Audio-Technica IM50 İncelemesi

'Audio-Technica' forumunda oguzhan tarafından 16 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Selamlar,
    Sizleri fazla sıkmadan, çok fazla detaya girmeden Audio Technica markasının F/P ürünü olan IM50 modeli hakkında izlenimlerimi aktaracağım.

Kutu içeriği ile başlayalım;
    *1 adet IM50 kulaklık
    *1 adet sökülüp-takılabilir kulaklık kablosu (yedek kablo yok.)
    *Farklı boyutlarda slikon uçlar.
    *1 adet Medium boyutta Comply Foam uç.
    *1 adet taşıma kesesi

Konfor ve malzeme kalitesi:

Öncelikle kulaklığın konforunu pek beğenmediğimi söylemeliyim. Kulaklığın kasası oldukça tombul ve kulağım küçük olmadığı halde pek rahat kulağıma oturmuyor. Biraz hareket edince yavaş yavaş kulaktan çıkmaya başlıyor. Keşke kulaklığın kasası biraz daha küçük olsaydı. Özellikle kulağı küçük olanlar kesinlikle bu ürünü tercih etmemeli.

Kulaklığın malzemesi sert plastikten üretilmiş ve oldukça sağlam hissi veriyor. Kablosu da aynı şekilde oldukça kalın ve sağlam hissi veriyor. CKS-CKM-CKR serisinden daha kalın ve sağlam kabloya sahip. Örnek olması açısından kablosu Shure SE215 modelinden biraz daha ince. Kablonun kulaklığın üzerindeki jack girişi sağlam duruyor. Özellikle uğraşıp bozmadıkça, bozulmaz gibi :) Kablonun kulağın çevresini saran kısmı pek iyi şekil almıyor. Biraz sert-katı yapıda olmasından kaynaklı. Örnek olması açısından Phonak PFE serisinde ki gibi kulağın arka kısmını saramıyor.

Bir kaç noktaya daha değinmek istiyorum;
    *Gözlük kullanan birisiyim ve pek rahat edemedim. Gözlüğü aşağıya doğru çekiyor.
    *Sporda, yolda kullanmak isteyen kişilere bu tip kulağın arkasından dolanan kulaklıkları tavsiye etmiyorum. Çünkü yolda,sporda çıkarıp-takmak zaman alıyor.

Yalıtım:
    Yalıtım konusunda comply foam uçtan umutluydum ama tam tersi oldu. Slikon uç ile daha iyi yalıtım sağladım. Tabii bu durum kişiden kişiye değişir. Medium comply foam uç benim kulağıma küçük geldi.
    Yalıtım konusunda aşırı beklentiye girmeyin. Kulağa tam oturduğunda iyi olan yalıtım biraz hareket edince kulaklık çıkmaya başladığı için yok oluyor. SE215'deki foamların kulağa yapışması aklıma gelince bu konuda gerçekten başarısız olmuş.
    Kısacası slikon uçları kulağımıza tam oturttuğumuzda fiyatına göre fena olmayan bir yalıtıma sahip.

Ses konusuna gelirsek;

Bass:
    Alt basslar pek yok denebilir. Gümbür gümbür uzatma basslar arıyorsanız yanlış yerdesiniz. Gerektiğinde arkadan düşük seviyede alt bassları sunuyor. Midbasslara gelirsek, işte kulaklığın en iyi olduğu kısım diyebilirim. Hacimli ve kendini hissettiren midbasslara sahip. Midbasslar kulaklığa ruh kazandırmış. Hızlı ritimli basslarda insanın yüzünü güldürüyor. Bateri seslerine, davullara çok iyi ritim kazandırıyor. Kısacası hızlı ritimli basslardan hoşlanıyorsanız ve midbassların önde,farkedilebilir olmasını istiyorsanız bu kulaklık fiyatına göre tam size göre.

Mid:
    IEM dediğimizde aklıma tabii ki midler gelir. Bu kulaklıkta midleri tüm frekansların önüne alarak bu tanıma uymuş. Keman, gitar, saz vb.. tüm çalgılar ön planda ve işinize işleyen yapıda. Kayıtlara bağlı olarak ince enstruman seslerinde bozulmalar yaşanıyor. Aynı şekilde bayan vokallerde de sesi çok açınca kulağınızın içine içine sokuyor :) Kulaklık ince sesler konusunda biraz daha sakin olsaydı çok iyi olurdu.

Tiz:
    Kulaklığın üst tizleri (Grafik EQ'da 10-16KHz arası) pek vurgulu değil ve hemen hemen yok gibi. Şıkır şıkır müzik isteyenler için bu kulaklık yanlış tercih olur. Tabii bol tizli PFE232 ve CKS-CKR serisi dinlediğim için yanılıyor da olabilirim. Daha alt tizlere gelirsek(8KHz gibi..) midlerle birlikte gayet vurgulu. Kalitesini sorarsanız pek beğenmediğimi söyleyebilirim. Midlere yapışık olmasından kaynaklı sorun var.

Sahne:
    Sahne konusunda pek iyi değil. Tizlerin ve midlerin birbirine yapışık olması sahne etkisini öldürmüş. Yatayda idare edebilecek bir sahnesi varken, derinlikten yoksun.
    Stereo etkisi yaratmada sıkıntısı yok.

Enstruman ayrımı:
    Enstruman ayrımı konusunda pek başarılı değil. Çalgılar birbirlerine çok yakın ve aynı noktandan geliyor. Bu durum sahne etkisini de bir hayli etkiliyor.

Genel Yorum:
    130-140TL civarında midleri önde ve malzeme kalitesi üstün bir kulaklık arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Sizleri sıkmadan kısaca izlenimlerime aktarmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir.​

6 kişi bunu beğendi.
  2. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    Kulaklarnıza sağlık :)

Bende gözlüklüyüm, ve bu arkadan dolandırılan kulaklıkları takıp çıkarmanın eziyetini iyi biliyorum :)

Merak ettiğim bi kaç nokta var, bateri sesleri ayırdedilebilir düzeyde mi? Yani adamın 3 kere vurduğunu biz bi tane ama sağlam mı duyuyoruz? Bir de kabloda mikrofonik etki var mı?

Collapse Signature Expand Signature
  3. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Ayrım fark edilebilir ama çok beklentiniz olmasın. Yani daha açmak gerekirse ince vuruş ile bass vuruş bir arada ise ince vuruş arada biraz kaynıyor :)
    Mikrofonik etki tüm ATH modellerinde olduğu gibi IM50 de de var.

4. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Benim çok severek dinlediğim bir kulaklık im50, daha iyisini deneme fırsatım olmadı tabi ama denediğim kısa sürede shure se215 ile eş değer bulmuştum, cx400, ep 630 ve panasonic pje120'den de kat be kat doğal bence sesi, havi b3 de im50'den sonra çok cansız gelmişti. Enstrüman ayrımını da en iyi deneyimlediğim kulaklıktır, basları da derli toplu subwooferlı gibi geliyor, klasik müzik dinlemeyi de çok sevdim bu kulaklıkla. Mikrofonik etki de spor yapmama rağmen hiç dikkatimi çekmedi, bunda kulaklığın benim kulağıma tam olmasının da etkisi vardır belki sanki benim için üretilmiş gibi çok rahat oturuyor. Memory kabloyu gerçekten ayarlamak her seferinde işkence olduğundan ear guide kullanıyorum, tak-çıkar çok daha kolay oluyor. Beyerdynamic dt1350 ile karşılaştırınca her konuda sönük kalıyor mesela ama yine de benim dinlediğim kısıtlı sayıda iem arasında en sevdiğim im50 idi, shure se215 ile de çok benzetmiştim sesini.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Haviye laf söyletmem :) Ama diyebilirim ki ancak dx90 düzeyinde (fiyatında değil) bir çıkış gücü onu tam performansıyla veriyordu. Mesela 40-50 dolarlık bir NX1 amfiyle beraber..

6. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Abi dx90la da denemiştim, benim için fazla analitikti sesi diyelim o zaman :) Senin için de shure se215 ve havi b3 arasında çok fark yok muydu? SE215'i takar takmaz sevmiştim. Kısa süreliydi tabi dinlemeler bir iki şarkılık.

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Eleştirileriyle, övgüleriyle gayet güzel bir inceleme olmuş. Elinize sağlık.

2 kişi bunu beğendi.
  8. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Shure SE215 modelini 3-4 ay aktif olarak kullanmıştım. İM50 ile ses karakterleri benzer.
    -SE215 kulağa daha iyi oturuyor ve foamları çok rahat.
    -Enstruman sunumu daha üstün. Örneğin keman seslerini içinize daha iyi işliyor, daha doğru veriyor. Ayrıca enstruman ayrımı noktasında 1 adım önde.
    -İM50 modelinde midlerde çamurlaşma olmazken, se215 modelinde yüksek ses seviyelerinde çamurlaşma olabiliyor.
    -İM50'de bass yoğunluğu daha fazla.

2 kişi bunu beğendi.
  9. DessoEldest

DessoEldest
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Kalite olarak bu bulaklık ve ckr5 arasındaki nekadar bir fark vardır. İkisinide denemiş biri olarak ne söyleyebilirsiniz.ckr5 i satın aldım henüz elime ulaşmadı. Tekil incelemelere balışdığında ckr5 gayet yeterli başarılı bir kulaklık gibi görünüyor.Ama durumun aslını karşılaştırmalar ortaya koyuyor. Sizce durum nedir.

2 kişi bunu beğendi.
  10. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Ses tarzları tamamen farklı denebilir. Ckr5 hafif midlerin geride olduğu, üst tizleri ise vurgulayan bir kulaklık.
    Im50 ise midlerin önde olduğu, tizlerin ise geride olduğu bir kulaklık. Tamamen kişisel zevke göre tercih yapılmalı. Kesinlikle şu üstün denemez.
    Sahne etkisi ckr5 de ufak farkla birazcık daha iyi. Sesin hafif yankılı olması ve midlerin önde olmayışı 1 tık öne geçirmiş.

3 kişi bunu beğendi.
  11. warmrebel

warmrebel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Brainwavz S1 ve Audio-Technica ATH-IM50 arasında kaldım. Bütçemi zorlayarak Shure SE215'e de çıkabilirim. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

12. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    S1 hakkında bilgim yok ama bütçeniz var ise SE215 derim.

13. warmrebel

warmrebel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Havi B3 Pro 1 yada VSonic VSD3S nasıldır? Hangisini önerirsiniz?

14. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Modeller hakkında bilgiye sahip değilim. Vsonic modellerini Nisan ayı gibi incelemeye başlayacağım. Bütçenize göre uygun üst konuya yazarsanız yardımcı olacak bir çok arkadaş var.

2 kişi bunu beğendi.
  15. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Ben im50'den memnunum, bu varken se215 düşünmem ses kalitesi bakımından ama se215 yapım kalitesi, fit rahatlığı gibi konularda kesinlikle daha üstün daha rahat bir kulaklık. Birinin sıfırı 110tl diğerinin 400 civarı sanırım, ama se215 de bence parasını hak eden bir kulaklıktı.

4 kişi bunu beğendi.
  16. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    290
    artısıyla eksisiyle başarılı ve objektif bir inceleme. Elinize sağlık :)

2 kişi bunu beğendi.
  17. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Hifiman re400 edindikten sonra im50 uzun uzadıya karşılaştırdım.

-İm50'nin bassları daha "basınçlı", bu kararında ses basıncı yumuşak basslarla kulaklığın sesini ısıtıp organikleştiren en önemli unsur bence. Re400 özellikle kulak kanalına doğru eğimli beyaz uçlarla hoş bir basınç oluştursa da basslar im50'ye göre arka planda.

-re400 vokalleri daha net veriyor, genel olarak mid ve tizler daha belirgin, sunum im50'deki gibi karanlık değil, daha canlı, daha doygun sesli, buna rağmen daha transparan, enstrümanlar birbirini gölgelemiyor ve karışmıyor.

-Kulaklıkları karşılaştırırken dikkatimi en çok çeken im50'nin sahnesinin yanlışlığı oldu, im50 stereo ayrımı verse de aslında bassları hep aynı noktadan veriyor gibi geldi, re400'de öyle değil, bu sanırım im50'nin iki sürücülü olmasıyla ilgili bir durum. Örnek verirsem, davullarda pedallar ortadan geliyorken ziller sağdan geliyor, bu re400'ün ayrımıyla tanışana kadar hiç dikkatimi çekmemişti.

-re400'ü ufak uçlarla kullandığımda vokaller metalik geldi, bu durum eğimli beyaz uçla kullanıp sürücüyü biraz kanaldan uzaklıştırınca ortadan kalktı. im50 organikliğini her tür uçla koruyor.

-re400 düşük ses düzeyinde doygunluğunu kaybediyor, im50 düşük sesle de verdiği keyiften kaybetmiyor, ayrıca kaynağa göre bassları derlenip toparlanıyor ve tizler daha parlak olabiliyor ve organikliğini kaybettiğini görmedim.

-im50 çok daha dayanıklı, her türlü kötü kullanıma geliyor ve kablosu değişebilir, mikrofonik etki hiç rahatsız edici değil; re400'ün kablosu hiç tekin gelmedi ve otururken yakanıza deyse bile mikrofonik etki hissedilir, bırakın sporu yürürken bile kabloyu tutturmanız ve kablo tutucuyu çene altına çekmeniz gerekiyor, earguide ile kulak arkası kullanırsanız mikrofonik etki gidiyor ancak bu sefer de rahat bir fit oluşmuyor.

-İm50'nin filtresi kirlenmişti, bu sesi pek etkilemese de re400'ün filtreleri tam uyuyor, cillop gibi tertemiz oluyor. İm50'nin filtresini çıkarmak da yaygın bir mod, ben çıkardığımda hafif sibilans ve delici tizler duyuyorum o yüzden filtreli kullanmak tercihim, filtreler kirlendiği için oraya bir parça bulaşık süngeri koymayı düşünüyordum ancak re400'ün yedek 10 adet filtresi beni bu dertten kurtardı.

-Genel olarak re400 ses bütünlüğü, dengesi, tüm frekanslardaki doygunluk ve netlik ile daha üst sınıftan olduğunu belli ediyor, zaten fiyatı da iki katı im50'nin. Re400, panasonic rje120'nin can bulmuş hali gibi geldi, benzer ses rengi ve canlılıkları var. Yine de iyi bir kulak üstü kulaklığın verdiği 3 boyutlu imajdan çok, iyi alan derinliği verilmiş bir fotoğraf gibi. İm50'de ise bu fotoğrafı ips ekranda değil de led'de görüntülemeye benzetebiliriz. :D

9 kişi bunu beğendi.
  18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    RE400'ün ses karakterini birçok inceleme olmasına rağmen tam olarak çözememiştim bu güne kadar :) Fakat daha önceden IM50 kullandığımdan, daha net bir fikir vermesi açısından çok güzel bir karşılaştırma olmuş.
    Elinize kulağınıza sağlık :eek:k

5 kişi bunu beğendi.
  19. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Karşılaştırmalarıma bugün de devam ettim:
    - Daha önce bahsetmeyi unutmuşum, re400'ün midleri im50'den de önde.Tizleri de önde.

-Clip, e17 ve Samsung galaxy tab s ile uzun uzun denedim. Bu sefer kendi riplediğim cdlerden,wav olarak, vokal de bulunan orkestral parçalar kullandım. Deneme amaçlı ekolayzır kurcaladım. Daha önce ağırlıklı olarak rock parçalar ve sarah jaffe ile hooverphonic kullanmıştım. Arada takstar hi2050'yi de denedim referans noktası olsun diye.

-im50'yi daha dengeli bir sese sahip buldum. Deneme yaparken dinlediğim parçalarda bass yoksunluğu çok sırıttı, ekolayzır ile oynayıp bass'ı biraz kıstığımda im50'yi daha transparan ve detaylı algıladım ama klasik parçalardan basslı haliyle daha çok keyif aldım. Bu tarz parçalarda enstrümanlar çok yakın geldi re400de.

-Daha önce bahsettiğim sahne konusuna özellikle dikkat ettim. Rock ya da popüler parçalarda devam ediyor ama kendi riplerimde rastlayamadım. Bass sahne dağılımına daha sadık. Sanırım bunun sebebi örneğin rock müzikte sesleri direkt enstrümanlardan değil sahneye kurulan hoparlörden duymamız, ya da kayıt şekli. Re400 de bunun gözüme batmaması zannederim ki bas azlığından.

-Sonucunda re400 rock, metal gibi vokalin geride kalabildiği türlerde bu kısma canlılık vererek daha da keyifli hale getirebiliyor(Pink Floyd çok güzel oluyor mesela(louder than words), im50'de vokaller enstrümanlara karışıyor ama re400de çok net ve daha canlı duyuluyor) ama bassdan vererek,o bassı aradım açıkcası re400 kullandığım iki hafta süresince, kendimi daha çok, bol basslı parçalar dinlerken buldum, bence sebebi kayıtta bass zaten azsa re400'ün bunu bass yoksunluğuna çevirmesi ya da size sesi fazla açmak zorunda bırakması, bana kontrast olarak fazla açık geldi, bunda lambalı amfi ve takstar hi2050 ile dinlediğim koyu sese alışmamın etkisi de olmuş olabilir, im50 o sese daha yakın. Bunun dışında re400de kayıda göre rahatsız edici rezonanslar olabiliyor, suçlusu kayıt ama bence, im50 daha dizginlenmiş. Artık re400'ün daha üst sınıfa ait olduğunu düşünmüyorum, düşündüğüm re400'ü dinlerken duyduğum pink floyd mu gerçeğine daha sadık, yoksa bugüne kadar diğer her yerde dinlediğim mi? :D

Dipnot : Samsung galaxy tab S t700 dinlediğim en iyi ses veren cihaz.

5 kişi bunu beğendi.