Audio-Technica CKR9-CKR10 Karşılaştırmalı İnceleme

'Audio-Technica' forumunda oguzhan tarafından 26 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    Selamlar,

Kısa bir aradan sonra Audio-Technica markasının çift dinamik sürücülü modelleri olan CKR9 ve CKR10 ile inceleme yazılarıma devam ediyorum. Sesi yazılı anlatmak her ne kadar zor olsada, umarım aklınız bu 2 model hakkında bir şeyler şekillenir. Fazla uzatmadan ürünlerin kutuları ile başlayalım.

Ürünlerin kutu boyutları aynı. Sadece CKR10 modeli titanyum olduğu için sarı tonlama verilmiş. Ürünlerin kutusu üst düzey (profesyonel) algısı yaratmakta.

Kutu içeriği ile devam edelim;

*1 adet CKR10 veya CKR9 kulaklık.

*Üzerindeki dahil 4 farklı boyutta slikon uçlar.

*1 adet deri taşıma kabı (oldukça koruyucu ve sağlam)

*Bilgi kitapcığı

2 model arasında kutu içeriği olarak fark bulunmamakta.

Konfor:

Ürünler kulağa oldukça iyi oturuyor ve düşme yapmıyor. Spor yaparken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Konfor konusunda CKS serisi ve CKR3,CKR5 ve CKR7 modellerinden kesinlikle üstün.

Malzeme Kalitesi:

Ürünün kablosu oldukça sağlam. ATH markası kablo sağlamlığı konusunda en iyi firmalardan. CKR10 ve CKR9 modellerine sağlam kablo koymasaydı ayıp olurdu [​IMG] Dolanma yapmıyor. Güzelce sarılıp, taşıma kabında saklandığı sürece uzun yıllar sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

Jack oldukça hoşuma gitti. Shure gibi kaba değil ve oldukça sağlam izlenimi veriyor. CKR9 modelinde plastik, CKR10 modelinde ise metal. Metal soğukluğunu hissetmek premium hava katıyor.

Soldaki CKR9, sağdaki CKR10 jack’ı…

2 üründe de bez filitre bulunmakta.

CKR9 görünüm;

CKR10 görünüm;

Görüldüğü gibi CKR10 modelinin daha premium havası var. Güneşli havalarda ışıl ışıl parlamakta. Sokakta gözler sizin üzerinizde olabilir [​IMG]

En çok merak edilen ses konusuna gelelim;

İki ürünü karşılaştırmalı olarak bir arada inceleyeceğim. ATH alışılmış bazı kurallarını CKR9 ve CKR10 modellerinde bozmuş.Genellikle V tipi (bas-tiz ağırlıklı) kulaklık üreten üretici alışılmış kuralları yıkmış diyebiliriz.

Hiç bir frekansın birbirini baskılamaması hedeflenmiş.

Alt frekans (bass): CKR9 modelinde basslar yumuşak yapıda ve kontrollü. Bazı şarkılarda dağıtma yapsada genel anlamda kontrolü iyi. Midbass ağırlıklı bass sunumu var. Derin,dip basslar istiyorsanız 2 modelden de uzak durunuz. Dubstep,House vb.. müzik türlerini dinliyorsanız basslar yetersiz gelecektir. Mid ve tiz frekansları bastırmadan vur-çek şeklinde sunum yapmakta. CKS serisinin basslarına alışmış olan kişilere bass miktarı az gelecektir. CKR9 ve CKR10 modellerinin farkına gelirsek, CKR10 biraz daha hacimli basslara sahip ve biraz daha sıkı. CKR9 modelinde PFE serisini andıran cılızlık bazı şarkılarda hissedilebiliyor. (DX90 ile test edildi, koyu karakterli daplar ile daha iyi olacaktır.) CKR10 modeli ise biraz daha hacimli bassları ile cılızlık konusunda daha iyi performans sergiliyor.

Orta frekans (mid): 2 modelde de orta frekanslar diğer frekanslardan ayrık ve 1 tık önde gibiler. Gibiler ifadesini kullanmamın sebebi dinlediğim parçalara göre değişkenlik gösterdi. Bazı şarkılarda 1 tık geride olsa midler tadından yenmezdi derken, bazı şarkılarda tam yerinde dedim. 2 modelin mid anlamında en büyük farkı ise bozunma oldu. 2 ürününde midleri ses miktarına göre bozulmaya yatkın. 2 modelde de çamurlaşma olabiliyor. CKR10 modelinde çamurlaşma üst ses seviyelerinde başlarken, CKR9 modelinde orta ses seviyelerinde başlıyor. Ayrıca CKR9 modelinde ses seviyesi yükseldikçe midler diğer frekansları bastırmaya başlıyor. Bazı parçalarda midler kulak tırmalayabiliyor. Anlayacağınız mid kontrolü konusunda CKR10 modeli üstün.

Üst frekanslar (tiz): 2 modelinde işte budur dedirten yönü tizleri. Sibilance sorunu ile dile gelen ATH bu sefer “sorunu çözdüm buyrun” der gibi çıkartmış ürünleri. Tizler mid ve basslardan tamamen ayrık, kristal netliğinde. Armatürü aratmayan yapıda tiz sunumu var 2 modelinde. Yeri geldiğinde şıkır şıkır sunum yaparken, yeri geldiğinde kendisini geri çekmeyi de biliyor. DX90 gibi tizleri keskin ve açık karakterli dapta istisna parçalar hariç sibilance sorunu yaşamadım. Tizler CKS serisinde ki gibi yapay ve abartılı değil. CKR10 ve CKR9 farkına gelirsek, CKR10 modelinde üst tizler (eq da 10-16kHZ civarı) daha belirgin ve biraz daha sıcak yapıda. Ayrıca biraz daha yankılı.

Sahne: Ürünler çift sürücü ile sahne etkisini arttırmayı başarmış.Yatay sahne CKR10 modelinde 1 tık daha iyi olmak koşuluyla oldukça başarılı. Derinlemesine sahne çok iyi olmasada bir çok kişiyi tatmin edebilecek düzeyde.

Enstruman ayrımı: 2 üründe gayet başarılı. Her enstrumanın sesini tane tane karışma yapmadan alabiliyorsunuz. Üst ses seviyelerinde aradan kaçırdıkları olsada (özellikle ckr9 modelinin) gayet iyi ve tatminkar. Bundan iyisi için monitörlere yönelmek lazım [​IMG] Özellikle CKR7 modelinde olduğu gibi tezeneli çalgılarda oldukça başarılı diyebilirim.

Beslenme: 2 üründe rahatlıkla besleniyorlar. FiiO X1, xduoo x2 tarzı daplar rahatlıkla besleyebilir. Sürücüler fazla beslemeyi sevmiyor. (CKM1000 modelini anımsatıyor.) Güçlü daplar ile midlerde bahsettiğim çamurlaşma daha fazla hissediliyor.

Genel Yorum:

2 üründe olabildiğince dengeli ve doğal ses vermek için üretilmiş. CKR10 modeli ses konusunda her yönden 1 tık üstün diyebiliriz. Özellikle bozunma konusunda CKR10 farkını ortaya koyuyor. Bass headlar için 2 modelde uygun değil. V tipi (tiz-bas) ses seviyorsanız başka modellere yönelmelisiniz.

CKR9 ve CKR10 arasında 150-200TL fark bulunmakta. Tasarımsal farklılık ve sesteki farklılıklardan üstte bahsettim. Farka değip, değmeyeceği kişiden kişiye göre değişir. Kendiniz karar veriniz [​IMG]

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere, esenlikle kalın…​

20 kişi bunu beğendi.
  2. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    459
    inceleme için teşekkürler, kulaklarınıza sağlık.

ckr9 kullanıyorum, sahne için yazdıklarınız muhtemelen dx90 ın kattıklarıdır, özellikle enine sahne konusunda ckr9 vasat kalıyor, cks1000 den sonra çok çok dar geliyor sahnesi.

Ayrıca yazdıklarınızın aksine ( ckr9 için ) dx90 karakterinde daplat ile daha iyi olur gibi geldi bana.

2 kişi bunu beğendi.
  3. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    Midleri yoruyor DX90. Çatlamalar yapıyor.

4. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    Benim ilk kulaklarimdan ckr9 bu sebeple sahnesi cok guzel gelmisti

Ozellikle vurmali enstrumanlarda cok etkili ve guclu bir kulaklik

2 kişi bunu beğendi.
  5. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Elinize sağlık. Merak edilen kulaklıklardandı, güzel oldu.

Ben fotoğrafları flaşsız ve gün ışığının yorğun olduğu saatlerde çekmenizi öneririm. Çok daha fikir verici olur.

2 kişi bunu beğendi.
  6. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Çok güzel bır inceleme olmuş.
    ckr9 için denilenler dogru

2 kişi bunu beğendi.
  7. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Eline sağlık Oğuzhan, böylesi üst düzey kulaklıkta bez filtreler biraz garip olmuş.

2 kişi bunu beğendi.
  8. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    129
    İnceleme için teşekkürler,ellerinize sağlık

2 kişi bunu beğendi.
  9. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    cks990 ile ckr10 u kıyaslayabılır mısınız ?

10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Bir basshead iseniz cks 990; dengeli ve az da olsa vurgulu derin basslar, uzayan tizler derseniz Ckr10 almak daha uygun olabilir sizin icin.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  11. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Hocam teşekkur ederım. Ben özellikle filmlerde daha sonra oyun ve müziklerde kullanıcam. Sizce bu durumda bana hangisi daha uygun olur ? Rock ve metal tarzı müzikler dinlemıyorum.

12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Oyun flim ve muzikler icin sennheiser momentum over ear ya da sony mdr1a kafaustuleri daha uygun bence.
    Acikcasi ben bir iemle hic flim seyretmedim. Buna yonelik bir iem tavsiyesinde bulunamam.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  13. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Hocam kafa üstü model istemiyorum, kulakiçi olanları dışarıda da rahat kullanırım diye bugune kadar hep kulakiçi kullandım.
    Hocam cks990 veya ckr10 dan birini kesin almak istiyorum, en azından bu şartlarda en uygun hangisi olurdu ? Müzik olarak yabancı pop ve azerbaycan halk şarklıları filan dinliyorum. Metal ve rock harici her şeyi dinliyorum. Birde film ve dizi seyrediyorum hocam. Bu kulaklıklardan hangisi daha uygun olur bu kullanıma lütfen.

14. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    Ahmet e bende katılıyorum . Kulak ici ike film izleyip oyun oynamak ne kadar mantıklı orasını bilemiyorum ort. Bi kafaustu alin daha iyi

15. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Neden film izlenmeyip oyun oynanmasin ki?Ben oyun,muzik,film icin hep iem kullaniyorum.Cok pratik oluyor.
    Ses deneyiminden de memnunum.Gerek surround seviyesinden gerek ayrintilardan.

Kafaustu napacagim kocaman alet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  16. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    ya tabi ki illa dinlenir ama bira ön yargı galiba benim ki :knuppel2::gulme

2 kişi bunu beğendi.
  17. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Dogrudur hocam biraz kafaustune alismakla alakali sanirim
    Tasinabilir ve kolay saklanabilir ekipmanlar her zaman tercihim olmustur.:)

3 kişi bunu beğendi.
  18. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Bana hangısını tavsıye ederdınız ? cks99 mu cks 990 mı ckr10 mu ? :D

19. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Yani referans alabilecegim daha once kullandiginiz bir iem var mi?

2 kişi bunu beğendi.
  20. cabarov

cabarov
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Sennheiser cx300ii kullanıyordum o bozuldu diye yeni kulaklık arayışına girdim. 3 model arasında kaldım cks99, cks990 ve ckr10.
    cks99, cks990 dan çok daha ıyımış dedıler kafam karıştı yoksa cks990 alacaktım.