Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Artık o kısmını gerçekten bilemiyorum. Hukukçu arkadaşların işi. Boğaç'a tavsiyem, bu konularda bu kadar sessiz kalmak insanları daha çok tepkisel yaklaşmasına sebep oluyor. Daha önce sorduğum sorular vardı. Biz müşteri olarak ne satın aldık. Bunu çıkıp anlatması lazım.
    Diğer taraftan bir de parasını alıp göndermediği ürünler var.
    Bu kadar yıldır düzenli olarak yaptığı işi şirket olmadan vergisiz bir şekilde yapması, işin maliye ayağı var. Hesaplarına aldığı düzenli ödemeler var. Açıklamaları tahmin ediyorum genelde kablo ödemesi, audiominor vs'dir. artık şapkayı önüne koyup en azından bir özür dileyip, tane tane anlatması lazım.

Collapse Signature Expand Signature
    burakk ve Nazım bunu beğendi.
  2. meehmetaslan

meehmetaslan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ortada @compicat ında kabul ettiği bir cihaz mağduriyeti var, bu tartışma götürmez.

Ama benim anlamadığım 2 şey var. Kabloların kalitesi daha önce de tartışılmış ve konu kapatılmış.
    http://www.techno-fi.net/threads/audiominorin-bogac-headfida-banlanmasi.10254/

Ayrıca kabloları analize sokabileceğini söyleyen arkadaş her ne hikmetse 4 sene beklemiş. Mesajını buraya ekliyorum.

Olayın iç yüzünü anlayacak ne bilgim-deneyimim var, ne de zamanım. Sadece biraz garip geldi sürecin ilerleyişi.

3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Benim gördüğüm kadarıyla @Burakkkk bey head-fi olayında kabloları analiz etmeyi teklif etmiş ama o dönemde muhtemelen kendi elinde kablo yoktu. Ve olayın seyri Bogac'in haksız yere banlandığı şeklinde herkes tarafından değerlendirilmiş bizim forumda.

4. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Ben o teklifi boğaç’a yardımcı olmak Boğaç’ı aklamak için yapmıştım. Kendisi o konuyu okursanız ısrarla konuyu kapatma eğilimi vardı. Kaldı ki o olayın üstüne bir çok kablo daha aldım. Bizim güven sorunumuz yoktu. Adama iftira atılıyor diye düşünmüştük. 4 sene özellikle beklemedim analiz yapmak için. Mart Nisan Mayıs aylarında bile kablo bekledim ondan. Normalde ödemelerini hep önden gönderirdim hatta son 1000 liralık siparişi göndermedim.
    Ancak Boğaç’ın son zamanlardaki halleri ciddi güven sarsıcı olmaya başlamıştı. Kargoya verdim dediği ürünü 40 gün sonra kargoladı. O arada yok yurtiçi kaybetti , yok Aras 1 haftadır kargo bekletiyor , yok arastan aldım başka karşıya vereceğim gibi türlü saçmalıklar söyledi. Hepsinin kaydı var. Üstelik ses kaydı çoğu. Şimdi buraya yapıştırıp hukuken zor duruma düşmek istemiyorum. Bu kadar güven sarsıcı olay olduktan sonra konunun başında birisi, Head-fi’da engellenmesini ve eski başlığı gündeme getirdi. Benim de zaten son zamanlardaki hal ve hareketlerinden şüphe duymamdan dolayı test etme ihtiyacı hissettim. Altında başka bir şey yok. Altında başka bir şey olmayacağını en iyi Boğaç biliyor. Bu konu ilk açıldığı an mesaj attım neler oluyor diye. Sorma konuşuruz gibi bir şey dedi. Sonrası gelmedi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    56
    Kuşkunun katlanılamaz ağırlığına karşı red etmenin dayanılmaz hafifliği topluca tercih edilmiş. Olayın ahlaki boyutu esas konu olmakla birlikte her açıdan insanı anlamak için örnek değeri taşıyor.
    Olması gereken ile olan malzeme arasındaki temin edilme bedel farkı olayı çok daha traji komik noktaya taşıyabilir. Tahminim bu fark için miydi içeride dışarıda yaşattığın tantana dedirtecek mertebede olacağı.

onurdogan4 bunu beğendi.
  6. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Kablo meselesinde de ciddi bir sahtekarlık söz konusu. Altın/gümüş olarak satılan ürünler bakır çıkıyorsa bu dolandırıcılıktır, nokta. Bu yasal olarak da ayıplı ürün satmak adında tanımlanan bir suçtur. Neyse ki hala çok iyi olmasa da işleyen bir hukuk sistemimiz var.

Her mesajımda söylüyorum, @compicat iddalara karşı cevap hakkınız saklıdır ama siz ölü taklidine devam ediyorsunuz.

Kablo olayına çözüm önerim şudur:
    Ayıplı ürün alan müşterilere iki seçenek sunulmalı. Bu iki seçenekten hangisini seçeneği müşterinin kararı olmalı.

1) Eğer müşteri kablosunu tutmak istiyorsa: Altın/gümüş yerine bakır kablo alan müşterilere bir oran belirlenip (bakır ve altın/gümüş kablo arasındaki piyasa genelindek, fiyat oranı) aradaki farkını Boğaç alıcılara ödemelidir. Diyelim ki 1/2 oran belirlendi, 500 liraya kendisinden kablo alan birisine 250 TL geri ödeme yapmalıdır.

2) Ürün ayıplı çıktığından müşteriler tam iade de isteyebilir. Bu durumda özellikleri gerçeği yansıtmayan bu kabloları artık istemeyen müşteriler ürünü iade edip paralarını kuruşu kuruşuna geri alma hakkına sahiptir.

İki durumda da Boğaç'a ciddi bir fatura çıkacak ancak bu durumun tek sebebin kendi sahterkarlığı olduğunu unutmayalım.
    Bir de Boğaç'ın parası yok bunu ödeyemez diyenler olabilir, var mı yok mu bilemeyiz ama yoksa bu durumda sıra elbette mülk ve yatırımlarına gelir. Elinde nakit olmaması bu durumdan kaçmasını sağlamaz. Üslubum biraz sert oldu ama hukuki ve ahlaki olarak yapılması gereken budur.

cemq, artears ve onurdogan4 bunu beğendi.
  7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.. :) yenisi eskisi yok hocam, üye olmadan da forumu takip edenler ya da boğaçı diğer platformlardan tanıyanlar var..genelleme yapmak yanlış olur.

8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    dipnot'u da mesajı yazdıktan sonra gördüm, o yüzden haklısınız evet :D

elektronik müzik bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Fark az değil. Tedarikçi hangisidir bilmiyorum tabii ki ama zamanında amfi ve DAC yaparken kullanmak üzere kaliteli kablo edinmiştim. Bu tip uygulamalarda kullanılan yaygın kablo türü gümüş kaplı bakırdır.

Ara sıra yaptığım gibi acep ötesi nasıldır diye baktığımda şaşırmıştım, kablo gümüş olunca fiyatlar uçuyor. Malum gümüş değerli bir metal. Muhtemelen gümüşün kablo olarak kullanımı yok denecek kadar az olduğu için de (gümüş kaplı bakıra göre) fiyatlar iyice yüksek. Anladığım kadarıyla az miktarda ve odyofil piyasasına yönelik üretiliyor.

10. meehmetaslan

meehmetaslan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Burası kışla mı acaba, kıdem işlesin.
    Düşündüklerimi ifade ettim sadece, bunun yeni veya eski olmakla alakası var mıdır bilmiyorum.
    Ayrıca şunu söylemek iistiyorum. Ben de Boğaç beyden occ bakır kablo aldım. Böyle bir şüphenin var olduğunu bilseydim almazdım. Umarım derdimi ifade edebilmişimdir.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Adamakıllı bir avukat etrafında organize olunup, mesele yargıya taşınmadığı müddetçe, kimsenin zerre zırnık alamayacağını umarım görüyordur herkes. Çünkü arkadaş yasal zorlama olmadigi muddetce durumu düzeltme niyetinin olmadığını meseleye yaklasimiyla ifade etmiş durumda.

Bence Boğaç bütün bu yazılanları okuyup izliyor, "bakalım n'apacaklar" diye... Eğer acıtacak bir şey yapacak olursanız ses alırsınız. Yoksa hiç boşuna beklemeyin, şimdiden zararınızı kabullenip peşini bırakın. Yok "bu kadar kişi aptal yerine konulup dolandırıldık, hakkımı aramak istiyorum" diyorsanız da, bir avukat etrafında toplanıp meseleyi yargıya taşıyın.

Olur da mesele bu yönde ilerlerse, olay yargıya taşınmadan önce, ya da taşındıktan kısa süre sonra Boğaç sizinle bağlantı kuracaktır diye düşünüyorum. İşte o esnada, daha da aptal yerine konmamak için, bizzat iletişime geçmek yerine sadece avukat üzerinden meseleyi götürmekte fayda var.

#151 zxc, 4 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 5 Temmuz 2020
    alikeles, onurdogan4, artears ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  12. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Çok güzel açıklamışsınız. Dediğiniz gibi, ciddi adımlar atılmadığı sürece Boğaç'ın hiçbir şey yapmaya niyeti yok. Kendisi hala durumun ciddiyetini kavrayamamış maalesef. Durum yargıya intikal edince tüm ödemeleri faiziyle yaparak bile işin içinden çıkmayacağını, nitelikli dolandırıcılık suçundan adli işlem göreceğini anlayamıyor. Burada kimsenin blöf yapmadığını, ülkemizde bir hukuk sistemi olduğunu ve benzer dolandırıcılık suçlarından bir sürü kişinin hapiste olduğunu anlayamıyor.
    Ben kendisinden seneler önce başka bir platformdan kablo aldım. Daha sonra kabloyu kulaklıkla birlikte başkasına devrettim yani şu an beni maddi olarak ilgilendiren bir durum yok. Ama süreci sonuna kadar takip edip destekleyeceğim.

Merak ettiğim bir nokta var. @CongoFather @semsal Boğaç'a ulaşmaya çalışıyorsunuzdur eminim. Kendisi telefonlarınıza vs. cevap veriyor mu, kendisine ulaşılabiliyor mu ?

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Bence olayin gayet farkında ama bu forum başlığından ciddi bir yasal tepki oluşacağına cok ihtimal vermiyor olmali. Daha doğrusu "olursa tepki veririm, yoksa niye uğrasayım" şeklinde bakıyor, ki mantıklı kendi açısından.

#153 zxc, 4 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 4 Temmuz 2020
  14. est

est
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Dediklerin yanlış falan anlaşılmadı, aklına ilk gelen düşünceyi yazdın, sonrasında aklına geleni de dipnot olarak yazdın ve ona sığınıyorsun. Kim kaç senelik üye, kaçıncı hesabı, ne kadar biliyor bilmiyorum ama senin 300e aldığın Westone’u 600e satmaya çalıştığını hatırlıyorum mesela ;) Kimin ne zamandır burada takıldığını bilemezsin.

15. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    90
    Foruma bak kim kime gecirirse olmus :) Bogac masallah boncuk gibi dizmis tabiri caizse. Magdur olan arkadaslara cok gecmis olsun. Bogac'tan para almak aslanin agzindan yemegi almaktan zordur, digeri islerdeki (kahve vs) arkadaslarin tecrubelerinden de biliyorum. En kisa surede paranizi alabilmenizi dilerim, bu konuyu da mutlaka yargiya tasiyin. Sonucta calistigi yer de belli kendisinin, gerekirse genel mudurune vs mail atin. Ulasabildiginiz her yere ulasmaya calisin nacizane onerim.

Son olarak, elektronik muzik nickli arkadas bence sen yazma. Hem yazi tarzin hem de emojiler vs tiktok vari.

Herkese esenlikler

DeadFoe, alikeles, sserkogss ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Konuyu saptirma amacli mesajlara cevap yazmamak en akillicasi.

Eger Bogac memursa, dava kazanildiginda, ki durum gayet acik ve net, maasinin bir kismina el konulur, kendisi daha dokunamadan otomatik olarak magdurlara aylik olarak odenmeye baslar diye biliyorum. Avukat arkadas duzeltebilir...

17. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    90
    Aynen oyle ama eger baska bir borcu yoksa :) maasinin 1/4une haciz gelebilir. Eger sizden once baska alacaklilat varsa siraya gore beklemeniz gerekebilir. Burada onerim ya bireysel korkmasi (isinden olabilme korkusu) ya da dava acip bunu resmiyete dokmek ve mumkunse yasal yollardan tazmin etmek. Zor gunlerden geciyoruz global olarak ve bunlar az paralar degil, umarim cozume kavusur hizlica.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Su an maddi olarak borclu ya da zor durumda olduguyla ilgili somut kanit var mi?

Elde olan net bilgi kendisinin agzi laf yapan bir dolandirici oldugu, ve sozune guvenilemeyecegi.

Gorunen o ki kendisi forum uzerinden bayagi bir kablo satmis. Bir de yurt disina sattiklari var... Bu para bir yerlerde ama nerede?

19. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Merhaba,
    LPGT whatsapp grubundan kendisine ulaşabiliyoruz. Fakat sadece kendi konumuzla ilgili olarak sorularımiza kısa cevaplar alabiliyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi Salı'ya kadar alacaklı olduğu kişiden alıp ödemeye çalışacağını yoksa aynı hafta Istanbul a gelerek istediğimiz senetlere imza atabileceğini söyledi. Bunu da yapmazsa hukuki süreç başlatılacak. Konu bu şekilde bilgisi dahilinde.. Kendisine kablolarla ilgili herkesin bir açıklama beklediğini de ilettim. Mesajı okudu ama muhtemelen utancından bir şey yapmıyor..Muğla civarlarinda yaşayan avukat arkadaşlar varsa, özelden yazışalım.

20. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Utanç? En büyük hatamız, herkesi kendimiz gibi sanmamız.
    Bence bu işten en az zararla nasıl yırtarım diye düşünüyordur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Temmuz 2020 ---
    Head-fi den kovulduğunda, yanlıştan dönmek için bir şans kazanmış. Hele buradaki insanların iyi niyetini bu şekilde kötüye kullanmak pek utanacak insanın yapacağı şeyler değil.