Audeo Phonak Pfe 232 İncelemeleri ve Paylaşım Alanı

'Phonak' forumunda UmutecH tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Merhabalar,
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, 3 inceleme arka arkaya gelecek ve hiçbirimiz, diğer incelemelerde ne yazdığıyla-yazacağıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değildik.Bu yüzden bazı yerlerde (Kutu içeriği vb.) aynı şeyleri paylaşmış olabileceğimizi belirtmek isterim.

Audeo Phonak Pfe 232
    [size=8pt]İncelemede kullandığım bütün fotoğraflar tarafımdan çekilmiştir.[/size]

Onlarca kulakiçi kulaklık tecrübemin sonunda,aralarından Westone 4r’de karar kılıp,çok uzun bir süre kullanmayı düşünmüştüm.Daha iyisini duyana kadar kulaklığımı değiştirmeyi düşünmüyordum.Westone 4r’yi aldıktan 6-7 ay gibi bir süre sonra karşıma Audeo Phonak Pfe 232 çıktı. Sadece 10 dakika dinlememin ardından, hiç düşünmeden kulaklığın siparişini verip Westone 4r’yi satışa çıkardım.1 aylık kullanım süresince izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Audeo Phonak Pfe 232 kulakiçi kulaklık bundan sonra pfe232 olarak anılacaktır.

Kutu içeriği yeterli gibi görünsede, aslında en azından daha fazla uç eklenebilirdi diye düşünüyorum. Özellikle 2.kablo hem kontrol mekanizmasını kullanmayacak arkadaşlar için seçenek sunarken herhangi bir kablo arızasında yedek kablo görevi görecektir. Kablo da sorun olur mu acaba psikolojisinden uzaklaşmak güzel bir hissiyat bence.Taşıma çantası kullanışlı ve kaliteli ancak ben 600$ değer biçilen bir üründen çok daha kaliteli bir ürün beklerdim.En azından su geçirmeyen sert bir taşıma çantasını çok daha faydalı olurdu.

Pfe 232’nin yanında gelen fitre seti ise ayrı bir dünya. Ses’e etki eden bu küçük şeyler, birçok kişi için bulunmaz nimet. Ben şu an için gri filtre haricinde ses yorumu yapmayacağım. Ancak bu kadar yüksek fiyatlı üründe sesin karakterini değiştirilebileceğini bilmek de satınalma arifesinde çok güzel bir rahatlatma politikası bence. Ayrıca kablo ile birlikte filtrelerinde değiştirilebilmesi, pfe 232’yi çok çok uzun bir kullanım ömrü sunması konusunda rakiplerinden bir adım öne taşıyor. Yanında gelen silikon uçları da çok beğendiğimi belirtmeden geçmeyeyim.

YAPI;

[​IMG][​IMG][​IMG]

Pfe232 değiştirilebilir kabloya sahip ancak, yapı kalitesi kısmında herhangi bir fark olmadığı için 2 kabloyu tek kalem altında yorumladım. Sadece mikrofon ve tuşlara sahip kabloda kontrol panelinden bahsedersek küçük, kullanışsız ve kaliteli olduğunu hissettirmeyen bir yapıya sahip olduğunu belirtmem yeterli olacaktır sanıyorum.

Jack;
    Altın uca sahip, yuvarlatılmış L şeklinde ve tabii ki gerinim önleyici mevcut. Sağlamlık açısından sıkıntı çıkarmayacak gibi dursa da tutma alanı yani sert plastik kısım daha büyük olabilirdi. Gerinim önleyiciden tutup çıkarıp-takmak ömrünü azaltacaktır sonuçta.

Kablo;
    Y ayrımına kadar kalın, yumuşak plastik ile kaplı. Y ayrımından sonra normal olarak ince ama daha sert bir yapıda. Bence 600$ değerindeki bir ürüne yakışmayan bir hissiyata sahip. Özellikle şikayetçi olduğum konu kulak üstünde stabil kalamaması. Hayatım da Vsonic’in kulaklıklarından sonra ilk defa kulak çengeli kullanmak zorunda kaldım ve kulak çengeli kullanmaktan nefret ediyorum.W4-sm3’de kullanılan sarmal kablo kadar rahat da değil ve o kalite hissi de yok. Bir Ultimate Ears Tf10’un kablosu kadar kötü olmasa da,dediğim gibi w4,sm3,ex1000 kalitesinde değil.Shure 535’in kablosu ile kafa kafaya diyebilirim rahatlık olarak.

Kasa;
    Gerçekten hafif bir kasaya sahip olmakla beraber, sağlamlığından şüphe etmiyorum. Ancak ben fiyatının kasasıyım demiyor bana. Westone 4r’den sonra adi plastik parçası izlenimi uyandırsa da önemli olan kısımın dayanıklık ve konfor olduğunu düşünüyorum.

Konfor-İzolasyon;
    Şu ana kadar sayısız kulakiçi kulaklık kullandım-denedim. Ama hiçbirinde pfe 232’deki rahatlığı bulamadım. İnanılmaz hafif, rahat kendini unutturacak kadar ergonomik yapıda.Bir w4,sm3,se535 ex1000’den daha rahat ve çok daha hafif bir kasaya sahip.Ses izolasyonunda çok başarılı olmasa da çok kötü de denemez.Ex1000,Sennheiser i8'den 2 tık ilerde ,Westone4,Sm3,Shure 535'den 1 tık geride.

[hr]
    SES;
    [hr]

Frekans Eğrisi

Bu incelememde değişik bir yol izleyip bol bol karşılaştırma yapmaya çalışacağım.Biraz daha karışık bir anlatım olsa da,tecrübeli kullanıcıların daha kolay anlayabileceklerini düşünüyorum.

Ses konusuna başlamadan önce yorumlarımın sadece, ürünün üzerinde gelen gri filtrelerle yaptığımı belirtmek isterim. Çok kısa bir süre siyah ve yeşil filtreler ile dinledim ama gri filtreler kadar beğenmediğim için geri gri filtrelere döndüm. İleri de diğer filtrelere tepkisini de paylaşmayı düşünüyorum.

Genel ses karakteri olarak V şekilli demek, hem doğru hem yanlış olacaktır. Bu saçma cümleyi biraz açarsak evet, bas ve tiz midler’den daha belirgin,hayır dememin nedeni ise, V şekilli denince tahayyül ettiğim midlerin kaybolması, gömülmesi yok.Kısaca, aslında V şekilli ama bu V şekil, herhangi bir frekans grubunun başka bir frekans grubunu ezmesi -perdelemesi olarak algılanmamalı.Örnek verecek olursam,bir Ultimate Ears Tf10 veya Sennheiser ie8’de V şekilli ama, midleri ezik,detaysız ve perdeli.Pfe 232’de böyle bir durum yok sadece karakter meselesi.

Ses rengi olarak da çok fazla detaylı bir kulaklık olsa da, analitik değil, renkli müzikal bir sunum gerçekleştiriyor. Armatür sürücülere sahip olduğunu bilmesem ,dinamik sürücünün alt frekans başarımı ve yumuşak sunumunun yanında çok iyi üst frekanslara sahip olması sebebiyle hybrid teknolojisini kullandığını düşünürdüm.
    Genel karakterde en önemli olgulardan biri de, kulaklığın airy-havadar bir sunum gerçekleştirmesidir. Basları geri atmadan bu kadar rahat ve havadar çalan bir kulakiçi kulaklık görmedim duymadım.W4 kullanırken hep bir önceki kulaklığım olan Re-272’de ki airy sunumu özlerdim,pfe232’de baslardan ödün vermeden bu havayı yaratması beni bir hayli memnun etti.Çünkü tecrübelerime dayanarak kafamda oluşan ses,kulakiçi kulaklıklarda ne kadar çok bas,eşittir o kadar boğuk sunum dedi hep.

Bas;
    Alt frekansların çözünürlüğü çok iyi seviyede,hiçbir detayı kaçırmıyor ve tepkileri hızlı.Bomy,sıkı vb. bir tabirle nitelendiremeyeceğim ancak Westone 4 kadar sıkı,Sm3 kadar yapay,Re-272 gibi geride değil.Bas sunumu Ex1000’e benzese de ex1000 gibi ben her zaman kendimi belli edeceğim demiyorlar.Bas sunumu tercihinde dinlenilen müzik türü yine en önemli etken oluyor.Kısaca sadece pop vb. müzikler dinleseydim bas sunumunda tercihim kesinlikle ex1000 olurdu.Ancak her tarz müzik için pfe232’nin daha uygun olduğunu düşünüyorum.Örneğin,alt frekansların öne çıkmaması gerektiğini düşündüğüm rock-metal türlerinde,pfe232 basları gözünüze sokmazken,ex1000 basları daha belirgin verip,sunumu fazla renklendirerek detayı azaltıyordu.Kısaca pfe’nin basları midlere oranla bir tık önde olsa da gereksiz belirginlik yaratıp herhangi bir frekansı örtmeden genel ses karakterindeki çözünürlüğü düşürmüyorlar.

Pfe 232 dinleyene kadar Westone 4’ün bas başarımını mükemmele yakın buluyordum.Çok iyi bir dengede duran,fazlasıyla kontrollü ve yüksek çözünürlüklü baslara sahiptir zat-ı alileri.232 ile A-B testi yaparken W4’ün basları çok soğuk ve tenekemsi geldi.Ancak pfe 232’nin de basları ses rengi olarak daha tatlı ve sıcak olsa da yayvan geldi.Yani mükemmel bas için w4 ile pfe 232’nin arası bir şeyler istediğime karar verdim.
    Bas başarımını Hifiman Re-272 ile karşılaştıracak olursak,çok daha belirgin,daha yayvan ve çok daha sıcak bir sunuma sahip Pfe 232.Kısaca bas için re-272’yi seçmek için bence hiçbir neden yok.Tabi 272’nin basları çok daha kontrollü olsa da sonuçta pfe232’de basları dağıtıp karıştırmıyor.
    Kısaca baslardaki artı, klasik armatür sürücülerdeki tenekemsi hava olmaması,eksi yönü ise biraz daha sıkı baslara sahip olması gerektiğidir.

Midbas;
    Pfe232’nin mid bas sunumu,daha alt frekanslardan önde değil,hatta üstlere doğru çok az da olsa daha geride denebilir.Nicelik olarak Sm3,Westone 4,Shure 535 ve ex1000 kadar belirgin olmamakla beraber,Hifiman re-272 kadar da geride değiller.Özellikle w4 kullanırken en çok şikayetçi olduğum konulardan biri midbasın,özellikle enstrümanların yoğunlaştığı bölümlerde sıkışıp fazla öne gelerek boğulmasıydı.Pfe232’de bu sorun yaşanmıyor.
    Sm3’den daha doğal ve daha doğru bir sunuma sahipken,Ex1000’den daha kontrollü bir midbas sunumu mevcut. Bir Beyerdynamic Dt880-Dt660 gibi bomy midbas sunumu olmasa da daha sıkı olması gerektiğini de düşünüyorum. Re-272’nin kontrolünde ama pfe232’nin niceliğinde ve renginde bir midbas başarımı benim için mükemmel terimini hak edecektir.

Mid;
    Pfe232’nin mid sunumu en çok kafa yorulması gereken noktadır bence.Daha önde mi olmalı,vokaller uzak değilken enstrümanlar nasıl uzaklaşabiliyor gibi bir ton soru sorabilirim.Ben bugüne kadar Re-272 hariç hemen hemen hep mid merkezli kulaklılara aşık oldum.Sm3 ve Re-262’nin aşırı yakın ve gövdeli ,W4’ün gövdeli-detaylı ,Ex1000 ve Ultrasone Iq’nun yumuşak midleri beni benden alırken pfe232’de ne buldum ?

Aslında pfe232’nin midlerini anlatmak çok zor değil. Bas ve tizlere oranla çok daha uzak bir sunuma sahipken detayından hiçbirşey kaybetmiyorlar. Uzak sunum havadarlık ve bir hayli geniş sahne etkisi yaratıyor. Phonak’ın mühendisleri, e hoparlörlerin yerini değiştiremeyeceğimize göre frekanslarla biraz oynayalım demiş ve bence iyi de yapmışlar.
    Daha önce w4-re272 karşılaştırmasında bahsetmiştim, re-272’dinlerken hiçbir şikâyetim olmayan vokallerden W4 ile A-B testine soktuğumda yankılı, ruhsuz ve bir hayli uzak gelmişti.W4 ile Pfe232’yi A-B testine soktuğumda ise, w4’ün vokalleri yine çok yakın geldi ancak,pfe232’nin vokallerde yadırganacak hiçbir yönünü bulamadım. Vokaller w4 kadar yakın veya Sm3 kadar aşırı yakın ve sivri değil.Pfe232’nin belki de herkes için kusursuz olduğu tek yer vokal sunumunda ki başarısıdır. Vokal sunumunda en çok sevdiğim yönü ise tatlı-yumuşak vokal sunumudur. Vokallerin durduğu yer itibari ile de alakalı w4 veya sm3 kadar detaylı olduğunu da düşünmediğimi ekleyeyim. Vokalde detay denince aklıma hemen filtresiz Sm3 gelir ancak, onunda eksisi uzun soluklu dinlemelerde baş ağrısı yapacak kadar kulağı aşırı yoruyordu.

Tiz;
    Üst frekanslar kulaklığı all rounder bir ürün olmaktan çıkaran en belirgin noktadır bence. Eğer üst frekanslar biraz daha geride olsaydı herkese alın her türlü memnun kalırsınız diyebilirdim. Ancak üstler ciddi anlamda belirgin Pfe232’de.Re-272’deki perdesiz, yumuşacık ve yüksek çözünürlüklü üst frekanslar hep aklımda kalmıştı. Ancak Pfe232’de üstler o kadar başarılı ki hiçbir şekilde Re-272’yi anmaya gereği duymadım.Tiz sunumunu Re-272 den daha çok sevdim ben belki daha yüksek çözünürlüklü belki aynı, ama daha belirgin olduğunu belirtmem gerekir.Genel sunumda diğer frekansları örtmeden bu kadar belirgin olması,pfe232’yi gerçek anlamda hi-end sınıfında zirveye oynatıyor bence.
    W4 ile kıyaslarsak daha önde daha yumuşak ve daha yüksek çözünürlüklü.W4’de bazen yaşanabilen sbilance veya tizlerin daha agresif - köşeli olma durumu yok. Kayıtta tizler istediği kadar hızlansın- yoğunlaşsın karışma, kontrolü kaybetme durumu yaşatmıyor Pfe232.
    Tekrar belirteyim benim için üst frekanslar mükemmellik seviyesinde olsa da bazı kullanıcılar için fazla belirgin ve parlak gelebilir.
    Kısaca pfe232’de üst frekanslar fazlasıyla yüksek çözünürlüklü, perdesiz ve belirgin.Benim için daha iyi üst frekanslara sahip, evrensel kulakiçi yok ya da daha bana rast gelmedi.

Diğer Ayrıntılar;
    Pfe 232 bir hayli detaylı bir kulaklık olsa da çok fazla kaynak seçmiyor. Dinlediğim kaynakların hiçbirinde sinerji problemi yaşamadım. Örneğin Re-272’de açık karakterli kaynaklar ile veya W4’de koyu karakterli kaynaklar ile sorunlar yaşamıştım.Pfe232 her kaynakta güzel çalıyor diyebilirim. :evl
    Ancak, beslenme konusu işin rengini değiştirebiliyor. Örneğin Samsung Galaxy s3 gibi güçsüz bir kaynakta ses yüksekliği probleminin yanında çözünürlük düşüklüğü özellikle alt frekanslarda kendini belli edebiliyor. Yalnız çok abartacak bir durum da olmadığını belirtmek isterim.Kısaca eğer dışarıda müzik dinleyeceksem s3’ile müzik dinlemeyi tercih ediyorum.iPod Touch 4g veya iPod Video-Diymod ile kullanımlarda beslenme sıkıntısı baş göstermese de tizlerin bir miktar sertleştiğini fark ettim.
    Taşınabilir kaynaklar arasında en iyi sonucu normal olarak iBasso dx 100 ile aldım.Hem güçlü olması hem de yüksek çözünürlüklü ses başarımı ile çok çok iyi bir ikili oldular pfe232 ile.Ancak üst frekanslar normalden daha fazla agresif dx100 ile ona da dikkat etmek lazım.Kısaca güce çok iyi tepki veren ama gücü almadığı zamanda kendini çok fazla kaybetmeyen bir ürün olmuş diyebilirim.Yine de ne kadar iyi –güçlü kaynak o kadar iyi Pfe232 denklemini unutmamak gerekir.

Sahne olgusu kulakiçi kulaklıklarda tam bir muamma olsa da Pfe232’nin genel sunumundaki havadarlık bir hayli geniş ve derin sahne hissi uyandırıyor.Daha doğrusu midlerin uzaklaşmasının en büyük artısını sahne başarımında görüyoruz.W4 4 sürücü ile çok iyi bir sahne algısı yaratsa da,midlerin yakınlığı sahnede eksi puan yaratıyor.W4’e oranla sahne daha geniş olsa da derinlik olarak w4’ü daha çok beğendiğimi belirtmek isterim.
    Re-272 ile karşılaştıracak olursak da, Pfe232’ye oranla daha uzak midler ve çok daha geride olan alt frekanslar ile Re-272, enlemesine daha geniş sahneye sahip. Derinlik olarak da Pfe232 daha başarılı.Ex100’den bahsedecek olursak da sahne başarımında Pfe232 ile hiçbir anlamda boy ölçüşemez.Filtresiz Sm3’de ise midler yakın olsa da, sesler arasında ki boşluklar bir hayli belirgin olduğu için derinlik Sm3’ü daha başarılı buldum.Enlemesine başarımda ise yine Pfe232 tercihimdir.

Enstrüman ayrımı ve detayda ki başarımında da, sadece Re-272’yi rakibi olarak görüyorum.Bu konuda kazanan Re-272 olsa da bunu geride ve çok sert tuttuğu alt frekanslar ile başarması ne kadar doğrudur bunu da kullanıcı yorumlamalı bence.Sonuçta farklı karakterde iki üründen bahsediyoruz.

Sonuç;
    600$ gibi çok yüksek bir fiyat etiketine sahip olan Pfe 232, benim şu ana kadar gördüğüm en iyi kulakiçi kulaklık.(İlk defa bir ürün için en iyi tabirini kullanıyorum.)Bence hemen hemen her tür müzikte çok iyi sonuç veren,detaylı,müzikal ve çok rahat bir ürün olmuş Pfe232.Şu an için kablo yükseltmesi şansımız olmasa da kısa süre içinde aftermarket kabloların piyasaya sürüleceğini tahmin ediyorum.Kablo yükseltmesi, hem seste belirgin farklar yaratabilir, hem de benim gibi kablodan şikayetçi kullanıcıların yüzünü güldürmesi kuvvetle muhtemeldir.

Son cümlem ise, önemli olan ürünün neleri başarıp başarmadığı değil,sizin üründen ne anladığınızdır diyerek,herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

[​IMG][​IMG][​IMG]

[size=8pt]Bu incelemenin tüm hakları Techno-Fi.net'e aittir.[/size]

Collapse Signature Expand Signature
    #1 UmutecH, 3 Mart 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    İzlenimlerimi yazarken referans olarak DX100 kullandım, 10 günden fazla günde 4 saat dinleyerek (en az) bir şeyler oluşturmaya çalıştım. Bunun dışında da evde kendi kendine biraz burn-in olmasını sağladım 50 saatten biraz fazla ve sonuclarını Ses başlığı atlında yazacağım.

Paket içeriği
    Pfe 232 güzel bir kutuyla geliyor, içeriği de olduça yeterli bence. Ekstra bir düz (kumandasız) kablo, silikon ve comply uçlar, 3 farklı filtre, taşıma çantası ve bir de temizlemek için bir çubuk. Farklı dillerde kullanım kılavuzları da mevcut.

Yapım kalitesi
    İlk elime aldığımda dikkatimi çeken 2 şey oldu birincisi dandik kablo, cidden çok dandik hissettiriyor. İkincisi ise çok hafif, yani kuş değil karınca kadar. Ha bu hafifliği kalitesiz olarak algılanmasın zira elinize aldığınızda görüyorsunuz ki kablo hariç kulaklıklar oldukça kaliteli bir yapıya sahipler. Tamamen plastik yapıya sahip ama özellikle kasası ve kullanılan renk şık olmuş, sağlıklık hissini de size veriyorlar. Kumandalı kablo hem Iphone hem de S3 te oldukça iyi çalıştı. Karışma olayına hiç rastlamadım bu konuda beğenimi kazandı. Dandik dememin nedeni ise garip bir plastik bu incecik hemen kopacakmış hissi veriyor öyle olmasa da… Yani kablo dayanıklılıktan ziyade, konfor için üretilmiş gibi. Kabloda ayrıca hafıza yok yani kulak şeklinizi alıp öyle almıyor. Bir de jack Westone’dan sonra çok basit kaçıyor.

Konfor;
    PFE yani Perfect Fit Earphones (Kusursuz uyum sağlayan) isminin hakkını vermiş. İlk başta baktığınızda garip gelebilir özellikle uzun süre Shure, Westone vs kullanmış kişilere ama kulağa takar takmaz bu fikriniz değişiyor. Tabiri caizse rahmetli Kemal Sunal’ın filminde söylendiği gibi; Fesleğen gibi oturuyor  Cuk diye takılıyor, takması çıkarması kolay. Kulak üstü veya normal de kullanabilirsiniz. Uzun süre kullanımlarda ne kablosu ne de kendisi rahatsızlık vermiyor, hafifliği burada da etkili bence. İzolasyonu ise iyi, süper değil ama iyi. Westone’dan bir tık geride bana kalırsa ama müzik başladığında diğer tüm sesler kesiliyor ve sizi içine çekebiliyor.

Ses ;
    İçerisinden 3 farklı filtre çıkıyor ve bu 3 farklı filtre size 3 farklı kulaklık sunuyor. İlk başta da yazdığım gibi kulaklığı biraz burn-in’e bıraktım ve sonucu bence değiştirdi. Nasıl mı? PFE232 yi ilk kutudan çıkardım ve Iphone ile dinledim mp3 parcalardı ve ilk dediğim şey; bu cidden mp3 mü? Oldukça havadar bir sunum, daha ilk açan ben olmama rağmen gayet temiz bir ses. Burn-in sürecinden itibaren ise sahne biraz daha şekillendi yani enlemesine arttı, ses daha dinginleşti ilk başlarda biraz agresif gelmişti. 3 filtre demiştik, benim için en uygunu üstünde yüklü olarak gelen gri filtre en dengeli sesi onunla elde ettim. Biraz üstler geride ve alt frekanslar önde gibi duruyor ama ilk bakışta, belli bir dinlemeden sonra aslında tüm frekanslar birbirine çok yakın, herhangi birinin diğerine bir üstünlüğü yok. Gri filtre ile baslar bence kaliteli, asla boomy değil, dolu dolu geliyor yani sıkı basları var ve teneke gibi değil, içi dolu anlamında.

Siyah filtreler ile benim aldığım ses şu şekildeydi, baslar önde diğer her şey dengede ama bariz bir şekilde bassı hissediyorsunuz.
    Yeşil filtre ise basları daha da ön plana çıkarıyor, ses açıkçası biraz boğuluyor bu filtre ile. Hani çamur gibi diyoruz ya öyle oluyor bence. O duyduğunuz temiz ses, dengeli ses kayboluyor. RnB, HipHop ve türevleri için bence iyi oluyor.

Bu kulaklık aç. Bildiğiniz güce aç. Kullandığınız kaynak çok önemli, eğer amfisiz filan kullanırım diye düşünüyorsanız sadece paranıza yazık olur, öyle ki zaman zaman kullanan arkadaşlarla konustugumuzda şöyle bir izlenim edindim DX100 bile bazen yetmiyor, gerçekten bunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Eğer daha düşük bir dap ile kullanacaksanız ben PFE 112 tavsiye ederim şahsen.

PFE 232 ile çok temiz bir ses alıyorsunuz, hiçbir frekans birbirini ezmiyor. Enstrüman ayırımı ve sahnesi gerçekten muazzam, Klasik, blues ve jazz da kulaklık resmen coşuyor. Notalar içinde kaybolma garantisi verebilirim, özellikle bayan vokallerde mesela Nina Simone dinlerken hiç bu kadar zevk almamıştım. Bu türler dışında mesela Rock dinlerken de her frekansta çok iyi, gitar tınıları Westone’dan daha iyi, zilleri karışmadan hissedebiliyorsunuz, her sesi rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hatta şöyle söyleyeyim 2-3 şarkıda Westone (Stock kablo) ile duyamayıp, 232 ile duyduğum da oldu. Davulun pedallarını, vokalin nefes alıp vermesini, sandalye gıcırtılarını duyuyorsunuz yani. En yüksek seslerde dahil çatlama patlama, seste bozulma yok, ne baslarda ne de diğer frekanslarda, mükemmel kontrollü bu konuda.
    Kulaklıkla ilgili eksi olarak söyleyebileceğim şey sanırım kablosu ve izolasyonu. Daha düşük fiyatta daha iyi izolasyon sağlayan kulaklıklar kullandım çünkü. Kablo ise gerçekten Westone ile karşılaştırılamaz dahi.

Son sözlerimi söylerken, bilmiyorum bu kulaklık için daha ne yapılabilir ses olarak gelişmesi için ama elimdek Westone yükseltme kablosunu, Boğaç uç sorununu halledince direk çevirteceğim sırf meraktan çünkü o çok iyi bir kabloydu ve Westone 4e resmen bir seviye daha atlatmıştı. Son zamanlarda aldığıma pişman olmadığım şeylerden biridir. Zevkle müzik dinletiyor, kime dinlettiysem de tabiri caizse ağzı açık kalıyor. Bir arkadaşım; Adele’in sesi bu kadar güzelmiydi yahu demişti =D

Bugünkü programın da burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bakalım kahramanlarımız bir sonraki bölümde hangi maceralar ile karşılaşacaklar…

Sevgiler
    Pikaçu

3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,499
    Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır forumun bir hayli merak ettiği Phonak PFE 232 hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Aynı zamanda elimde, muhterem arkadaşlarımdan almış olduğum Westone 4R ve Earsonics SM3 ile de karşılaştırmalarım olacak. Kulaklıklar uzun süredir benim elimde ve özellikle PFE 232 100 saatin üzerinde kulağımda kalmıştır.

Paket İçeriği:

500-600 dolar verilen bir kulaklık için zayıf denilebilecek bir paket içeri ile birlikte geliyor. Bu miktarlarda para ödemişken daha iyi bir kutu içeriği ile karşılaşmak istiyor insan. Kutudan:

-1 adet mikrofonsuz yedek kablo
    -3 adet Slikon Uç
    -3 adet Comply Uç
    -Bir çift Eargudie
    -4 çift filtre(2 çift gri, birer çift siyah ve yeşil)
    -1 adet taşıma kılıfı çıkıyor.

Bu seviyedeki birçok kulaklığın paket içeriği ile karşılaştırınca ne çok fazla ne de az bir içerik ama insan daha iyisini bekliyor. Taşıma kılıfına ayrıca parantez açmak gerekiyor. Bu fiyatlardaki bir ürün için son derece basit, hayal kırıklığına uğratan bir çanta koymuşlar. 30$’lık kulaklıklarda bile çok daha kaliteli çantalar kullanıyorlar. Phonak $1 daha fazla kar etmek istemiş belli ki.

İncelemede karşılaştıracağım Sm3’e göre biraz daha iyi paket içeriğine sahipken W4R’ye göre zayıf kalıyor.

Malzeme Kalitesi:

Kablo, Phonak 1xx serisi kablosunun üstüne aynı kablodan bir kat daha atılmış gibi duruyor. Sıkıntı çıkaracak bir yapısı yok fakat rakiplerine göre yapım kalitesinde net şekilde geride. İçerik kalitesini bilemiyorum tabi. Eline ilk defa alan herkeste 900 liralık kulaklığın malzeme kalitesi bu olmamalı yorumunda bulunması derdimi daha iyi açıklar sanırım. Kabloyu sarınca istediğiniz şekli tam olarak almıyor. Kablo kalınlığından da kaynaklı jack kısmı genelde bir dışarı “fırtma” diyebileceğim eylem içerisinde. Bu durum kulaklığı kılıfından çıkarttığınız anda zahmetsizce kendiliğinden ayrışmasına yol açıyor genelde. :)

Kablonun ikiye ayrıldığı noktadan itibaren yapısı oldukça inceliyor. Kopacakmış gibi bir izlenim yarattı fakat kullandıkça hafifliği hoşuma gitti. Zorlamadıkça kopmaz herhalde. :)

Mikrofonu deneyebilecek telefonum yok. O yüzden abilerin yaptığı incelemeden göreceğim ben de. :)
    Jack kısmı benim çok hoşuma gitmese de görenler genelde beğeniyor. Zarif bir yapısı var ve bu zariflikle beraber sağlamlık hissini iyi veriyor. Ben biraz daha sarmal kablolarda kullanılan jackları seviyorum galiba.

W4 ve SM3 kablo konusunda kesinlikle daha iyi diye düşünüyorum. En azından daha kaliteli hissettiriyorlar. Verdiğiniz şekli alıyor ve “fırtma” gibi bir durum söz konusu değil.

Gelelim kasa kalitesine. Plastik bir yapı kullanılmış; bazıları beğenmeyebilir kalitesini ancak benim hoşuma gitti. Malzemenin hafifliği sayesinde kullanımı oldukça rahat. Kulaktaki görüntüsü de çok hoşuma gidiyor. Üzerindeki yazılar silinecekmiş gibi dursa da 1,5 aylık periyotta silinme olmadı. Uzun vadede göreceğiz artık..

Kasa kalitesi bence SM3’e göre üstün fakat W4’ün gerisinde. SM3 basit bir plastik kullanmış ve bu sıkıntı çıkartabiliyor. 232’de böyle bir durum söz konusu değil. W4’e göre ise daha şık olsa da malzeme kalitesi olarak bir adım geride.

Konfor ve Yalıtım:

Kulaklık piyasadaki birçok rakibine göre daha hafif. Kulağınıza taktığınız zaman rahat bir kullanımı var. Bir süre sonra orada olduğunu unutturuyor. Ben oldukça beğendim bu yönden. Bende earguide olmadan herhangi bir sorun çıkartmadı yalnız kulağından çıkan kişilerde var. Earguide kullanımı ise biraz sorunlu. Eargudie’lar kısa bir sürede kulağınızın arkasını acıtmaya başlıyorlar. Bu durum saatlerce kullanımda değil 15 20 dk. sonra yaşanmaya başlıyor. Ben earguide’sız çok daha rahatım yani.

W4 ve SM3’ü 232’den önce taktığımda gayet rahat geliyorlardı ancak PFE 232’ye alıştıktan sonra her ikisi de biraz ağır ve rahatsız geliyorlar. Tabi bu rahatsızlık PFE’ye nazaran diyebilirim. Diğer kulaklıklar da kendi içlerinde oldukça rahat.

Yalıtım konusunda 232’yi ilk taktığım andan itibaren zayıf buldum. Toplu taşımada kullanırken W4 ve SM3 daha iyi bir iş çıkarıyorlar. Otobüste bazen içeri gereğinden fazla ses alıyor 232. EX1000 gibi kulaklıklardan çok daha üstün yalıtım konusunda ancak daha da başarılı olsaymış keşke diyebiliyor insan.

Mikrofonik etki var mı diye soranlara evet var diyebilirim ama oldukça az. Kullanırken rahatsız etmiyor. W4 ve SM3, EX1000’e göre biraz geride kalıyor.

Özet geç diyecek olanlara konfor konusunda rakiplerine göre rahat bir kulaklık fakat yalıtımda biraz geride kalıyor.

Ses:

Gelelim ses kısmına. Öncelikle W4R ve SM3 hakkındaki bir iki düşüncemi paylaşmak istiyorum ki bu kulaklıklarla karşılaştırma yaparken daha rahat anlaşılabileyim.

W4 çok yoğun çalan bir kulaklık. Her frekansı çalmaya kalkışmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir sahne darlığı sıkıntısı çekiyor. Tabi bu da seste biraz boğulmalara sebebiyet veriyor. Notalar genelde gereğinden kalın çalıyor ve tizlerinin sertliği, zaman zaman sivrilmesi can sıkıcı olabiliyor.

Sm3 ise çok yakın çalıyor midleri. Rahatsız edecek kadar. W4’e göre daha açık bir ses karakteri var. Yalnız frekans kalitesi anlamında W4’ün gerisinde bir kulaklık. Tizleri dağıtabiliyor, tınısı yanlış fakat sahnesi W4’e göre üstün. Tabi bu dediklerim filtresiz SM3 için geçerli.

Aşağılardan gelen bir kişinin W4-SM3-232 sıralamasıyla tercih yapacağını düşünüyorum. Belki Sm3 ve W4’ün yeri değişebilir fakat 232 son sırada yer alacaktır :)

Tiz:

Kulaklığın en iddialı olduğu kısım diyebilirim. Miktar olarak diğer frekanslardan önde... Müziği sunarken diğer frekanslara göre ayrı bir yerlerden veriyormuş gibi. Oldukça detaylı ve hızlı; en ufak detayı/hatayı kulağınıza yansıtıyor. İşin ilginç tarafı ise soğuk diyebileceğim bir yapıda olmaması tizlerinin... Sahibi olduğum Brainwavz B2 oldukça detaylı bir ses imzasına sahip fakat tizleri serttir. 232’de böyle bir durum söz konusu değil. Sivrilen yerlerden çok daha yumuşak, rahatsız etmeden geçiyor. Tabi bu dediğim biraz güçlü ve koyu tarafa biraz daha yakın ekipmanlarla geçerli. Eğer ekipmanınız açık karakterli bir yapıda ise büyük ihtimalle kulağınız kısa süre içinde yorulacak ve soğuyacaksınızdır 232’den.

Kulaklık tiz konusunda kayıtta bir hata varsa affetmeden veriyor. Eğer ki kayıtta sibilans mevcutsa kulağınıza bu kayıtta sibilans vardır diye uyarı vermeye başlıyor fakat kayıt temizse sibilans noktasına kesinlikle yaklaşmıyor.

Kulaklığın elimdeki rakipleriyle karşılaştıracak olursam çözünürlük olarak galip kesinlikle 232 olur. W4’ün bana göre sert/köşeli tizleri var ve zaman zaman sivrileşebiliyor. 232 W4’ün sert geçtiği tüm pasajlardan daha yumuşak ve çözünürlüğü yüksek şekilde geçmeyi başarıyor. SM3 ise aynı pasajlarda 232 ve W4’ün altında bir performans sergiliyor. Özellikle üstlere çıktıkça bir miktar dağılma yaşatıyor. 232’den sonra W4’ü taktığınızda tizler kalınlaşıyor ve bazı noktalarda rahatsız ediyor. Çözünürlük ve ayrım olarak 232, W4 ve SM3’ten en belirgin olarak üstün olduğu nokta.

Eleştirilecek yönleri var mı derseniz tabi derim Elinizdeki müzik çalarların mid kısmı güçlü ve sesinin biraz koyu olması gerekiyor yoksa tizlerde güçten düşme olabiliyor. Yer olarak gene önde fakat cılız/rahatsız edici bir ses alıyorsunuz. Ses cılızlığından dolayı ses açma ihtiyacı duyuyorsunuz ve buda tizlerin dağılmasına sebebiyet veriyor. Neden mid’leri önde olsun dediğimi mid kısmında değineceğim.

Mid:

Kulaklığın miktar olarak üst ve alt frekanslara göre geriye atılmış kısmı. Kulağına ilk takan birinin söyleyeceği ilk şey tizleri çok fazla ve mid’ler geride olacaktır sanırım. Ekipmanların önünde en ufak bir perde diğer frekansların binmesi gibi bir durum söz konusu değil. Kulaklığın kendi içinde belirlediği noktada(geride) kendi başına takılıyor enstrümanlar :) Bu kısmı re-272’ye benzetiyorum. Geriden ama perdesiz rahat bir sunumda veriyor. Şuana kadar IEM’lerde duyduğum en temiz vokallerden birini sunuyor. Büyük ihtimalle de en iyisi ama ck10 ve re272 ile yan yana denemek lazım.

Kulaklığın buradaki sorunlarına gelince alt ve üst mid’ler zayıf kalabiliyor. Mid’lerin geride olmasından kaynaklı üst mid/alt tiz bölmesinde kulaklık güçten düşüyor ve zaman zaman parlamalar meydana geliyor. Bu bölmede W4 daha başarılı. Şunu da belirteyim ki, bu bölümde aslında üç kulaklık da sınıfta kalıyor. W4 buralarda fazla kalın vuruşlarla geçiyor. SM3 ise yanlış bir tınıyla ama W4 dediğim gibi burada daha üstün. Bu sebepten dolayı mid frekansları ön planda olan ve güçlü bir müzik çalar ile kullanmanızı öneririm. Yoksa tizlerin başladığı yerlerde rahatsız edici sivrilme ve genelinde bir cılızlık yaşayabilirsiniz. Ancak dx100 gibi bir müzik çalar ile kullanacaksanız bu dediklerimi yaşamıyorsunuz :) O zaman kulaklık gene mid’leri bir miktar geriden verse de herhangi bir sivrilme yaşamıyorsunuz ve rahatsız olduğum pasajlardan W4’e göre daha kaliteli geçiyor.

Genelde keşke mid frekansları biraz daha geniş tutsalarmış dediğim oluyor. O zamanda güçlü baslarıyla beraber W4’teki sahnenin dar gelmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirlerdi. Mid’lerin geride olmasının bir diğer dezavantajı ise ses açma ihtiyacı. Aynı sorunu zamanında B2 kullanırken çekmiştim. Mid’lerin bir miktar geride olmasıyla beraber sesi açma ihtiyacı duyuyorsunuz. Sesi açtıkça kulaklıkta dağılma ve tizlerin kulağı tırmalaması sonucu ile karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden tekrar diyorum mid’leri önde bir müzik çalar kullanırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

W4 ile karşılaştıracak olursam oldukça geride kalan mid’leri var miktar olarak fakat çözünürlüğü oldukça yüksek. Aslında W4 frekans başarımı olarak daha iyi çünkü alt mid’lerden üst mid’lere kadar veriyor fakat sahnenin yakınlığı ve bu geniş frekans tepkisine dar gelen sahneden dolayı boğuluyor. Özellikle erkek vokallerin boğulması can sıkıyor. 232’den W4’e geçince genel anlamda tüm sahne yaklaşıyor. Vokal bir miktar perdeleniyor ve enstrüman ayrımı kötüleşiyor. W4’ün bir eksisi de bana göre orta ve üst frekanslar içerisinde yer alan enstrümanları fazla kalın çalması. Bunu şöyle açıklıyayım; saz çalarken kalın perdeden çaldığı için sanki saz değilde ud çalıyor gibi hissettiriyor bazen. Boğulma hissini birazda bu yaşatıyor. 232 ise daha açık bir yapıda sunduğu için çok daha dinlenilebilir bir durumda oluyor.

Sm3 ile kıyasa gelince vokalle öpüşme hizasına geliyorsunuz bir anda. Vokalin ağzından çıkan tükürükler sizin suratınıza çarpacakmış gibi. SM3 genel anlamda yanlış bir tınıyla çalıyor ve bu durum vokalde de devam ediyor. Yalnız geniş sahnesi sebebiyle W4’te yaşanan boğulmalar bu kulaklıkta mid’ler çok daha önde olmasına rağmen yaşanmıyor.

Bas:

Tizleri takip eden bir yapıda. Çok fazla derine inemiyor ama vurduğu aralıkta işini oldukça iyi yapıyor. Kimisine biraz fazla gelebilir baslar. Phonak algısı içinde düşünülen kadar soğuk bir yapıda değil basları hatta sıcak. EX1000’ni anımsatıyor biraz renk olarak. Dağılma gibi herhangi bir problemi yok.
    W4’e göre daha sıcak tarzda baslara sahip. 232’den sonra W4’ü taktığınız zaman direk armatür gibi vurmaya başlıyor. Ruhsuz ve detaylı. Buradaki kapışmada her ikisinin de üstün olduğu kısımlar var.
    PFE 232 miktar olarak W4’ten üstün ve vurduğu aralıkta daha sıcak ve kaliteli. W4 ise daha derinlere inmeyi başarıyor, bu kısımlarda detayı daha iyi.

SM3 ise miktar olarak her ikisine göre daha az. Aşağılara inme konusunda 232’den bana göre üstün. 232 hâkim olduğu frekans aralığında daha iyi bir bas performansı veriyor.

Sahne:

Çok geniş diyemem ancak mid’lerin geride olmasıyla gelen havadarlık güzel bir sahne imajı yaratıyor. Enstrüman ayrımı gerçekten çok iyi bir konumda. Hiçbir enstrümanı kaçırmıyorsunuz. Kulaklığın karakterine göre tabi ki sunum olarak önde veya arkada tuttuğu enstrümanlar var fakat bunların hiçbiri birbirine karışmıyor.

Rakiplerinden W4’e göre oldukça avantajlı.. 232’nin aslında daha dar bir sahneye sahip olduğunu düşünsem de mid’lerin geride olmasından kaynaklı boşluğu çok iyi kullanıyor. Enstrümanlar çok daha rahat geliyor kulağa. Aynı zamanda 232 sahneyi daha geriye kuruyor ve sahneyi düşünebilme hissiyatını daha iyi sağlıyor. Buda W4’e karşı üstünlük kurmasına sebep oluyor.

SM3 ise farklı bir kulaklık sahne konusunda. Vokal o kadar yakın ki vokalin dışında her şey biraz geride kalıyor. Aradaki boşluk hissiyatı ise oldukça mutlu ediyor insanı. SM3’ün sahnesi daha geniş ama 232 daha doğru bir yapıda ve enstrüman ayrımı çok daha iyi.

Filtreler:

Gri Filtre: Yukarıdaki dinlemelerim hep gri filtre ile yapıldı.
    Siyah Filtre: Bas miktarı artıyor ve derinlere biraz daha inebiliyor. Vokal perdeleniyor ve tizler biraz geri plana çekiliyor gri filtreye göre. Seste yapaylaşma oluyor bir miktar.
    Yeşil Filtre: Baslar artıyor ama eski çözünürlüğü kayboluyor. Enstrüman ayırımı düşüyor ve tizler perdeleniyor.

Siyah ve yeşil filtreleri fazla dinlemedim. Deneme amacıyla taktım. O yüzden bu kısım çok da güvenilir değil :)

Sonuç:

Dinlediğim IEM’lerin içinde en iyi enstrüman ayırımına, detaya ve çözünürlüğe sahip kulaklık diyebilirim. Belki ck10 ve re-272 bu hissiyatı sağlayabilir fakat onlarda bu miktarda bas kullanılsa bu başarıyı sağlayabilir miydi bilmiyorum. Uyumlu ekipman kullanımıyla şerbet kıvamındaki tizleriyle, çok fazla armatür olduğunu belli etmeyen baslarıyla geride de olsa en ufak bir perde olmadan sunduğu mid’leriyle gerçekten oldukça iyi bir kulaklık. Vokaller geride fakat W4 ve SM3, PFE’nin yanında oldukça eksik kalıyorlar vokal çözünürlüğünde. Şurası daha iyi olsun diyebileceğiniz tek nokta ise mid frekansların az yer kaplaması. Buradaki eksiklik tizlerin zaman zaman zayıflamasına yol açıyor ve can sıkıcı olabiliyor. Tabi benim için saydığım bu olumlu veya olumsuz durumlar sizler için tam tersi yönde de olabilir.

Rakipleriyle tercih meselesine gelince üst frekanslardan hoşlanıyorsanız 232 çok daha mantıklı bir tercih olacaktır fakat sürekli tiz frekansların önde olmasından rahatsız olacaksanız ve sesi daha yoğun duymak istiyorsanız tercihiniz W4 veya SM3 olmalı. 232 alırsanız bize küfür edebilirsiniz çünkü doygun bir ses duyamayabilirsiniz. 232 her türede uygun değil belirtmek lazım. W4 daha bir her yola gelirim havasında.

Fiyatı konusuna gelince rakiplerinin fiyatını hak ettiğini düşünüyorsanız 232’de hak ediyordur. Bana göre hiçbiri etmiyor ;D

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:
    -O2 amfi
    -Ipod video 5.5g
    -Sansa Fuze+

Dinlenilen Müzikler
    Kendi Riplerim: Neşet Ertaş, Erkan Oğur, Kardeş Türküler, Aynur, Marsis, Karmate, Hayko Cepkin albümleri
    Kaliteli Piyasa Ripleri: Itzhak Perlman, Le Trio Joubran, Adele, Michael Jackson, Metallica Black Album, Usher ve test ettiğim birkaç farklı şarkı

İnceleme için kulaklıklarını bana veren Niyazi’ye(PFE 232), Engin’e(W4R, O2), Süleyman abiye(SM3) teşekkürü borç bilirim. Kulaklıklar 1 aya yakın süre bende kaldı herhalde. Bu süreçte Niyazi kulaklık için her gün kapımı çaldı ama havasını aldı :)

*Resimler alıntıdır. Umut abi vermedi

#3 Baran, 4 Mart 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,433
    İlk yorum.Büyük emek.

Okumadım ama okuyacağım.Elinize sağlık.

5. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,650
    Cümleten elinize sağlık

6. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Elinize emeğinize sağlık.. emeği geçen herkese teşekkürler.. :love:

7. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Vay be bitti mi inceleme :deli Hepinizin el ve kulaklarınıza sağlık. Teşekkürler :eek:k Yarın okuyacağım. Hayırlı olsun.

8. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Elinize sağlık. Sonuna kadar gelebildim. :)

9. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Ellerinize sağlık .Herkesin şu anda ideali artık pfe232 sanırım. :eek:k

10. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Emeginize saglik,232 rehberi gibi olmus inceleme,henuz yarisina geldim ve 232 sahibi olarak yadirgadigim herhangi bir yer olamdi :eek:k
    Bakalim kac kisi daha bu incelemeden sonra 232 sahibi olacak :)

11. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Aradaslar ayıptır sorması ama ne kadara aldnız kulaklıkları ?

12. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    valla şuan 535 vs 232 durumundayım :embarrassed

13. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,650
    Niyazi sanki kulaklığını dinleyebildin mi de yadırgayacan ;D En fazla kutusu böyle değil derdin :evl

14. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    İncelemeler için çok teşekkürler...Çok faydalı oldu bu paylaşımlar.Bazı yorumlar zaten birbirlerine benzediği için o da güzel bir artı oldu kafamda fikir oluşması açısından.Vallaha bende kararsızlık içindeyim sevgili üstadlar W4'ü dinledim,EX1000'i dinledim,Shure SE535'i dinledim.Bir de bunu merak ediyorum.Hangisi IE80'den sonra bana gider diye de halaha düşünüyorum.Hatta ha IE80'nin ilanını koydum forumumuza arkadaşımdan indirimli fiyata W4 alıcaktım fakat onun da sesi çok soğuk ve bassları eksik geldi.EX1000'i ve SE535'i zaten elemiştim.Şimdi şöyle bir soru sormak istiyorum üstadlar;PFE 232 bass konusunda bu denediğim kulaklıklardan daha doyurucu ve eğlenceli bir ses verir mi ? Ve de 232'nin İpod Touch 4'deki performansı IE80'nin performansı kadar yüksek çıkış sağlar mı?
    Herkese çok teşekkürler.Kulaklarınıza sağlık... :)

15. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Ahahahaa harbiden haa , sadece kutusunu ben actim ondan sonra Baran coktu kulakliga ;D

Bu arada 232 almayi dusunen arkadaslar, ben ex1000 den gecis yaptim ve ex1000i hic aramadim hicbir konuda (bass konusunda bile diyebilirim) , guzel bir yukseltme yaptigimi dusunuyorum ex1000 sonrasi :)

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Aha incelemeye bak kombo yapmışlar :)
    Ellerinize sağlık, yavaş yavaş okuyacağız artık ;D

17. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Emeğinize sağlık.Güzide bir çalışma.Kulaklarınız zeval görmesin.Teşekkürler.

18. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Abi 232'yi iPod 4'le beslemeyi düşünüyorsan bence hiç düşünme. Hatta hiç bir üst düzey iem'i iPod4'le düşünme. Üst frekansları önde bir alet 232 zaten, iPodun o metalik hırçın karakteriyle adamı parçalar. Çok yorucu olur. Besleme sıkıntın olabilir. Touchlar, classic ve video kadar güçlü değil. Daha dengeli, dingin ve kontrolllü bir dap çok daha iyi sonuç verir düşüncesindeyim. Tabi tecrübe etmiş sevgili Baran, Çağrı ve Umut Abi sana yardımcı olacaklardır.

19. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Elinize sağlık, forumu 232'ye doyurdunuz valla :)

20. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    Hocam PFE 232'nin İphone ile performansı nasıl?Gerçi hangi İphone'u kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ;D Benim aklımda kalan bir ürün bu alırsam ipod touch 4 ile sürmeyi planlıyorum.Performansı yeterli ve yüksek olur mu diye düşünüyorum?Siz denediniz mi İphone ile ?
    Teşekkürler...

Evet onlardan da tavsiyeler bekliyorum.Sizin yorumunuz için de teşekkür ederim... :)