ASUS Bilgisayar Hakkında 1-2 Soru

'Konu Dışı' forumunda DefinitioN tarafından 29 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    http://www.amazon.com/GL552VW-DH71-15-Inch-Discrete-GeForce-Metallic/dp/B01578ZKPO/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1448830186&sr=1-1&refinements=p_89:Asus,p_n_feature_four_browse-bin:2289792011,p_n_feature_fourteen_browse-bin:2057441011,p_36:-130000

Yukarıda linkini vermiş olduğum bilgisayarı yorumlayabilir misiniz?Dizüstü almayı düşünüyorum ve eleye eleye bunda karar kıldım.SSD takılabiliyor sanırım.Aklıma takılan birkaç soru var:

1-Ayrıca 256 GB SSD alsam RAM takar gibi takıp kullanmaya başlayabilir miyim?

2-İşletim sistemi yüklü gelecek.SSD'nin avantajlarından faydalanmak için işletim sisteminin SSD üstünde yüklü olması gerek sanırım.O halde nasıl olacak?Silip yeniden mi kurmak zorundayım işletim sistemini?

3-Eşim için almayı düşünüyorum bilgisayarı.Türkçe sistem kullanmak istiyor.İşletim sistemini(Win 10) Türkçe yapmam mümkün mü?(Windows desteği ya da en azından bir programla)

4-Hakkındaki yorumlar biraz karışık.Sizce almaya değer mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    1- Takıp kullanabilirsiniz

2- silip tekrar kuracaksınız, windows 10 yükleyebilirsiniz torrent ile aktifleştirme vs. çok kolay artık

3- windows 10'u multilang indirirseniz tüm diller olan paketle evet türkçe yapabilirsiniz

4- almaya değer türkiye ile karşılaştırırsak epey iyi fiyat.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    Dizüstü bilgisayarlara SSD takmak, bellek takmaktan birazcık daha zahmetli bir iş. Aslında son dönemde piyasaya çıkan dizüstü bilgisayarlarda, bilgisayara parça eklemek bir hayli karmaşık hale geldi. Eskiden cihazların alt kısımlarında bulunan ve genelde tek bir vida sökerek kapağını açabileceğimiz bağımsız bölmelerdeki RAM ve HDD'leri takıp çıkarabiliyorduk. Ancak yeni ve daha ince kasa tasarımları, yekpare alt kapakları zorunlu kılıyor ve parça değişimi için bu alt kapakların komple sökülmesi gerekiyor. Marka-modele göre değişse de genel durum bu.

Satın alacağınız dizüstü bilgisayarın HDD'sinde kurulu bulunan işletim sistemini, Acronis True Image gibi yazılımlar kullanarak SSD'ye klonlayabilirsiniz. Bunu yapmak için harici bir HDD'ye ve bir USB Flash diske ihtiyacınız olacak. HDD'de kurulu sistemin imajını harici HDD'ye alacaksınız, daha sonra HDD-SSD değişimi yaparak, klonlama yazılımı altında "boot media" olarak hazırladığınız Flash diskten sistemi başlatacak ve harici HDD'deki imajı SSD'ye yazacaksınız. Acronis gibi yazılımlarla son derece kolay bir işlemdir bu; işletim sistemini sıfırdan kurmaktan daha pratiktir zira sıfırdan kurulum yaptığınızda bir ton sürücü vs. yüklemek zorunda kalacaksınız. Bu da sizi bir hayli uğraştıracaktır.

Eşiniz bu cihazı ne için kullanacak? Ortalama bir kullanıcı için bu cihaz bence gereksiz olur. 3B oyunlarla haşır neşir değilseniz, Intel'in işlemciyle tümleşik grafik yongasını kullanan ve 8 GB RAM'li bir cihaz da hayli hayli işinizi görecektir. Gündelik kullanım için, ASUS'un oyuncular için konumlandırdığı bu ROG serisi cihazlar pek isabetli bir seçim olmaz.

10 kişi bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    @najaz

Neden isabetli bir seçim olmaz?Oyun bilgisayarı diye geçiyor ama tüm özellikleri 'kağıt üstünde' çok iyi.Hele ki bu fiyata.Daha doğrusu şöyle sorayım?950 dolara daha uygun nasıl bir seçim yapılabilir?

(Eşimin tek isteği var.Hız.Sistem hızlı açılsın,bir program açtığımda hızlı açılsın v.s.Seri bi bilgisayar istiyor.Bir de kasa hantal olmayacak.)

Ek:Açıkcası ekran kartı v.s. fazlalıklar zaman zaman kullanırsam diye benim için. :))

@Synthyss yorum için teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  5. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    @DefinitioN Bu cihazı Türkiye'ye gönderdiklerinden emin misiniz? Ben kendi amazon hesabımdan satın almaya çalıştığımda "Türkiye'ye gönderim yapılmıyor" hatası aldım. Yurtdışından bir arkadaşınıza aldıracaksanız amazon fiyatı çok iyi tabii, ama Türkiye'de o fiyata bu cihazı bulabileceğinizi zannetmiyorum.

Eşinizin "Sistem hızlı açılsın, bir program açtığımda hızlı açılsın" talebini SSD terfisi büyük oranda karşılayacak zaten. Windows işletim sistemlerinde zincirin en zayıf halkası olan HDD'yi SSD ile değiştirdiğinizde, görmek istediğiniz performans sıçramasını elde edeceksiniz. İşlemci ve RAM'in günlük kullanım deneyimine etkisi, SSD'ye nazaran daha önemsiz seviyede.

4 kişi bunu beğendi.
  6. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    @DefinitioN hocam, kasa hantallığı, bütün oyun bilgisayarlarında var. O yüzden ben tavsiye etmiyorum. Eşiniz için alacaksanız n serisi alın, asus olacaksa. Yani üst seviye multimedya bilgisayarlarından, oyun bilgisayarlarının farkları: Ekran kartı, dolayısıyla daha büyük pil, ısınmayı stabilleştirmek için daha hantal kasa diye gidiyor. Benim araştırdığım bir bilgisayar var laptop olarak almayı düşündüğüm. Size onu tavsiye edebilirim. Bir de gümrükle ve kargoyla bu fiyat Türkiye fiyatlarına (ürün daha Türkiye'ye gelmemiş ve yeni bir ürün.) yaklaşabilir, hani başka bir çözümünüz yoksa.

Eşinizin isteğini, i5 (4. seri) işlemci, 8gb ram ve standart bir ssd sağlayabilir, sistem temiz kullanıldığı sürece. Benim windowsum 5-6 saniyede açılıyor masaüstünde.

4 kişi bunu beğendi.
  7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    @najaz

@Sechtdamon Kusura bakmayın.Araya bi kulaklık girdi. :))

Bilgisayar Amerika'daki bi adrese gidecek.Gümrük derdi yok.Gerçi 80$ ek ödemesi var.

Ben bu bilgisayarı biraz da kendime yonttum açıkcası.Hem eşimin istekleri karşılansın üstüne ben de zaman zaman kullanırım diye düşündüm.Özellikleri tek tek incelediğimizde 950 dolarlık fiyatın çok üstünde.Ama kasanın hantallığı bir sorun.

Şuan İ5 ve 8 GB ramlı Lenovo kullanıyorum ve bilgisayar iyice yavaşladı.Advanced System Care ve orjinal antivirüs yazılımı da gideremedi yavaşlamayı.

8. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Hocam i5'in hangi nesil olduğu, donanımın ne kadar kirli olduğu da etmen. Isınma yapıyorsa, mobil işlemciler ve mobil grafik işlemcilerde çok sıkı bir ısı koruma durumu vardır, 90-95 dereceye çıktılarında genelde kendilerini korumak için %30-50 performansa çekerler kendilerini. Birkaç senelikse, hiç temizlik yapılmadıysa, termal macunları kötü ve artık kuruduysa (çöl yüzeyi gibi) yazılımsal çözümler bir işe yaramaz zaten.

Dediğim gibi hocam. Eşinizi ikna edebiliyorsanız, sizde de oyunculuk varsa zaten alın. :) Fiyat nispeten uygun (Türkiye fiyatlarına göre düşünülürse.)

2 kişi bunu beğendi.
  9. butterflv

butterflv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    Merhaba
    Bende bir kaç ay önce,high end pc den dizüstüne geçmiştim.
    Çok alternatif vardı diz üstlerinde,Özellikle Asus ve Apple arasında kalmıştım.
    Oyun Rog da tercihlerim arasındaydı taa ki kabalığını görene kadar. :)
    İş için değil keyif için alıyordum ama kibarlık ve kolay taşınabilirlik önemliydi,ben tercihimi macbook pro dan yana kullandım,memnunum şükür.
    Kararsız kaldığım diğer 2 dizüstü Asus 550jk ve 750jk idi.
    Size bunları önerebilirim kesinlikle şuan ki fiyatlarını tam olarak bilmiyorum.İyi bir şey alayım bütçeyi zorlarım derseniz gözü kapalı alın,önerdiklerimi ama 750kj olursa apayrı olur.Benim için en önemlisi optik ses çıkışıydı yanılmıyorsam,550jk da yok ama 750 jk da var.
    Ses sistemim için digital ses olmazsa olmaz,eğer öyle bir amacınız varsa o detaya da bakın bence optik çıkış çok önemli.
    Şu da var Eşiniz için olacaksa bu kadar detaya tahminimce gerek olmayabilir fakat ROG serisi bir düzüstünün de kibar bir bayana yakışmayacağı kanısındayım.Bütçe el vermiyor ise Teknoloji marketlere bir göz atın istediğiniz gibi SSD özellikli yada SSD takılabilir Lenovo gibi markaların kibar ve kabul edilebilir fiyatlı güzel dizüstleri dikkatinizi çekebilir.
    Umarım zevkinize göre...kibar,hızlı,bütçenize uygun bir dizüstü için bulabilmeniz için yardımcı olabilmişimdir...Hayırlı geceler

2 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.F/P olarak ilk bakışta mükemmel gözüktü bana.Ama her açıdan düşünmekte fayda var,dediğiniz gibi.Biraz daha araştırayım.Sizin tavsiyelerinize bakayım bu arada.Tekrar teşekkürler.

5 kişi bunu beğendi.
  11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Nvdia'nin GT940m standart seviyenin sonu oyuncu serisi genelde 50'den basliyor. Bende 240m var ve oynatmadigi oyun yok (Direct-x 11.0 ilk ciktigi sene oyunlara sart kosmuslardi destegi, o sene cikan oyunlar karldiramadigindan degil de sart kosuldugundan) en son wolfestein old blood ve new order, battlefield hardline gecen senelerdeki oyunlar. Oyuncu sayilmam, bu aylarda bir iki oyun oynar sezonu kapatirim ve cok rahatlikla isimi goruyor.

*10m-*20m-30m serileri 64 bit *40m 128 bit ve cidden hakkini veriyor. Daha yeni nesil 620m laptopla kiyasladim 240m'i 620 bariz geride kaldi.

Demem o ki, Gtx serisi ayri tabii 840m yada 940m kartli bir laptopla arasinda 300-400 dolar oynuyorsa direk GT serisi al derim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Kasım 2015 ---
    https://www.amazon.com/gp/aw/d/B0146DD02G/ref=psdcmw_565108_t2_B015PYYDMQ

Hazir SSD'li

#11 Solanahtarı, 29 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Kasım 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  12. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Ben GTX 960, 965 veya 970'den şaşmayın derim. Bu fiyata da Asus kasası donanım ddr4 ram falan gayet iyi. SSD eklemekte bir şey yok, http://www.amazon.com/Samsung-2-5-Inch-Internal-MZ-75E250B-AM/dp/B00OAJ412U/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1448839498&sr=1-1&keywords=samsung 850

Bu ürünü alır takarsınız zaten asusun bu kasalarında ssd takmak öyle büyük dert değil.
    Genelde gamingde x60 x70 x80 serileri dışında kartlar pek adam yerine konmaz. x60 entry x70 mid x80 ve üstü de high enddir.

Kısaca gümrük yoksa 80$ hiç bir şey değil, kesinlikle almanızı tavsiye ediyorum. 850M'e falan para vermeyin.

@DefinitioN

2 kişi bunu beğendi.
  13. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    O kredi karti odecenek abi, 940m ve gtx950m senin her turlu isini fazlasiyla ve layikiyla halleder.

@Synthyss Cikarlarin dogrultusunda insanlari yanlis yonlendirmekten vazgec artik. Burasi meydan degil.

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Senin sorunun ne çözebilmiş değilim ama izin verirsen sorayım. Ne çıkarı varmış?

Bilgin varsa konuşursun yoksa susarsın. Hayret bir şey arkadaş.

15. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Hocam m2 slotu var zaten harici. ssd oraya takılır zaten de. F/P olarak öyle aman aman yüksek bir cihaz da değil. 100 dolar fark yok arada alienware var gtx 970'li.

Newegge bakmak gerek bence.

16. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
  17. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    @Solanahtarı bende anlamadım neden böyle tepki verdiğinizi.

Yağız ne biliyorsa onu söylüyor ve yardımcı olmaya çalışıyor.

2 kişi bunu beğendi.
  18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    @Synthyss Ekran kartı ya da PC toplama dükkanı açtın da ben mi kaçırdım?

4 kişi bunu beğendi.
  19. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    @VirtuFortuna Aynen yav, asustan alacağım paydayı engellediler, bu ayda aç kaldık :)

4 kişi bunu beğendi.
  20. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Siz de haklisiniz anlamamakta.

@high-fidelity Dunya bu oneriyi sen istemis olsaydin, samimiyetine guvenirdim @Synthyss 'in lakin konuya ben diye girmesi bile birseyleri gosterme cabasi icerisinde oldugunu anlamaya yetiyor ve bu cidden bu forumda daha onceden gorulmemis seyler.