Audeo Phonak Pfe 232 İncelemeleri ve Paylaşım Alanı

'Phonak' forumunda UmutecH tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    İlk kısma katılıyorum 2.sine katılmıyorum desem yeridir. Triple-fi'a oldukça benzer bir karakteri var ve çoğu açıdan da ondan daha iyi, hem fit sorunu da yok, dolayısı ile Triple-fi sevenler için çok iyi bir seçenek oldu 232.

İkinci kısma katılmıyorum çünkü doğal sese yakın olmak havalı, yüksek detaylı ve dokulu olmak kadar frekans tepkisinin de "doğru düzgün" olması önemli. Doğal bir sesten söz edebilmek için nötrale yakın ( balanslı ) bir frekans tepkisi de olması lazım bence, midlerdeki doku kaybı ve frekans tepkisinin bozuk olması düşünülürse doğal denmesi, hele en doğalı olması bence biraz doğru bir tabir değil :) Tabii kişisel tercihler ve deneyimler tartışılmaz ama terimsel bir konu olduğundan atlayayım dedim :evl

@Hasan

Ya hu Ck10'u satmayacağım ki başkan, bozulsa bile iskeleti kalır o aletin duvara asarım yani :evl Ama şahsen merak ediyorum ck100pro'yu. Aynı karakterde olması ve upgrade olarak görülmesi çok merak ettirdi bana bu arkadaşı. Tabii baktım kulağıma büyük geldi, ck10la devam kararı aldım vs, foruma yeni bir kulaklık kazandırmış oluruz ne var :angel:

2 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    232 ilk izlenim(Gri filtre ile):

Tüm herşey bana kalsın,gözümde koltuğunu koruyan W4'e selamlar...

(Birkaç gün daha dinleyip ayrıntılandırırım.Ama bir şeyler başka bir şeylere! zorla baskı kurmaya çalışıyor gibi hissettim.Hani mengeneye almış gibi.)

Ek:Uçlarda sesi değiştiriyor.Comply uçla ses daha dengeli,midler daha belirgin.Az önce gri silikonlar takılıydı.

Maalesef elimde yalnızca gri filtreler olduğundan ve paket içeriğindeki uçlar tam olmadığından bundan daha öte bir yorum yapamayacağım.

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Fatih w4'ün sesi pfe'den sonra çamurlu geliyor a-b testi yapma imkanın olursa w4'ün yüzüne bakmazsın tahminimce.Ancak yine söylüyorum pfe232 herkese hitap edecek ürün değil. Pfe'yi sevmediysen w4 değilde sm64'e bakabilirsin.

Collapse Signature Expand Signature
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347

Yo yoo sevmemek değil.Anladığım kadarıyla filtreler sesi şekillendiriyor ve uçlarda aynı şekilde.İlk yorumu yaptığım orta boy gri silikon uç pakette görünmüyor.Sanırım ekstra bir uç ve hayli V şekilliydi.Sonrasında denediğim comply uç sese gövde kazandırdı.Paketteki silikonlarla dinlemedim henüz ve galiba ses yine değişecek.

Sesin karakterinin filtre ve uçlarla değişebiliyor olması ve kulaklığın buna tepkş verebilmesi güzel.Tüm paket elimde olmadığından daha fazla yorum yapmam yanlış olur.

W4 olayını şöyle açayım.Ben HM 801+W4 ile yaşadığım 3 boyutlu sahne etkisini aradım ama pekte hissedemedim.Yoksa 232 daha temiz veriyor olabilir sesi.Buna bir diyeceğim yok.Baslar bariz şekilde daha doğal ve güçlü 232'de bu kesin ama W4'teki akustik yok gibi geliyor bana.Bu açıdan benim gözümde W4 hala yerinde demeyi seçtim.

Paketteki silikon uç,comply uca nazaran daha temiz ses veriyor.Ses sağdan yüksek.Midler orada ve perdesiz,baslar EQ ayarına gerek bırakmayacak derecede vuruyor ama işte tizler benim zevkime göre çok baskın.Bana fazla parlak geliyor.Benim yuvarlatılmış tizleri sevdiğimi söylememe gerek yok.

Gerçi DT 990 600 ohm tizleri sivriydi ama hiçte rahatsız etmemişti.Belki Burn-in olayı,belki filtre,bilemiyorum........

Sadece gri filtre var.Yorumlarım bunun ışığındadır.Tekrar belirteyim.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Zevk meselesi sonuçta.w4'de ki gövde yok zaten ama sen önce yaylılara bakıyorsun tahminimce.Sadece yaylılara bakarsan w4 daha iyi o konuda.

Dediğimi dikkate al, sm64 w4'ü yiyecek yakında.

6. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Doğallıktan kasıt frekansların gerçeğe yakın olması, misal ck10u kulağıma takmamla çıkarmam bir oldu çünkü teneke gibi geldi sesler. Frekans tepkisi doğallık ilişkisine katılmıyorum, frekans tepkisi frekansların uzak ya da yakın olmasını etkiler. Analitik bir kulaklıkta tüm enstrümanlar aynı mesafeden çalıyormuş gibi hissedilir ama gerçekçilik aynı şey değil bana göre. Mid doku vs. yorum yapabilecek kadar detaylı dinlemedim ne yazık ki.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

7. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Teneke? Takmakla çıkarmakla bir olan bir deneyim için bu kadar sert bir yargı biraz bana "doğru" gelmedi, evet ck10 en doğal kulaklık değildir hatta biraz laboratuvardan çıkmış gibi (yabancıların klinik dediği)sesi vardır ama teneke gibi sözüne en yumuşak şekilde "doğru" değil diyebilirim 1 yılı aşkın süre ck10 kullanan biri olarak. Zaten imzanızda kullandığınız kulaklıklar var, hepsi de elimden geçti faze hariç, çok şükür doğru düzgün test etme sürem de oldu, tek sözüm hepsinden daha doğru ve daha doğal sesi var ck10'un, tüm ekipmanlarınızı bu durumda kulağınızda bile tutamamanız lazım.

Ek olarak frekans tepkisini frekans grafiği olarak söylemedim. 500 hz'deki bir sesi 100 hzdeki gibi kalın ve tok verir de 2000 hzdeki sesi 12000 hz gibi ince ve sivri verirseniz doğru bir frekans tepkiniz yoktur demek. PFE 232'deki durum da aynen bu "bence". Bu durumda doğallıktan söz edilemez, diğer bahsettiğim midlerdeki doku kaybı aşırı dengesiz frekans tepkisi de eklenirse PFE 232 dinlenmeden alınmaması gereken bir kulaklık, tekrar diyorum...

8. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Dediğiniz şeyin elektronik olarak mümkün olduğuna inanmıyorum. 500hz sinüs dalgası verdiğinizde bas mı duyuluyor nasıl yani? Ben kulaklık incelerken hep fr grafiği ve 30 300hz square response grafiklerine bakarım hep de alakalı sonuçlar gördüm bu güne kadar.
    Head-fi'da diyorlardı odyofilliğin diğer bir yönü de olmayan sesleri duyabilmek galiba...
    Doğallık konusunda da dinlediğim armatürler arasında dinamiğe en yakın çalanı diyerek konuyu kapatacağım (buluşmalarda forumdan geçen çoğu kulaklığı deneme fırsatım oldu).

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Siz benim dediğimi anlamamışsınız ve çok güzel de çarpıtmışsınız. Ulu head-fi'yi bir kenara koyup cevap verdiğiniz kişinin ne yazdığına baksanız bir keşke. Ben 500hz'i 100hz gibi kalın ve tok vermekten söz ettim yani olması gerekenden farklı bir frekansın karakterinde, 500hz'i 100hz'de veriyor adamlar demedim. Buna göre okur ve değerlendirirseniz sevinirim.

10. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Pfe232'yi filtresiz kullan Fatih, silikon kendi siyah ucunu kullan, belki böyle seversin benim gibi, gerçi müzik zevklerimiz farklı ama yinede fena olmayacaktır, özellikle sahne açılıyor iyicene.

Eğlenceli kulaklık yaw 232, kupkuru çalmıyor, boşverin sesi müzikten keyif almaya bakın, olmadı satarsınız bu işler böyle, durmak yok yola devaam. :-*

11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,437
    Bu konuda bir tartışma çıkmadan ben açıklama yapayım.
    500hz
    1k ya benzer şekilde tiz de gelebilir
    200hz benzer şekilde boğuk da gelebilir.
    boğulmasına coloration diyebiliriz
    açılmasına da Harmonik distrotion diyebiliriz.

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Kafam uyku uyanıklık arası giderken ve (hastalıktan) güzelken hemen karalayayım son sözlerimi.Sonuçta onca inceleme varken yenisini yazmak beyhude.

Şimdi arkadaşlar ilk izlenimde de yazdım.Bir mengene etkisi var ortaya doğru diye.Tamamen takılı gelen ucun işgüzarlığıymış efendim.Comply ve silikonları takınca durum dengelendi.

Sonrasında ise yüksek sesi seven ben şöyle her telden takılayım Gencebay'dan gireyim Akon'dan çıkayım derken kendimi her defasında kulaklığı bir kenara atmış olarak buldum.Neden?

Tırmalıyordu efendim,acımasızca batıyordu kulağıma delici tizler.Dayanmak ne mümkün yarım saat sonunda hep pes eden ben oluyordum.Bir kulaklığın üstleri bu kadar mı agresif olur?

Tamamen pes edecektim ki yorgunlukla gelen uykuyla kulaklığa daha şefkatli yaklaşmaya karar verdim.DX100 kazanç ayarını max.(ki gövdeyi arttırıyor.Daha önce yüksek seste böyle yaptığımda ses bozulmuştu) yaparak sesi 190(kısık-orta) konuma getirip uzandım.

Muhteşem üçlümünde içinde olduğu bir liste yaparak dinlemeye koyuldum:

Listem şöyle(Tümü FLAC):

Orhan Gencebay___Akşam Güneşi
    Linkin Park___Step Up
    Sean Paul___Come Get It
    T-Pain___Take Your Shirt Off
    Saskia Bruin___The Look Of Love
    R.H.C.P___Factory Of Faith

Eveet hiiç uzatmıyor noktalıyorum.Detaylar etkileyici.Bir enstrümana odaklanmışken hemen yan arkasından gelen bağımsız başka bir detayı yakaladım derken bir başkası.Karışmıyorlar birbirine.Tüm ziller şıkır şıkır karşılıyor sizi.

Midler hiçte cılız değil.Perdesiz ve belirgin.Sadece biraz uzakta.Tekrar edeyim gövdeli ve fakat uzakta midler.

Baslar yeter efendim baskafa değilsen.Dahası filtrelerdeymiş deneyemedim.Sahne çok geniş değil bana göre ama sahneyi yayması sağlıklı olduğundan boğmuyor.Ama değişmeyen şey genişlik+derinlik hatta aşağı yukarı oluşan 3D hissinin olmayışı.

Son sözüm:Bu kulaklığı alır gümbür gümbür müzik dinlerim açarım sesi diyorsan DX100 gibi bir kaynakla halt etmişsin sen.Hayatının eziyetini yaşaman muhtemel.Çağrı'nın yazdığı gibi gücü seven bir kulaklık bu.Amasını da ben ekleyeyim.Üstleri DX100 ile yüksek sese hiiiç gelemiyor.

Bu da bonus.232'nin sesini bununla kestim. :evl

T-Pain___Take Your Shirt Off

[youtube]

13. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Bugün sait beyin (oluledudi) pfe232 ve momentum kulaklıklarını ayrıca ibasso dx100 ünü deneme şansı buldum kendisi çok sıcak kanlı samimi biri kulaklıklarını deneme şansı verdiği için birkezde burdan teşekkür edeyim.Sese gelirsek pfe232 westone4r den sonra tam istediğim gibi.Basslar hiç armatür sürücülü gibi değil çok hoşuma gitti.Midler geride deniliyor forumda ama bi havadarlık katıyor bence.Westone çok yakın çalıyor sahne dar geliyor pfe daha havadar.Tizlere gelirsek en begendiğim kısım tizler oldu parlak ve hızlı tane tane çalıyor.Çıkarıp momentum u takınca oda koyu geldi mesela.Aslında düşencelerimide tam aktaramıyorum sizler gibi.Kısacası Pfe 232 tam aradığım kulaklık diyebilirim yumuşak bassları ve tane tane tizleri ile beni büyüledi :love:

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Düşünceleriniz ve duyduklarınız daha iyi aktarılamazdı.

15. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Pfe 232 ile risk aldı galiba phonak.
    iem bölümünü kapattığına göre de kaybetti.

Dinleyince ya beğeniyorsunuz ya da beğenmiyorsunuz. Arası birşey yok.
    Önceki seriler biraz daha ortaya oynayan bir karakterdeydi.

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    232 başarılı bir kulaklık.W4'e böylesine bir darbe indirdiğine göre sitede de hayli beğenildi.Ama geçen seneyi hatırlıyorum da.W4 aşağı,W4 yukarı.232 rüzgarı da yeni oğlan geldiğinde duracaktır.

İEM algısı ilginç bir şekilde akıllı telefon furyasına benzedi zaten.Beğen,yenisi gelince çöpe at.

17. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Ben daha çok Tanık Bey'e katılıyorum, bu tarzı seven insan için PFE en üst kulaklık. Ancak ses karakterini sevmeyenler için ise kısa sürücek bir macera olur ancak. Bu sebeple kulaklığı ilk denediğimde "Bence özel bir kulaklık olmuş PFE ses rengiyle. Hatta o kadar özel olmuş ki direk alınmaması ve önce dinlenmesi farz olan bir kulaklık olmuş diyebilirim." demiştim zaten. Sonra geçenki buluşmada tekrar denedim ve aynı kararı aldım. Amerikalıların ünlü bir lafı vardır :evl Love it or hate it. :evl Aynen öyle 232'de bence. Westone 4'ler konusunda ise westone'lar çok daha uzun süre insanların kulağında kaldı gibi geliyor bana, PFE'nin sirkülasyonu çok daha fazla :)

18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,460
    Pfe'nin sirkülasyonunun fazla olması normal. Daha önce bu durum çok yaşandı. Bir aralar tf10 dönüyordu piyasada. O zamanlar bu kadar tf10 varmıymış diyordum. Sonra yerini sm3 ex1000 w4 aldı. Bunlarda bir dönem fazlaca dönüyordu ikinci el piyasasında.

Bu kulaklıkların genel anlamda bir anda çok alınıp sonra teker teker satıma düşmesinin sebebini de alacı kişilerin ne istediğini bilmemesine bağlıyorum(merak edip alanlar hariç) Her dönem bir kulaklık öne çıkıyor. Bu dünyada da böyle. Alacak olan insan, o kulaklık en iyi düşüncesiyle alıyor ama dinlediği türe gider mi? Kendi sevdiği ses karakterine uygun mu? vb durumları hiç sorgulamadan hareket ediyor. Üstteki yorumu Saffet sen yazdığın için senin üstünden örneklendireyim. Sen ne istediğini ne beklediğini yazdın ve ck10 alman tavsiye edildi. İnsanlarımız bunu pek yapmıyorlar. En iyisi 232, w4, sm3 deyip ona göre satın alıyorlar. Bu forumda çok kişi 232, w4, sm3, ex1000 gibi modelleri alıp hayal kırıklığına uğramıştır.

Konudan biraz bağımsız oldu ama :)

19. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    İem olayı çok riskli. Kaynağa göre değişiyor, uçlara göre değişiyor, kulak yapısına göre değişiyor. Şimdi aklıma gelmeyen başka değişkenler de vardır illa. Denemeden almak gerçekten riskli. Ben SM3 almış hiç beğenmemiştim misal, dünya çapında çok başarılı bulunan bir kulaklıktır. W4 ün baslarını o seviye, o etiket fiyatı için çok yapay ve anlamsız bulmuştum, yine çok sevilmektedir bu kulaklık. Yani demem o ki, fiyatına bakıp aldanmayın, çok pahalısı size hitap etmeye bilir ve ucuz sayılabilecek bir kulaklığı da doğru, keyif verici bulabilirsiniz.

20. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Bence çok da bağımsız olmadı hatta çok faydalı olabilir. Bunların belirli bir karakteri var o yüzden alacak adamın dediğin gibi "ya ben bu müzikleri dinliyorum, bu şekilde "duymayı" seviyorum, bana X kulaklığı gider mi?" diye sorması lazım. Bazıları için gerçekten çok çok iyi bir kulaklık hatta duydukları en iyi iem, ama buluşmada da gördük ki bazısı 200-300 liralık kulaklığını bile değişmeyeceğini söyledi çok net olarak. Karakter meselesi...

Bunun yanı sıra Westone 4 ile Pfe 232 arasındaki sirkülayon hızı farkı var. Bunun sebebi hitap ettiği kitle farkı bence. 232 daha özel bir kitleye hitap ediyor kanımca. O sebeple biraz daha dikkatli tavsiye edilmeli :)