Astrotec Ax-60 - İnceleme

'Astrotec' forumunda AxiAziz tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Merhabalar. Her zamanki gibi başlık muhteviyat hakkında fikir verebilecek nitelikte olduğundan direk konuya giriyorum...
    Mahşerin en popüler 3 hybrid kulaklıkları denebilecek; T-peos H200, Dunu Dn1000, Astrotec Ax60 üçlüsünün sonuncusu...

Takribi 100 Saatlik burnin süreci ve sonrasında da kulaklıkla birbirimize alışma evremizi atlattık.
    Artık yazının bundan sonraki kısmında ax60 yazarak kendisinden bahsedeceğim kulaklığımız; 2 Armatür, 1 dinamik sürücüye sahip hybrid bir kulaklık. Haliyle tahmin edileceği gibi; dinamik sürücü alt frekanslar için, armatür sürücülerden biri orta diğeri de üst frekanslar için.

Kaynak olarak; Fiio X3 ve Sansa Fuze kullanılmıştır.

Kutu ve İçerik; Resimden de gözlemlenebileceği üzere kutu içeriği tatmin edici düzeyde. Öyle efsane zengin, ne ararsan var cinsinden olmasa da, 3 tane uçla da gelmiyor en azından. Ben bir den fazla kat olan uçlardan zaten haz etmediğim için, her zaman ki gibi bildiğimiz silikon uçlarla yoluma devam ettim. Uçların da ekstra bir güzelliği yok, bildiğiniz 10 TL' lik uç. Malzeme olarak da rahatlık olarak da öyle şaşırtan bir durum yok. İdare ediyor işte. Kulak üstünden kullanırken takmak isteyen için gereken kulak üstü zamazingosu, taşıma çantası falan ortalama derecede iyi denebilecek bir içerik işte. Yalnız kutunun içinde ekstradan (bkz: resim) üstündeki artı bir çift daha filtre gelmekte. Sesin genel karakterini değiştirmek maksadıyla yapılmış bu hareketin işe yarayıp yaramadığını ses ile ilgili bölümde irdeleyeceğiz.

Dizayn, Malzeme, Kablo, Kasa, Ergonomi vs. ; Kulaklığımızın elde kaliteli olduğu hissi uyandırıyor. Bir çeşit plastik olmakla birlikte tahmin ediyorum, ekstra bir madde ile harmanlama neticesinde oluşturulmuş. Dizayn itibariyle kulak üstünden kullanılsın diye yapılan kulaklığı bana göre ters (sağı, sola) kullanmak çok daha kullanışlı. Kabloyu da başarılı bulduğumu söylemeliyim, adamlar da bunun üzerinde durduklarını yazmışlar zaten her yere. Teflon kaplama oldukça yumuşak ve sağlam bir kablo yapmışlar ve mikrofonik etki yok. Gerçekten gördüğüm en güzel iem kablolarından biri olduğunu söyleyebilirim. Düz bir jack kullanmışlar, jack gayet sağlam. Öyle kolay kolay bir şey olacağını hiç sanmıyorum. Genel olarak bu bölümü toparlarsak; kulaklığın 330 $ olduğunu düşünürsek fiyatını hak eden bir kalitede olduğunu söyleyebiliriz.

Ses-Sunum;

Her zamanki gibi önce; ctrl+v

Transducers/Drivers: Dual Balanced Armature + Single Dynamic Driver
    Rated Impedance: 12ohms Closed Dynamic
    Sensitivity: 110dB at 1mW
    Frequency range: 8Hz ~ 28KHz
    Maximum input power: 10mW
    Plug: 3.5 mm 45-degree gold plated
    Cable length: 1.3 meters

Kısa kısa, frekans bazında bahsedip, sonrasında asıl olayı toplarız;

Alt Frekanslar; Evet bu hybridin içinde de bir dynamic driver var. Ve evet iyi ki var. Ve nicelik olarak "tam kıvamında". Yalnız burayı netleştireyim; ben zaten basshead diye tabir edilen statünün hemen yanında duran biriyim yani kulaklık normal vatandaşlarımız için "tam kıvamında", benim için anca zaten biraz daha az olsa benim direk "işim olmaz" diyeceğim bir statüye girerdi. Genel olarak dengeli ne altlarda bir şişiklik ne de ortaya doğru bir kambur var, bu açılardan iyi. Ben bir gecikme hissetmedim sadece biraz ama biraz fazla uzatıyor sanki bazen, arkasını topladığı hissini uyandırıyor. Rahatsızlık verecek ölçülerde değil, dikkat edince fark edilecek kıvamda. Nitelik olarak da eğlenceli denebilir, bass sesler tahtaya vurur gibi değil. Genel olarak diğer frekansların önüne geçme durumu yok benim müzik zevkim nazarında ama bazen müziğin türüne göre sakinliği kaybedip, şahlanıyor bir miktar, bu yukarıda bahsettiğim uzamayı hissettiriyor işte o durumlarda. Ama genel olarak eğlenceli ve başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Orta Frekanslar; V Shape sunuma sahip denebilecek kulaklığımızın, olması gerektiği gibi biraz geride duran bölümü burası. Ki bence akıllıca bir tercih zira, şu haliyle bile biraz sibilance kayabilen yapısı eğer biraz daha iddialı yapmaya kalksalar işin içinden çıkamayacakları bir hal alabilirmiş. Vokalin uzaklığını beğendim, ayarında olmuş. Çok kanallı vokal kayıtlarında falan herhangi bir kaybolma yok. Yalnız üst-midlerde bir sivrilik var. Ve bu bazen bana göre rahatsız edici bir hal de alıyor. Hoş, forumdan başkasına sorsak "aa ne güzel şıkır şıkır" diyecek belki ama bana biraz fazla. Dediğim gibi genel mesafe ve sahneye enine dağılımın iyi olduğu kanaatindeyim. İyi mi evet, daha iyi olabilir miydi, buna da evet. Yeter mi yeter.

Üst Frekanslar; Armatür sürücü sayesinde fena kotarılmamış. Hız ve miktarını beğendim. Sadece biraz kendi içinde biraz karışıklık var, yani daha berrak daha böyle net bir sunum bekliyordum sanki ben. Yani tamam güzel, dinleniyor falan ama "benim beklediğimin" altında bir üst frekans performansı var. Sanki Led değil de eski tip bir LCD den görüntüyü alıyormuşsunuz gibi. Yani bu V shape yapayım derken sağ taraf biraz yukarıda kalmış gibi... Ha bu kadar kötüledim kulaklığın üst frekans sunumu berbat değil, bu yaptığım kıyaslamaları fiyatını göz önünde bulundurarak yapıyorum. Bana göre biraz yorucu evet tamam net, önünde bir perde yok bunlar güzel. Ama bana göre değil. Hoş ben milletin bayıldığı pfe 232' i yi kısa sürelerde de olsa 20 kere denedim, 20 kere tiksindim o ayrı. İşte kişisel zevkler burada devreye giriyor. Daha az iddialı olup daha "kolay" dinlenebilir olmalıydı bu frekans aralığı bana göre. Ama genel olarak hız ve dediğim gibi kontrol kaybı gibi şeyler söz konusu değil. Yine de ben sadece "thrash metal" dinlerim diyen biri için bence doğru tercih olmaz.

Sahne-Enstruman Ayrımı vs; Kulaklığın frekanslarının ayrımını beğendim. Enstruman ayrımı da yeterli seviyede. Üst frekansın kendi içindeki biraz giritliğine rağmen yeterli bir ayrım ve çamurlaştırmayan bir sunum mevcut. Dediğim gibi hafif sağa tarafı biraz yüksekte olan bir V sunumdan bahsedebileceğimiz için, Um3x gibi karanlık denebilecek bir sunumdan bahsedemeyiz, en azından kulaklık bu şekilde hissettiriyor. Derinlemesine çok büyük bir ferahlık, bir 3d hali ruhiyeti yok, ama enine sahne bir iem için idare eder seviyede. Zaten aslında bu kulaklık bu konuların tamamında orta bir yolda durmaya çalışmış. Ne bir frekansı çok öne almış, ne çok karanlık ne de çok analitik olmuş, yani genel olarak ortadan gidip, pek de etliye sütlüye bulaşmadan işini yapmış.

Değiştirilebilir Filtre; Daha alt frekanslara yönelik olan filtreyi taktığınızda V sunumumuzu çok çok hafif sağa yatırdığınızı Altfrekansın arttığını ve uzadığını düşünün ama fark çok çok az bunu belirteyim. Yani bir noktadan sonra uğraşmaya değer dahi görmedim öyle söyleyeyim.

Sonuç olarak iyi yönlerinden de, kötü yönlerinden de bahsetmeye çalıştığım bu kulaklık da yine bana göre "başarılı" denebilecek bir kulaklık. Sonuçta çok iddialı olmayan, işini yapan, güzel müzik dinlettiren. Ne gidip 1000 $ lık kulaklık alan odyofil denen insana hitap eden ne de bu işe yeni başlayanlara hitap eden her konuda, her açıdan ortada duran ve bundan dolayı "başarılı" dediğim bir kulaklık.

Hoşçakalın.

Edit; Her zaman ki gibi; Güncellemeler ve eklemeler yapılacaktır. Lütfen aklınıza gelen yanlış veya eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler olursa belirtin.

#1 AxiAziz, 29 Ocak 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    4 kişi bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,713
    hepsini okudum.

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,511
    Evet ben de hepsini okudum.Elinize sağlık.

Diyelim bu üc kulaklıgı önünüze sundular,birini seçin dediler(dn1000,h200,ax60)

Hangisini seçerdiniz?

4. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    128
    Elinize sağlık. 3'ünü de edinip inceleme yazmanız takdire şayan gerçekten.

Bu kulaklık fiyat olarak diğerleri kadar çekici değilmiş ancak malzeme kalitesi olarak diğerlerinden farklı olduğu belli.

Collapse Signature Expand Signature
  5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Azizcim eline saglık. Karşılaştırmayı bekliyoruz.

Yine derli toplu mizahi yönü olan bir inceleme olmus :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Kendini kolayca okutan bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Güle güle kullanın. :)

7. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Eline sağlık Aziz. Güle güle kullan. Bu filtrelerle sese yön verme olayı da moda oldu, bu işi de geliştirirler inş.

8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,112
    Eline sağlık, Aziz.
    Yazdıklarından benim anladığım, bu kulaklık fiyat-performans kulaklığından ziyade, parasını hak eden bir kulaklık .
    Güzel günlerde kullan.

9. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Şaşkınlıkla karışık bir hüzün yaşıyorum. Ne diyeyim.

Teşekkür ederim.
    Karşılaştırma konusunda ayrıntılı anlatacağım ama kısaca şöyle söyleyeyim; tamamen dinlenilen müzik zenkine göre karar verilmeli.
    Bu tabii ki tüm kulaklıklar için böyle ama bu iç hybridin araların dağlar kadar fark yok. Haliyle düz bir ses seviyorsanız şu, renkli bir sunum seviyorsanız şu demek mümkün değil, tamamen müzik zevkine göre tercih edilmeli.

Bu arada ben de daha net bir karar verermedim, hangisinin hangi müzik türünde daha iyi olduğunu biliyorum artık ama kendi dinlediğim müziğin dağılımına göre karar vereceğim. :)

Teşekkür ederim. Nasılsa merak edip üçünü de alacaktım, ben de birlikte alıp kendim de daha rahat edeyim, hem de bunları kendime saklayacağıma foruma da bir katkı olsun istedim. Zaten muhtemelen hem tahminime göre hem de umut ediyorum ki, elden çıkaracağım ikiliyi bizlerden birileri alacaktır, onların da tecrübelerinden faydalanmış olacağız.

Evet fiyat olarak çok fazla olmasa da biraz daha yüksek ama dediğiniz gibi malzeme kalitesi kalitesi olarak net daha önde.
    Zeten ses olarak da malzeme kalitesi olarak da fiyatını kesinlikle hakeden bir ürün.

Teşekkür ederim, Ateşcim.
    Kafamda şekillendi tabii ki ama, uzun uzun aynı şarkılarla tekrar tekrar karşılaştırarak işe yarar ve doğru bir karşılaştırma yazmak niyetindeyim. Umuyorum üşenmezsem, 1 hafta - 10 gün içinde nihayete ererim. :)

Teşekkür ederim. :)

Teşekkür ederim Umut.
    Zaten geliştirmeleri lazım şu an itibariyle öyle bariz bir yönlendirmeden bahsetmek pek mümkün değil. Adamlar gene olarak kaliteli bir şey yapmışlar hadi bunu da yapalım demişler sonra da.

Teşekkür ederim.
    Yukarıda da belirttim tamamen kişisel beklenti ve müzik zevkine göre karar verilmeli. Üçü de kötü veya fiyatını haketmeyen ürünler değiller. Ayrıntıları bitirdiğim zaman hep birlikte karar vereceğiz :)

Sağol Abi.
    Aynen öyle denebilir. Daha pahalı olup parasını zerre haketmediğini düşündüğüm kulaklıklar da gördüm, bu kesinlikle onlardan değil en azından beni hayal kırıklığına uğratmadığını söyleyebilirim.

10. Onurms

Onurms
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Bu tür incelemelere ihtiyacımız var. Teşekkürler axiaziz yani pek fazla adı duyulmamış ve teknik özellikleri iyi olan ürünleri incelemeye.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,915
    İnceleme için teşekkürler. Önemli bir boşluğu doldurmuş oldu. Hibrit kulaklıkları ilgiyle takip ediyorum.

12. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    @Onurms, @zxc Teşekkürler.

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Azizciğim birşeyi merak ettim, hatırladığım kadarı ile, T-Peos sahneyi biraz uzağa konumlandırıyordu. Dunu'nun daha derli toplu bir sahnesi vardı. Astrotec'in sahne uzakta mı yoksa yakın mı?

14. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Aslında hemen hemen her konuda DN1000 bir başta, H200 diğer başta ve AX60 ta bunların ortasında gibi düşünebilirsin.
    Sahne konusunda da böyle ama dn1000 e daha yakın ax60.

15. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Teşekkür ederim bilgi için :)

Karşılaştırmanı bekliyoruz kısacası. :naughty

16. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    89
    Eline sağlık Aziz. Oldukça merak ettiğim bir kulaklıktı, çok konuştuk üzerinde ve ben sonunda H-200 almaya karar verdim. Elimde 8mt 7N Alo bakır kablo ve Viablue jacklar var onlarla kablo yaptıracağım kendime.

17. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629

Daha önce konuştuğumuzda söylediğim gibi, rock, motal gibi türler %50 üstüyse t-peos denebilir mesela, tamamen kişisel zevk meselesi bir noktadan sonra her zamanki gibi.
    Bakır kablo kesin olmalı zaten...

Şimdiden güle güle kullan...

18. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    [youtube]vNcuTb2gV80[/youtube]

19. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,713
    Vay anasını arkadaş Çinli iyice büyüttü işi

20. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yani videodaki minik kutu gibi şey çift balanced armature driver, arkasındaki yuvarlak olan da dynamic driver, öyle mi?
    Bende diyorum 12 tane driver nereye sığıyor hap kadar şeyin içinde...