Audeo Phonak Pfe 232 İncelemeleri ve Paylaşım Alanı

'Phonak' forumunda UmutecH tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    İstanbulda kimsede yokmuymuş yahu :evl bendekini alın inceleyin hocam gerçi daha ben dinleyemedim ;D c4 den dinlemek nasıl olur bende merak ediyorum valla

2. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Hayırlı olsun:) önce siz bir tadını çıkarın da sonrasını konuşuruz hocam:)

Collapse Signature Expand Signature
  3. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    sağolun hocam ,tamamdır konuşuruz ,saffet bey'de katılırsa bende ck10'u bir dinlerim valla :)

4. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Katılmaz mı hiç katılır tabi:) biz Saffet'le görüşüyoruz zaten hep. Ne zaman isterseniz seve seve buluşuruz:)

5. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    İyi olur ,Hahaha eskiden top kiminse maçta oynayanları seçerdi ya o duruma benzedi sanki ;D bu üşüttüm sanırım haftaya yada sonraki hafta mesaj atarım ben .Sadece bugün dinledim ama pfe'nin sahnesi çok hoşuma gitti ,tizleri mk2'den ve weston um3x ten daha iyi geldi ,birçok mp3'de bile çok iyi işler çıkardı ,genel olarak bir eksik görmedim şimdilik .konuya alakasız yorumlar yazdık bari pfe hakkında bir iki kelam edeyim dedim kendimce .

6. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Ne demek elbette katılırım, ck10'u da getiririm tabii ki :) hatta kısmetse pfe111'de geliyor zaten tam görüş yazmak için ortam oluşur böyle bir upgrade düşünenlerin de içi rahat eder hem. Haberleşmek üzere, siz keyfini çıkarın, ayrıca da geçmiş olsun üşütmeniz için :)

7. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Pfe112 ile alakası yok 232nin, çok daha başarılı bir kulaklık oldugunu yoğun enstrumanlı müziklerde gösteriyor, 112de seslerin çoğu kayboluyor ayrıştıramıyordu tek sürücüden dolayı özellikle tizler tek 1 zilden geliyormuş gibi, ne yapsın garibim bass mid tiz aynı yerden çıkıyor, ama 232 bu durumun hakkından geliyor.
    Ben w4, ex1000, sm3, shure535 hatta Mage'den daha çok beğendim 232'yi, (kişisel zevkime daha uygun diyelim sıcak karakter, dinamik driver gibi bası, şıngır şıngır tizler vs), 112 ile bu kulaklıkların arasında ki fark az çok biliniyorsa 232nin de ne durumda konumlandırıldığı sanırım daha kolay anlaşılır. Aralarında siklet farkı var, dx100 ile s:flo² gibi.

Kısaca Pfe112 fiyatına göre çok güzel bi kulaklık, ama PFE232'nin kardeşi konumunda, fazlası değil.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    560
    Herkesin dediği gibi bence de 112 ile 232 alakasız. 112 tamamen dengeli bir ses karakterindeyken, 232 midleri geride V şeklinde bir ses karakteri çiziyor. Bu 112yi bir çok tür için - nispeten - gidecekken, bence 232yi bu ses karakteri biraz kısıtlamış. Onun dışında 232, 112'ye göre çok daha havadar, rahat, çözünürlük olarak yüksek, perdesiz vs. çalıyor.

İkisinin benzerlikleri ise, 232 de 112 de gövdesiz ve boş çalıyor. Bu bazı parçalarda (özellikle senfonilerde) ruhu - bence - çok ciddi anlamda etkiliyor. Onun dışında yine 112'deki tane tane çalma hissi, 232'de bir kaç seviye üste çıkıyor.

Özellikle ağırlıklı olarak metal, rock ve hızlı vokalsiz müzikler dinliyorsanız 232 tercih edilebilir. Vokal hissini seviyorsanız, yavaş rock, klasik vs. dinliyorsanız bence daha iyi seçenekler var o paraya.

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bende pfe 112 kullanıcısı olarak pfe232 yle pfe 112 arası herkesin alabileceği bir kulaklık beklerdim firmadan.İkisi arasında çok fiyat farkı var 232 sanki 112 nin devamı gibi algılandı .Bence burda eleştirmemiz gereken kullanıcılar değil firma en azından ikisi arasında bir ara model yapmalıydı.

10. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    112'nin bile midlerini biraz geride bulurken, 232'nin V tipi olması ve midlerin 112'den daha da geri olması hiç olmamış bence.

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    560
    112 ile 232 arasına model konumlandırmak biraz zor. 232 ne kadar çok yüksek fiyatlı görünse de, W4, SM3 grubunun rakibi olarak görünüyor.

Yine bir çok kullanıcı zaten PFEden sonra üst gruba geçiyor.

Bir de 112'nin fiyatına göre yaptığı iş fena olmayınca, ara modele gerek kalmıyor gibi sanki...

--

Yağız, keşke midler o kadar geride olmasa. O zaman çok ciddi güzel bir kulalık olurmuş...

12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    632
    İnceleme için teşekkürler.

Sanırım bu kulaklık ck 10un biraz basslisi,yalnız ben midlerde ck 10 daha başarılıdir diye tahmin ediyorum.özellikle renk olarak çok beğenmiştim ck 10 u.

Kişisel zevkime göre hacimli,gövdeli ses karakterini,yüksek ayrıntıya tercih ederim.kafamda vardı bu kulaklık ama bana gideceğini hiç sanmıyorum..

13. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    sevinirim bir ck10 dinlemiş oluruz :) bende gr07mk2 var onuda getiririm çoklu inceleme yaparsınız bende sizdeki ekipmanları dinlerim :evl tşkler

14. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    ck10 ile gr07 mk2 yine karşılaşıyorlar @kuzey :evl

15. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Pfe 232'yi filtreli kullanımda mid sesler gerçekten geride hissediliyor bu bir gerçek, ama filtreleri çıkardığınızda midler sadece biraz geride, çok sırıtmıyor, hatta mid sesleri çok sevmeyen bana ilaç gibi geliyor, ayrıca geride olması sahneyi daha rahat oluşturuyor beyinde, filtresiz herşey çok güzel ah bide bazı parçalarda tizlerin kontrolünü dizginleyebilse tadından yenmez, yinede vazgeçilmezim şuanda filtresiz pfe232.

Resimli örnek vermek gerekirse (mavi renk filtresiz);

16. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Bugün @wmqpun yani Ali arkadaşımız bana uğradı sağolsun Yağız ile birlikte hem Pfe232 hem Rocoo P deneme şansımız oldu. Rocoo kısmını tabii ki atlayıp direk PFE'ye gelmek gerekirse: :evl

Öncelikle Ck10-Pfe112 (gri filtre) - Pfe232 (gri filtre) yanyanaydı elimde, sistem olarak masaüstü sistemimde en az 16 bit flac kalitede parçalar dinledim, oldukça çeşitli türlerde dinledim ama arkadaşımızın çok vakti olmadığından bunu ayrı bir çoklu inceleme yazıcak kadar dinleme fırsatım olmadı, sadece bu 3ü arasında merak eden arkadaşlar vardı, onlara yönelik ufak bir rehber olsun istedim.

Bence özel bir kulaklık olmuş PFE ses rengiyle. Hatta o kadar özel olmuş ki direk alınmaması ve önce dinlenmesi farz olan bir kulaklık olmuş diyebilirim. Bunun açıklamalarına geçersek:
    Gayet iyi bir sahnesi var, yerleşimi doğru, geniş ve temiz. Enstrüman ayrımında hiçbir sorunu yok ve çözünürlüğü çok çok iyi.

Dinamik gibi çok güzel, yuvarlak hatlı ve dolgun üstüne bir üst düzey dinamikten daha yüksek çözünürlükte baslara sahip. Bu kısım gerçekten beni mutlu eden yerdi ki birçok üst düzey çoklu armatürden 2 sürücülü pfe’ye geçen arkadaşların burada memnuniyetlerinde baş aktör olan bu kısımlardır diye düşünüyorum.

Pfe’nin bu kadar güzel yapan kısımları kadar “cıs” dedirten birkaç yönü de var:

Şöyle üflemeli çalgılardan hoşlanan, vokalleri seven biri iseniz bence PFE bakmanız gereken bir kulaklık değil. Normal 112 serisinde de hafif geride olan midler burada biraz mid-baslaşmış ve geriye çekilmiş. Hem doğru olmayan, hem yorucu hem de vokalin tatlılığından mahrum bırakılmış. Yağız da kendi düşüncelerini yazacaktır eminim ama ondan bir cümle yazmak istiyorum: “Phonak , PFE 112’deki frekans başarısını burada gösterememiş, hatta baya bir hayal kırıklığı yaratmış” Aynen ben de o şekilde düşünüyorum. Midlerinin çözünürlüğünde ise bir sıkıntı yok ama zaten bu hayal kırıklığından sonra pek umursamadım o kısmı.

Tiz kısmı yine cıs dedirten başka bir yön. PFE 112’den bu yana çözünürlük artmış evet ama bu tizler açıkçası geniş spekturumlu PFE tizleri değil zaten, Phonak sanırım “fun” tipi bir kulaklık olsun istemiş ve tizlerin belli dar bir bölgesini ciddi şekilde öne çıkarırken üst tizleri olabildiğinde yumuşatmış. Herhangi bir frekans ölçerim olmadığından buna bir aralık veremiyorum ama bu Frekans grafiğinde görülen kısımlar cidden tiz sever birisi için maalesef hayal kırıklığı olabilir. Yüksek detaylı, ayrıntılı yapıya sahip olan bu güzel tizlerin yine aynı midlerde olduğu gibi frekans dengesizliğine kurban gittiğini görmek biraz acı oldu benim için.

Kısaca toparlamak gerekirse PFE232’yi yeni nesil yüksek çözünürlüklü 4K bir TV’ye benzetebilirim ama maalesef fabrika çıkışı olarak renk ayarları biraz dengesiz bir TV. Bu sebeple bu renk tonajını yani frekans şekillenmesini seven bir arkadaş için PFE232’i çok güçlü bir seçenek ve hatta bu çözünürlük düzeyi ile ucuz bile kalabilirken ne analitik sevdalıları ne de mid-vokal sevdalılarının PFE232’den pek memnun kalacaklarını hiç mi hiç sanmıyorum.

PFE 112’yi seven ve bu sebeple de 232’yi gözüne kestiren arkadaşlar için net olarak diyebilirim ki 232 bir upgrade bile sayılmaz çünkü ciddi olarak bir renk farkı ve hatta dengesizliği var. 112’nin frekans tepkisi eğer size hoş geliyorsa bence 232 için niyetlenmenize hiçbir sebep yok, pfe 112’im var, param da var, 232’ye terfi edeyim demeyin yani, sonra ağır vicdan azabı çekerim.

Keza CK10’dan ise basları haricinde upgrade olabilecek bir yön göremezken downgrade sayılabilecek bir mid’e şahit oldum. Evet CK10 bu detaylı, yüksek çözünürlüklü ve hızlı yapısını belki basların bir tık eksik olmasına borçlu ancak PFE’nin bu detay, yüksek çözünürlük ve hız için feda ettiği maalesef daha fazla şey var gibi.

Son olarak unutmayın ki ben bu denemeyi dengeli bir sistemde yaptım ve dengeli ses seven biriyim. Dolayısı ile sizin sevdiğiniz ses rengine göre, kullandığınız oynatıcıya ya da kullanmak istediğiniz filtreye göre tüm tablo baştan aşağı değişebilir. Özellikle midlerin geride olması ile sahnenin genişlemesini seven arkadaşlar için muhtemelen en iyi universal şu an PFE232’dir diye düşünmekteyim.

17. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Hayallerimi yıktın saffet :)

18. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    pfe 112 deki güzel mid ve tizden sonra 232 kim bilir nasıldır diyordum ama pekde öyle değişmiş ???

19. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Eline sağlık Saffet güzel inceleme olmuş .Phonak geri dönüşlere bakarak bir geliştirme yapar mı acaba bu kulaklıkta

20. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    İyi güzel de Phonak artık kulaklıkta yok. Çizdiler, oynamıyorlar :evl

[youtube]