Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Aynen, ayni noktadayız..

Collapse Signature Expand Signature
    Chaturanga bunu beğendi.
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Aslında sponsor ilişkilerinde durum nasıldır, ya da nasıl olmalıdır (veya nasıl algılanmalıdır) emin değilim. Destekleyen mi desteklenene güven aktarır, yoksa desteklenen mi destekleyene güven aktarır?

Benim düşüncem, forum daha profesyonel, daha kurumsal, daha sistemli olsa idi; söylediğiniz araştırma/soruşturma bakışı beklenebilirdi (kendimi forum yönetimi yerine koyuyorum, ben böyle bir 'işi', para için yapamam örneğin, salt zevk ve hobi amaçlı yapma olasılığım belki olabilir (salt para için yapmak bana fazla zor gelir, profesyonel bakamam, bakmak da istemem). Sponsorluk olayı da dostane ve ilişki kurma bazlı başlamış olabilir. Ve bu tip suçlamaların olabilme olasılığı düşünülseydi, hiç girilmezdi olasılıkla).

Ben ortamın/forumun daha amatör ruhlu, daha çıkar ve para hesaplarından uzak olmasını tercih ederim. Büyüyen her organizma/kurum kendine daha çok kural ekleyerek sistemleşir, ama bir yandan da özündeki amatör ruhu ve çıkarsız bakış açısını kaybeder. Daha sistemli/profesyonel olunca belki bu olay başına gelmez, ama arka planda dönen ve bilseniz keşke amatör ruhta (analog ?) kalsaymışız diyeceğiniz, çok daha fazla para/çıkar ilişkisine sahne olur olasılıkla.

Belki birçok insan da bazı şeyleri yapmaya amatör ruhla, hesapsız bir şekilde başlar, ve profesyonelleştikçe, işin içine daha çok para/hesap/kitap girdikçe başlangıçta olduğu düşünceden sapabilir. İnsanın aklının ne zaman çelineceğini bilmek zor.

Öte yandan hukuk üzerinden, aslında olayları çoğu zaman çözmezsiniz, sadece sonuçlandırırsınız. Yani bir yandan "bize olayın gerçeğini anlat" demek ile, hukuk üzerinden gidildiğinde 'söylenebilecek herşeyin aleyhine delil olarak kullanılabileceği gerçeği' çelişiyor. Yani ya olayı anlarsınız/çözersiniz veya çözemediğiniz için sadece olayın gerçeğini bilemeden sonuçlandırırsınız. Tabii her olayın arkasında çok değişik, çözülse şaşıracağınız şeyler olmayabilir. Veya öte yandan hukuk yoluna gitmeseniz de bazı olayların gerçeğini gene öğrenemeyebilirsiniz.

fortress34 ve Chaturanga bunu beğendi.
  3. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
  4. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    130
    Forum yönetimini bu konuda suçlu bulmuyorum ancak merak ettiğim bir konu var.

Forumda, head-fi'daki başlık hakkında açılan konudan sonra (http://www.techno-fi.net/threads/audiominorin-bogac-headfida-banlanmasi.10254/?_params=Array) Currawong adlı head-fi yöneticisinin defaatle yazdığı "gizlilik nedeniyle herkese açık bir forumda daha fazla bilgi paylaşmayacağım" mesajlarına yönelik, forum yönetimi bu bilgileri Currawong adlı yöneticiden istemiş midir? Eğer istendiyse Currawong nasıl bir cevap vermiştir? İstenmediyse neden istenmemiştir?

İlgili mesajlar:
    1) https://www.head-fi.org/threads/aud...m-high-end-cable-thread.817481/#post-12792418
    2) https://www.head-fi.org/threads/aud...-end-cable-thread.817481/page-2#post-12792856
    3) https://www.head-fi.org/threads/aud...-end-cable-thread.817481/page-2#post-12795514

5. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Şöyle ki, MuttFTS'in mesajları arasında çelişki var.

Sponsorluk yok yazmış sonra da "sponsorluktan çıkarırız" demiş. Hani sponsor değildi ? Zaten sponsor değilse neden üyeliğinin üzerinde Sponsor: Audiominor yazıyordu ?

Sponsor değildi ya da sponsordu ama para almıyorduk demek buradaki herkesin aklıyla alay etmek demektir. Sponsorluk sistemi her yerde aynı şekilde işler ve asla ücretsiz değildir. Kimse çocuk değil burada. Audiominor'un forumun her yerinde reklamı yapılacak, kendine ait sponsor forum bölümü olacak ama ücretsiz olarak mı ? :p

Böyle ücretsiz bir sponsorluk sistemi varsa ne güzel valla. O zaman ben de techno'fi'ye tek kuruş ödemeden sponsor olup bedavadan firmamın reklamını yapmak istiyorum. Uygun mudur ? :D Neler neler

Bu aşamada yapılması gereken Audiminor ile olmuş olan tüm sponsorluk sürecinin şeffaf bir şekilde, mümkünse dekontlarla birlikte açıklanmasıdır.

@MuttFTS @Baran @Engin
    Sorunun muhatapları bunlardır. Acaba cevap verecekler mi, yoksa Boğaç gibi ölü taklidi mi yapacaklar ?

6. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Ya siz kimsiniz gerçekten? Nedir bu saldırgan üslubun sebebi? Burada forumun kaç yıllık üyeleri yönetimden böyle bir talepte bulunmazken siz hangi sıfatla dekontları falan istiyorsunuz?

Tekrar ediyorum, bunca zaman forumu güya dışardan takip etmişsiniz (oldukça fazla konuya aşina olacak kadar hem de), ne hikmetse hiç üye olup dahil olmamışsınız, ama yine ne hikmetse böyle bir olay yaşanınca önce suçlu kişiye kaba tabirlerle saldırıp sonra kesmeyince yönetime saldırıyorsunuz? Dediğiniz gibi burada kimse çocuk değil, bunları da kimse yemez.

Ölü taklidi yapmaktan bahsetmişsiniz, bu size 4. soruşum: Siz kimsiniz ve asıl niyetiniz nedir? Nasıl bir husumetiniz var, neyin acısı dinmedi de böyle şeyler yapıyorsunuz? Ve neden asıl kimliğinizi gizleyecek kadar korkuyorsunuz? İnsanları anonim bir şekilde böyle şeylerle yaftalamayı kendinize nasıl yediriyorsunuz?

elektronik müzik bunu beğendi.
  7. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Neden sponsorluk skandalı ile ilgili sorularıma hep 3. şahıslar ve troller cevap veriyor. Sorunun muhataplarının ağzı yok mu ?
    Herkes bu skandal sponsorluk ilişkisinin tüm foruma izah edilmesini bekliyor.

AeroKnight bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,100
    Daha önce yazmıştım, ağır kaçar diye sildim.

Elinde kesin delil olmadan başkasının haysiyetine dil uzatanlar, haysiyetten bihaber insanlardır. Çünkü haysiyetin, onurun değerini bilen, başkasınınkine o kadar kolay dil uzatmaz.

9. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    1) Troll kim? Ne cüretle buradaki insanları troll olarak yaftalayabiliyorsunuz? Burada bir troll var ise, olsa olsa bu konu açıldıktan sonra üye olup sağa sola sataşan birisi olabilir. Yine de bu soruya cevap bekliyorum, daha önce sormuş olduğum 4 soru gibi.
    2)Sizden başka kimse izahat beklemiyor, olayın yönetim ile olan kısmını da skandal olarak nitelendirmiyor. Yalnızca sizsiniz bu. Olayları çarpıtıp başkalarının yerine konuşmayın.
    3)Size 4 kez soru sordum, hepsinde görmezden geldiniz. 5. kez tekrarlıyorum bir önceki mesajımda sorduğum soruları.

28 tane mesajınız var, hepsi de Boğaç ile ilgili olan 2 konuya. Kimsiniz nesiniz, belli değil, bir de gelmiş insanlara troll diyorsunuz. Gerçekten muazzam.

Picasso16, fortress34, Nazım ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Alıntılanınca gördüm, cevap yazayım.

Forumda daha önce sponsor olanların hepsinin nickinin altında Sponsor yazıyordu ve Sponsor forumları duruyordu. Audiominor dışında, Bircom, Mavi Hi-Fi ve AudioAVM'nin sponsor forumları bu konudan önce yerindeydi, Boğaç ile birlikte. (Şu an hala AudioAVM'nin Bircom'un nickinin altında Sponsor şeklinde yazıyor.)

Evet 3 yıldır forum ile ilgili bir gelir yok. En son Bircom ile bir anlaşma yapılmıştı.

Boğaçtan ise yanlış hatırlamıyorsam en son 2014 civarında para aldık.

Olan akılla alay edilir, olmayan ile etme şansımız maalesef yok.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Temmuz 2020 ---
    Ayrıca salgın döneminde evde sıkılıyorsanız, hazır VPN de kullanıyorken, burada stres atmanıza gerek yok, sizin ayarınıza uygun çok güzel stres alan, iç boşaltan siteler var.

Lütfen burada takılmayın.

mfya ve delgren bunu beğendi.
  11. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    Bu adam şimdi forumdan uzaklaştırılsa doğruları konuşunca adminler susturdu diyecek ama asla ve asla kendisiyle alakalı sorulara cevap vermiyor ve görmezden geliyor.

fortress34, delgren ve Chaturanga bunu beğendi.
  12. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    Konu rayından çıktı biraz. Ragnaros'un tarzı bana birini hatırlatıyor ama, neyse...

mfya ve delgren bunu beğendi.
  13. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    211
    Ben görece yeni bir üye ve forumu ara ara dışardan izleyen bir göz olarak(tarafları da tanımayan birisi olduğumu belirtmek isterim)
    bir iki kelam etmek isterim.

Mağdur olsun olmasın, bu başlığa yazı yazan herkesin az ya da çok kendince haklı olduğu noktalar olduğu bariz bir şekilde ortada.

Ancak haklı iken eleştiri adı altında farklı kişilere ve yönetime hesap sorma arayışına girmek bana göre abes olmakla beraber bir antipati kaynağı.

Zira biz her ne kadar iç yüzünü bilmesek dahi yöneticilerin sponsorluk geliri adı altında bir kazançları olmadığı defalarca kere söylendi. Sponsor görünebilirler, altlarında sponsor yazabilir, banner’ları olabilir. Forum tarzı sitelerle az çok ilgilenen herkes bilirki forum kültürü 2010 başları ile bitmiştir. Facebook icat oldu mertlik bozuldu. Bu sebepten mütevellit böyle nish forum siteleri dışında hayatını sürdürebilen çok az mecra vardır. Bu gibi mecralarda zorunda olmadıkça mevcut düzende bir değişikliğe gitmezler. Üç yıldır sponsor gelirleri olmamasına rağmen şahıs ve kurumları sponsor olarak göstermelerini bahsediyorum. Çünkü bu tür işler bir noktada külfet olarak görülür, önemsenmez. Vaktiyle çok büyük bir kesime hitap eden farklı bir forumda yöneticiyim. Bünyemizde moderatörlüğünde, çeviri grupları, özel üyeler ve bunlara ait özel forum alanları, bannerlar vs vardı. Hala da var. Ama o üyeler yoklar, olanlar da foruma girdiklerinde o zamanki ünvanlarıyla giriş yapıyorlar ortada o ünvanla alakalı bir iş yapmamalarına rağmen.

“hobi” mecralarının sorunu budur ve burada da aynı sorunla karşılaşmış herkes. Gönüllülük esasına ve karşılıklı güvene dayalı bir ortam olduğundan ötürü kimse kimseye bir şey diyememiş. Elim cebime gider diye de bir şey yapıl(a)mamış. Hobi amaçlı değilde gelir amaçlı bir forum olsaydı elbette eli cebe atmak daha elzem bir durum olabilirdi. Bu noktada ben yönetime kızamam açıkçası.

Sadece puan tablosu olan ve neden banlandığını anlayamadığım(nickini yanlış yazacağım İçin yazmıyorum-mobilden bunca yazmak zor oluyor) arkadaşın sorduğu bir soru(sitem) var. Ben 24 saat içinde banlanmışken bu adam(Boğaç denilen şahıs) forumda falanca kadar süre daha barındırıldı minvalinde. Bu konu üzerinde belki düşünülünebilir.

Diğer husus, Boğaç denilen şahısa yönelik olan güven sorunsalı üzerinden yine yönetime atıfta bulunulması.
    Malumunuz “güven” denilen olgu bir günde vuku bulan bir süreç değil. Kişi bu güveni hal ve hareketleri ile gerek forum içerisinde gerekse başka mecralarda inşa etmiş. Bu güven duygusunun oluşmasında forumla aralarında olan “sponsorluk” anlaşması ne kadar etkili olmuş olabilir? Belliki yurtdışında da kendisine aynı güven ortamını oluşturmuş. Forum ve yönetim bu işin ne kadar içerisinde olabilir? Mağdur olan arkadaşlar dahi uzuuuunca bir süre bu güven duygusunun etkisiyle hareket etmişken, bir artniyet veya olumsuz durumla karşılaşmayan başka şahıslar ne yapabilir?

Kablo konusuna gelirsek f/p açısından uygun olsalar bile ortada yanlış bir beyan olduğu aşikar. 10 liraya satılmış bile olsalar yanlış beyan suçtur. Bugün tv üzerinden yapılan bir reklamda dahi yanıltıcı bir husus olduğunda bunun peşini bırakmazlar. Umarım mağdur kişilerin hakları iade edilir bir şekilde.

Ben de uzunca süre Boğaç denilen şahısın bir açıklama yapmasını bekledim ama gelmedi.

Son olarak pazardan aldığınız elmanın içerisinden kurt çıkması durumunda kimlerden hesap soruyorsunuz :))

İmla için kusuruma bakmayın, ayrıca sürçü lisan ettiysek yine affola. Dışarıdan bir göz olarak yazmak gereği duydum.

fortress34, MuttFTS, delgren ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Yav he he.
    Uzun uzadıya yazardım ama bu söz durumu özetliyor.
    Burada hala insanların aklıyla alay etmeye devam ediyorsunuz. Hepimiz yetişkin ve ekonomi, sponsorluk, ticaret nedir bilen insanlarız. İnsanları keriz yerine koyuyorsunuz.
    Boğaç'tan 6 yıl boyunca hiç para almayıp sponsorluk ilişkisine devam etmişsiniz. Forumda özel bölümü olacak, sponsor olarak reklamı yapılacak ama beleşe. Ne güzel.
    Bu şekilde kendinizi daha fazla zan altında bırakıyorsunuz bilmem farkında mısınız. Halbuki açıkça mesela "Aylık 500 TL karşılığında sponsordu" deseniz konu kapanıcaktı. Ücretli sponsorluk ilişkisi ayıp/ yanlış bir şey değil sonuçta.

Şu da var: Gold Touch rezaleti geçen seneden beri yönetim tarafında biliniyorsa Audiominor neden o zamanlarda sponsorluktan çıkartılmadı ya da sponsorluğu askıya alınmadı ? Hatta bu başlık açılınca bile hemen çıkarılmadı, kablo skandalı da ortaya çıkınca ancak apar topar sponsorluktan çıkarıldı ve forumdaki Audiominor bölümü kapatıldı.

Zaten forumu 6000 TL'ye banladığı bir üyeye satmaya çalışan yönetim var ortada.

Benden bu kadar daha fazla yorum yapmayacağım. Neyin ne olduğu ortada herkes istediğine inanmakta özgürdür. Saygılar.
    (Bu mesajımın silinme/ editlenme yoluyla sansürlenmesine karşı screenshot alınmıştır)

#314 ragnaros, 14 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2020
  15. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    Çok yerinde bir karar

mfya, fortress34 ve zxc bunu beğendi.
  16. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Sizin yazdıklarınızı ciddiye alıyor ve dikkatle okuyorum, ama adamı banladılar işte. Yani bu durumda savunuyor olsalar yada olayın üstünü örtmeye çalışsalar yazdıklarınızda haklı olurdunuz. Ama bu durumda forum yönetimine bence fazla yükleniyorsunuz. Bu arada head-fi olayından sonra işin üzerine gidilmemesi bence de pek iyi olmamış.

17. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Aylık 500 TL sponsorlu olduğu kadar net bilgiyi nasıl biliyorsunuz? Elinizde belge yada kanıtlar var mı? Söylediğiniz doğru ise, şu ana kadar site yönetimi tarafından hiç para almadık söylemi yanlış oluyor.. Forumun 6000TL'e satılmak istenmesi de(diğer mesajdaki konu) ayrıca üzücü bir olay..

18. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Merhaba, 5 kere sordum cevap alamadım. 6. soruşum. Bu kadar içerden bilgiyi nasıl biliyorsunuz forumu "dışarıdan takip eden" ve daha yeni üye olan birisi olarak? Bu pek mümkün olamayacağıdan diğer sorum, siz kimsiniz, hangi husumet sebebiyle bu kadar agresif tavırlar ile yönetimi hedef alıyorsunuz?

Her mesajınızla olayın dozunu arttırdınız, iddialarınıza kanıt sunacak mısınız, yoksa anonim bir şekilde kanıtlar olmadan yönetimi zan altında bırakmaya devam edecek misiniz?

Yoksa 6 kez yinelediğim soruyu görmezden gelip sağa sola sataştıktan sonra kalkıp gidecek misiniz daha fazla yorum yapmayacağım diyerek. Hangisi?

Bir de üslubunuza dikkat etmenizi tavsiye ederim. Gittikçe çirkinleştiniz.

fortress34, Karna, Chaturanga ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Artık bu son mesajla Nirvana’ya ulaştın demektir.

Bence yönetimin muhatap olması gereken asıl soru şudur:

@MuttFTS @Baran @Engin

Kim bu vpn ile izini kaybettiren adam? Sizin daha önce ihtilafa düştüğünüz biri mi? Eski üyelerden biri mi? Tanıdığınızı düşünüyorum. Engin önceki mesajında Yağız (bocur audio) olduğunu söyledi, ancak onun böyle bir üslupla yazmayacağını bildiğim için mesajımı sildim. Ayrıca diğer forumdaki gıyaben tanıdığım kişiler de böyle bir davranış içine girmezler.

Dikkat ederseniz gösterdiği reaksiyon hayatın akışına aykırı olduğu gibi, mağdur kişilerin tepkilerinden bile farklı boyutta.

Bu şahsın niyeti, fiilin ortaya çıkarılması ve konunun bir an önce yargıya intikal ettirilmesi falan değil, hala anlayamadınız mı?

Önce Boğaç'ın tüm kişisel bilgilerinin forumda ortaya dökülmesi çağrısı yaptı. Şimdi de sponsorluk ilişkisi diye kullanacağı herhangi bir bilgiyi yayınlatma peşinde. Burayı kaynak gösterip forumu itibarsızlaştırarak farklı mecralarda ticari çıkar devşirme peşinde.

Forumu kendi çıkarı için kullanarak flood yapması, bunun bilincinde olarak farklı ip’ler kullanması nedeniyle forumla ilişiğinin kesilmesi gerekir. 8 yıldır foruma üyeyim ilk defa böyle bir duruma tanık oluyorum.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    İsmi, cismi, ünvanı belli insanlar kendi forumlarinda isimsiz cisimsiz birisi tarafından zan altinda birakiliyor, hedef gösteriliyor..

Bence bu konu yavaş yavaş adli bir şikayet konusu olma yönünde evriliyor..

fortress34, Italoman ve delgren bunu beğendi.