Audeo Phonak Pfe 232 İncelemeleri ve Paylaşım Alanı

'Phonak' forumunda UmutecH tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Saffet'in yorumdan sonra adamlar kulaklık piyasasından çekilmişler vay canına :evl

2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Sende mi Saffet. :)

Diğer arkadaşların incelemelerinden de midlerle ilgili bu sonuç çıkarılabiliyordu seninle biraz daha netleşmiş oldu.Seveni de sevmeyeni de muhabbetine gidiyor sanırım...

Eline sağlık.

3. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Filtreli PFE aynen Saffetin dediği gibi, o kadar para verince daha iyisi olmalıydı dedirtir, ama filtreler çıkınca aradan büyük bi perde kalkıyor, verdiğin paradan fazlasını sunuyor pfe232, midler yukarda ki grafikte gördüğünüz kadar farkediyor, tizlerde daha rahatlıyor uzuyor filan, Sm3 filtreli filtresiz muhabbeti kadar fark mevcut, karşılaştırmalarda buda sunulursa sanırım iyi olur forumdaşlarım, atlamayın filtreleri çıkarmayı :hug

4. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Eline, kulağına sağlık Saffet. Çok faydalı olacaktır düşüncelerini yazman. :eek:k Tebrik ederim.

Collapse Signature Expand Signature
  5. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Henüz eve gelebildim, birkaç birşey de ben karalayayım dedim.

Saffet ile birlikte bugün konuşarak fikirlerimizin hatta, kafamızda çizdiğimiz grafiğin örtüştüğünü gördüm.

Öncelikle kulaklığın kesinlikle kendi fikirlerime göre westone w serilerinden iyi olduklarını söyleyebilirim. westone 4-3 kullanıcıları gönül rahatlığıyla upgrade için seçebilirler.

ANCAK; :)

İlk izlenimlerimi aktaracak olursam, kulaklıkta mid eksiği yok aslında, problem şuki midler midbass gibi davranıyorlar:) Kulaklığın şekline baktığımda dışta bir ızgara mevcut ve kulaklığın yalıtımı bir armatür sürücülü kulaklık için çok iyi değil. Zannediyorumki phonak bass miktarını arttırmak için, dinamik sürücülerdeki gibi kabinde bir akustik yakalayarak bass miktarını arttırmayı düşünmüş, arada da midler de kaynamış. O yüzden orta Midler Midbass gibi davranıyorlar gibi hissettim ben.

Kulaklığı kulağınıza taktığınızda 2 yollu olduğunu bağıra bağıra gösteriyor kulaklık. Yani tiz sürücü ile bass sürücüler sanki başka kulaklıklara aitmiş de bir araya getirilmiş gibi. Bir sürücü çok koyu mat bir ses sunarken. Tiz sürücü de tam tersi sivri ve parlak bir ses sunuyor. Ortalarında birleşim yerleri yokmuş gibi.

Son olarak da kafamda çizdiğim tiz grafiğinde, Saffet'in bana katılacağı gibi, tizlerin 2 tepe noktası çok sivri. Bu sivrilen tizler çok başarılı bir tiz sunumuymuş gibi görünüyor. Bunalrdan bir tanesi genelde doğal zillerin aktif olduğu bir tiz frekans aralığındaki sivrilik. Diğeri ise grafikte tizlerin sağa doğru çok inceldiği frekanslarda kısa bir aralıktaki sivrilik. Bu da kulaklığa mikrodetay eklemiş. Yani bu kulaklıkta dipsesler gözünüze çöple değil çomakla sokuluyor. Doğal davul ziller şıkır şıkır geliyor. Ancak zilin patlama anındaki şıkır şıkır tiz vurup kaçıyor. zilin devam eden Sustain'i geriye düşüyor. bunun sebebi de yukarıda bahsettiğim gibi kısa bir frekans aralığındaki tizlerin yükselmesi grafikte.

İnanılmaz eğlenceli ve keyifli bir kulaklık. Ben maksimum keyifle eğlenceyle müzik dinlerim, aynı zamanda rahatlığı da önemli diyen koşarak gitsin alsın bu kulaklığı keyfine baksın başka birşeye bakmasın:)

Ben müziği bir prodüktör edasında dinliyorum.Herşeyin dengeli olmasını, enstrümanların uzamasını, vokalin Reverb'ünün ne kadar uzadığını, zillerin son frekansına kadar sustain'ini duymak istiyorum eğlence bana göre değil diyenler de koşarak kaçsın diyorum. Adamlar böyle özel bir kulaklık yapmış.

Kısa dinlememde dikkat ettiğim yönleri bunlar oldu. Yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Kulaklığı Colorfly C4'te, kayıt kalitesini dinlemelerimde teyit ederek referans aldığım bazı 16/24 bit şarkılar ile dinledim.

6. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Nuri abi zaman kısıtlı olduğundan "en iyi sonuç" aldığı söylenen gri filtrelerle denedik açıkçası ki fikrimiz yerleşene kadar dinleyebilelim diye, head-fi'deki incelemeler de böyle yapılmıştı çünkü. Ayrıca yanlış anlama abi orada da yazdım, bana "daha iyisi olmalıydı" dedirtmedi , bu tarz seven için daha iyisini duymadım belirttiğim gibi. Filtresiz dinlemedim ancak zaten Ali kardeşimizle tekrar görüştüğümüzde o şekilde de deneriz seni mi kıracağız :angel:

Ancak filtrenin getirdiği etkilere ve senin de yorumunu katarsak yine "bu tarz seven" için kısmı kalkmıyor gibi. Eğlenceli, temiz, yüksek çözünürlüklü, bas-tiz kısmı yine hala önde seven arkadaşlar yani. Üstüne zaten sivri ve dar aralıklı dediğimiz tiz kısmı kontrolü kaybedecek şekilde yükseliyor olarak görünüyor grafikte ki bu da yağmurdan kaçarken doluya tutulmak olabilir. Pfe112'de de aynı filtre konusu vardı çünkü hafif geride olan midleri daha rahat duymak için, ben denedim 1 hafta kadar, olayın zevksizleştiğini gördüm çünkü yine 112'de olduğu gibi bu sivrilen ve kontrolsüzleşen tizlerden kaçmak isterken ses kısılacak bu sefer de yeterli ses seviyesi alınamayacak belki de ve midlerin hala geride olan yapısı ile birlikte iyice tad kaçıcak. Benim öngörüm bu, dinlediğimde kesin olarak anlatırım zaten merak etmeyin :angel:

7. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Aynen dediğin gibi Saffet'im filtresiz de kulaklığın tarzı analitik olmuyor karakter yine benzer ama şu var mid o kadar sırıtmıyor seside açtırmıyor filtreli daha fena, ayrıca eksi hanesi tizler bazı parçalarda can sıkıyor, ama bazı parçalar da ve iyi kayıtlarda duyduğum en güzel ses bu dedirtiyor. Filtreli dinlemem ben çoktaaan satardım 232'yi, az önce filtreli ile filtresizi karşılaştırdım tekrardan o büyü yok dx100 bile olsa, benim zevkimi filtresiz kurtarıyor. Kusursuz bi kulaklık henüz göremedim zaten, umudum shure se846, o zamana kadar 232 devam ::)

8. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Abi deneyeceğim valla bak söz, dinleyeceğim filtresiz :evl Dediğin gibi kusursuz bir kulaklık yok. 232'nin dokusu (texture) çok yüksek ve bu da çok yüksek bir çözünürlükle ciddi bir iş başarmışlar orası kesin zaten. Ama aslında bizim anlatmamız gereken şu burada, top-tier'de bile kulaklıkların belli karakterleri var

Dengeli - Balanced
    Eğlenceli - V/U Shape
    Mid-Merkezli (Intimate)
    Baslı
    Analitik

Şimdi burada herkese gönül rahatlığı ile önerilebilecek tek tür dengelidir, o da "mükemmel" şekilde değil, dinlemeden alınabileceği şekilde. Westone 4 önerilirken en çok bu temel üzerine öneriliyordu zaten. 232 bu türde değil ancak, Pfe232 "V Shape eğlenceli" olduğundan bu kulaklığı ancak eğlenceli sevenlerle bazı bas sever arkadaşlar beğenirken analitik-dengeli-mid merkezli kulaklık sever arkadaşlar "bu ne ya" diyebilir çok açık bir şekilde. Birçok arkadaş burada westone 4'ten geçti bu kulaklığa ki, bu sebeple bir "wow" faktörü olması da çok normal geliyor. Westone 4'ün dengeli olan yapısında "wow" faktörü yaşatıcak bir yeri yoktu açıkçası.

Mesela o yüzden ben bu kulaklığı çok dinlemek istedim. Bazı yerlerden "ck10'un baslısı" gibi bir şeyler okumuştum ki o zaman harbiden benim için çok güzel bir atılım olabilirdi. Ancak dinlediğimde fark ettim ki durum hiç öyle değil. Benim pfe -> ck10 -> xyz yolcuğumda xyz yerine geçebilecek bir kulaklık asla değil. Bu yere benim de tek adayım şu an CK100pro gibi duruyor, bakalım kısmetimizde ne varmış :evl

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Ben PFE232'yi pek dokulu bulmuyorum. Dokuları gereksiz bir şekilde pürüssüzleştiriyor gibi geliyor bana. Vokalde, saksafonda felan baya belli oluyor.

10. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Bunun sebebi bas-mid sürücüsünün bas'a baya yüklenmiş olması gibi geliyor bana. Bu sebeple zaten "midleri geride" demektense asıl olarak midleri mid-bas gibi davranıyor demiştik Yağız'la. Saksafon sesi konusu benim için çok sıkıntıydı açıkçası. Üflemeli çalgılar olarak belirtmiştim o kısmı. Ama baslar ve sub-bas'a kadar ve tizlerde de öne çıkardıkları bir kısım oldukça detaylı ve dokulu, zaten seven arkadaşların en büyük sevme sebebi bu gibi geliyor bana.

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Öncekinde öyle yazmışsın onu gördüm de, o yüzden belirteyim dedim. Üflemelilerin açık olanları zaten genelde dokusuza yakın. Koyu olanları genelde dokulu, onlarda da kayıp gibi gelmişti bana. Dokulu olan kısımların detayını vermeden, pürüssüz olarak geçiyor gibiydi.

12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,464
    Konuda ck100pro geçmiş. Bende bir ara almaya niyetlendim ama parayı farklı modellere yatırdım :)

13. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Borcumu harcımı kapatayım alacağım bir tane Baran :) Bakalım kaderimiz kısmetimize nasıl çıkacak :)

14. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,565
    Saffet hocam siz markayı değiştirmeyi düşnmüyorsunuz sanırım. :) ATH geldi ATH gitsin... :)

15. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Ben çok marka değiştirdim ancak CK10'un benim sevdiğim analitik, doğru tınılı, hızlı, detaylı tarzında pek kulaklık çıkmıyor. Ck100pro için böyle deniliyor ve ck10'un upgrade'i olarak sayılıyor, tabii bunlar okuduklarımız. Yoksa ATH tek bir kulaklığım oldu sadece.

16. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,565
    Anladım hocam.Peki CK10 ile buluşmanız nasıl olmuştu veya CK10'dan önce bir ATH modeli kullanıyor muydunuz ? Bundan önce ne kullanıyordunuz kısaca... :)

17. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Phonak PFE 112 vardı. Forumda sordum ne alıcam bundan sonra aynı tarzda ama daha üst model diye, sağolsun o zaman adminimiz Hasan ısrarla CK10 dedi. İyi ki de demiş aradım buldum sahibi olan Barlas Beyden de daha ilan bile açmadan aldım.

Benim ilk ve tek Audio Technica kulaklığım ck10 bir de, dediğim gibi marka takıntım yok pek.

18. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,565
    Anladım hocam.Hayırlısı.Umarım Ck100Pro sahibide olursunuz. :)

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    CK10 iyidir, keşke ülkemizde daha çok olsa da sürekli buluşmalarda felan denk gelsem :)

Bu arada bi tavsiye daha gelsin benden o zaman :) Ben olsam CK10'u yükseltmem. Bozulana kadar kullanırım. Verilecek paraya bakınca CK10'dan sonra "Of be" denilmeyecek hiçbir kulaklık için.

Üst seviye IEMler arasında, ses rengi beğenilmeme durumu hariç değiştirme meselesi bana pek mantıklı gelmiyor.

20. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    232 bana triple-fi'ın her açıdan upgrade'i gibi geldi açıkçası. Karakter olarak çok benzettim. Ama şu ana kadar denediğim armatürler arasında en doğal çalanı.