Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Bu mesaji alip konunun en basina sabitlemek lazim. Olan bitenin en sogukkanli ve samimi tespiti. Her cumlesine maalesef katiliyorum.

brsdrgn, Chaturanga, Serhat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Yukarıda yazılan onca yorumdan "kabloların sese hiçbir etkisinin olmadığını göstermiş olmasıdır." şeklinde bir anlam çıkarabilmenize şaşırıyorum.

Kabloların sese etkisi vardır. İlla ki gümüş altın karışım olmasına gerek yok. Bu değişimler bakır bir kabloyla da elde edilebilir bunu anlayamıyorsunuz! Bahsedilen şu:bu kişinin kablolarını alan kişiler, stock kabloya kıyasla farklı sonuçlar elde edip bunu incelemelerine yansıtmışlar. Ancak seste meydana gelen değişimlerden yola çıkarak şu kabloda bu kadar altın, şu kadar gümüş olmalı diyemez kimse. Bu konuda ne forumdaki kişilere ne de kablo sahiplerine laf edilebilir. Çünkü bu kabloların metalurjik incelemeleri yapılmadan şu şudur denilemiyor. Hatta yukarıda da belirtilmiş görüntüsü bile yanıltıcı olabiliyor içindeki materyale dair. Ortadaki gerçek bu kabloları alanların farklı bir ses deneyimi elde ettiği. Ha bu sizin dediğiniz gibi plasebo etkisi nedeniyle midir ya da gümüş altın icermemesine rağmen sese böyle katkı yapmasından dolayı mıdır kesin olarak söylenemez.

Mustafa ALKAN ve fortress34 bunu beğendi.
  3. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Selam arkadaşlar,

Malum yine Hasan Abi’nin hesabından yazıyorum. Kayıtlara geçsin: Virtu Fortuna (Berkhan) yazıyor. Sonra karışmasın, bu mesajın Hasan Abi ile bir ilgisi yok, doğrudan ben yazıyorum. Yazma sebebimse yönetime özel olarak rica etmeme rağmen hakkımda konuşulanların devam etmesidir. Dolayısıyla işi kendi elime almak zorundayım.

Yönetim çözülen bir mevzu hakkındaki bu başlığı; şahsi düşüncemdir ki kapatmalıdır ya da kilitlemelidir. Aksi halde, konu imzalanan senetlerle kapanmış ve açıklığa kavuşmuşken, kaostan beslenenlerin burada alakasız konulardan yazmaya devam etmesine izin verilmiş olur.

--

Açıkçası bunu yapmayı hiç istemiyordum ama, görünüşe göre bazı arkadaşlar çok istiyor o yüzden onlara istediklerini vereceğim.

--

Anlaşılan o ki, buraya yazdığım cevapta kimse bir delik göremeyince, bu sefer de direkt olarak kişisel saldırılara geçilmiş. Ben konu burada kapansın diye düzgünce rica etmeme rağmen sanırım hoş bir dil kullandıkça insanlar yüz buluyor. Üsluptan bahseden insanların kendi yazdıkları mesajlar ise bambaşka bir konu.

Şimdi size çok kısa bir kronoloji sunayım: Ragnaros diye bir hesap ortaya çıktı. Sonra bu arkadaş kimdir neyin nesidir diye insanlar çıkarımlar yaparken, bir arkadaşımız haberimizin olmadığı bir ekşi sözlük yazısı buldu. Sonra bu yazıdan kendince bir komplo teorisi üretti, ve Ragnaros’un ben olabileceğimi ima etti. Sonrasında ise, bilerek bu foruma şaibe düşürmeye çalıştığımız şeklinde bir iddia ortaya atıldı.

Sonra bu durum bana haber edildi. Arkadaşlarımın emeklerine büyük saygı duyduğum için, ortada hiçbir sebep yokken oluşturduğumuz platformun böyle bir saçmalıkla lekelenmemesi için burada cevap hakkımı kullandım.

Yazdığım cevapta her şeyi, kişisel hiçbir konuya girmeden tek tek ifade ettim. İfade ettiğim şeylerle ilgili eminim ilk başta “yalandır bu” denilmiştir ama, sonrasında forumun 2 yöneticisi de yazdıklarımı doğrulamıştır. Nedir onlar? Ragnaros hesabının bizimle ilgisi olmadığı, ekşi sözlükte yazılanın bizimle alakasız olduğu, ve forumun bana devredilmesi teklifinin doğruluğu. Bunlar sabit ve nettir.

Ek olarak, Baran’a da kişisel olarak telefonumdan mesaj gönderdim ve konunun saçma yerlere gitmemesi için ricada bulundum. Kendisi bana yazdığı cevapta da, zaten bu kişinin ben olduğumu düşünmediklerini, konunun benimle ilgisi olmadığı hususunda hemfikir olduklarını tekrar ifade etmiştir. Elbette kişisel görüşmeler olduğu için buraya koymuyorum, kendisi isterse tekrar onaylayabilir.

--

Sanırım bazı arkadaşlar bizi buradan vuramayınca hayal kırıklığına uğradılar. Hatta öylesine üzülmüşler ki, artık utanma sıkılma denen çok önemli meziyetleri de tamamen camdan dışarı atıp, hakkımda direkt olarak kişisel saldırıya geçme zavallılığını göstermiş durumdalar.

Şimdi bu arkadaşlara gelmeden önce, uzaklaştırılmamla alakalı yazılanlara ve genel olarak benimle hayatında hiç tanışmamış insanların hakkımda yazdığı “üslup” vb. çıkarımlara bir gelelim.

--

Öncelikle uzaklaştırılanlar hakkında bilgilendirme başlığına bakalım. Ne için banlanmışım? Ticari sebepli olduğu yazıyor değil mi? Peki böyle bir şey var mı? Elbette yok, olmadığını da bana birkaç yersiz yere bilenmiş ve ne yazdığı konusunda kontrolü tamamen kaybeden ve hezeyanlar içinde çığıran birkaç arkadaş hariç herkes biliyor. Neden böyle bir şey olmadığını da zaten önceki cevabımda net şekilde açıkladım ama sanırım anlaşılmamış. Tekrar izah edeyim de kafalara bir yerleşsin.

Burada ciddi emek koyarak paylaştığım puan tabloları maalesef alım satım endeksli hale gelince, arkadaşlarımla bir müzakere yaptık. Bundan evvel, ben zaten forumda bu tabloları şayet durum böyle giderse kaldıracağımı belirtmiştim. İnsanların “ya şu tabloya şunu koy da satalım” imalı kişisel mesajlarından da bıkmıştım zira. Çok vakit ayırarak hazırladığım bu 2 çalışmanın bu hale düşmesine de üzülmüştüm. Arkadaşlarımın önerisi ise bu işi başka platformda insanların daha zor ulaşabileceği bir biçimde paylaşmam oldu. İsterlerse kendileri de zaten ifade edebilirler. Daha zor ulaşmaktan kasıt ise, kapalı üyelik şeklinde olacak bir sistemdi Fakat platformu hiç tanımadığımız için, ve buna karşı insanların düşüncesini de merak ettiğimiz için önce bir anket paylaştık. Zaten ankete de genel olarak olumsuz yanıtlar geldi ve bu fikri rafa kaldırdık.

Zaten mevzunun aslında bu olmadığını içerisinde acayip çelişkiler barındıran açıklamalar bize net şekilde ifade ediyor. Neden banlandı sorusuna verilen genel cevap, “üslubu kötüydü”. Dikkat ederseniz uzaklaştırılanlar başlığında ifade edilen gerekçeden (güya ticari) kimse bahsetmiyor. Neden? Çünkü öyle bir şey yoktu da ondan. Bu kadar açık.

Peki o zaman benim üslubumda sıkıntı varsa, uzaklaştırılma sebebine neden bu yazılmadı? Ayrıca üslubumdaki “sıkıntılar” nelerdir? Hakaret mi edildi, küfür mü edildi, küçük düşürücü ifadeler mi saptandı? Hayır, bunların hiçbiri olmadı. Peki ne oldu ben size söyleyeyim. Tarafımdan hep doğrular yazıldı. Sert bulunmuş olabilir, bazılarını rahatsız etmiş olabilir. Ama ben kimse hakkında, hele hele kendisi bu mecrada değilken ve hele hele kendisiyle tanışıklığım bile yokken çıkıp da “karakteri şöyle”, “küstah”, “yorumları sığ” gibi ifadeler kullanacak kadar alçalmadım.

Ek olarak, madem üslubumda problem görülüyor, benimle neden bu konu konuşulmuyor? Madem benim hakkımda kendilerine mesaj ve çokça rapor geliyormuş; bana bir uyarı gönderildi mi? Hayır. Üslupla alakalı bir ceza veya geçici/kalıcı uzaklaştırılma yaşandı mı? Hayır. Peki ne oldu? Arkamdan konuşuldu, arkamdan laflar söylendi. Her şey arka planda döndü. Bu neden peki derseniz, nedeni belli. Birebir iletişime geçmeye birilerinin cesareti olmadığı için. Kolaya kaçmak daha rahat geldiği için. Bırakın birebir iletişimi, yönetim tarafından forumda dahi böyle bir “genel sorundan” bahsedilmedi. Biliyorum şu an yine doğruları yazdığım için rahatsızlık katsayınız artıyor, merak etmeyin, anlıyorum sizi.

--

Gelelim inceleme ve içerik kaldırma konusuna. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu forumdan ben bahsettiğim puan tabloları haricinde hiçbir içeriğimi kaldırmadım. Ki bu çalışmayı kaldırmamın sebebi de forumun artık bu konuda zarar görmemesi ve işin alım-satım’a dönmemesi içindi. Forumda puan tabloları haricinde tüm içeriklerim olduğu gibi duruyor. Yani burada da doğru konuşulmamış.

Peki, geriye başka ne sebep kalıyor? Hiçbir şey. Yani bir üyenin neden uzaklaştırıldığına dair net bir açıklama bile yapılamayan, açıklama yapıldıkça da çelişkilerin çığ gibi büyüdüğü bir durumla karşı karşıyayız. Üstelik bunu kendilerine atılan kişisel mesajlarla yaptıklarını ifade ediyorlar. Bu durumda insanların birlik olup, kamplaşma yaparak ve adminlere PM atarak bir üyenin uzaklaştırılmasını sağlayabileceklerini öğrenmiş oluyoruz. Bu nasıl bir yönetim anlayışı ben açıklama getiremedim. İçinden çıkabilecek olan varsa buyursun.

Açıkçası “keyfe keder yaptık, canımız istedi” dense daha tutarlı olurdu ve emin olun bunu ilk ben tebrik ederdim. En azından direkt, dobra ve dürüst bir ifade olurdu. Benim için tutarlılık, netlik ve dürüstlük önemlidir.

Benimle iletişime geçen hiç kimsenin benimle bir problemi olmaz, olmamıştır. Lakin sizler benimle hiçbir şekilde iletişim kurmadan arkamdan konuşarak, kamplaşarak iş yaparsanız, niyetinizin başka olduğu da açıkça belli olur. Bugüne kadar sürtüşme yaşayıp sonradan bireysel olarak iletişime geçerek tatlılığa bağladığım çok arkadaşım oldu burada. Kendileriyle halen de arkadaşız, ve paylaşımlarımız devam ediyor. Çünkü bu arkadaşlar konuyu benimle konuştular, benimle çözdüler. Başka işler peşine düşmediler.

--

Şimdi ben size 2 tane SS atayım. Kimler yüze karşı nasıl, arkadan nasıl.[​IMG]

Bu zamanında benden şovda izlenim rica eden arkadaş, ne akla hizmet yazdı bilmiyorum ama küstah olduğumu falan yazmış. Yetmemiş sığ yorumlarına ihtiyacım yok demiş. Ben buradayken neden ihtiyacın vardı peki? Bir de yazı yazdığım siteyle dalga falan geçildiğinden bahsetmiş. Earsonics ES5’e analitik diyen insanların söz konusu site ile dalga geçmesi normaldir. Konuya hakim olmayan ve HawaiiBadBoy gibi endüstriden ban yemiş, Crinacle gibi popülistlik yapan tiplerin peşinden giden Reddit’çilerin böyle düşünmesinde şaşırılacak bir durum yok. Site orada duruyor, hangi firmaların güvendiği belli, kimlerin okuduğu belli.

Bakın bir arkadaş daha. Ne kadar güzel değil mi? Ve ben bu arkadaşımız rica ettiği için, çok dolu olduğu halde standa gidip bu kulaklığı sıra bekleyip denedim. Sırf o istediği için. Zira öyle bir ortamda her şeyi 1 güne sığdırmanız imkansız. Fakat ben yaptım, demek ki yapmak hataymış. Kendisiyle problemim mi oldu? Hayır. Ne hikmetse benimle bir alıp veremediği var, daha önce de arkamdan bu foruma yazmasına rağmen cevap almadı ama devam etmeye hevesli belli ki. Eminim kendisi değerli de bir insandır. Açıkçası bazen insanları çözemiyorsunuz.

Bütün bunların ardından tek diyeceğim şey; yazık. Bana yönelttiğiniz ve hiçbir temele dayanmayan mesajlar, üstelik ben ısrarla size daha evvel cevap vermediğim halde, ayıptır. Ne yapıp edip ben buradan ayrıldığım halde, kendi işime gücüme bakıp arkadaşlarımla sessiz bir şekilde bir çalışma yaptığım halde, içinizde nasıl bir hınç, nasıl bir problem varsa, şu başlığı dahi nerelere çektiniz. Bu yaptığınız en kibar tabirle ayıptır.

--

Artık hakkımda kişisel mesajlar atılmamasını insanlıkla rica ediyorum. Konu zaten yeterince nahoş ve üzücüyken konunun daha fazla dağılmaması ve başka yerlere gitmemesi adına buradaki son mesajımdır.

Bana ulaşmak isteyen herkes her türlü yoldan ulaşabilir.

İyi geceler.

Collapse Signature Expand Signature
    #363 Pascalci, 15 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 15 Temmuz 2020
    Onur668700, Vordhosbn ve ragnaros bunu beğendi.
  4. B.taşkın

B.taşkın
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    56
    Bu kablonun sese etkisi mevzu konu disinda kalsa da biraz, soyle de bir durum var, kotu yapilmis kablo ile iyi kablo arasinda cok bariz farklar oluyor, gerek uretimdeki lehimler, gerek twisting pair seklinde hazirlama gerek ise skin effect denen durum, iletilen sinyali bozuyor degistiriyor, amfilerde daclarda THD 0.0001 i kovalayan insanlar icin, o kablonun elektromanyetik etkileri onemli oluyor hali ile. O yuzden yapim sekilleri sonucu etkiliyor. Bakir, gumus veya altin kismini ben bilmiyorum, anlamiyorum da ama kaliteli kablonun direnci disinda olcum kriterleri oldugunu soyleyebilirim. Sahsen mumkun mertebe bakir kullaniyorum ben f/p olarak en iyisi oldugu icin.

5. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Sizi kutlarım. Çok güzel analiz etmişsiniz ve özetlemişsiniz.

Ben de bu forumu 2011 li yıllardan beridir takip eden bir üye olarak iki kelam etmek isterim ama konuya çok girmeden. Bilgi ve deneyim yüklü pek çok insan var burada. Bu konunun bu kadar dallanip budaklanmasini da buna bağlıyorum. Dilerim bu konuda mağdur olan kişiler en yakın zamanda çözüme ulaşırlar ve dilerim Bogac Bey üzerine düşeni yaparak hem mağduriyeti düzeltir hem de dürüst bir açıklama yaparak açıklık getirir.

Tek dileğim bu güzel forumun devam etmesi. Son zamanlarda pek durgundu tabi bunun sebeplerini başka bir başlık altında konuştuk o yüzden buraya yazmıyorum ama diğer üyelerden ricam daha fazla dallanip budaklanmasina izin vermesinler şu başlık için. Çözülene ve bir açıklama gelene kadar beklesin konu naçizane fikrim.

onurdogan4 bunu beğendi.
  6. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135

Bireysel olarak insan algısı çok kolay manipüle edilebilir ama kollektif bir bilgi edinme aracı olarak bilimsel yöntemin manipulasyona ve dezenformasyona karşı bağışıklığı vardır. İnsana ait subjektif olarak değerlendirilen herşeyin aslında objektif ve ölçülebilir olduğu akla daha yatkın. Eğer kabloların sese gerçekten bir etkisi var ise bu ölçülebilir olmalıdır. Bu kuantum mekaniği değil ki bazı koşullarda ölçülemesin. Bunu iddia edenlerin kanıt yükümlülükleri var. Ben buna inanıyorum ya da ben öyle hissetim deyip bunu diretmenin hiç bir anlamı yok. Bu bir endüstri ve bundan ciddi anlamda gelir elde ediliyor. Pazarlama faaliyetleri büyük oranda inceleme yaptığını iddia eden hi-fi siteleri ve forumları üzerinden yürütülüyor. Bu incelemelerin bir kısmı profesyonel bir kısmı ise forum mantığı ile kullanıcı incelemesi adı altında maddi çıkar karşılığı yapılıyor. Algının büyük kısmı bu şekilde oluşturulup bir pazar ve müşteri kitlesi yaratılıyor.

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Yok canım sizinle hiç bir alıp veremediğim yok, niye böyle düşündüğünüzü anlayamadım çünkü ben de ayrılmanıza üzülenlerdenim. Bakın kasten "banlanmanıza" yazmıyorum, ben "tabloları patriona koyma" düşüncenizi görür görmez olayın sizin banlanmanızla biteceğini anladım çünkü. Bu forumun yönetiminin elinde her derde deva tek aspirin ban. Sorunlu alış verişe ban, hakaret edene ban, düzeni bozana ban, içerik silene ban. Adil mi, kabahatler eş değer olmadığı için bence değil, ama başka ne yapabilirler ki... Bizi hapse atamaz, cetvelle elimize vuramaz, köşede bekletemez ya da para cezası kesemezler, kesebilecekleri tek ceza banlamak.

Yani benim açımdan siz sonucu belli olan bir hareket yaparak bu forumdan bir nevi kendi tercihinizle ayrıldınız. Eğer durum başka türlüyse, siz olayın bu sonucu doğuracağını ön göremediyseniz üzüldüm vallahi, pisi pisine gitmişsiniz demektir.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,100
    Kabul. Tek soru: Birbirini tanımayan insanların sizinle ilgili aynı sorunu dile getirmesi nasıl bir tesadüf olabilir? Hayır, biri yanlış yazmış olsa diğeri düzeltir. Ancak tek noktada bir sürü insan aynı şeyi gözlemlemiş. Bunun olmadığını varsayıp, sorunu "gerçekleri yazma" gibi gülünç ve kendini aklayan (asıl demek istediğim "self righteous") bir sebebe bağlamanız ne anlatıyor?

Üzerine toz kondurmamak için insan kendini nelere inandırabiliyor çok ilginç...

Son olarak, insanlar hakkinda istediginizi yazip, sonra da susmalarini beklemeniz hiç gerçekçi degil.

#368 zxc, 15 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 16 Temmuz 2020
    synweap, Nazım ve delgren bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Berkhan sizinle ilgili mesajımı buldum:

Ne düşündüysem onu yazmışım, arkasındayım: Burayı gözden çıkardı, bilerek gitti demişim (o zaman öyle hissetmiştim, şimdi de aynı düşünüyorum, yanılıyor olabilirim, sonuçta insanım, ama bende oluşan hissiyat bu yönde), Türkçeye çevirmeme açısından da eleştirmişim (elinizde imkan var keşke Türkçe de yazsanız), sanırım hoşunuza gitmeyenler bunlar olmuş. Anlıyorum, ama hayır, sizinle bir alıp veremediğim olduğu için yazmadım bunları. Eleştirmiş bile olsam sizinle ilgili olumsuz bir izlenimim yok. Zaten bakınız şunları da yazmışım: Ban ağır demişim, başarılar dilemişim, takip edeceğim demişim, ingilizcesi olana yazılarınızı tavsiye etmişim. Sadece olumsuzlara odaklanıp gücenmeyin hemen. Arya izlenimleri için de teşekkür ederim.

Nazım bunu beğendi.
  10. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Bazı sektörlerde reklam giderleri, üretim maliyetinin çok üstündedir. Buna en güzel örnek kola şirketleri. Aslında sattıkları şekerli,asitli, gazlı su. Maliyeti oldukça düşük. Ama öyle bir reklam bombardımanı ve stratejisi ile içtiğin şeyin hayatın anlamı olduğuna inanıyorsun neredeyse. Kolayı içtikçe havalara giriyorsun. Oysa içtiğim şey oldukça yararsız bir içecek hatta zararı bile var.

onurdogan4 ve AeroKnight bunu beğendi.
  11. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Sıkıntı şudur ki, Virtufortuna hakkında burada herkes istediği gibi yazıp çizebileceği halde kendisinin cevap hakkı olmayacaktır. Bu şartlar altında sağlıklı bir tartışma mümkün değil. Sağlıklı bir diyalog için hesabının banı hakkında yazılanlara cevap verebilmesi için bir süre açılmalıdır.

12. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Birkaç kelam da ben edeyim istedim.

Kablo yapıyorum, ama ticari değil, kendime. Farklı bir sürü kablo kullandım, alaşımı anlama şansınız yok, ama kablonun sese etkisi bal gibi de var, ama lütfen yeni bir çift kör polemiği yaşamayalım şimdi. Bir de Boğaç'ın kablolarından birini test ettim, hayır celestine değildi, ama bir numarası da yoktu, o yüzden de hemen elden çıkardım ve yaptığı kablolar da hiç ilgimi çekmedi, diy için kablo harici parçalar hariç, onlarla ilgilendim tabii...

Neticede kimse alaşımı bakarak veya dinleyerek anlayamaz. Direnç ile kablo kalitesini ölçmek de düpedüz saflıktır. Bakırdan incecik kablo yapayım size, yanındaki kalın gümüş kablonun yüzüne bakmazsınız. Hani kalın kabloda direnç azalıyor, gümüşün de direnci daha düşük ya, o yüzden dedim.

Konu iyice sarpa sarmış. Yazık. Sanki herkes tuttuğunu öpüyor. Herkeste bir agresif yaklaşımlar, kırgınlıklar, suçlamalar... Arkadaş, hani o meşhur Nasrettin Hoca fıkrasında olduğu gibi, hırsızın hiç mi suçu yok?

Tekrardan hatırlatayım dedim sadece...

Sent from my fridge using Tapatalk

Nazım, coolblue, Xexec ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hocam sorun şu ki kabloların teknik ölçülebilir değerleri ile, bir kablonun, bağlı olduğu sürücünün diyaframından çıkan ses arasında bilimsel olarak tespit edebileceğimiz ölçülebilir çok az şey var. Bilimsel olarak matematiğe dökebileceğimiz veri çok az..

Kablonun veya zincirdeki başka bir halkanın sese etkisini anlamak için yapacağımız ölçüm ses oluştuktan sonra olmak zorunda olduğuna göre, mutlak surette bir sürücü - speakerdan bir ses almalıyız. Aldığımız bu sesi değerlendirecek 2 gözlemci var, birincisi kulaklarımız, ikincisi ise kulakları simüle eden (ve halen geliştirilmekte olan) ölçüm cihazları.

Bu ölçüm cihazlarının ölçebildiği ve bize çıktı olarak verdiği datalar ise frekans eğrisi, desibel değeri vs gibi birkaç bilgiden öteye geçemiyor. Bunlar üzerinden bazı yorumlar yapılabilse bile ölçümler duyduğunuz şeyi tam olarak anlatamaz.

Örneğin kulaklık ve kaynak aynı kalsın ama kabloyu değiştirin, frekans eğrisinde hiçbir değişiklik görünmezken duyduğunuz seste kalite veya estetik olarak size farklı gelen birçok husus olabileceğini duymanız mümkündür.

O yüzden bu alanda kalite eninde sonunda duyuma ve beğeniye dayanır. Bu sektörde bu işlerin bu kadar farklı fiyat aralıklarına dağılmasının bir sebebi de bu devasa ölçülerek anlaşılamayan tanımlanamayan alandır.

Kuantum mekaniğinin oldukça sağlam bir matematiği var ama bu alanın yok :)

Not: Mesajımı sizi etiketleyip başka bir konu altında verecektim ama nereye yazacağıma karar veremediğim için yine buraya yazdım. Yönetimden arkadaşlar konuyu düzenlerlerse başlıkla doğrudan ilgisi olmayan bu mesajlarımızı başka bir yere taşıyabilirler.

fortress34 bunu beğendi.
  14. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Sizin banınız yok örneğin, konu boyunca 6 kez sorduğum sorulara cevap vermeye ne dersiniz? Bulmanız zor olacaksa eski mesajlarımı bulup 7.kez sorabilirim.

Kendinize yöneltilen soruları cevaplamayı ısrarla reddederken Virtufortuna'yı savunma konusundaki hevesiniz de takdire şayan. 1-2 gündür sizi göremiyorduk ancak kendisi geldiğinde yine teşrif ettiniz.

Virtufortuna ile ilgili tek mesajımı da yazayım herkes yazmışken. Ekşi'deki mesajı ben bulup buraya yazdım, ancak mesajı yazan kişi Berkhan'dır demedim. Ragnaros'un art niyetini ile fazlasıyla bağdaşan bir entry idi. Entry'i yazan kişi ragnaros değil ise bile o forumun bünyesinde techno-fi'de yaşadığımız bu olayı kullanarak diğer forumun reklamını yapan birisi var. Gidip kendi başlığına yazmak yerine bu forumda bir üyenin yarattığı problemi kullanıp başka bir sitenin reklamının yapılması çok çirkin. O entry'i kimin yazdığı bulunur ise diğer forumdakiler arasında, şaibe ortadan kalkmış olur ve münferit bir olay mıydı anlarız.

Ek olarak diğer üyelerle konuşurkenki üslubundan dolayı Virtufortuna'yı yönetime 2-3 kez şikayet etmişliğim var, zira benle konuşmadığı halde üslubundan ben rahatsız olmuştum okurken. Eski rapor kayıtları yönetimde vardır, şu an ifadelerin içeriğini net hatırlamıyorum. Kendisiyle tanışıklığım yok, bilemiyorum belki kötü bir gününe denk gelmiştir, siniri bozuktur vb. olabilir. Ama demek istediğim üslup konusu bahane değil, beni de rahatsız etmişliği vardı.

Bir de @zxc 'nin belirttiği gibi cevap hakkımı kullanacağım diye upuzun mesajlar yazıp diğer kişilere yine cevap hakkı doğuracak ifadeler kulandıktan sonra bunun üzerine artık kimse yazmasın demek gerçekten anlamsız. Bir sürü yazıyor kendisi, cevap hakkını kullanıyor ama sonra biz o mesaja ilişkin cevap hakkımızı kullanamıyor muyuz?

Entry uzadığı için arada kaynayacak, ben malum sorularımı yine @ragnaros 'a ileteyim. Bakalım cevap verecek mi, yoksa anonim olarak insanlara karşı çirkin suçlamalara devam mı edecek.

Buyrun @ragnaros , bahsetmiş olduğunuz kişinin aksine sizin cevap hakkınız var ve üyeliğiniz aktif. Kimsiniz?

Nazım, fortress34 ve Chaturanga bunu beğendi.
  15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Bence ekşisözlükte bulunana çok önemli bir detay gibi bakıp, olayı onun etrafında döndürmeye gerek yok. Bugün twitterda yada diger sosyal platformlarda hashtag verilerek isteyen istediği mesajı kolay bulunacak şekilde özgürce yazabiliyor. "#arcelik #bosch un kalitesi senden çok daha iyi" yazınca, buna arçelik alınmıyor; bosch ta ekstra sevinmiyor. Yada o mesajı yazan kim diye araştırmıyorlar. Çünkü laf ile gemi yürümüyor. İlgili şirketlerin sosyal medya uzmanları, iyi ve kötü oldukları noktaları kullanıcı yorumlarını tarayarak çıkarıyor ve üst yönetimle gelişim noktası olarak özet şeklinde düzenli paylaşıyorlar.Bunun için yazılımlar da kullanıliyor.

Burada x şunu dedi, y şunu yaptıdan ziyade soruna yukarıdan "high level" da bakıp, "Olan olmuştur. Gelecek için de şu dersleri çıkardık" diyebilmek lazım. Insanlarin tercih ve farklı yorumlarına ise her zaman açık olabilmek gerekir diye düşünüyorum.

Buradan yola çıkarak @ragnaros un kim olduğundan ziyade söylediklerinin doğruluğu araştırılmalı, yanlış ise manuplasyon ve yanlış bilgi paylaşımı ile forumda huzursuzluk yarattığı için ulu ceza olan "ban!!" yöntemi seçilerek forumdan uzaklaştırılmalı.Forum ise içeriğini zenginlestirip, adaletli ve her bireyin hakkını kişi gözetmeden savunup araştıracak noktada oldukça, yazılanlar ve farklı kişilerin site tavsiyesi ne olursa olsun güçlenerek yoluna devam edecektir. Doğrulardan ne kadar sapılırsa , benzer şekilde zamanla "herkes tersine övgüler yağdırmış olsa bile" zayıflayacaktır. Bu pozitif yada negatif yönlü gelişim, siteyi zenginleştiren kullanıcıların ve yönetenlerin elinde..

Bu arada adminlerden ricam, kablo ve sahıslar ile ilgili mesajların bu başlıktan ayıklanıp uygun bir başlık altına toplanması olacaktır. Yarın buraya adli gerekçeler ile bakmak istediğimizde, yada konuyu anlamak isteyen biri olduğunda, sadece olayın özünü anlatan ve derinleştiren mesajları görmesi temizlik açısından da iyi olacak.

16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Benim net olarak gördüğüm tek şey Boğaç Tekman'ın insanları hem aldatması hemde dolandırmasıdır.

Olayın gözlemlediğim kadarıyla 3 boyutu var.

1.Konu sahibinin belirttiği,cihaz ticareti üzerinden 3.şahıslar ve özel durumlar gerekçe gösterilerek oluşturduğu mağduriyet.(bu konuda kendi beyan ettiği gerekçelerin,gerçekten var olduğunda makul sayılabilecek tarafları var.bir insan olarak empati yaptığımda ben bu sonuca varabiliyorum ki konu sahibide benimle paralel bir hissiyata büründüğünden olsa gerek ılımlı ve anlayışlı davranmakta ısrar etmiş uzunca bir süre.)

2.Uzun zamandır kablo ticaretinde olan bu şahsın,satışa sunduğu kablo materyallerinin beyan edilenden farklı olması.dolasıyla haksız ticari kazanç ve sahtekarlık.

bu konuda tavsiyem alışveriş yapan hatta 2. El kablo satın alanlar dahi,bireysel bir hak arama yerine ayrı bir başlıkta organize olarak,konuyu hukuki bir boyuta taşıyabilir ve maliyeti asgariye düşürerek haklarını arayabilirler.

Kendisinin,ben demirden bir kablo yaptım. üstün mühendislik yeteneğimle altın bir kablodan daha iyi performans vermesini sağladım ve bedelide şudur diyerek ürününü sunsa,hiçbir sorun yok benim nezdimde.

3.Yöneticilerle özel hayatta arkadaşlığa varan iyi ilişkilerini kendi maddi çıkarları doğrultusunda kullanması,iyi niyeti suistimal etmesi ve arkadaşlık kavramına ihanet etmesi.

Yöneticileri zor durumda bırakmaya müsait bir durum dolaylı yoldan oluşuyor maalesef.şöyleki,bu arkadaşa sitenin özel bir alanında herhangi bir maddi beklenti olmaksızın ve faaliyetleri sorgulanmaksızın kendi ürününü tanıtma,ticaretini yapma imkanı sağlanıyor.dolayısıyla pozitif bir algı oluşuyor.bende alışveriş yapacak olsaydım,forumda sözü geçenlerle olan iyi ilişkilerinden ötürü güven sorunu yaşamazdım.yıllar içindede çokça,kendisinin ve ürünlerinin milliyetçi duygularla tavsiye edildiğine,övüldüğüne ,incelendiğine ve bir inceleme yapılırken referans gösterildiğine şahit olmuşumdur.

Yönetici beyan etmesede,güvence vermesede,kendi güvenilirliklerinin! bir neticesi olarak bu arkadaşta pozitif bir algıya otomatikman sahip oluyor ne ne yazıkki.

Özel ilişkilerin ne boyutta olduğunuda bilemeyiz,maddi çıkar olmasada mesela yöneticilerin kablo ihtiyaçlarını bedelsiz olarak karşılamış olabilir.ulaşılması güç ekipmanları herhangi bir sebepten bedelsiz kullanıma sunmuş olabilir.hediyeler vermiş olabilir.psikolojik olarak karşısındaki insanları kendine borçlandırmış olabilir.

Herhangi bir yöneticiye ithamda bulunmuyor,ihtimalleri değerlendiriyorum lütfen yanlış anlaşılmasın.bendeki algıyı anlatmaya çalışıyorum sadece.Sanırım mağdur olan bazı arkadaşlarda bunu anlatmaya çalışıyor.

Bu yaşananlar hiçbiri ,herhangi bir yöneticiyi elbette direkt sorumlu kılmaz.yada delil olmadıkça herhangi bir ekonomik beklenti içerisine girilemez.bende kendilerinin böyle pis bir işin içinde bilerek dahil olacaklarına asla ihtimal vermiyorum.amatör bir ruhla hareket edildiğini düşünüyorum.

Yıllardır bu forumu takip eden biri olarak,kendilerine ekonomik getiri sağlayacak herhangi bir faaliyet yada algı yönetimi hiç görmedim.

Kendi ticari markalarınada sahip bu arkadaşların foruma sponsor bir başlık dahi açmamış olmalarıda benim onlara güvenmem için yeterli bir sebep ve ahlaki anlayışlarına dair bir delildir ayrıca.

Tek amacı kaliteli müzik dinlemek olan insanların herhangi bir nedenden dolayı üzülmüş oldukları için gerçekten üzgünüm.dilerim sorumlusu en kısa sürede hakettiği cezayı alır ve tüm mağduriyetler en kısa sürede giderilebilir.

Saygılarımla.

fortress34, tsn141 ve Chaturanga bunu beğendi.
  17. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Ragnaros'un iddialarına karşılık MuttFTS çıkıp anlattı, kendisinden para almadık dedi. Buna rağmen ragnaros halen daha böyle bir olay olduğunu iddia ediyor ise ve bu kadar eminse kanıtları ortaya sunmak zorundadır. Foruma VPN ile girip kimliğini gizleyerek adı sanı yıllardır ortada olan insanlara elinde kanıtlar olmadan böyle iddialarda bulunamaz.

Söylediklerinin doğruluğu araştırılmalıdır demişsiniz, nasıl araştırılmalı tam olarak? İddia makamı iddiayı ispat ile yükümlüdür, özellikle anonim bir şekilde kimliğini gizleyip burada insanlara bu tür ithamlarda bulunuyor ise.

Ayrıca "kim olduğundan ziyade söyledikleri araştırılmalı" demişsiniz ama bir insanın kimliğini gizleyerek maddi boyutları olan bir konuda insanlara böyle ithamlarda bulunmasında yanlış bir şey görmüyor musunuz gerçekten? Samimi soruyorum.

Nazım, fortress34 ve Italoman bunu beğendi.
  18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Araştırma için dediğiniz gibi kanıtlar kendisinden özel bir konuşma ile istenir. Sunamazsa, ortalıgı karıştırıp haksız ithamlarda bulunduğu için cezai yaptırımı ne ise uygulanır. Çamur at izi kalsın yaklaşımı doğru değil..
    Ama şu son konuştuklarımız da dahil(benim mesajlar vs) temizlenerek burası sadece konu ile ilgili mesajları barındıracak şekilde kalırsa sevineceğim.

19. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Daha yazmayacaktım ama tiyatro devam ediyor. Birisi sorup duruyor kimsin diye, adımı soyadımı TC'mi vermemi bekliyor herhalde. Konu kim olduğum değil. Ragnaros iyi birisi olsun ya da provokatör pisliğin teki olsun, bu dediklerimin doğruluğunu değiştirmez.

Tam olarak nasıl bir kanıt bekliyorsunuz ? Boğaç ve Yönetimdeki şahıslar arasında para trafiğini inceleyebilecek bir yetkiye sahip değilim, burada kimse değil, yani herhangi birisinin bunu kanıtlayabilmesi imkansız. Ama yapbozun parçaları birleştirip neyin ne olduğunu anlamak zor değil.

Dediğine göre en son 2014'te para alınmış Boğaç'tan. 2014'e kadar ücretli olarak devam eden sponsorluk ilişkisi neden 2014'te bir anda ücretsiz hala geldi ve 2020'ye kadar ücretsiz devam etti ? 2014 yılında Boğaç artık ödeme yapmayacağım mı dedi yoksa yönetim mi "sen artık ödemesen de olur sponsorluğun beleş devam eder" mi dedi. :D Burada çok garip bir durum var.

Bazı arkadaşlar yönetimi körü körüne savunuyor. Şüphelenip olayları akıl süzgecinden geçirmiyorlar. Elbette ki düşünüp sorgulamak yerine kabilecilik yapıp hakikatları görmezden gelip doğru söyleyeni dokuz köyden kovmak en kolayı. 2016'daki Boğaç head-fi konusunu okuyun yine aynı mantıktasınız. Orada birisi "Boğaç kardeştir head-fi kalleştir" yazmıştı. Şimdi de yönetim kardeş ragnaros kalleş. Hadi bakalım.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    He yani insanların sizin iddialarınız üzerine yaptığı açıklamalara inanmayalım ama sizin gizli bir hesap arkasından adı sanı belli kişilerin itibarını zedelemenize veya zan altında bırakmanıza odun taşıyalım istiyorsunuz. Çok beklersiniz..

Boğaç olayı ile bu olayı benzeştirmeniz ve bizlerin körü körüne savunduğumuz iddianız ise ayrıca evlere şenlik.

O konuda iddiaların muhatabı olan Boğaç konu bir an önce kapatılsın diye forumdaki insanlara açıkça, daha fazla markamın zarar görmesini istemiyorum ben Head-fi gerekli başvurumu yaptım vs vs diye yazmış ki şimdi anlaşılıyor ki olay başkaymış.

Burada ise insanlar sizin art niyetli olduğu artık aşikar olan suçlamalarınıza birkaç kez cevap verdikleri gibi konu halen aktif ve hiçbir kaçamak yapmıyorlar en başından beri net olarak herkese konuşma imkanı sağlıyorlar.

Bu arada sizin kim olduğunuz artık tamamen bir numaralı konudur. İsminizi vermeden bundan sonra yazacaklarınızın (bundan önce yazdıklarınızla beraber) zerre kadar kıymeti harbiyesi yoktur.

Siz yıllardır aydınlatılamayan çok gizemli bir cinayeti mi ihbar ediyorsunuz ki kim olduğunuza bakmadan iddialarınızı araştıralım. Kimliğiniz açık edilirse tehdit altında mı kalacaksınız ki bu "iddialara bakalım kişi önemsiz" mantığını kabul edelim.

Nazım, fortress34 ve Italoman bunu beğendi.