Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    56
    Kablo konusu head-fi de patladığında burada hiçbir şekilde yorum almamış olması çok enteresan. Topluca kişiye duyulan gözü kapalı güveni gösteriyor öyle yada böyle anlamsız yere harcanmış bir potansiyelin varlığı çok net.
    Akademik olarak araştırılmaya değer gibi görünüyor. Google aramasında hiçbir karşılığı çıkmayan kablolara ödenen bedeller, verilen avanslar hakikatten ilginç.
    Umarım konu muhatabı olayları herkesin kabul edebileceği şekilde kısa sürede toparlar ve sürpriz mutlu son yaşatır.

Collapse Signature Expand Signature
    AeroKnight, onurdogan4 ve delgren bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Saf bakır olmadığı için sıcak ve dolgun ses de alınamamıştır. Anlaşılan insanlar celestine markasına baktı.

3. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Burada kendisini çok eser miktarda dahi olsa savunabileceği nokta belki tedarikçinin kendisini kandırması, gümüş diye sattığı kablonun bakır çıkması vb. olabilir ancak head-fi olayına ilişkin konuda bu duruma açıklık getirmeye ve üzerine gitmeye yanaşmaması maalesef bu ihtimali de ortadan kaldırıyor.

Düşene bir tekme de ben atayım anlayışında bir insan değilim, kendisinden alışveriş de yapmadım ama son günlerde yaşananlar çok üzücü. Benim hissettiklerim elbette maddi olarak ciddi anlamda mağdur olanların yanında pek esamesi okunacak şeyler değil ancak tüm forum birlik olup kendisini savunmuştuk head-fi olayında. İnsan kendini aptal gibi hissediyor. Elbette bir de kablo alanlar var, kimbilir onlar kendilerini nasıl hissediyorlar.

Hiç gerek yoktu böyle şeylere. Bakır olarak pazarlasaydı da eminim bu forumda bir sürü insan alışveriş yapacak ve memnun kalacaktı.

DrWhite ve Chaturanga bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Celestine gören celestine düşünür, celestine düşünen ekipmanindan lezzet alır... ;)

Italoman ve Chaturanga bunu beğendi.
  5. est

est
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Bir de, naçizane, şunu belirtmek isterim:

"Ses zaten iyi", "bakır olduğu söylense de satardı" falan gibi argümanlar sunan arkadaşlar meseleyi nasıl ele alıyorlar anlayabilmiş değilim. Karşınızda ekmek çalmış bir çocuk yok ki babacanca "ah be oğlum, keşke söyleseydin" falan diyesiniz. Fiyatlar aynı olsa bir nebze de, gümüş/altın satılan ürünlerin hepsi bakır ürünlerden daha pahalı; dolayısıyla ortada tartışma götürmez bir kötü niyet var. Ortamlarda altın-gümüş der, üç akçeye fazlaya satarım diyen şark kurnazlığı var. Bunun da savunulacak herhangi bir yanı yok. Kendisi Head-fi olayı ilk çıktığında da gelip yalnızca "şöyle hakkımızı yediler, böyle yanlış yaptılar" demekten öteye geçememişti ne yazık ki. Üretici olarak küresel çapta lider bir siteden ban yemek ve peşini bırakmak dahi tuhaf zaten.

Kaldı ki dediğiniz gibi sesleri zaten "iyi" bile olsa, hobinin sadece teknik bir süreçten ibaret olduğunu mu sanıyorsunuz? Çoğumuz bir ürünü almayı tercih ettiğimizde hikayesiyle, markasıyla, itibariyle vb. de alırız. Gümüş/altın kablo aldığı için kendini iyi hisseden bir sürü insan vardır, olacaktır, bu çok doğaldır. Hala daha kalkmış "sesi iyi zaten, bakır olsa da alırdık" falan demek bizi en fazla "gerçek odyofil"* kim tartışmalarına götürür. Kaldı ki ürün gamında bakır olduğu söylenen ürünler de vardı ama birileri buna rağmen gümüş-altın içeren ürünlere yönelmek istemiş. Yani "bakır desen de alınırdı" ifadesi, yalnızca bu ifadeyi kullananların kendi tercihi oluyor.

* gerçek odyofiller de, tartışmasız, detaylı kablo incelemesi yapanlardır.

elektronik müzik ve delgren bunu beğendi.
  6. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    277
    Kendimi şu anda tosuncuk'a para kaptırmış bir keriz gibi hissediyorum açıkçası. Toplum olarak her konuda olduğu gibi hi-fi camiasında da birkaç yıl geriden takip ediyoruz gelişmeleri, zamanında suçsuz adamlarda buldum suçu. Mesnetsiz bir şekilde avrupa bizi kıskanıyor naraları atanlara dönmüşüz de haberimiz yokmuş.

Boğaç Bey'in yaptığı hilelere değil de ona güvenen insanları, forumda audiominor ürünleri önerenleri düşürdüğü duruma daha çok içerledim ben. Yıllar boyunca yapılan yorumları, incelemeleri okurken kahkahalar atıyordu herhalde oturduğu yerde. yazık...

Bunun yanında, benim aldığım kablolardaki sorunlar/hileler konu başlığındaki asıl dolandırıcılığın yanında çok küçük bir problem gibi duruyor, tabii bu kablolardan yüzlerce binlerce satıldığını saymazsak. çoğu insan babası bile olsa bu kadar toleransı bir buçuk yıl boyunca göstermez.

DrWhite ve delgren bunu beğendi.
  7. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Arkadaşlar biraz daha detaylı baktığımızda kablonun gümüş rengi olması için çok çok ince gümüş bir film var diyelim. Nano boyutta renk amaçlı düşünebilirsiniz. Gerisi de gümüş kararmasın diye alttaki fotoda 5 nolu görünen polimer bir kaplama. Artık net şekilde ifade edebilirim ki kesinlikle altın gümüş değil. Üniversiteden bir hocam da teyitledi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

#87 Burakkkk, 2 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 2 Temmuz 2020
  8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    "bakır olduğu söylense de satardı" cümlesini ilk ben kurdum ve yukarıda da meramımı anlattım ama buradan benim Boğaçı savunduğum, olayı hafife aldığım falan gibi anlamlar çıkarıldı ve sizde aynı anlamı çıkardığınıza göre ben bir kez daha yazma gereği duydum. Olay hiç aklımın ucundan bile geçmeyen bir noktaya geldigi icin yazıyorum.

Ayrıca demek ki ben anlatamamışım bu kadar kişi aynı şeyi anladığına göre.

Boğaç'ın Head-fi olayını hobiye yeni girdiğim dönemlerde duymuş ve merak etmiştim konuları okumuştum. Dikkatimi çeken şey Boğaç'ın ısrarla olayı bir an önce kapatma çabası ve basit bir analizle anlaşılabilecek ve kendi haklılığını tüm dünyaya kanıtlayıp imajıni daha da güçlendirebilecekken bunu yapmaktan çok şüphe çekici şekilde kaçınması olmuştu.

Olay o dönem öyle ya da böyle kapandı ama anlaşılan aynı sahtekarlık 3 yıldır devam ediyor.

Şimdi beni Boğaç'ı savunuyor sanan bazı kardeşlerimiz belki kendisinden kablo almış olabilir ama ben hiç almadım bir düşünelim acaba neden? Üzerinde çalıştığımız bir kulaklık için harıl harıl kablo arayışında olmamıza rağmen Boğaç aklıma bile gelmedi acaba neden?

Başka bir yerli kablocuyla da evlere şenlik bir macera yaşadığımı bilenler bilir. O günden beri de zaten kablo konusunda asla yerli olsun bizim olsun kafasında değilim hatta maalesef tam tersi bir şartlanma içindeyim.

O yüzden benim Boğaçı savunduğumu ya da işlediği haltları hafif göstermeye çalıştığımı sanan arkadaşlarımız ciddi bir hak yiyorlar bilsinler istedim...

DrWhite, barocka ve delgren bunu beğendi.
  9. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Bu forumda kablolarla ilgili ne tartışmalar yaşandı. Ben bir tartışma yüzünden hesap kapattım. Elinde pahalı kablo olanlar sırf ellerindeki kabloyu satabilmek için yada bu işin ticaretinden para kazandıkları için kabloların sese etkisini abartıp abartıp yazıp-çiziyorlardı. Çok adam ekmek yiyor kablo işinden , çünkü 1 dolarlık maliyeti olan kabloları 400 dolardan satıyorlar. Çok tatlı para. Çok az kişi karşı koyabilir bu paralara.

#89 Varsayılan ismail, 2 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 2 Temmuz 2020
  10. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    189
    Oksijen oranı da yüksek galiba ? "Cu - O "

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurdogan4 bunu beğendi.
  11. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Yaşanan bu olay, zaman zaman unutulan şu yalın gerçeği tekrar gün yüzüne çıkardı bence:

Hepimiz, duymak istediğimiz her ne ise onu duyuyoruz...

AeroKnight, DrWhite, Xexec ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    şaşkınım..hani bazılarına yakıştıramazsın sonra da hayal kırıklığına uğrarsın ya..o moddayım..yerli esnafa güvenemeyeceğiz yani buradan bu sonuç çıkıyor..veya her zaman şüphe ile yaklaşacağız..yakışmadı..

benim alışverişim sizlerin yanında devede kulak kalır. lg v30 için aux kablo yaptırmıştım. 150-200 tl arası bir mebla istedi, hiç düşünmeden olur dedim emeği var sonuçta. ara kablo mahiyetinde olduğu için fazla cafcaflı birşey beklemiyordum zaten. sıkıntı da çıkarmadı. hatta sırf jack girişi biraz sert oturuyor ses portuna diye rica etmiştim kırmadı yeni kablo yapıp göndermişti. En ufak negatif düşüncem yoktu. Audiominor olayı tüy dikti yalnız. Bir ara düşünmüştüm şöyle az biraz sınırları zorlayayım da kallavi bir kablo yaptırayım dedim ama. Direkten dönmüşüz..

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Ben asla esnafa güvenmem. Ülkenin okumuş-yazmış denen kitlesi para için neler yapıyor. Her gün izliyoruz televizyonda. İlk okul mezunu kurnaz esnafım neler neler yapar.
    Bugün, az önce, yerde sürünen bir ekmeği alıp dolaba geri koydu bakkalın biri. Gidip uyarsam dayak filan yerim herhalde.

AeroKnight bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Elektronlar kablo yüzeyinde yoğunlaştığı için iletkenliği daha yüksek olan gümüş kaplama kullanılıyor genelde. Kaplama çok ince olduğu için de maliyeti çok arttırmıyor.

DrWhite ve ilkercom bunu beğendi.
  15. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Aynen Hocam, ancak burada konu kaplama yüzeydeki iletkenlik kaygısından öte rengi değiştirmek için. O kadar ince ki inanın arayüzde özellikle gümüşü arayınca bulabiliyorsunuz. Bu arada bir parantez açmak istiyorum. Bu konuda bilgi ve ilgi sahibi herkesi ofisimde memnuniyetle ağırlayıp görüntüleri beraber inceleyebiliriz. Silver & Gold diye satılan kabloda altın elementi hiç yok, gümüş de yok desek yeridir. Altın gümüş diye satılan kablonun %99'u bakır.

16. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    nerde o eskilerin minnoş bakkal amcaları dimi ama :) boyut değiştirdik resmen, o dönemden bu döneme..bi 20 yıl sonrasını tahmin edemiyorum artık..

bu olayda o zaman head-fi'deki sevilmeyen admin currawong haklı çıktı..öyle diyebiliriz..

17. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    189
    Benim HD 660s celestine kablo da, sıcak karakteri biraz nötre çeker diyordum da sanırım ısıtacak biraz daha :)

18. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Bence kablo piştikten sonra tekrar bakılmalı. Belki pişme sonucunda bakır ve gümüş atomları yeterli sıcaklığa çıkıp füzyon gerçekleştirip altına dönüşebilirler. Bence böyle düşünmek lazım @Burakkkk bey. Bu açıklamayı yiyen çok adam çıkar bence.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Temmuz 2020 ---
    Piştikten önce mi ? Sonra mı ?

19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Üzgünüm Mustafa ama kablon bence gümüş kaplı bakır kablo, stok kablolar gibi.

elektronik müzik bunu beğendi.
  20. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Benim dikkatimi çeken şey kablo profillerinin düzgün olmaması. Kesilirken ezilme bir miktar olur zaten, ama tam yuvarlak değilse bile elips şeklini alması gerekirdi. Baya girintili çıkıntılı bir kontur var. Bu durumda Boğaç'ın toptancısından kazık yemiş olma ihtimalini de düşünmek lazım. Çünkü bu kablo, malzemesi ne olursa olsun, kaliteli çekilmemiş. Belki de merdiven altı bir kablo sattılar adama. Tabi bu kalite kontrolünü öncelikle Boğaç'ın yapması gerekir imalatçı olarak. Müşterinin sorumluluğu değil bu. Kendisini uzun zamandır forumdan tanırım. Sosyal medyada da arkadaş listemdedir. Audiominor ismini bulan da benim. Üzüldüm açıkcası. Umuyorum hepsinin mantıklı bir açıklaması vardır.

AeroKnight ve MuttFTS bunu beğendi.