Audio Technica CKS550iS İncelemesi

'Audio-Technica' forumunda oguzhan tarafından 11 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    Merhabalar,

CKS serisinin yeni üyesi CKS550iS modeli hakkında gözlemlerimi sizlere aktaracağım.

Klasikleşmiş kutu içeriğimiz;
    • 1 adet CKS550iS kulaklık
    • 1 adet taşıma kılıfı
    • 4 çift silikon uç

Kutu içeriğinde herhangi bir ekleme veya çıkarma yok. Yeterli bir kutu içeriğine sahip diyebilirim.

Konfor ve Yalıtım: Ürün klasikleşmiş plastik CKS serisi kasa yapısına sahip. Kasanın uzunluğu biraz fazla, görünüm olarak bazılarına tuhaf ve çirken gelebilir bu göreceli bir kavram. Küçük kulağa sahip kişilerin kulağını acıtabilir. Büyük boy uçlarla ben fit sorunu yaşamadım, kulağıma kene gibi yapıştı ve rahatsız etmedi. Yalıtım konusunda fazla beklentiye girmemek lazım. Dışarıdan ses alma konusunda fiyatına göre iyi olsa da, dışarıya ses verme konusunda tüm cks serisi gibi bu modelde pek başarılı değil. Kablonun yapısı klasik CKS serisinden farklı olduğu için mikrofonik etki bir nebze azalmış.

Ses mevzusuna gelirsek;

Silikon başlıkları 2 farklı konumda kullanabiliyoruz. Tam arkaya takıldığında basslar daha şiddetli olmakta fakat sahne daralmakta. Silikon başlığı ön bölgeye aldığımızda ise sahne genişliyor, enstruman arası boşluklar daha rahat fark edilebiliyor.

Basslar: ATH firmasının yeni ürünlerinde dengeli sese eğilim bulunmakta. CKS550iS modeli de firmanın yeni çizgisini sürdürmüş. Bass miktarı, bass odaklı bir kulaklık için yeterli denebilir. Ama gümbür gümbür şiddetli bass isteyenleri memnun etmeyecektir. Mesela CKS77X modelinin bass şiddetine alışmış birisine CKS550iS’ nin bass şiddeti az gelecektir. Alt frekansların karakterine gelirsek; Hafif serte dönük, hızlı, gereksiz uzamalardan uzak, fazla hacimli olmayan bir yapıya sahip. Alt frekansların, orta frekanslara karışma sorunu yok. Bilindiği gibi CKS77X modelinde bass şiddeti çok fazlaydı ama basslar gereksiz uzayarak midlere karışıyordu. Fiyatına göre yeterli, kontrollü ve sıkı basslara sahip diyebilirim.

Midler: CKS serisinin genellikle en zayıf olduğu kısım orta frekanslardır. Fakat son ürünlerinde bu algıyı kırmayı açıkça hedeflemiş. Alışılmışın aksine midler tizler ve basslar karşısında ezilmiyor ve ben burdayım diyor. Tizlerle hemen hemen aynı yakınlıkta olan midler çok hafif perdeli ve koyu yapıda. Kadın sanatçılarda sesin çatlaması gibi bir problem yok. Uzun süreli kullanımlarda midlerin hafif perdeli oluşu insanı yormuyor. Bass odaklı kulaklık olduğu düşünülürse ve fiyatı göz önüne alınırsa başarılı diyebilirim.

Tizler: Sibilance konusunda oldukça iyi diyebilirim. Sibilance miktarı oldukça az. Kalitesiz kayıt dinlemediğiniz sürece rahatsız olacağınızı düşünmüyorum. Tizler fazla “şıkır şıkır” değiller. Tizlerin şiddeti yeteri kadar diyebilirim. ATH’ın alışılagelmiş şıkır şıkır eğlenceli fakat sibilance olan tizleri yerine; arkada duran, fazla net olmayan, gereksiz uzamayan, sakin ve kararlı bir tiz yapısına sahip diyebilirim.

Enstruman Ayrımı ve Sahne: Kasasının büyük olmasının avantajını kullanmış ve derinlik hissi iyi oluşturulmuş. Yatay sahne konusunda çok iyi diyemem. Fazla enstrumanların olduğu parçalarda yatay enstruman diziliminde sıkışma olduğunu fark ettim. Techno tarzı parçalar için sahne genişliği yeterli diyebilirim.

Mikrofon: Ürünün isminden de anlaşılacağı üzere akıllı telefonlar için kablonun üzerinde mikrofon bulunmakta. Mikrofonun sesi gayet net. Mikrofonun üzerindeki tuş ile parçaları durdurabilir/oynatabilir veya parça atlama işlemi yapılabiliyor.

Genel Yorum: Akıllı telefonuna mikrofonlu kulaklık arayanlar için f/p ürünü diyebilirim. Dengeliye yakın bir bass kulaklığı demek yanlış olmaz. Hemen hemen her müzik türünü optimum düzeyde dinleyebilirsiniz ama techno&trance tarzına daha yatkın diyebilirim.

13 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Eline saglık Oguzhan.

O birkaç saatlik (aldım ve sattım evet) TripleFi 10 faciamdan sonra bu tür uzun ve çıkıntılı kasaları bırak kulağıma,sokağıma bile sokmuyorum.(Tek istisna muazzam bas performansıyla EX1000 oldu).

Kulağına tam oturmadığında gerçek sesini vermeyen ve tek takıştabir türlü tam oturmayan :bukulaklıklardan nefret ediyorum.İEM dedigin pratik olacak. :))

Kişisel hislerimdir.Tekrar eline sağlık.

#2 DefinitioN, 11 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Mayıs 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  3. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,954
    biraz gereksiz uzun olduğunu görüyorum,a.t. bu yapıyı bas'ı derinleştirmek için yapıyor ama bundan çok daha basık modeller cks serisinden daha derin bas verebiliyor,yani şu bas derinliğini kulaklığı uzatmak yerine mühendisliklerini çalıştırıp dar kasada başarsalar çok daha fazla kulaklık satarlar,cks77x'de bu sorunu yaşamıştım,açık alanda rüzgarlık görevide yapıyordu,inceleme için teşekkürler..

3 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Ah o ex1000'in azicik da tizi olsaydi ne iyi olurdu Fatih abi.
    Yillar yillar hatta ceyrek yuzyillar sonra Sony'nin xba z5 ieminde tizlere calisildigini gormek de nasip oldu bu faniye. Ilk kez parlayabilen, uzayabilen sony tizleri gormek, beni cok duygulandirdi. Bu duyguyla z5'i dinlerken, sony'nin bu defa da tizleri fazla parlattigini gozlemledim ve tiz adina sony'den umudu kestim iemlerde.

Eline saglik Oguzhan hocam.
    Bir de E serisi ath ele gecirip onlari da inceleyebilseydik fena da olmazdi hani.

Collapse Signature Expand Signature
    #4 karanehir35, 11 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Mayıs 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  5. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,301
    Cok guzel bir inceleme, elinize saglik.

Ayrica Etymotic'im hakkinda "beyin implati" gibi benzetme yapan arkadaslara bir cevabim oldu bu kulaklikla beraber :popcorn

6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Murat hoca, ety'nin bass icin yaptigi acayip bir beyaz ucu var. Kulak zarina degdi-degecek sekilde.
    O uclardan alip denemistim bir kez, o sekilde cidden bass sagir edebilir bir insani.
    Bunu dedim ama merak edip de alir denersen, ortaya cikan asiri bass zari patlatabilir.
    Ety, bassheadlerden intikam almaya mi calismis napmis bu uclarla.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  7. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,301
    Hahaha, yok abi. Bana suanki halinin bassi yeter cok bile :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Demek ki bi yerde iemlerin kulak zarina olan yakinligi cok farkettiriyor.
    Earbudlar da az iceri girebilseler eminim onlarda epey bass verebilirler kulaga.
    Benim anlamadigim su, bir insan kulaginda nicin subwoofer bassiyla gezmek ister.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  9. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,301
    Taşlanmayalım bu soruyla beraber şimdi :popcorn

5 kişi bunu beğendi.
  10. kunglao

kunglao
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Emeğinize sağlık. İncelemeleri gerçekten heyecanla okuyorum. Ath cks 770 incelemesini merakla bekliyorum. İnşallah yakın zamanda inceleme yapılır. En çok merak ettiğim modeli

2 kişi bunu beğendi.
  11. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    Cok tesekkurler keyifle okudum.

4 kişi bunu beğendi.
  12. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    Cks770 incelemesi yakın zamanda olmasada gelecek :)

3 kişi bunu beğendi.