Audiominor'in (Bogac) Headfi'da banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda DarkTemplar tarafından 24 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Evet bu metallerin saflığından tutun da, connector ve lehimleme kalitesine kadar çok noktadan bir arada etki eden birşey. Dedikleriniz mümkün ve şaşırmam. Formülü direk yok ama standart kalitede düz kablolar ile genel altın gümüş ve bakır kablo karakteristiği var. Ne alacağınızın ve nasıl olacağının belki de en zor tahmin edileceği alt başlıktır bu sistemlerde..
    Denemek, dinlemek lazım. Ama bunu yapmadan önce temel bir kanı ve beklenti oluyor..

Collapse Signature Expand Signature
  2. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Konuyu bir yere çektiğim yok. Sadece, yıllarca bu sahtekarlık nasıl fark edilmemiş onu anlamaya çalışıyorum. Kaç kablo satıldı ? Kaç yorum-inceleme yapıldı kablo ile ilgili ?
    Benim net görüşüm kabloların sese hiç bir etkisi olmadığı, oluyorsa bile bu etkinin insan kulağıyla anlaşılamayacağı yönünde. En azından ben fark duyamıyorum. Benim kulaklarımda sorun olabilir. Yaşıma uygun şekilde 15khz den sonrası yok bende.
    Ama burada süper kulakları olan insanlar var işte. Sesin yumuşadığını, sertleştiğini, kadifemsi olduğunu, sahnenin bir tık genişlediğini filan şak diye anlayan onca insan var. Onlar kulaklarına güvenip; yahu bu kabloda sorun olabilir dememiş işte. Hatta head-fi gibi bir olaydan sonra bile, şüphelenen kimse çıkmamış.
    Ben suçu yönetime atmıyorum. Bu işi profesyonel yapmıyorlar kabul, ama tam da bu yüzden yönetimdeki herhangi biri yahu şu kabloyu bir dinleyeyim nasılmış demedi mi? Amatör merakından bahsediyorum. Çünkü profesyonel yönetici bana ne deyip geçer. Ama amatör ruhla yaşatılan bu forumda böyle bir işe kalkışan yönetici olmaması ilginç.
    Bu kablo işleriyle profesyonel bir şekilde ilgilenen birinin bu kabloyu görür görmez tanıyamaması bana inandırıcı gelmiyor. Zaten şahsın fotoğraflarını forumda yayınlama demesi bana bunu düşündürüyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Temmuz 2020 ---
    Ben bu işe girmek istesem ve Çin'den kablo üç-beş top kablo sipariş etsem bunların içeriğini nasıl anlayabilirim ? Biraz kimya bilgim varsa sırf oksitin özelliklerinden kablonun ne olduğunu anlarım.
    Bu işe yıllarını veren bir insanın Çin'de kaç üretici-tedarikçi olduğunu, hangi kablonun neye benzediğini bilememesi ilginç. Çok kazık yer o zaman. Her halde ilgili şahıs da böyle bir sahtekarlık kurbanı.

#82 Varsayılan ismail, 16 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 16 Temmuz 2020
    power-amp bunu beğendi.
  3. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Kablo konusundan pek anlamam. Ancak yukaridaki dusuncenize istinaden soz konusu olan kablolarin DIY olduguna dikkat cekmek isterim. Yani ticari olarak satilan kablolar, sizin daha once vermis oldugunuz ornek acisindan Uydu kablolari, HDMI kablolari gibi dusunmemek gerekebilir belki. DIY olarak yapilan ve satilan cogu urunde ureticinin soyledigine inanmak durumundasiniz, bakarak, gorerek, ortadan ikiye kesip ic yapisina bakarak anlasilmasi cok mumkun olmayabilir.

Ama dedigim gibi yaniliyor olabilirim, kablo konusunda benim de kafamda soru isaretleri ve merak ettigim seyler var, firsat bulunca daha deneyimli arkadaslara sormak istiyorum.

4. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Zaten DIY olduğu için hemen fark edilmesi gerekmez mi? Kendin, birebir uğraşıyorsun kablolarla. Biraz kimya bilgisi ile anlaşılır ne olduğu. Roket bilimi değil sonuçta. Bu işlerle ilgilenen birinin bakır oksit ile gümüş oksiti ayıramaması bana hiç inandırıcı gelmiyor.

5. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,355
    Yok, sorun net bende. Dinleyerek anlaşılmaz içindeki alaşım dedim, kabloyu görünce de anlamazsınız dedim, anlatamadım... Size gelen, o kadar para bayıldığınız kabloyu kesip analiz etmediğiniz sürece içeriğini bilemezsiniz dedim, yine anlatamadım. Kesin kanaat getirdim, sorun net bende. O yüzden bu sorunumun bir çözümünü bulana kadar bu topa girmeyeceğim artık...

Sent from my fridge using Tapatalk

ilkercom, tsn141, fortress34 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,355
    Yok bunu da anlatmaya çalışmazsam çatlarım, ama sonra duracağım.

Zaten satan adam dolandırıcı. O ne sattığını biliyor. Alan adamlar mağdur. Kendilerinin mağdur olduklarını bilmiyorlar. Dinleyerek kablo alaşımı bilinemez demiştim ya. Alıcılar da bir dolu para verdikleri kabloyu şakadanak kesip yine para verecekleri bir analize göndermiyorlar, sonra kabloyu tamir de edemeyecekler, zaten kablo yapabiliyor olsalardı, kablo satın almazlardı. O yüzden kesmiyorlar kablolarını, ekstra para verip analize de vermiyorlar. Mantıklı mı, bence evet. Yine anlatamadıysam da artık diyecek başka şeyim kalmadı...

power-amp, fortress34, bhdr74 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Altın ne işe yarıyor kabloda? İletkenlik olarak gümüş ve bakırdan düşük sonuçta. İletkenlik her şey demek değildir tabii ki ama altının seçilme sebebi dayanıklılıkla (paslanma vb) alakalı bir durum mu?

elektronik müzik bunu beğendi.
  8. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Konnektörler aşınmayı önlemek için altın kaplama yapılır. Kablo içinde kullanılmasının sebebi sadece psikolojik. Tabi şimdi sesi bir tık şöyle yapıyor , böyle yapıyor diyen çıkar. Keşke tecrübelerini üstün duyma yetilerini sahtekarlığı çözmek için kullansalarmış.

power-amp bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,355
    Değil. Farklı metallerin etkileri de farklı. Genel kanı altın sesi daha tok yapar, basları arttırır yönünde. Bu etkiyi altın kullanmadan da alan üreticiler var, veya altın gümüş alaşımlı her kablo da böyle olmuyor. Altın aynı zamanda biraz daha kırılgan ve pahalı olduğu için alaşımını kullanıp o tok ses özelliğini elde etmeye çalışıyorlar. Her zaman da istenen sonuç olmuyor. Dolandırmak isteyen güzel dolandırır yani...

10. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,489
    Aynı kablodan (celestine) bende Boğaç beyden ücreti karşılığında sipariş ettim kullandım. Şuan kablo hala elimde mevcut.

Sipariş sürecinde Boğaç ile konuşmalarımda bana direk celestine kabloyu önerdi. Kulaklığımın orjinal kablosu gümüş kaplamalı bakır olduğundan gümüş kablodan emin olmadığımı söyledim.

Kendisi bana "merak etme gümüş gibi çalmıyor. Beğenmezsen ücretsiz olarak marquise yada mahogany kabloyla değiştirebileceğini söyledi"

"Gümüş gibi çalmama" konusunda haklıymış. Bilimsel olarak da kanıtlanmış oldu. Sonuç olarak bu sözlerle Boğaç tarafından dolandırıldığımı tıpkı diğer hobidaşlarım gibi bu test sonucu öğrendim.

Siparişim öncesinde ve sonrasında Boğaç hakkında hem çevremdeki hemde yönetimdeki hobidaşlarımın kendim de dahil en ufak bir şüphemiz olumsuz izlenimimiz yoktu.

Bu hobiyle ilgilenen, hele hele ülkemiz şartlarında sayıca da az olan bu topluluğun kandırılması beni derinden üzdü.

Collapse Signature Expand Signature
    DrWhite, brsdrgn, power-amp ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  11. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Daha önce de bahsedenler olmuş. Kablonun sese etkisi sadece alaşımı ile ilgili bir konu değil arkadaşlar. Kablonun çekim kalitesi, enamel kaplaması vs. dünya kadar etken faktör var. Üstüne ekipmanınızla sinerjisi de önemli. Yani dünyanın en iyi kablosunu alabilir ve ekipmanınızla kullandığınız stok kablodan daha tatsız bir ses alabilirsiniz. Burada zincirin zayıf halkası söz konusu olur. Aşırı pahalı kablolara para vermek yerine, zamanında audio-gd üretimi bir latency düzeltici donanım almıştım. Cihazın tek işi kaynaktan çıkan dijital sinyali dac'a göndermeden önce yeniden düzenlemek ve sinyal hatalarını temizlemekten ibaretti. Sonuçtan oldukça memnnun kalmıştım. Yani bu işin birden fazla çözümü var. Ama bu sistemde bile leş bir kablo kullanırsanız, kulaklıktan alacağınız ses yine iyi olmayacaktır. Çalıştığım fabrikada ölçü kontrol ve elektrik bakım birimlerindeki mühendis arkadaşlara da sordum. Sinyal kablolarında özel kablolar kullanıyor onlar da. Bir audio kablo kadar pahalı olmasalar da, endüstriyel ölçülerde oldukça pahalı kablolar bunlar. 8-10 metre kablolamaya 20-25 bin euro harcandığını biliyorum. Takdir edersiniz ki, bu firmalar hevesli odyofiller gibi kandırılmaya müsait değil. Bu paraları gerekli olmasa asla harcamazlar. Yani kablonun hiç bir etkisi yok savı kesinlikle doğru değil.

12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    573
    Diğer konuyu da burayı da ısrar ile kaynatmaya çalışanlar var. Cidden hayretler içindeyim bu adamlar trol mü ? yoksa ( bir hakaret olarak algılamayın ) gerizekalı mı? Bu ikinci kısmı ciddi düşünüyorum. Okuduğunu anlamamak ciddi bir sorun çünkü. Bilimsel açıklamayı da kabul etmiyorlar. Esnaf tipi açıklamayı da. Israrla konuyu sulandırmaya çalışıyorlar.

Konu " kablo da sese etki etmezmiş gördük" ve " ulan develer kabloya dünya para verdiniz ama bir b.ktan anlamıyorsunuz"a gelmiş. Ve oradan da kablo üzerinden geçip din konusuna bulaşmış. Kaba tabirlerim için başta bu ithama maruz kalanlardan ve tüm forumdan özür dilerim. Ama konu bu şekle bürünmüş.

Arkadaşım konu burada dolandırıcılık bunu konuşun. Çok güzel yorumlar okudum. Yönetimi burada sorgulayanlar var. makul şekilde yorumlamışlar.

Bir de infaz için gelmişler var. "Yönetim de dolandırıcı" şeklinde kafa ütülüyorlar.

brsdrgn ve tsn141 bunu beğendi.
  13. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Siz kimsiniz de, burada fikirlerini belirten veya savunmaya çalışan insanlara 'geri zekalı ve troll diyorsunuz ? Bilir kişimisiniz. Yoksa olaya böyle saçma bir üslupla dalıp asıl trollüğü-gerizekalılığı siz mi yapıyorsunuz? Ama sakın hakaret olarak algılamayın, soru soruyorum sadece. Siz geri zekalı mısınız ?

onurdogan4 bunu beğendi.
  14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,664
    Bu konuya ozel olarak yaziyorum.

-Gordugum kadariyla surekli olarak kablodan nasil farkedemezsiniz?
    -Altin degilmis demek ki kablonun sese faydasi yok dusuncesi ortaya sunulmus.

Kabloyu goruntuden anlayamazsiniz. Bunu soyleyen bu islerden anlamiyordur.

Yillardir deriz forumlarda bir kulakligin driver sayisina, muzikcalarin icerisindeki ciplere takilip durmayin. Populer kulturun insanlara yedirdigi seyler bunlar, Bakir bir kablodan sizlerin aldigi tizden cok daha iyi bir tiz alinabilir. Bu muhendislik isidir.

Kulaginizla degil aldiginiz urunun ozellikleri ile dinlediginiz zaman altin diye etkilenirsiniz ancak kulaginizla dinlerseniz kablonun iyi calmadigini gorebilirsiniz. Suan herkes kandirildik duygusunu yasiyor dogal olarak ama kablo altin cikmis olsa dahi basarisiz oldugunu duymak dinlemekten geciyor. Suan bircok kisi standart kablolarin daha cozunurluklu oldugunu gorecektir cunku ticari kalkan ortadan kalkti. Bu hobide ki her urunde gecerli bu durum.

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.