Baldoor Earbell E100 İzlenimlerim

'Diğer Markalar' forumunda MTRMSK tarafından 29 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Merhaba herkese, başlıktaki kulaklık hakkındaki görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. Kendisi Çin malı bir earbud. Granvela, Mrice gibi markalar adı altında aynı cihazı görmek mümkün. Kulaklık aslen benim değil, @baran88 'in. Deneyeyim diye istedim, kendisi unutunca 4 ay kadar bir süre bende kaldı. Dinleme imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum. Bende kaldığı sürede en az 300 saat çalışmıştır.

Fotoğraf çekmek aklıma gelmediği için fotoğraflar alıntıdır.

Malzeme kalitesi ve kutu içeriği

Cihaz bana sadece kulaklık ve bir adet sünger ile geldi, o yüzden kutu içeriğine bir yorum yapmam zor. Bud kısımları hafif plastikten üretilmiş, kulaklığın adında geçtiği üzere çan şeklindeler ve iki parçadan oluşuyorlar. Kablo üçgen kesite sahip. Bu kendi kendine düğümlenmeyi önlese de sertliğinden ve kalınlığından dolayı fazla enerjik. Gerilim alıcı namına pek bir şey yok, fakat kasalar hafif olunca zaten çok yük binmiyor.

Ses

Burada önemli bir nokta var, kulaklığı standart earbudlar gibi takarak kullanmadım; sürücüler kafanın içine doğru değil, tragusa doğru bakıyor. İzlenimlerim de bu kullanım şekliyle olacak. Bir de sünger kullanmadım.

Earbudlarda tasarım sebebiyle ses kulak yapısından etkileniyor. Herkesin deneyimi benimkiyle aynı olmayabilir.
    Kulaklığı ilk taktığımda düşüncem "bunun bu paraya bu kadar hızlı olmaması lazım" oldu.

Fit olayını açıklamaya bu yeter sanırım.

Bas

Genel ton olarak bir tık koyu diyebilirim. Dipbastan itibaren varlığını gayet iyi hissettiriyor. Tabi hava odacığı oluşmadığı için kulağınıza bastırmazsanız basın en alt kısımları gelmeyebiliyor. Midbas vurgusu her durumda iyi; davul vuruşları kulaklık sarkmışsa bile hissediliyor. Burada şunu belirteyim; kulaklıklarda genellikle dengeli bir sunum tercih ediyorum. Benim iyi dediğim midbas ağır bir baskafaya az gelecektir. Bas gitarlarda katmanlanma iyi ama biraz da olsa tek tonluluk var. Bas davulda elimdeki en iyi kulaklıklardan biraz gevşek kalsa da fiyatını dikkate alınca hız ve çözünürlük çok çok iyi. Karışık parçalarda bile davulun bas gitarı veya diğer enstrümanları örtmesi gibi bir durum yok. Son olarak, klişe bir laf olacak ama, bası sadece parçada varsa veriyor, olmayan yerde paldır küldür vurma eğilimi yok.

Mid

Midler bas ve tizleden biraz da olsa geride geliyor bana. Erkek vokaller ton olarak az bir miktar açık. Açık dediğim kesinlikle cılız değil, vokallerin altı gayet iyi biçimde doluyor. "Doğru" diyeceğim tona çok yakınlar. Zaten temizler, bu açıklık algılanan netliği daha da artırıyor. Denediğim herhangi bir kayıtta sözlerin içeriğini anlamakta sıkıntı yaşamadım. Brutal vokalleri bile çıkarmak mümkün. Telli çalgılarda nüansları vermede başarılı. Hem klasik hem elektrik gitarda ses rengini gayet tatmin edici buldum. Dinlediğiniz türe göre elektrik gitarın alt tonları(guruldaması) eksik gelebilir, eklemiş olayım. Kadın vokallerde de ton yerinde, yalnız sanırım kasada bu frekanslarda rezonans oluşuyor, sanatçı söylerken normalden biraz daha nefesli söylüyormuş gibi bir izlenim veriyor.

Tiz

Tizler önceden belirttiğim gibi görece önde. Renk olarak yine açık buldum. Üst frekanslara rahatça uzanıyor, kayda değer bir roll-off duymadım. Detay seviyesi yine fiyat bandına göre oldukça iyi bir seviyede, fakat diğer kısımlar kadar kaliteli olmadığı hissi veriyor. Notaları biraz uzatma eğilimi var. Bu normal şarkılarda tatlı gelse de bir metal parçasında sonraki vuruştan önce kendini toplayamamaya başlıyor. Zillerin çoğunluğunun olduğu bantta dağılmaya ve sibilansa girmeye niyetli. Garip bir biçimde, daha üstlere çıktıkça kendini topluyor. Bu kadar yerdim, iyi iş çıkardığı yerler de var tabii. Bahsettiğim sibilans eğilimine rağmen zil vuruşlarının altı boş değil, kulak parçalamıyor. Kısaca kulaklığı çok zorlamazsanız kendini rahat dinlettirecek bir sunumu var.

Sunum

Sahne enlemesine geniş, bazen sündürülmüş hissi bile veriyor. Derinlik olarak ise çok bir şey sunamıyor. Bütün elemanlar az çok aynı seviyeden geliyor. Buna rağmen katmanlandırma işini iyi kotarıyor. Arkaplan derin uzaydaymış hissi veremese de temizlik açısından gayet iyi. Sıkışıklık yok, ayrım genel olarak çok iyi bir seviyede. Genel yön hissini vermede de herhangi bir problemi yok.

Sonuç

Cihazı fiyatına göre değil, daha genel bir spekturmda yorumlamaya çalıştım, çünkü 10 küsür dolarlık fiyatının çok üstünde iş yapıyor. Head-fi vb. yerlerde "K10 katili" gibi laflar dönmüştü, K10'u henüz dinlemediğimden onunla ilgili bir yorum yapamam ama bu fiyata herkesin ve büyükannesinin sahip olması gereken bir kulaklık bence.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.