Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    Karakter cılız olduktan sonra kendi yağız olsa ne yazar..;)

Collapse Signature Expand Signature
  2. Furkan8

Furkan8
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ragnaros, ismini söylediğinde muhtemelen eski techno-fi kullanıcı adını da söylemiş olacak. Bu motivasyonun kaynağında compicat ile olası bir husumet veya yeni bir mecraya yaranmak bulunmuyor. Belki burada yapmış olduğu bir usulsüzlük nedeniyle o mecraya girme şansı da yok.

Bana göre, ragnaros; basit bir Google aramasıyla hakkinda hiç istemeyeceği şeylerin ogrenilecegi, ismi cismi belli bir eski üye. Arzusu da; techno-fi ve onun hafızasının tümüyle yok olması. Compicat konusu ve yeni site kendisinde böyle bir umudu dogurmus olacak ki sürece doğrudan müdahil olmak istedi, diye düşünüyorum . Boğaç'ı değil onun üzerinden yoneticileri yani sitenin kendisini hedefliyor.

Bunları yazıyorum çünkü bu kitsch üslup bana tanıdık geliyor. Bir kere daha şahit oldugumu hissediyorum. Ne demek istediğimi çok iyi anlayan arkadaşlar olduğunu da biliyorum ancak şu an için anladıkları şeyi tanımlamanın etik/ hukuki açıdan doğru olmayacağını da hesaba katmak gerekir. Yalnız, 20 sayfalık başlıkta suç unsuru taşıyan ifadeler de kendisine aittir. Mevcut durumda muhatabının da iknaya/telkine açık olduğunu hesap ederek şansını daha fazla zorlamamasini tavsiye ederim. Vpn'in çare olamayacağı bir süreç başlar ki; "çakal" kim, kurt kim o zaman belli olur.

Nazım ve Chaturanga bunu beğendi.
  3. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Tam olarak doğru noktalara parmak basılmış. Tartışılması gerekenler işte tam olarak bunlardır. Bazı troller boş mesajlarla konuya dağıtmaya çalışadursun, bu mevzudaki her şey apaçık oluncaya kadar irdelenmelidir.

Boğaç & Baran arasındaki ortaklık ilişkisi yeni bir skandal olarak karşımızdadır. Eğer böyle bir durum varsa şu ana kadar yazıp çizilen her şey çöptür ve olayın gidişatı tamamen değişir. Artık sanık kürsüsünde bir değil iki kişi oturuyor demektir.

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Uzaklaştırılanlar konusuna yazamadığım için buradan tebrik edeyim @mattiadestro eline sağlık. Gına geldi vallahi. Bakalım ne zaman yeni bir hesapla damlayacak..

zxc, fortress34 ve Nazım bunu beğendi.
  5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Şimdi sizin mesajınız üzerinden yazıyorum ama yazdıklarım genel sorulara cevap yine.

Boğaç'ın "ücretsiz" sponsorluğa devam etmesi konusunu ve böyle birşeyin olmadığını daha önce de açıkladım, tekrar ve son kez açıklayacağım.

Ücretsiz sponsorluk diye birşey yok. Sponsorlar süreleri bittikten sonra da nicklerinin altında rütbelerini taşıyorlar, Sponsor forumları altında forumları devam ediyor. Bu Boğaç'a özel değil, tüm sponsorlar için bu şekilde. Bunun öncelikle bir kenara yazalım. (Bu konuyu anlamamakta ısrar edecekseniz, yukarıdaki rütbeler ve sponsor forumları ile ilgili ekran görüntüsü verebilirim, powerpoint sunumu hazırlayabilirim)

Bunun yanında Baran ve sponsorların hiçbir bağlantısı yok. Site benim üzerime ve sponsorlar ile ilgili gelirler tamamen bana ait. Buradan gelen geliri herhangi bir yönetim üyesi ile bugüne kadar paylaşmadım.

Yani sözde "ücretsiz" sponsorluk dediğiniz durum olsa bile bunun Baran ile alakası olamaz.

Baran ile Boğaç arasındaki ilişki hakkındaki açıklamaları Baran yapar, benim bu konuda söyleyebileceğim bu ilişki Techno-Fi veya Yönetim ekibi veya benimle ilgili değil, kendi aralarında kişisel bir ilişki.

Ayrıca son olarak Warbler Audio'nun burada satılmaması ve o satışlarda Baran'ın adının geçmemesi aksine bence birbirini doğruluyor. Ürünlerin Yönetim veya Yönetim'den biri tarafından satışının yapılması avantaj sağlar ve her iki durumda da bu avantaj sağlanmak istenmemiştir.

Serhat, zxc, fortress34 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    İnsanları buradan soğutup yeni mecraya çekmek istiyor... Compicat konusu sadece bir araç onun için,.

Bu durum bana birkaç sene önce Head-Fi'den kovulan bazı üyelerin superbestaudiofriends'i kurduğu dönemi hatırlatıyor. Çekişmeler konusunda çok bilgim olmadığı zamanlarda superbestaudiofriends'e kaydolmuş, orada da bazı paylaşımlarda bulunmak istemiştim. Ancak oradaki yöneticilerin küstah yaklaşımları nedeniyle o sitede yazmaya devam etmedim. Head-Fi hala yerli yerinde duruyor, hala dünyanın en popüler kulaklık forumu, superbestaudiofriends ise 3-5 çokbilmişin kendini tatmin etme yeri olmaktan öteye gidemedi.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Merhaba arkadaşlar,

Konu içerisinde birden çok konu oluştu ama ilk olarak gereksiz olarak büyümeye meyilli olan konuyu kapatalım. Ragnaros denilen şahsın Virtufortuna Berkhan ile ilgili olduğunu vs düşünmüyoruz. Berkhan olayına yazdıkça geleceğiz ama açtığı forumunun zamanlamasının sadece bu olayla çakıştığını, ragnaros denilen üyenin de bunu kullandığını düşünüyoruz.

Gelelim 2 ana konumuza; Lotoo cihazları üzerinden oluşan mağduriyet ve Audiominor markasının kablolarının denildiği gibi çıkmaması.

Kişilere daha sonra cevap verilecektir ancak yönetim olarak bazı konulara tekrar değinmek gerekiyor.

Lotoo mağduriyetinde daha öncede yazıldığı gibi yönetim konu açılmasını istemiştir. Mağdur tarafla yapılan görüşmelerde bu durum belirtildiğinde alınan cevaplar yine daha önce de yazdığımız gibiydi. Bu konuyu tekrar tekrar yazmama gerek yok alıntılıyorum.

6 aydır parasını alamamış kişilerin linkte yazılanları demesi, bana vereceğin parayı diğer arkadaşa ver demesi heralde sponsorlukla bağlantılı olan bir durum değildir. Bu kadar güvenin sebebi ne bu sitedir ne de yönetimdir, şahısların kendi aralarında kurdukları iletişimdir. Diğer mağdur üye dolandırıldıklarını ve başlık açmaları gerektiğini düşünürken, bunu kendisinin istemediğini, her insanın hayatında sıkıntılar olabileceğini söyleyen bir kişi satıcıyla güven ilişkisi çok ayrı bir noktadadır.

Demek istediğimiz biz Boğaç'ı korumadık mağdurlar korudu. Bu konu kablodan bağımsız ilerledi ve yine kablo işinin etkilenmemesini, bu konuda birçok kere kendilerine de sıkıntısız bir şekilde hizmet sunulduğu belirtildi. Bu kadar güvenin karşılığını forumda sponsor gözükmesine bağlamak bizim açımızdan gerçekçi değil ve kendini kandırmadır. Üyelerimizin yönetimi eleştirmesini sponsor konusunda eleştirilerini seve seve kabul eder özeleştirimizi veririz ama suçu buraya yıkmak kabul edilebilir değil.

Sakın yanlış anlaşılmasın neden bu şekilde davranıldı vs demiyoruz ama kişisel oluşan güvenin karşılığında 15 ay bekleyen insanların sponsorluk noktasını söylemesini kabul etmiyoruz.

-Kendisinin neden banlanmadığı mevzusu
    ; bu konu bizler açısından da konuşulan bir konu ve direk banlanma olayı gerçekleştirilseydi mağdurlarla satıcı yüzyüze bırakılmış olacaktı. En azından yönetimde düşünce bu şekilde oluştu. Bu yüzdendir ki yönetim neden uygulama yapmıyor sorusuna cevabımız "beklentiniz nedir anlayamıyoruz" şeklinde oldu. Hala da anlamış değiliz ve direk banlanma yapılmış olsa neden hemen banlandı denilecekti birçok üye tarafından. Yani Boğaç zaten banlanacaktı ve bunu birçok kere belirttik ama mağdur üyelerimizin sorununa bir nebze çözüm olabilir mi diye hemen banlanmadı.

@Burakkkk Ofansif olarak algılamıyoruz ancak mesajınızdan Audiominor markasının kablo konusu gündeme çıktığı zaman banlanma olayını acaba yönetimi zora sokacak kablo ilişkisi mi var olarak sorguladığınızı düşündük. Buna cevabımız en ufak tereddütsüz şekilde hayır bir ilişkimiz yok. Ne aldığı yeri, ne içindeki malzemeyi, ne yapılan olayı en ufak şekilde bilmiyoruz. İşin garip yanı yönetimin Boğaç'ı banlama kararı sizin mesajınız üzerine almıştır. Banlama konusu tekrar görüşülürken yönetimin 2 düşüncesi vardı.

-Senet imzalandı, mağdurların elinde hukuken bir güç var artık ve hemen banlansın
    -Kablo konusunda birçok insanın açıklama beklentisi var, cevap vermesine uğraşılmalı sonrasında banlanmalı.

Sizin hala insanlara kablo fiyatı veriyor biliyorum mesajınızdan sonra bunca konu varken kim kablo almak ister diye şaşırıldı ama oluşabilecek mağduriyetlerin önünü kesebilmek için kendisinin siteyle ilişiği kesildi. Anlayacağınız bize acil olarak kararı aldıran sizin mesajınız oldu. Tekrarlıyorum en ufak şekilde kabloyla alakamız, bilgimiz yoktur.

Bu konuda yönetim "hemen banlanma/açıklama beklenilip banlanma" kararını da almış olsa eleştirilecekti. Her iki düşüncenin de doğruluğu var çünkü. Bizde kendi içimizde konuşurken aynı noktada kaldık ancak bize göre tek doğru ve yapılması gereken birşey vardı o da sizin mesajınızdan sonra banlamak.

Gelelim 2.konumuz olan kablo konusuna;

Bu olay Head-Fi'da çıktığında bir üyemiz mesaj attı yönetime böyle bir durum var diye. Konu incelendi ve Boğaç'la görüşüldü mevzu soruldu.
    Kendisi yeni seri kablolarıyla birlikte bazı noktalarda rakiplerinin işlerini kestiğini ve bir süredir kendisine yurtdışı firmalarının düşmanca yaklaştığını belirtti. Head-Fi konusunda da görürsünüz yeni bir üye, 2 fake üyelik, kablonun benim olduğuna dair en ufak kanıt yok ama bana söz hakkı bile tanınmadan banladılar dedi.

Bu konuda kendisinin ne yapılacağı soruldu ve hukuksal yollardan hakkını arayacağını ama direk Head-Fi yönetimine düşmanca davranmayacağını ve zaman içerisinde haklılığını kanıtlayıp başlık açtıracağını ama Head-Fi gibi para odaklı bir organizasyonda olmayacağını belirtti. Kendisine açık açık soruldu bu kabloda denilen gibi bir sahtekarlık var mı diye? Cevabı kesinlikle hayır oldu. Kabloyu aldığı yerden bir sahtekarlık olma ihtimali soruldu. Cevap olarak kabloyu kendisine özel ürettirdiğini, istediği sese ulaşabilmek için birçok kez kablo ürettirdiğini ve doğru oranları bu üründe bulduğunu o yüzden sahtekarlık olamayacağını belirtti. Kablonun sadece Audiominor'e üretildiğini belirtti.

Head-Fi konusuna bakıldığında her insanın kabul edileceği üzere konu çok absürt bir biçimde fake üyelikle açılmış ve çok kısa sürede banlanmıştı. Bunu oradaki insanlarda haksız buldular. Ayrıca Currawong'un Head-Fi'da Türk üyelere karşı ekstra sert olduğu düşünülüyordu buradaki bir çok kişi tarafından bu olaydan çok önce de. Üyelikleriyle ilgili sorun yaşayan birçok üyemiz vardı. Aynı zamanda herkesin bildiği Head-Fi'ya reklam veren birçok Amerikalı, İngiliz firmaları güçlü bir biçimde istediklerini yaptırabiliyor, bununla ilgili birçok firma sorun yaşayarak Head-Fi'dan çekildiler.

Head-Fi'da ki durum bu şekilde olunca ve burada üyelerden büyük bir tepki yükselince kendisine kabloyu test ettirmesi ve çıkan sonuçlarla beraber Head-Fi'da başlık açılarak yapılan haksızlığa belgeli şekilde karşı çıkılıp yapılanı gözler önüne serme teklif edildi. Bu teklife cevap head-fi yönetimiyle görüşmelerin düzgün şekilde sürdüğü yapılacak böyle bir hamlenin yönetimi zor duruma düşürüp kinlendireceği ve piyasa içerisinde ülkelerdeki satışları bozacağı, Japonya'nın çok iyi kablo sattığı ve Currawong denilen yöneticin Japonya'da yaşadığı, saldırıyı artıracağı belirtildi. Yapılan teklif için teşekkür edildi ve yönetimle sürecin uzun süreceğini ama haklılığını kabul etmezlerse bu durumda dediğimizin yapılacağını ve haklılığın zaten kanıtlanacağını, kablonun düzgün olduğu belirtildi.

Sonrasında Japonya ve dünyaya bakıldı ve aktif şekilde Audiominor markasının satışlarına devam ettiği görüldü. Bu sitede konu içerisinde insanlar sorduğundaysa yine satışların etkilenmediğini sürecin devam ettiğini belirtti. En azından bunlarda satmaya devam edemezdi şeklinde düşünüldü.

Ayrıca kendisi büyük bir portföye sahip olduğunu bazen ülkelerdeki mağazaların spesifik kablo istediğini, bunlara yönelik bazen bakır bazen gümüş bazen görselliği güçlü kablolar ürettiğini ve bunlara Audiominor markasını basmadığını, bir nevi siparişe göre ürün ürettiğini ama resellerin bunları ne olarak sattığını bilemeyeceğini hem konu içerisinde hemde yönetime söyledi.

Boğaç olayın sonunda haksız ama bu Head-Fi yönetiminin bunları yaptığı gerçeğini ve herkesin bu sebepten dolayı olaya "harcadılar" gözüyle bakmasını değiştirmiyor.

Burada açılan başlığa bakarsanız da yönetimin destek vermediği süreci izlediğini görebilirsiniz. Yönetim olaya şüpheci yaklaştı ve ona göre pozisyon aldı. Birçok kere soruldu ve yukarıda okuduğunuz durum yaşandı. Anlaşılması gereken şeyler;
    -Yönetim açılan head-fi banlama başlığına müdahale edip üzerini mi kapattı?
    -Yönetimin kabloyu test ettirme gibi bir misyonu yok. Test ettirmek isteyen oldu da önüne mi geçildi? Geçildi ise yönetimi bağlar.
    -Yönetim neyi nasıl sattığını bilemez. Önüne belgeli şekilde kabloda sahtelik olduğu belirtildiğinde üstünü mü kapattı? Kapattıysa yönetimi bağlar.

Bu olay kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde sonuçlandı. Buradaki konuya yazan tüm üyeler Boğaç'a hak verdi. Kötü mü yaptılar? Açıklamalar mantıklı geldi+ortada bir belge sunulmadan banlandı. Bu olay öyle bir durum ki @Burakkkk bey kabloyu ücretsiz şekilde teste sokabileceğini belirtmiş ve bu kibarca geçiştirilmiş. Anladığım kadarıyla kendisi kablo satın almaya devam etmiş. Buna elinin altında ücretsiz olarak bakabilecek bir insan bile güvenmeye devam etmiş. Düşünüldüğünde head-fi'da böyle bir olay yaşanmış ve kabloyu test ettireceğini söylemiş birine kablo satarken en azından bu şekilde olan bir kabloyu yollamamalı bir satıcı. İnsan çekinir heralde en azından kabloyu değiştirir o olaydan sonra düşünüyoruz.

Konu içerisinde iyi niyetli her sorgulamaya cevap veririz. Dediğimiz gibi kablo konusunda ne kablonun sahteliği ile ilgili bir bilgimiz vardı, ne herhangi bir olayın üzerini kapatma girişimimiz oldu, ne de güvenip ürün almaya devam eden üyelerden fazla bir bilgimiz vardı kablo içeriği ile ilgili olarak. Kusurabakmayın sizler ne kadar suçluysanız bizler de o kadar suçlu olabiliriz. Size söylenen her yalan yönetime daha geniş bir biçimde söylenmiş.

8. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Hayatim yogun oldugu icin anca firsat bulabildim ozur dilerim, konularin uzerini kapatmis gibi gozukmek istemeyiz.

Sponsorluk olayi:
    -Bu forumun kuruluş amacı dostane ilişkiler ve hobiyi geliştirmek uzerine kurulu. Gördüğümüz kadarıyla üyelerden bazı arkadaşlar forumun yonetimini çok ciddiye alıyor ve profesyonel bakıyor ancak forumu az bir insan kurdu ve kurulan dostluklar üzerinden büyüdü. Audiominor markası ise bu forumdan çıkmış, ismini bile bu foruma sorarak almış ve yurtdışına açılmış bir firmadır ki bu süreçte biz bu sitede yoktuk bile. Dolayısı ile marka öncesinde foruma üye olan, herkesle tanışık olan bir kişinin yarattığı firmayı tüm forum otomatik olarak sahiplenir. Kendi içlerinden dostlarından çıkan bir firma çünkü. El emeği göz nuru, ülkemizden çıkmış marka olarak görebilirsiniz forumun bakış açısı için. Forum için derken alan adından bahsetmiyoruz, üyelerinden siteyi site yapanlardan bahsediyoruz.

Boğaç bu forumda Audiominor markasının yanında yurtdışından ürün almak isteyenlerin, kulaklık dahil tüm bozulan ekipmanların ilk danışıldığı kişi oldu ve yıllarca hizmet verdi. Ticari olarak en fazla güvenilen isim deseniz başlık açılana kadar kendisi çıkardı heralde. Yıllarca bu güveni site kendisine sağlamadı, kendisi ve üyeler sağladı. Yönetim açısından da sorun duyulmayan, şikayet edilmeyen sürekli memnuniyet bildirilen bir profildi.

Boğaç'ın sponsorluğu maddi ilişkiler vs için değil ülkeden çıkan bir firmaya destek, ülkemizden hobimizi ilgilendiren bir işin çıkmasının mutluluğu idi. Foruma reklam vermek istedi ve kendisinden herhangi bir reklam bedeli talep edilmedi. Kendisi bu durum karşısında onure olduğunu ama site yönetimine değil kendisine destek olan site üyelerine bir teşekkür olarak altyapıyı ödemek istediğini belirtti. Yanlış hatırlamıyorsam bu da reddedildi sitenin yıllık domain ücretini ödedi. Çok uzun zaman oldu yanlış hatırlıyor olabilirim kusurabakmayın. Sponsorluk durumunu Hasan yukarıdaki mesajda açıklamıştı zaten ama bu sponsorluklardan düşünüldüğü gibi para vs alınmıyor. Bircom yıllardır ücret ödemiyor ancak başlığı orada durmakta ve istediklerinde tur düzenleyebiliyorlar. Amacımız siteyi, hobiyi geliştirebilmek, üyelerimiz bir sıkıntı yaşadığında çözüm üretebilmek.

Boğaç ile kişisel olarak da yıllardır arkadaşız, dugununu bilirim, çocuğunun doğumunu bilirim ailesini tanırım. Lotoo konusu ise sadece Lotoo`dan ibaret degildi, kendisi resmi olarak ulkede bircok urunun distributorlugunu almak istedigini ve insanlarin turlarla sitede bu cihazlara rahatlikla ulasabilecegini belirtmisti. Benim verdigim destek ulkede is gelistirme uzerineydi. Bircok firmanin resmi olarak getiricisi forum icerisinden biri olacak ve insanlar rahatlikla urunlere ulasacakti. Verdigim destek bilinmiyordu denilmis, bu benim forumdan birileriyle gizlice ticaret yapmamdan kaynakli degil tam tersi ticaret yapan kisiye pozitiflik katmasin diyedir. Sizlerin bilmedigi, soylemedigim benim sundugum baska olaylari da yazayim, yarin obur gun onume gelmesin.

-Forumdan uyemize referans mektubu vermek Sennheiser Turkiye`de ise girmesine destek olmasi icin.

-Forumdan @kornography Yagiz`in is gelistirebilmesi icin Sennheiser Turkiye firmasindan ricada bulunup bozulan kablo, kulaklik islerini kendisine tamir ettirmek. (amac hem maddi gelir saglamasi hem de Sennheiser ile iliski gelistirip yurtdisinda daha aktif kablo satabilmesiydi)

-SilverFi kablo ureticisinin evine gidip kulaklik kablosu uretmesi icin ricada bulunup ikna etmek, yurtdisi tanidiklardan rica da bulunup inceleme yayinlatmak.

-Cogu kimsenin bilmedigi yeni yerli bir kulaklik ureticisinin kulakliklarini zaman zaman dinleyip satis pazarlama konusunda, yapilabilecekleri uzerine fikir vermek.

Bogac`in yaptigi zaten ortada, Yagiz sagolsun sattigi urunu 30 gun gondermedi, ben kablo siparisi ettim diyerek teslim edemedigi urunu geri almadi ve Sennheiser icin verilen destek geri cekildi, SilverFi yapilan tur icin kablolari yurtdisina zamaninda yollamadi(en masumu).

Ulkeden katmadegerli urun cikartalim, kendi markalarimiz olsun dusuncemiz vardi sagolsunlar durumumuz utanmaktan oteye gitmedi.

Baran olarak ise kendi urunumu tanitmadim bu sitede. Aldigim ekipmanlarin degeri bitip gitmesine ragmen satim yapmamak icin elde duruyor ki her biri baska uyelerde genel olarak.

Ulkeden yine birseyler ciksin yine her turlu destegi de veririz. En buyuk hayalimizdi bu ulkeden urun cikartmak, baska projelere destek sunabilmek.

Submariner2, mavi, tsn141 ve 15 kişi daha bunu beğendi.
  9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    30 Ağustos geldi geçti.

Var mı bir gelişme? Senetler için ödeme yaptı mı Boğaç Tekman?

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Süreç boyunca "bu hafta kesin, olmazsa gelecek hafta bu sefer kesin" minvalinde cümleler ile 30 Ağustos'a kadar olan süreci de hiç bir ödeme yapmadan tüketti.

Ben uzaktan calışmaya gündüz devam ettiğim için henüz icraya vermek üzere yasal işlemi başlatmadım. Prosedürünü ögrenip haftaya bir gün izin alarak icra takibini başlatacağım.

En son şunu yazmıştı 2 Eylül'de.. Yorum ve takdir sizlerin!!

"Selamlar, umarim iyisiniz. Deadline dan sonra yazamadim ozur dilerim. Yeni bir ise girdim ve yurtdisindayim cumadan beri, sozlesmemiz henuz sonuclandi. Siz resmi islemlere baslsdiysaniz da odemeleri bu hafta ya da gelecek hafta basi yapabilecegimi dusunuyorum. On odememi usd olarak alacagim. Afrikada oldugum icin sartlar sinirli; fakat arastirma yaptim western union var. En hizli sekildr iletimini ssglayacsgim buradan.
    "

Submariner2 bunu beğendi.
  11. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Boğaç Tekman'ın son mesajından anladığım kadarıyla adam yurtdışına kaçmış.

Bu aşamada "Afrika'nın zor ve ilkel şartları" ile başlayan bahaneler üretmeye devam edecek gibi görünüyor...

mavi, Submariner2, refuserQ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  12. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Gercekten cok iyi ya! :D

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Bir sonraki bahane:

Safarideyim ödememi fildişi olarak yapacağım...

mavi, jamesdean0701, refuserQ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  14. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    56
    İnce den kuş uçtu mesajı verilmiş herkese sanki.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Eylül 2020 ---
    Yazdıklarında doğru olan bir şey var mı bulmak bilebilmek çok zor.

15. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Afrika'da olduğu bile yalan olabilir. Bir de o kadar kazançtan sonra Afrika'ya çalışmaya mı gitmiş. Memur olduğunu söyleyen vardı yanlış hatırlamıyorsam. Yeni görev yeri herhalde Afrika.

16. masterasas

masterasas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Afrika'da Sierra Leone Freetown'da çalıştım. Hem para gönderdim hemde para aldım. Afrika olduğu için şartlar sınırlı falan değil yani. İstedikten sonra her türlü yol bulunuyor.

17. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Boğaç beyi tanımam etmem ancak 30 bin lirayı bile ödeyemeyen birinin yurt dışına kaçması pek olanaklı değil gibi. Malum dolar 8 e dayandı.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Eylül 2020 ---
    Hocam senetleri dolar cinsinden imzaladınız değil mi?

18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Yabancı para cinsinden senet olmuyor malesef. Yeni yasalar sonrası TL yapıliyor. Yasal faiz ve masraflar işletiliyor üzerine.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,100
    Bu yasalar odememeye teşvik gibi sanki. Bekledikçe küçülüyor borç...

Keşke geçme garantisi verilen köprüler, hasta garantisi verilen hastaneler, yolcu garantisi verilen havaalanlari da o şekilde yapılaydı...

20. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Siz dolandırıcılıktan savcılığa suç duyurusunda bulunacaksınız. Senede dayalı basit bir alacak davası olsa icraya verin derim. Gerçi avukat daha iyi değerlendirir. Ama senet borcunu ödememek için yurt dışına kaçması veya yurt dışındaymış süsü vermesi (ip numarasından tespit edilir) dolandırıcılığa yönelik kanıt olacaktır. Kolaylıklar dilerim.