Balanslı (TRRS) Kablonun Sese Etkisi vb. Sorular

'Kablo' forumunda mfya tarafından 20 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,478
    Haklısın. Elimde it03 mevcut. Kabloyu inceledim. Jak a 4 adet kablo giriyor. Y ayrımını malesef sökemedim. Bu da sağ ve sol kanalların topraklaması jak ın içinde yapıldığını gösterebilir.

Şimdi sorum şu; Ben bu kablonun sadece jakını trrs 4.4.mm balanced jak ile değiştirsem kablo balanced olur mu?

Y ayrımını açamadığım için net konuşamam. Zira belki de kablolar Y ayrımında birleşiyordur.

Elimde bir başka balanced kablo da var. Trrs 4.4mm jaklı bu kablonun Y ayrımında herhangi bir birleşme yok. 2 Kablo sağ kanala 2 kablo da sol kanala gidiyor

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    Olması lazım. Emin olmak için eski jaki söktükten sonra multimetreyle bi bakın, topraklar birbirinden bağımsız mı, yoksa bir yerde temas ediyor mu? Jak dışında temas edeceğini zannetmiyorum ama...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Mart 2018 ---
    Aslında burada fark, çıkışın balanslı olmasından ziyade, dediğiniz gibi o amfinin balanslı çıkışa daha kaliteli amplifikasyon yapması. Yoksa kaliteli balanssız çıktı ile kalitesiz balanslı çıktı da gayet mümkün, her ne kadar dizayn edenler için saçma bir tercih olsa da. Ama ileride ucuz balanslı DAP'lar yaygınlaşırsa neredeyse kaçınılmaz bir durum bu.

Portatif aletlerde pil ömrüne de negatif etkisi olur balanslı çıktının. Aslında elinde bu özellikte DAP'ı olan arkadaşlar test etse güzel olur. Hifiman 901 için bu fark çok yüksek. Ama cihazdan cihaza farkedecektir.

#22 zxc, 22 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mart 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  3. GoreGrind

GoreGrind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    N5ii nin balanced i hem ısınıyor hem şarjı yiyor baya

2 kişi bunu beğendi.
  4. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Wm1A'yi uzun sure SE cikisindan kullandim, son aylarda da balanced cikisa gectim. Acikcasi batarya omrunde belirgin bir fark gormedim. Balanced cikista o kadar guzel bir ses sunumu olustu ki tum DSP'ler kapali sekilde kullandigimdan belki pil omru uzamis bile olabilir.

S-master teknolojisi sayesinde Sony'ler batarya konusunda istisnai cihazlar oldugundan bu konuda yapilan degerlendirmeler yaniltici da olabilir tabi, bilemiyorum.

5 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    Sony hayatimdan bir 10 dakikayi daha yedi. "Nedir bu S-Master ki" diye baktim. Tahmin ettigim gibi bildigin Class-D amfi cikti. Sony ortalikta olan bariz teknolojilere, sanki bi halt etmis gibi, yeni isim vermeyi ne zaman birakacak acaba?

Daha da kotusu uydurduklari isimler insanlarda ilgi uyarsin ve satin alsinlar diye dupeduz yaniltici bilgi iceren reklamlarla dolduruyorlar ortaligi... Class-D, senelerdir olan bir teknoloji, Sony'nin 15 yasindaki $200'lik home theater sistemlerinde olan sey. En basit tabirle D/A converter ile amfinin yerini degistirmekten ibaret. Bakin Sony bu kadar basit bir ifadeyi soylemeyip neler soyluyor:

Herif bi dakka konusuyor, ama anlamli icerik olarak soyledigi tek sey yok. Ama amfi nedir nasil çalışır bilmeyen insan icin kulaga guzel geliyor değil mi? Zannedersiniz ki Sony dijital muzigi analog'a cevirmeden dinletmenin yolunu buldu. Videonun sonuna dogru herif cok ciddi bir surat ifadesiyle, "and the clever thing is, that system is essentially the D/A converter itself" diyor. "Allah Allah, ne ki o "that system" dedigi sey diye geriye aldim. Yok. Bi daha geriye aldim. Yine yok. Ve geri ala ala neredeyse başa kadar geldim. Herifin "clever" dedigi "that system" ile neyi kastettigi bile belli degil.

Sony eski Sony niye degil? Belki de bu yuzden. Musterilerini enayi yerine koyup, sacmasapan laflarla urunlerini suslemeye calismak cok işe yaramiyor belki?

#25 zxc, 24 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Mart 2018
    5 kişi bunu beğendi.
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Zaten ortada olan teknolojilere bildiğim kadarıyla pek çok firma değişik isimler veriyor. Sony bu ses üretme şeklini kendi bulduğunu iddia ediyorsa ve bu yanlışsa ok, ama videoda öyle bir şey görmedim. Saçma sözlerle ürünleri süslemekten bahsedeceksek şayet Sony'den önce bahsedilecek çok firma gelir bana sorarsanız.

"Sony chose to go with their proprietary PWM (pulse-width modulation) technology, the S-Master HX. This choice forgoes the traditional DAC and I/V conversion route, instead going for a Class D-like, switching capacitor bound digital-to-analog conversion methodology. This kind of implementation requires a custom IC by Sony, so there won't be anything from Wolfson, ESS, Analog Devices, TI Burr-Brown, Cirrus Logic, Asahi Kasei, or any other company associated with making high-end audio DACs."

Sonuçta Sony'nin özellikle Walkman tarafında bu metodu kullanarak batarya kullanımını minimize ettiğini biliyoruz. Bildiğim kadarıyla bu tip bir sistemle çalışan üst düzey DAP yok piyasada. Günün sonunda adamlar rakip ürünlere göre fark yaratmış mı, yaratmış. Şöyle çizimler var bununla ilgili:

Bu arada ben "Sony eski Sony değil" sözüne de katılmıyorum. Sony hala bildiğimiz eski Sony, ama pazar artık aynı pazar değil. Günümüzde bir ürünü ne kadar iyi ürettiğiniz ve ürünün ne kadar iyi performans verdiği önemli değil. Ne kadar sansasyon yarattığı, ne kadar medya ilgisini topladığı, ne kadar göz boyadığı daha önemli.​

#26 VirtuFortuna, 25 Mart 2018
    8 kişi bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    Acikcasi "S-Master HW" ornegi, Sony'nin suslu uyduruk kelimeler ve yaniltici grafikler kullanarak piyasada kendine yer edinmeye calistigi orneklerden sadece biri. Mesela Sony'nin APT-X ve SBC'ye alternatif olarak sundugu LDAC'yi bakin nasil anlatmis:

Ne diyor grafik? Sony, LDAC teknolojisiyle, 24/96 sesi, Bluetooth uzerinden kayipsiz olarak yollayabilmis... Ama sonunda bunun yalan oldugu ortaya cikti: http://www.avhub.com.au/news/sound-image/what-is-sony-ldac-and-how-does-it-do-it-408285

Ayni sekilde sizin koydugunuz, Sony'nin "S-Master HW" teknolojisini anlatmak icin kullandigi grafiklerde de, Sony'ye ozel olan tek sey "S-Master HW" ibaresi... O ibareyi cikardiginiz anda geriye kalan sey, modern tipik Class-D amfilerin hepsiyle ortak... Bilmem anlatabiliyor muyum? Zaten herkesin yaptigi bir seye isim vermek bir marifet degil. Bunu yazarken dinledigim Dynaudio'lar da ayni sekilde full dijital Class-D amfi ile calisiyorlar. Ama isim uydurmak yerine websitelerinde acik acik "Class D" yazmislar. Bu arada ses kalitesi olarak Class-A'ya ustunlugu de soz konusu degil. Genelde daha az isi urettigi ve daha az guc harcadigi icin tercih edilen bir dizayn. Evet, DAP'larda kullanilmasi yonunden bir ilk. Keske bunu pazarlasalardi... Ama muhtemelen yeterince etkileyici gelmedi kulaga, ve Class-D'nin bilinen dezavantajlari soru isareti olusturacakti. Onun yerine "S-Master HW" gibi ne idugu belirsiz sihirli bir kelime uydurma yoluna gittiler yine.

Eski ve yeni Sony karsilastirmasina gelince, eskiden "Walkman" markasi ne ifade ediyordu, simdi ne ifade ediyor? Sony kendi icinde, "Sony Music"in de baskisiyla, "MP3 player uretirsek sirket olarak bizi kotu etkiler" diye tartisirken, portable music player piyasasinda ne ismi, ne gecmisi, ne de tecrubesi olan Apple gayet basarili bir MP3 ile one cikti. Sonuc: "Walkman"in yerini "Ipod" aldi. Ve bence alninin teri, bileginin hakkiyla aldi. Cunku iyi bir urun yapti.

Bu noktada, eskiden oldugu gibi gunumuzde de kalici basarinin "sansasyon, medya ilgisi, ve göz boyama" degil, iyi üretilmis yuksek performansli urunlerden gectigini dusunuyorum. Evet sosyal dinamikler, ve bunlari kontrol edebilen medya ve pazarlama teknikleri insanlarin tercihlerini ciddi oranda etkileyebiliyor; ancak insanlar hala aptal degil. Eger bir urun digerinden farkedilebilir bir farklilik sunmuyorsa ucuz olani tercih ediyor. Ortada haksiz bir basari varsa bile uzun soluklu olmuyor. Buna cok bir istisna da gormedim. Insanlarin cok elestirdigi Apple bile, ki herhangi bir urununu kullanmiyorum, bence tamamen hype degil. Olmasi gerekenden pahali olabilir, ancak alternatifleriyle ayni ozelliklerde de degil. Sony de bence hakkettigi yerde. Zamaninda domine ettikleri portable music player ve TV piyasasinda simdi kucuk bir oyuncular. Bilgisayar piyasasindan da ciktilar. Telefon, malum. Iyi olduklari, piyasayi onde goturdukleri ne var Allah askina?

#27 zxc, 25 Mart 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Benim gördüğüm kadarıyla (yanlış görmüyorsam), Sony LDAC'ın lossless olduğunu iddia etmiyor. Aynı aptxHD gibi, LDAC da tümüyle lossless değil, hybrid denilebilecek bir çalışma mantığı var ve "kayıpsıza yakın" diyebiliriz. LDAC yalan ise aptxHD de yalan olur. Klasik SBC'den daha fazla veri taşındığı söyleniyor, ancak "tümüyle kayıpsız" ibaresi görmedim ben 2 teknolojide de.

Tekrar edeyim, zaten mevcut bir teknolojiye değişik bir isim vererek sunma olayını maalesef pek çok firma yapıyor. Bunu sadece Sony yapıyormuş gibi bir eleştiri getirmek doğru değil. Bırakın farklı isim vermeyi, insanları salak yerine koyup teknolojiyi kendi icat ettiğini ve bunun devrim olduğunu söyleyen firmalar var.

Size katılıyorum fakat ben isim veya sansasyon olaylarını bir kenara bırakarak şunu söylüyorum: Sony bu teknolojiyi mobil cihazlarında geliştirip kullanarak rakipsiz bir batarya ömrü ve sıfır ısınma sorunu elde etti. Hatta son çıkan Walkman'lerde çok eleştiri konusu olan çıkış gücünü de (ses limiti kaldırılmış cihazlar için) çözerek en üst seviye DAP'larla yarışan WM1A/Z modellerini ortaya koydu. Piyasada DAP anlamında bu farkı yaratmış firmanın bunu reklam yapmaya çalışması bence normal.

Zaten çalışma mantığının Class-D olduğunu herkes biliyor. Bilinen dezavantajları da insanlar tarafından dile getirildi. Sony'nin farkı bu teknolojide ısrar edip zaman geçtikçe daha da geliştirmesi oldu. Şu anda diğer DAP'lardan ses kalitesi olarak hiçbir eksikleri yok üstüne de kullanıcı deneyimine ciddi katkı sağlayan batarya süresi var.

İpod'un başarısı ortada ama bunun değişen pazarlar ve trendler ile de alakası var. İpod şu anda nerde mesela? İnsanlar artık ekstra cihaz taşımak niyetinde olmadığı için o pazar gittikçe küçüldü. Sony de Walkman markasını son dönemlerde "üst kalite ses" anlamında konumlandırarak bu şekilde fark yaratmaya çalışıyor. Yoksa kimse gidip MP3 player almıyor artık, hele hele stream servisleri varken.

"Eger bir urun digerinden farkedilebilir bir farklilik sunmuyorsa ucuz olani tercih ediyor". Bu ifade bence doğru değil. Pazarda tüketen insanların çoğu için bence geçerli bir tespit değil. Teknolojiyi takip eden ve araştıran insanlar için doğru olsa da pazarın çoğu bu insanlardan oluşmuyor.

Apple ürünleri başarılı ürünler ama aynı zamanda ciddi hype ürünler. Yukarda verdiğim örnekle de örtüşen en bilindik firma. Pazarda çoktan yer almış teknolojileri ilk kendileri sunmuş gibi tanıtmakta üstlerine yok. Ve aşırı derecede pahalılar. "Amerika'da öyle değil" argümanı vardı, ama orada da insanlar artık İphone için "1000 dolar olacaksa almam" diyordu çıkmadan evvel. Cihazları kasıtlı olarak yavaşlatma kısmına girmiyorum.

#28 VirtuFortuna, 26 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Mart 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    Makalede yazdigina gore hem Japonya, hem de Avustralya'dan iki adet PR duzeyinde Sony gorevlisi yalan soyleyip LDAC'nin kayipsiz oldugunu iddia ediyorlar. Makalede sorulan sorular ve Sony'den gelen cevaplar yaziyor. Bakin siz bile resme bakip "kayıpsıza yakın diyebiliriz" yazmissiniz. Peki neye dayanarak? 4.5 MB/s data akisini, ki zaten compressed halde, realtime 5 kat daha compress edip yollayacak teknolojiyi kim kaybetmis de Sony bulsun? Ama grafige gore oyle... Yaniltici olan da bu. AptxHD sadece "better than CD" iddiasinda, ki 24bit 96KHz iddiasi ile aradaki fark az degil.

Bu tip uydurma isimleri, genel olarak ta etik yonden sorunlu pazarlama yontemlerini, ayni derecede sorunlu baska firmalarin uyguluyor olmalari bence Sony'yi aklamiyor. Bu kadar anonim teknolojilere bu kadar uyduruk isimler takmadan, ve bu kadar yaniltici pazarlama teknikleri kullanmadan da basarili olan firmalar mevcut. Class-D amfisine baska isim takmis bir firma biliyor musunuz? Class-A ya? Class-AB ye?

Bu noktada hemfikiriz: Sony'nin ilk Class-D DAP'i uretmis olmasi bir yenilik. Ancak Sony'nin yenilik olarak pazarladigi sey bu degil. Hatta "S-Master" ibaresi, DAP'lar ile cikmis yeni bir ibare de degilmis. "S-Master", Sony'nin, en az on senedir Class-D amfi kullanan AV receiver'larinda kullandigi bir ibareymis. Ben de hatirliyorum, 15 sene once, "home theater" olayi populer olmaya basladiginda, deli gibi dip ses iceren $200'lik 5 kanalli Dolby Digital ozellikli Sony receiver'lar turemisti dijital amfili... Nedir "S-Master"? Sony'nin class-D amfilerine koydugu isim... Diger tum firmalarin kullandigi Class-D'den farki ne? Bu sorunu cevabi yok...

#29 zxc, 26 Mart 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    PR düzeyindeki Sony yetkilileri teknik açıdan meseleye hakim olmayıp boş konuşmuş olabilirler. Ben resme bakarak neredeyse kayıpsız demedim, Sony resmi sitesi ve diğer sitelerde yazan bilgilere bakarak bunu yazdım. Ve herhangi bir yerde LDAC'ın "tamamen kayıpsız" olduğunu iddia eden bir şey görmedim. Teknik bir konuda bir şey de iddia etmiyorum gördüğümü söylüyorum. Sony kablosuz üzerinden tamamen kayıpsız bir aktarım yaptığını iddia etmiyor. Kısaca "yine kayıplı, ama SBC'ye göre daha az kayıp var" diyor. Bunun olasılığını teknik anlamda uzman arkadaşlarla tartışırsınız.

Ben diyorum ki, bunu yapan bir sürü firma varken neden şu anda sadece Sony'yi gömme ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu pazarda çok genel bir durum. Ben firmanın ne isim verdiğine takılmıyorum. Zaten belirttiğim gibi herkes bunun PWM ve Class-D amp olduğunu adı gibi biliyor. Sony'nin taktığı isim bir şey ifade etmiyor. İsim sadece marketing için oluşturulmuş bir şey. Sony "ben sıfırdan icat ettim, devrim yaptım" derse, o zaman durum farklı olur. Ama mobil cihazlara bunu bu kadar başarılı entegre etmesi işin takdir edilmesi gereken kısmı.

Apple Samsung'un yaptığı ekranı monte edip adına "Super Retina" diyor. Ne ifade ediyor? Hiçbir şey. Sony'nin ortaya koyduğu işte en azından mobil cihazlar için bir R&D var. Kendi ar-ge'si ile ilerletip iyileştirdiği bir konu.

11. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,659
    Bizim insanımız sevdiği markaya öyle bir bağlanıyor ki şirketin sahiplerinin bu şekilde savunacağını düşünmüyorum.

@VirtuFortuna Bu konuda sana yazdım ancak genel olarak var bu durum forumda. Sürekli olarak sevilen markalar savunulmaya çalışıyor bana göre. Bazen forumda bir kulaklığa eleştiri getirildiğinde kulaklığı sevip beğenen arkadaşlar küsebiliyor örneğin.

Sende gördüğüm duygu yanılıyor olabilirim ama Sony aslında ses konusunda çok başarılı ancak diğer firmalar popülerlik yaratıyor ve insanlar bunun peşine düşüyorlar. Tarafsız olsalar Sony'nin hakkını teslim edeceklerdir noktasında düşünüyorsun. Benim görebildiğim genel olarak Sony'nin hakkı üst serilerde zaten oldukça teslim ediliyor. Aşağıda yazacaklarım konuyu yabancı kaynaklara çok bakmadan yazışmalar üzerinden örneklendirdiklerim.

-Herkes Class D olduğunu biliyor zaten. Hayır bilinmiyor, ben bilmiyorum mesela, bilmek gibi bir zorunluluğum yok ama firmanın bana doğruyu söyleme gibi bir zorunluluğu var.

-Bildiğim kadarı ile başka firmalarda yapıyor. Bu tam bizim ülkemizin siyasi argüman savunma şekli geliyor bana:)

Birincisi denildiği gibi başka firmalarda yapıyorsa Sony'nin yaptığını haklı kılmaz. Birileri seviyor diye o firmayı eleştirken diğer firmaları da eleştirme gibi bir zorunluluğu da olmamalı.

İkinci olarak siyasi argümanı açacak olursam. Son VPN düzenlemesi ile ilgili konuşurken yetkili diğer ülkelerinde ortak sorunu demişti VPN için. Hangi ülkeler mesela bunlar? Burada da aynı durum var bence. Yapılanı genele yayınca sanki yanıltmak çok normalmiş gibi bir durum oluşuyor. Bu durum genel olsa bile yapılanı aklamaz.

- PR düzeyindeki Sony yetkilileri teknik açıdan meseleye hakim olmayıp boş konuşmuş olabilirler. Savunmak adına aslında firma çok iyi de firma çalışanları işte... dediğimize göre süreci tamamlayabiliriz:) Bir firmanın üst düzey yetkilileri yalan bilgi veriyorsa bu firmayı bağlayacaktır. Kalkıp bir avm de çalışan bir satış elemanı ile sohbet sırasında konuşmuyorlar sonuç olarak, firmanın yetkilisi ile konuşuyorlar. Firma yetkilisinin teknik konularda bilgisi yoksa bu konuda bilgili Sony merkezine yazar ve bu konuda bilgili kişiler cevapları verirler. Sony firma içinde bu işleyişi kuramadıysa yine onların sorunu. Sony yetkilisi sorulanları bu şekilde yanıtlıyorsa dergi denileni Sony bünyesinde değerlendirir çok normal olarak.

Ben diyorum ki, bunu yapan bir sürü firma varken neden şu anda sadece Sony'yi gömme ihtiyacı hissediyorsunuz.
    Bu cümle yukarıda yazdıklarımın hepsinin açıklaması gibi bana göre. Konu Sony'nin Class D dizaynını farklı bir dizaynıymış gibi sunup farklı bir isim vermesi ama konunun geldiği yer neden sadece Sony? Çünkü yazan arkadaş Sony düşmanıdır.

Gelelim Sony'nin başarılarına, evet ses kaliteleri bence de iyi, sağlam cihazlar, stabiller, pilleri çok başarılı götürüyor ancak bu başarılarının hiç biri yalan söylüyorlarsa aklamaz yapılanı. Yalan söyleyince cihazın ses başarımı da ortadan kalkmaz, dinleyenler yine ses konusunda, pil konusundan başarısını takdir ederler.

Not: Sony severim. PS2,3,4, PSP kullandım 3'ünü hali hazırda kullanıyorum. Televizyonda da Sony markalar arasında güncel durumda ilk sırada gelir benim açımdan. Popüler kültürler araştırmadan alıp sürekli öven insanları da ayrıca pek sevmem(samsung tv'lerin geneli)

7 kişi bunu beğendi.
  12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Forumda sahip olunan ekipmanlar eleştirilince küsenler kategorisine almaya çalışmışsın beni ama bu yanlış bir tespit. İsteyen istediğini söyleyebilir ki daha önce de söylediler. Zaten kendisi cihazı eleştirmekten ziyade firmayı eleştiriyor.

Daha önce bir ekipmanı eleştirdiğim zaman neler olduğunu görmüş biri olarak forumda böyle gereksiz şeylere küsecek bir yapım yok. Hele ki inceleme yazarlığı yapmaya başladıktan sonra böyle bir şey mümkün değil.

Geçelim Sony fanlığına. Yine yanlış. Ben bir şeyi savunmuyorum ya da bir şeye saldırmıyorum. Yanlış bir algı oluşacağı için düzeltme gereği duydum o da şu: Sony sunduğu teknolojiyi icat ettiğini iddia etmiyor. Class D Amp ve PWM yöntemlerinin kendi cihazlarındaki uygulamasına S-Master ismini takmış. Burada "ben Class D falan değil kimsenin bilmediği çok gizli bir sistem kullanıyorum" gibi bir şey de söylemediğine göre bu yalan söylemekten ziyade bir marketing çabası. Bunu yapmasa daha mı iyiydi? Evet, böyle çakallıklara gerk olduğunu düşünmüyorum.

Hayır "diğer markaların popülerlikleri öne geçiyor ve Walkman'lerin değeri bilinmiyor" gibi bir şey söylemiyorum. Aksine Sony DAP'lar son dönemde oldukça popüler ve alanlar epey kıymet veriyor. Kendine ait bir kullanıcı kitlesi oluştu ve örneğin WM2 serisi çıksa ona geçerler. Özellikle Head Fi'daki başlıklarında cihazların ne kadar popüler olduğu görülebilir. Yazdığım WM1Z ve WM1A incelemeleri geçen seneki en çok okunan incelemelerimiz arasındalar.

Siyasetle konunun bir ilgisi yok. Ben bunun genel bir problem olduğunu söylüyorum, ve de böylesine niş bir kategoride zaten insanların cihazlarda ne yöntemler veya komponentler kullanıldığını araştırdığını varsayarak, Class D olduğunu herkesin bildiğini söylüyorum. Diyelim ki kimse bilmiyor, ne fark eder? İşin sonunda olay çok uzun batarya ömrü (diğer cihazlara göre). Alanlar da bu özellikten çok memnunlar. Sony çıkıp "hayır biz Class-D kullanmıyoruz, alakası yok" mu diyor veya herkesin sokağa çıkıp Walkman'leri elinde "Sony yalan söylüyor" diye protesto mu etmesi lazım?

"Her firma yapıyor o yüzden sıkıntı yok" demiyorum ben. Bu genel problemi pekala oturup tartışabiliriz burada. Tek bir firma üzerinden bunu eleştirmenin bir manası olduğunu düşünmüyorum. Tekrar Apple'dan örnek verirsek, "TrueDepth Camera, Super Retina" gibi isimler verdikleri kamera ve ekranları kullanıyor. Ekranı ve kamerayı başka firmalardan alıp monte ediyor ama bambaşka isimler koyuyor.

LDAC konusuna gelirsek, argüman şuydu. "Sony kayıpsız aktarma iddia ediyor". Ben de bunun üzerine internette dolaştım bakabildiğim sayfaları inceledim ve böyle bir iddia görmediğimi belirttim. Teknik anlamda 990kpbs mümkün müdür değil midir bu hakim olduğum bir konu değil.

Bir de şunu anlamıyorum: Argümana karşı argüman sunan kişiye "fanboy" veya "firma sahipleri bile bu kadar savunmaz" denirken, firmaya karşı ilk argümanı sunan kişiye; "rakip firma olsa bu kadar gömmez" veya "firmaya düşman" gibi şeyler söylenmiyor nedense. Ben tekrar edeyim bir firmayı savunduğum yok tartışma amacıyla cevap veriyorum.

Unutmadan, kısa bilgi olarak Head-Fi'dan şöyle bir bilgiyi de paylaşayım:

---------

"Sony does not use off the shelf DAC chips. Their S-Master HX digital amp is completely designed in house.

Also the S-Master is a Class D amp (signal is amplified in digital domain before converting back to analogue waveform - whereas everyone else does the opposite in which signal is converted into analogue form first before amplification), and in the current market ONLY Sony makes a portable player using Class D design - absolutely no one else uses this design.

It's understandable they don't want to publish much numbers because people who don't know better will be making apple to orange comparisons while overlooking the other advantages this design offers, namely things like its power efficiency and one less in between stage during conversion which means one less step to introduce conversion loss.

Anyway some people have measured the players and concluded that they are good anyway, and output impedance is less than 1ohm. "

#32 VirtuFortuna, 26 Mart 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  13. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    N'apsın adamlar "class d", ya da "d-sınıfı" kulağa çok dandik geliyor gerçekten. Ama "s-master" öyle mi ya? :)

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Daha önce direk Class D dedikleri ürünler olmuş ama daha sonra S Master ismini uydurmuşlar. Dediğim gibi yalandan ziyade marketing çakallığı.

15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,659
    @VirtuFortuna Seni ekipmanına laf söyleyince küsen kesime almadım, almak da istemem. Ekipmanına laf söyleyince küseceğini düşünmüyorum. Yazacaklarımı sadece sen odaklı anlama, hatta forumda küsen arkadaşlar var diye yazdım. Sende küsme olmadığının farkındayım ama sürekli olarak sevdiğin firmayı savunmaya çalışmanında.

Yukarıda yazını okursan ne demek istediğimi daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Sony yetkilisi bir roportaj veriyor ve ses kaybının olmadığını söylüyor @zxc arkadaşın söylediğine göre(okumadım yazdıklarınıza göre yorum yaptım). Seninse savunman boş konuşmuş olabilirler şeklinde. Daha nasıl savunma çalışman olabilir? Firma yetkilisi söylüyor ötesi var mı?

Sony sunduğu teknolojiyi icat ettiğini iddia etmiyor. Class D Amp ve PWM yöntemlerinin kendi cihazlarındaki uygulamasına S-Master ismini takmış. Takamaz, bir pazarlama stratejisi olarak birşey yaptıklarını iddia ediyorlar ama yaptıkları Class D amfi tasarımı. Herkes Sony S-Master teknolojisi diye biliyor, çünkü Sony bu şekilde tanıtıyor. Firma bunu saklamıyor ki isteyen araştırıp bulur mantığı da savunmanın bir başka örneğidir. Dünya standardında çalışma prensibi Class D ise ve firma amfi tasarımı hakkında birşey söylüyorsa bunu belirtmek zorundadır. Amfi olayına hiç girmezler o zaman dediğin bence de mantıklı olur. Yani kimsenin öğrenmesinin önüne geçmemiş olurlar ama bir isim taktığında ve bu sadece Sony'ye özel olduğunda geçmiş olurlar.

Ben cihazı alırken firma bana bu benim S-Master tasarımım dediği için ben onun Class D olup olmadığını sorgulamam ve bilmem. İlgisi olanların bilmesi de beni bağlamaz. Hiçbir zaman cihazlara hangi chip kullanıyor, ne kapasitör kullanıyor diye yaklaşmadım. Forumda sürekli olarak chip üzerinden ses karakteri noktasında yorum yapan arkadaşlara da gülerim. Ancak senin söylemese ne farkeder? demende direk olarak savunma örneği oluyor. Söylemese birşey olmaz, ama farklı birşey yapmış gibi söylerse çok şey olur, neden yeni birşey yapmış gibi beni yanıltıyor? Firmanın görevi olanı yazmaktır, olanı yazsın olanla ilgilenmek, araştırmak ne benim ne senin nede firmanın bileceği iştir, alıcıyı bağlar. Sektör niş diye alan insanların araştırma zorunluluğu olmasa gerek. Genel hatlarıyla yazdığım şeyi tekrarlatıyorsun açıkçası. Net olan birşey var o da firma bunu yazıyorsa sunduğu yeni birşey olacak ki değil gözüküyor yada hiç yazmayacak sizene benim tasarımımdan diyecek ve ister class d kullanacak ister başka birşey.

Algıyı kuran Sony ve sen bu algıya aslında gerek yok ama herkes yapıyor diyorsun. Bizene diğerlerinden?

Sony'nin yaptığı pekala Sony'e özel konuşulabilir, bir bütün halinde de bu konular konuşulabilir ama tekil olarak Sony veya X firmasına birşey denildiğinde diğerlerini de konuşmak lazım hepsi yapıyor demek sadece firma savunmaya çalışmak oluyor. Bu yanlışlığı kabul edince de durum değişmiyor. Apple'ın yaptığı sahtekarlığı da konuşabiliriz ve hepsinin düzelmesi için çabalamalıyız ama ben Apple ekranı xx desem karşıma gelen biri Sony'de yapıyor dese benim için anlamı sadece Apple'ı savunmaya çalışması olur, ötesinde birşey değil. Ortada Sony hakkında bir eleştiri var ve bu konuda Sony'nin yanlışlarının yanına, bunu yapan bir sürü firma varken neden şu anda sadece Sony'yi gömme ihtiyacı hissediyorsunuz. yazarsan insanların algısında "çünkü Sony düşmanı" nı oluşturmaya çalışıyorsundur. Yani savunmak adına algı çalışması yapıyorsundur bana göre.

Birçok firmanın birçok alanda yaptığı noktasında hemfikirim ve hepsi ile mücadele edilmeli düşüncene sonuna katılıyorum ama bunların firma bazlı eleştirilerde savunma olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sony'nin yeteri kadar ilgi görmediğini düşünmeme sebep olan olan durumsa geçmişte de cihazı tam hatırlamamakla beraber ZX2'yi başka firma yapmış olsa dünyada çok daha iyi konumlara gelir, hype'lanırdı tarzında bir mesajından kaynaklıydı. Dediğim gibi bence de Sony fazlasıyla övülüyor müzikçalarlarıyla. Sende bu şekilde bir durum gördüm diye yazdım, öyle düşünmüyorum dedin benim açımdan tamamdır. Ben Sony değer görmüyor demek istemedim belirteyim:)

6 kişi bunu beğendi.
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Sanırım anlaşılmıyor. Bakın şunu bir koyalım: Ben firmayı savunmuyorum. Kafanızda beni firmayı savunan pozisyonuna koymuşsunuz ve oradan değerlendiriyorsunuz. Bu sebeple yazdığım tüm cümleleri firmayı savunma çerçevesinden değerlendirme döngüsünden çıkamıyorsunuz gibi görüyorum.

Firma yetkililerinin söyledikleri doğru değilse doğru değildir. Bu yanıltıcı bir harekettir ve yanlıştır. Benim söylediğim şu: Sony resmi olarak "bu sistem (LDAC) tamamen kayıpsız iletim yapıyor" diye bir şey tanıtmışsa bu yalandır. Tanıtmamışsa ve bunun kayıplı olduğunu kabul etmişse (ki benim gördüğüm bu) o zaman ortada bir yalan yok. Firmadan yetkili kişilerin verdikleri cevaplarda konuya tam hakim olmadıkları ve kafa karışıklığı olduğu gözüküyor. Çalışanlar elbette firmayı temsil ediyor ve olmayan bir şeyi varmış gibi cevapladıklarında bu yanlış ve benim savunduğum bir şey değil. Son kez ifade edeyim: Ben firmayı savunmuyorum. "Oğulcan firmayı savunuyor" penceresinden çıkmazsanız bu tartışma bir yere varmayacak.

Söylenen şey "Sony bunu böyle tanıtmış", ben de "öyle tanıtmamış" diyorum. Bu kadar basit. Firmada çalışanlar yalan söylüyorsa bu ayıptır bunu savunmaya çalışmıyorum.

Sadece isme takılıyorsak evet, farklı bir isim vermek ve bunu böyle tanıtmak çakallık oluyor. Bu ismi takamaz değil gayet takabilir bir engel yok. Takamaz derken "takmamalı" diyorsanız evet, fakat üstte de söylendiği gibi daha havalı bir isim olduğu için bu şekilde tanıtıyorlar bence de.

Fakat ismi geçersek, bu cihazların amfi tasarımını başkası yapıp Sony'ye satmıyor. Ve başka mobil cihazlarda Class D kullanılmıyor. Çünkü dezavantajları çok ve muhtemelen bu dezavantajları yaşamak istemeyen firmalar buna yeltenmiyor. Bu her firmanın kendi tercihidir ve piyasada çok iyi ses veren geleneksel mimariye sahip cihazları da epey takdir ettiğimi bilirsin.

Fakat Sony R&D ile bu zayıf noktaları kapatarak avantajlı noktalarını da ön plana çıkartmayı başarabilmiş. "Farklı bir şey yapmış gibi" söylemesine gerek yok aslında; çünkü evet tam olarak diğerlerinden farklı bir şey yapıyor ve kendi tasarımı.

Kullanılan teknik ve yöntem PWM ve Class D; fakat devre tasarımı tamamen kendine ait. Dolayısıyla "bunu ben yaptım" diyerek pazarlaması doğru, ancak buna havalı bir isim vererek pazarlamaya çalışması yanlış. Olay tam olarak bu. Sunduğu şey yeni bir şey, pazarda mobil müzik çalarlar arasında olmayan bir şey olduğu için "yeni bir şey sunmuyorsa" kısmı doğru değil.

Araştıran kişiler için bunu öğrenmenin önünde bir engel yok. Ben bunu 2 seneden fazladır biliyorum mesela ama haklısın, kimse bunu öğrenmek durumunda değil.

Şimdi sizin beklediğiniz benim "Sony çok çakal şerefsiz bir firma" dememse hayır demeyeceğim. Ama körü körüne de savunmayacağım. Ben Sony'nin rakiplerine göre farklı bir tekniği alarak bunu geliştirip custom dizaynlarıyla bunu Walkman'lere entegre edebilmesini takdir ediyorum. Bunu örneğin çıkıp Astell & Kern yapmaya başlasa, onu da takdir ederim. Astell & Kern buna başka havalı bir isim verse çok da üzerinde durmam, eğer kendi çabalarıyla bir şeyi geliştirip başka bir noktaya veya alana taşıyabildiyse onu da takdir ederim, benim için hiç fark etmez. Başka bir isimle bunu pazarladığı için "ne berbat bir firma insanları kandırıyor" düsturuyla yaklaşmam. En fazla burada da yazdığım gibi yanlış bulurum, "gerek yok böyle çakallıklara" derim.

ZX2 konusunda şöyle ifade edeyim: O dönem 1200$ ile çıktığında piyasada feci bir önyargı ile karşılaştı. O zaman benim fikrim öyleydi, ve hala öyle. Evet, başka firma yapsa hyple'lanırdı bence. Marka önyargısı insanları etkiledi o dönem. Fakat ZX2 Sony'nin kendini DAP piyasasında kabul ettirdiği bir model olduktan sonra insanlar Walkman'lere yöneldi. Özellikle audiophile seviyesinde insanları tatmin etmeye başlayınca popüler hale geldi. Ben şu anki duruma yorum getirdim.

Yani özetle ben şu açıdan bakıyorum: Adamlar bir çaba ortaya koyup farklı bir şey sundular piyasaya. Apple örneğindeki gibi, başkasından direk satın alıp sadece monte ettikleri parçaları kendilerine aitmiş gibi isimlerle sunmadılar. Evet yine doğru bir yaklaşım değil ve yanıltıcı, ama en azından kendinden epeyce bir şey kattığı bir teknoloji.

Benden bu kadar :)

#36 VirtuFortuna, 26 Mart 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  17. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Hi-fi urunlerin "niche" urunler oldugunu unutuyor gibi tartisiyoruz sanki. "Koskoca 80 milyonluk ulkede surada kac kisi bununla ugrasiyor"u gectim, tum dunyada kac kisi ilgileniyor sorusunun yanitini dusundugumuzde ortalama kullanicinin youtube'u muzik dinlemek icin kullandigi, cep telefonlarinin muzikcalar app'inin domine ettigi bir pazarda sony'yi pek suclayamiyorum.

Yurtdisinda bircok ulkede WM1A'yi istisnasiz tum guvenlik kontrollerinde X-Ray'de gorup cikarttirdilar, bu ne diye sordular. Dijital muzikcalar dedigimde yuzume garip garip bakip "ama telefonunuz var?" dendi surekli.

Bu pazara yatirim filan yapilmaz arkadaslar, gercekci olalim. Yatirim yapilacaksa da sisirilmis tanitim ve overpriced fiyatlama olmasi dogal. Sony gecmisinin hatrina fazla yatirim bile yapiyor. Yaptigini da (yalan veya degil) olabilecek en gurultulu sekilde anlatmasi dogal. PR denilen sey de bu degil mi zaten? VW'sinden, Apple'ina neredeyse butun sirketlerin mazisi PR yalanlariyla dolu. Ahlaki mi? Degil. Ancak isin normu bu sanki.

4 kişi bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    Acikcasi bu tip buyuk firmalarda soz sahibi olan PR'dir, muhendisler degildir. Bilakis, muhendisler olur olmaz yerde AR-GE'lerini PR'dan izinsiz kesinlikle anlatamazlar, "yorum yok" der gecerler. Yolladigim linki okuyun. Belli ki sirket genelinde LDAC icin "kayipsiz denilecek" gibi ustu ortulu bir karar alinmis, ve hep bir dilden (Avustralya'dan Japonya'ya) dile getirilmis. Bu cok bariz. Goz gore gore yalan soylemisler.

Cunku Sony benim ilgi alanimda urun cikaran koklu bir firma. Apple veya Beats beni cok da irgalamiyor acikcasi. Ben zamaninda Sony'nin ES ST-SA50ES tuner deck'ini dinliyorken o markalar yoktu bile. Bu kadar onemli ve koklu bir firmanin, bu zamanda, ustelik izledigi yanlis cizgi kendisine ciddi pazar ve prestij kaybettirmis olmasina ragmen, hala etik yonden cok sorunlu isler yapmaya devam etmesi uzucu bir durum.

Ornek olarak Apple'in "Retina display" ornegini verip, ekrani Samsung'un uretmis olmasi yonuyle elestirmissiniz. Ama bence burada cok bir sorun yok. Hatta Sony'nin yaptigi ile karsilastirilamaz bile. Neden?

1. Apple aciktan "Retina display"in ne oldugunu soyluyor, pixellerin farkedilemeyecegi kadar yuksek cozunurluklu ekran olarak tanimliyor. Ne eksik, ne fazla. Durust ve net. Sony ise "S-Master" deyip Class-D anlatiyor insanlara. Ancak israrla Class-D demekten de kaciniyor. Bakin "S-Master"i acikladiklari video'da bir defa bile Class-D ifadesi gecmiyor. Yine S-Master'i gosterdikleri grafikte hic Class-D ibaresi yok. Cunku Class-D deseler, "aradaki fark ne?" sorusu gelecek, ve bunun cevabi yok. Durust degil.

2. Ekrani Samsung'un uretmis olmasi cok da onemli degil. Uretmek mumkunse uretecek bulunur. Asil mesele, bir onceki nesil telefondan 4 kat yuksek cozunurlukte ekrani, bir onceki nesil telefonun puruzsuz arayuzunu ve pil omrunu heder etmeden surebilecek GPU-bus-ram architecure'ini ve yazilimini dizayn edebilmekte. Bunu ilk yapan da Apple oldu, ekrani ureten Samsung degil.

Bu arada umarim kimseyi rahatsiz etmiyorum. Farkli bakis acilarini okuyabilmek guzel bir sey.

#38 zxc, 26 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  19. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Class d amfi nedir :)

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,047
    :) Burada az çok açıklıyor:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Class-D_amplifier

Telefonunuzun hoparlörünün amfisi yüzde 95 class-D amfi ile sürülmekte. Sony değilse tabi. Sony ise "S-Master teknolojili"dir :)

Yoksa iyice ayağa düşen 1W güçlü hoparlörler telefonun pil ömrünü emer bitirirdi... Bu açıdan Class-D, Class-A'nin tam tersi.

6 kişi bunu beğendi.