgısı olan varsa düzeltebilir belki. Eğer bu kavramlar için ( tamamen sallayarak) örneğin bilgisayar analizleri sonucu midler önde tizleri geride olursa soğuk, tersi olursa sıcak olur gibi mutlak bir dönüm noktası varsa bu iki kavram kişisel değildir. Var mıdır böyle mutlak bir dönüm noktaları?

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    http://www.techno-fi.net/forum/konu...dığımız-ses-ile-İlgili-terimler-sözlüğü.3421/

Çok açıklayıcı bir rehber. Evet sorunuzun cevabı burada var hocam.

13. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    Kann'ı hiç dinlemedim fakat sıcaklık ve soğukluğun ben de göreceli olduğunu düşünüyorum. Tecrübeyle değişmekle birlikte referansınızı ve nötr noktanızı ne olarak koyarsanız orası sizin çizginiz olur. O çizginin altına/üstüne istediğiniz ismi verirsiniz. Çok tecrübeli olmak referansınızın daha doğru olduğu anlamına gelmez. O referansa göre kıyaslamalarınız daha doğru olabilir. Bu güveni verir.

Son zamanlarda kimi incelemelerin girizgahında "Dinlediğim tarz ve sevdiğim ses karakteri" şeklinde bir bölüm oluyor. Bu kısımdan sonra incelemenin geri kalanını okumak benim için çok keyifli ve anlamlı oluyor.

3 kişi bunu beğendi.
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,258
    Ben sıcaklık ve soğukluğun göreceli olduğunu düşünmüyorum. Nötr ses çok tartışılacak bir şey değil, sıcak, nötr sese göre sıcak; soğuk da nötr sese göre soğuk demek. Buna mukabil, bu yorumların hep karşılaştırmalı olması gerektiğini düşünmüşümdür, yani x dap, y dap'a göre daha sıcak veya soğuk gibi, zira iki sıcak çalan dap veya kulaklıktan biri diğerine göre daha soğuk olabilir. Bunun okuyan tarafından anlaşılıp değerlendirilmesi için de "neye göre?" sorusuna cevap vermek gerekiyor yorumlarda kanımca.

Bunu kendi fikrimi belirtmek için yazdım, olay bence budur yani. Herkes istediği gibi değerlendirmekte özgür tabii...

Sent from my fridge using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  15. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    silinmiştir

#75 Synchronicity, 22 Eylül 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  16. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Ses bana oldukça analitik geldi, eğlence için değil müziği bütün detayıyla vermek adına yapılmış temiz ses veren bir müzik çalar sahnenin dibinde değilsiniz, ben soğuk dedim ,sıcak diyende var nötr de , alt üstü müzik demedim fakat aşırı kuralcı olmanın doğru olmadığını düşünüyorum ,ses zevki öznel neticede .

17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    "Eğlence için değil müziği bütün detayıyla vermek adına yapılmış temiz ses veren bir müzik çalar sahnenin dibinde değilsiniz, ben soğuk dedim."

Müziği tüm detayıyla, temiz bir sesle iletmesi ve sahnesinin uzak olması ile bir DAP soğuk olarak adledilemez. Soğuk yorumunu bu özelliklerine dayanarak yapıyorsanız şayet; konuya hakim olmadığınız ve açık konuşmak gerekirse, üzerine yorum getirdiğiniz sıcaklık soğukluk olayının ne olduğunun da farkında olmadığınız sonucu çıkıyor.

Sıcaklık soğukluk mevzusunun detayla, sahneyle ya da temizlikle bir ilgisi yok. Forumda son dönemde yanlışı göz göre göre savunmak da moda oldu. Siz yorum getirdiniz ve biz de eleştirdik diye sonuna kadar savunmak zorunda değilsiniz, kabul edebilirsiniz.

Şahsen yazdıklarınızla ilgili bir fikriniz olduğunu zannetmiyorum. Amacım sizle tartışmak da değil esasında, insanların yanlış bilgilenmesini önlemek.

Bu arada sıcak / soğuk görecelidir tezinin savunulduğunu görmek de enteresan. Göreceli değildir. Göreceli olursa zaten ortada tartışılacak, hatta objektif yorum yapılabilecek herhangi bir oyun alanı kalmaz. Herkes kendi duyduğunu veya kendi zevkini doğru kabul eder.

Tecrübeli olmak referans noktanızın yüksek ihtimalle daha doğru olacağı anlamına gelir. 5 tane DAP dinlemiş adamla 35 tane DAP test etmiş adam arasında bir tercih yapılacaksa, ikincisinin referans noktası büyük olasılıkla daha doğru olacaktır.

3 kişi bunu beğendi.
  18. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Soğuk ,başkasına göre nötr herkese göre aynı olmadığı kesin ve ben sesin soğuk olmasına gerçekten o soğukluk hissini hissettiğim için söyledim terimler bölümünde de zaten bu tarz bir örnek verilmiş, yukarıda yazdıklarım sadece dapın bazı özellikleri bu yüzden soğuktur demedim ayrıca ,Sürekli karşınızdakini ezmeye çalışmanız ,bilgisiz tecrübesiz vesaire ,kendinizi ispatlama çabası içine mi girdiniz anlamadım , ama gerek yok bence ,anlamsız .

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Siz "soğukluk hissinizle" DAP yorumlamaya ve bunu doğruymuş gibi savunmaya devam edin, sıkıntı yok. Zira tekrar edeyim, benim amacım sizinle tartışıp galip gelmek değil. İnsanların yanlış bilgilenmesini engellemek.

Ben sizi ezmeye falan çalışmıyorum, yanlış bir yorum yapıyorsunuz ve yanlış diyorum.

Benim kendimi kanıtlamaya ihtiyacım yok :) Arkadaşlar ve incelemelerimi okuyanlar beni iyi tanır. Siz eksik kalsanız da olur yani.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

20. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    322
    Hala üstünlük taslama ,dışlama peşindesiniz ,siz eksik kalsaniz da olur, burada çoğu kişi zaten ne istediğini ne yaptığını çok iyi biliyor ,fakat sizin sürekli ben bilirim ,sen tecrübesizsin sen yanlışsın mücadelesine girip üstünlük taslama amacınızı çözemedim .Hayatınızdaki tek başarının müzik çalar ve kulaklik incelemek olduğu izlenimi veriyorsunuz bana ,yoksa ben şu madar müzik çalar inceliyorum herkese bana hayran biz iyiyiz muhabbetleri yapacak kadar komik duruma düşmenize başka anlam veremiyorum .