Audeze LCD-4

'Haberler' forumunda okty_k tarafından 23 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    4 kişi bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,180
    Stereophile aboneliğimi bir sene sonra bıraktıydım. 15 senedir hâlâ bellerini doğrultamamışlar anlaşılan.

Koskoca stereophile'daki incelemede LCD-4'ün karşılaştırıldığı kulaklıklar: LCD-XC ve $400'lik başka bir kulaklık. LCD-XC de incelemeyi yapanın kendi kulaklığı.

Ayıp. Keşke yeni iPhone earbud'ını da ekleyeydiler karşılaştırmaya da iyice aydınlanaydık. :)

#2 zxc, 23 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Haziran 2016
    5 kişi bunu beğendi.
  3. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Buraya koymamın sebebi karşılaştırdığı kulaklıklar değil, testte kullanılan kulakların John Atkinson'ın kulakları olması... :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,180
    Haberim yoktu, editor olmuş bir kaç sene önce Atkison. İnşallah düzelir dergi, ama böyle incelemelerle zor.

Amca kulaklıktan da çok anlamıyor anlaşılan. "Karşılaştırılacak en doğal kulaklık LCD-XC" yazmış. Yuh. Biri açık biri kapalı. "Elimde bi tek bu vaa.. idare ediverin gari" desene. :) Direk rakibi Hifiman'in ismi geçmeyen Audeze incelemesi olur mu hiç?

Stereophile'ı bırakma sebebim etik problemleriydi. Reklam veren markalara güzel inceleme yazıyorlar, vermeyenleri gömüyorlar. Derginin zaten yarısı reklam. Bir kere bir okuyucu "iki de bir referans sistemle karşılaştiriyorsunuz, nedir bu referans sistem" dediler, herifler iki paragraf cevap yazıp zırnık bilgi vermediler. Bardağı taşıran son damla oldu. Ben bilgi almak için abone olmuşum. Bilgi vermeyip ikide bir de yanıltırsan niye varsın ki?

Dergi zor iş. Bazen "bu ürünü kötü" yazman gereken şirketler veriyor paranı. Ama bir çok dergi de düzgün yapıyor işini, Car and Driver, shutterbug gibi. Stereophile hiç beceremiyor malesef. Türkiye'de olsa yandaş oldulardı çoktan. :)

#4 zxc, 23 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Haziran 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    İnternette mesela Apple telefonların ve diğer telefonların incelemelerine bakarsanız buna benzer durumları görebilirsiniz. Atıyorum bir incelemede Android cihazın fiyatından dem vurulur, fakat Apple'ı inceleyen kişinin fiyattan haberi bile yoktur. Öteki bu telefonda çerçeveler çok büyük diye dert yanar, Apple telefonda ise çerçeve diye bir şeyin lafı geçmez. Veya ne bileyim IOS cihazlarda Chrome'un iyi çalışmadığından sıkıntılar olduğundan bahsedilmez, ama çoğu Anroid telefon incelemesinin eksi kısmında "software bugs" filan yazar.

Yani tema hep şudur: "Apple Ay'a giden telefon üretti, muhteşem, şu ana kadarki en iyi İphone"

Öteki atıyorum HTC veya Sony cihaz: "Cihaz Mars'a gidiyor, fakat hayal kırıklığı yaratıyor çünkü biz Jüpiter'e gitmesini bekliyorduk"

Şimdilerde mesela Samsung da Apple statüsüne kaydı review sitelerinde. Pek eleştiren yok baştan sona övgü.

Bu hep böyle olur. En çok satan telefonlar tabi, sen gömersen olur mu? Adamın pazarlama konumlandırma şu bu vs. zilyon tane gücü var. Sana incelemen için cihaz yollamaz en basitinden, uğraşırsın, diğer sitelerin gerisine düşersin. Veya sana çok daha sonra review ünitesi verir filan.

Zaten cihaz vermeme durumunu Apple eleştirel incelemeler yazan bir siteye yapmıştı fakat şu an ismini hatırlamıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  6. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Atkinson uzun zamandır baş editörlerden :).

Benim için önemli olan yorumlayan kişi gerçek sesleri biliyor mu? Yoksa başka biri, bir ürünü 8 tane benzer ürünle kıyaslar, birbirine göre ne durumda olduğu anlaşılır ama hangisi doğru çalıyor tarafı havada kalır.

Yorumcuyu, daha önceki yorumlarını takip edip, kullandığınız cihazlar için ne demişe bakarsanız, X dergi, Y dergi, Z dergi olayını aşmış oluruz artık :).

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,180
    Atkison 87'den biri Stereophile'daymış, 2014'te baş editör olmuş. Zaten baş editör (editor in chief) bir tane olur. Bu arada eşi de Stereophile'ın reklam müdürüymüş ;)

Doğru karşılaştırma bence her incelemenin en önemli kısmı. Amatörlerin de kolay kolay ulaşamayacağı bir imkan. Dolayısıyla böyle bilinen bir dergide olmazsa olmaz. Zaten HE-1000, Stax SR 009 ve LCD-4'ü bir araya koyan adam amatör olsa bile lafını dinlerim ben şahsen. Çünkü kendi kendine bilinçsiz birinin elinin altında kolay kolay bir araya gelmez o ekipman.

X dergi, Y dergi, Z dergi olayını hiç bir zaman aşmak mümkün değil bence. Atkison eminim çok iyi duyuyordur, yeteneklidir. Peki her duyduğunu, başka hesaplar devreye girmeden, bağımsızca yazıyor mu? Çünkü derginin politikası ile yazarın politikası örtüşmeyince ayrılma kaçınılmaz olur. Bunun istisnasını görmedim daha. Türkiye'deki medyanın durumu bariz bir örnek. Atkison otuz senedir orada çalıştığına göre bir uyum söz konusu.

Tabi ki siz takip edip sözüne güvenebilirsiniz, benden çok daha iyi tanıyorsunuz. Şahsen ben stereophile daki hiç bir incelemeye itibar edemem. Güven yitirici çok şey yazdılar.

Bu inceleme de fazlasıyla yetersiz, adamakıllı tek bir karşılaştırma bile sunamadığı için. Haydi onu yapamadın, bari izlenimini aktarıp "bakalım en yakın rakibi X kulaklığı nasıl olacak" falan de. İsmini bile vermemiş. Düzgün yazar sadece kredibiletisini korumak için yapar bunu. Böyle bir kaygı da yok anlaşılan.

#7 zxc, 23 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haziran 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  8. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Çok uzun yazmışsınız :) Vakit de yok, adamla bir akrabalığım da yok :).

Yukarıda fikrimi belirttim zaten.

Selamlar :).

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,180
    Kolay anlaşılsın diye ;)
    Selamlar :)

10. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    964
    bi kulaklık ne kadar iyi olursa olsun eğer 350-400 gramdan daha ağırsa kesinlikle kafa ağrıtıyor.

3 kişi bunu beğendi.
  11. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    629
    Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,180
    Ki LCD-3'ü övmüştü çıktığında. Saygılı ve bilgilendirici bir tarzda tavsiye edemeyeceğini nazikçe belirtmiş. Zaten bunun için herifin sözünün değeri var.