Beyerdynamic Dt1350 İncelemesi (Revize Edildi)

'Beyerdynamic' forumunda E2 tarafından 29 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. E2

E2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Alalı 7 ay olmuş , 4 ay sonra gelen güncellemelerle karşınızda

Beyerdynamic Dt1350 İzlenimleri

Malzeme Kalitesi

Yer yer plastik ve alüminyum kullanılmış , öyle elinize aldığınızda çok sağlam hissettirmesede yeterli seviyede dayanıklığa sahip . Pad leri ortalama kulak boyutlarında , imitasyon deri kullanılmış . Ne çok geniş ne de çok ufak . Jak ve kablo bağlantı noktaları yeterli sağlamlığa sahip . Jak ipoda göre düşünürsek baya iri kalıyor . Kablo dolaşabilecek kadar ince değil , ideal ölçülerde uzun süre problem çıkarmaz gibi . Taşıma kutusu sert değil , ama gereken korumayı sağlıyor , işlevsel .

Konfor

Pleather padler yüzünden 1,5-2 saatten sonra bunaltmaya başlıyor . Bir takışta 3-4 albüm devirenler için sıkıntı olabilecek bir durum . Supraaural özelliği yüzünden ilk aldığım dönem kafamı her yerden sıkıştırıyordu , zamanla gevşeyip rahatladı tabi . Üzerindeki tac , açılabilir olması ile kafanızı tam anlamıyla kavrayabilecek bir hale getiriyor . Sabah koşusu sırasında , fitnessda yada bisiklet üzerinde rahatlıkla kullanılabilir .

İzolasyon

En iyi başardığı şeylerden biri diyebiliriz izolasyonuna . Supraaural dedikleri olay işte bu konuda işlevini en iyi şekilde yerine getiriyor . Hani artistik bir laf var ya ''Headphones in world out'' diye ahada onu yapmışlar , gerçekten sizi müziğinizle yapayalnız bırakıyor .

Dışarıdan Duyulma

Kulaklık boşta çaldığında rahatlıkla duyabiliyorsunuz , taktığınız anda dışarıya çıkan ses sıfır . Dinlediğiniz şarkıyı yakınınızdaki birinin duyması mümkün değil .

Ses Rengi

Birlikte kullanılan ekipman : Sony X1061 – Sflo2 - Diymod (Lod & Fiio E11) - Ipod Video 5.5 g

Ekipmana göre şekil alan bir sesi olduğunu başlarken söyliyeyim . Dap değiştirdiğiniz zaman , kullandığınız cihazın iyi yönlerine paralel olarak kendini öne çıkarıyor . Dapların farklarını bana en bariz şekilde gösteren kulaklık oldu . Ses rengini de daplar üzerinden karşılaştırmalı gibi yazacağım , bana her cihazda aynı tadı vermediği için .

Mesela Sflo2 ile çok başarılı bir çözünürlük ve üst frekans aralığı elde ediyorsunuz , ses soğuk ama dinlenilen parça ile insanı mest edebilecek seviyede bir ikili var yamacınızda . Kulaklık kapalı olsada sahnesi oldukça iyi bu ikili ile . Diymod ile de bu bahsettiklerimin bir alt seviyesinde bir başarım var . Alt frekanslarda Sflo2 de daha gevrek , sakin ara sıra derinlere inebilen basslar , diymodda daha sert yer yer uzayan basslar insanı yorabiliyor . Midler ve üst frekanslarda yine kişisel tercihim sflo2 olurdu . Soğuk karakterli daplar ile çok iyi bir çözünürlük ve derinlik elde edebilmek mümkün . Bu set , analitik ses seven , çözünürlük ve enstruman seçmeyi ve aynı zamanda taşınabilirliği olan evdede amfili olarak dinlenilebilecek bir set isteyenlere önerilebilir .

Sony ve Ipoda gelirsek , diymod ve sflo2 ye göre oldukça sıcak , alt frekansların yoğunluğu ile daha ahenkli bir ses karşınızda . Sflo yada diymoddan sonra küçük bir şok yaratabilir bu iki cihaz . Kulaklığı tanıyamıyoruz resmen , dapların farklarını bariz bir şekilde suratımıza vurduğu için . Çözünürlük ve tizler biraz geriye kaçıp yerini bass ve midlere bırakıyor . Tizler yine ordalar biliyoruz fakat yorganı üstüne çekmişler hafiften . Ürkek basslar terör estirmeye başlıyor birden . İşin güzel kısmı bu esnada midlerin kaçmayıp basslar ile yarışması . Ezdirmiyor kendini kesinlikle . Sony Xb serisindeki gibi bassların esiri olmuyor diğer frekanslar . Sıcak ses seven herkesin bu sunumu çok beğeneceğine eminim .

Genel olarak denediğim daplar ile kulaklıkta beni üzen bir tür olmadı . Ama herşeyi daha güzel hale getirmek sizin elinizde .

Taşınabilir olarak dilediğiniz dap ile dilediğiniz sesi elde edebileceğiniz bir cevher diyebilirim .

Başlarken yazdığım gibi Dt1350 den daha çok dap karşılaştırması gibi oldu ama umarım düşüncelerimi anlatabilmişimdir .

Fiyat & Alınabilecek yerler

Türkiye distribütörü 1000 liraya , Lafa müzik 360€+Kdv şeklinde satıyor .
    Yurtdışından sıfır 300$ a , yada Head-fi den 2.el olarak 200$ dolaylarında almak mümkün . Algı-vergi hariç .

---

Duruma göre incelemeye eklemeler ya da değişiklikler yapılabilir .

Saygı ve selamlarımla ,

Ömer

Tüm Hakları Saklıdır . Copyright © 2012 .​

Collapse Signature Expand Signature
    Be Creative bunu beğendi.
  2. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Beklediğim bir incelemeydi, eline sağlık Ömer ve teşekkürler bu güzel inceleme için.
    İleride almayı planladığım 2-3 kulaklıktan biri de bu. Ses karakteri itibariyle biraz uzaklaştım diyebilirim anladığım kadarıyla. Sıcak ses arayan biri uzak mı burmalı dt1350'den?

3. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    Eline sağlık Ömer.. Merak edilen bir kulaklık hakkındaki ilk değerlendirme geldi..

4. E2

E2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    @kornography

Diymod gibi bir playerla mid-tiz üzerine yoğunlaşıyor kulaklık , çözünürlüğünün çok iyi olması alt frekanslara eğilmesini önlüyor . Midlerinin çok güzel bir sıcaklığı var fakat , alt frekanslarla desteklenmeyince tam bir uyum içerisinde hissettirmiyor kendisi . C4 ün ses rengini tam olarak bilmiyorum , eğer Sony nin cihazları gibi doygun ve sıcak bir sese sahipse bu handikap kolaylıkla halledilebilir . Ekipman uyumu sağlanırsa , şahsen sağladığıma inanıyorum , yani yukarıda bahsettiğim gibi mid ve bass uyumu yakalanırsa sıcak bir ses alabilmek mümkün .

Güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim .

@Engin

Sağolasın :) .

5. AlpkanTR

AlpkanTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçekten güzel bir kulaklığa benziyor, bu güzel inceleme için teşekkürler... :)

6. malidemirkan

malidemirkan
    Expand Collapse
    Guest

İnceleme için teşekkürler. Almak istediğim ama sonradan vazgeçtiğim bir kulaklıktı.

7. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Teşekkür ederim cevap için Ömer:) Sony ile o sıcaklığı elde etmişsindir haklısın. C4 ile çok ayrıntı ve sahne alınabilir diye tahmin ediyorum ancak sıcaklık konusunda emin değilim, denemek lazım:)

8. E2

E2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Burn olduğunu düşünerek yazmıştım bu incelemeyi , aslında inceleme değil izlenim tarzında olduğunu da açıkça kabul edeyim .

Bir hafta içinde , her gün 4-5 saatlik dinlemelerimden sonra ses olarak hala tam bir karaktere bürünemediğinden emin oldum kulaklığımın , genelde beni olumlu yönde sevindiren gelişmeler yaşadım . Bu yüzden incelemeyi ilerki bir zamanda tekrar gözden geçirip düzenlemeye karar vermiş bulunmaktayım .

Ayrıca buradan incelemeyi okuyup , kafalarında bir sınıfa yerleştiren herkesten çokça özür diliyorum erken davranmamdan ötürü .

9. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Olsun, yinede guzel inceleme. Tebrikler :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. E2

E2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    4 Ay sonra revize edilmiş şekli ile karşınızda .

11. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Çok açıklayıcı bir inceleme olmuş. HD25'in tek rakibi sanırım kendisi :)

Bu arada konu ile tam alakalı değil ama kafam karıştı biraz. Ben iPod 5.5 çıkışının Diymod + E11 ikilisinden daha başarılı olduğunu deneyimlemiştim. Yani özetle E11 Diymod'un hakkını veremiyor gibi gelmişti. Sesi boğuyor ve basların kalitesini düşürüyor gibi gelmişti.

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eline sağlık Ömer,güzel çalışma :wink eğer bir gün taşınabilir kafaüstü düşünürsem ilk tercihim olacaktır dt-1350.

13. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    48
    Ellerinize sağlık Ömer hocam.

14. erdaltf

erdaltf
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Birkaç gün önce gördüğüm bir sıralamada en üstteydi. Kaliteli bir kulaklığa benziyor. İncelemeniz de çok iyi tebrikler.

15. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Şu anda kulağımdaki kulaklık :yourock

İlk notlar:

*80 ohm ama HTC One da Sony x1061 de sıkıntı yaşamadı. Hatta Htc One daha coşkun :) Hatta az önce portnoy kardeş (Ateş) dedi ki bende hm-601'de anca sürmüştü!! *Ses kartının kontrol ünitesine bağlayınca vokalle aramda biraz mesafe oluştu. Creative ya bu, subwoofer basları kazandı böyle.
    *Basların uzaması Çok kısa______orta______çok uzun grafiğinde çk_____orta_x ___çu'da duruyor. Sevdim.
    *Kafadan çıkarınca boyunda durması çok rahat. Bastırmıyor veya engellemiyor.
    *Kabloda mikrofonik etki var. Belli oluyor yani.
    *Şaka gibi ama, X30 bile iyi sürdü. Tabi x30'de 1350'nin ses kırması vardı ortada (bir iki tık daha zayıf bas ve daha az kristal bir vokal)
    *Bu ne versem sürecek gibi?!
    *Ses olarak da V tipinde diye düşünüyorum..diyemem. Çünkü ne kadar da güçlü bir basla tiz olsa da, vokal yanında ve mesela yaylılar da aha şurada :)

16. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Gezi den fırsat bulup dt1350 yi dinleyip yorum aktarmakda ayrı bi başarı :evl şaka biyana hayırlı olsun abi, tadına bakmak isterük :)

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Mahir anladım,anlamadım,anladım,anla... ;D

Bu arada bi sattıklarım sayfası da bana yapsana.Fazla vaktini almaz. :evl

Şaka bi yana DT1350 çözünürlük ve bas miktarı (nicelik) olarak üzmeyecek bir kulaklığa benziyor.

18. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Aynen ben de öyle arada kaldım epey. Tamam bir Amperior değil. Ama başka kulvarda orası kesin. Hatta hemen hemen tam ters yönde :evl

19. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    (nolur nolmaz)

Dt1350'nin dx50'ye yüklü kimi parçalar eşliğinde imtihanı:

not: anlatımda kullanacağım 1 tık = çok az/hafif 1-2 tık = aza denk gelip Dx50 de gain: 1 ayarında denenmiştir

Florescent Adolescent: Geniş bir sahne (epey geniş) ve kendini hissettiren baslar. Davulla gitarlar arası ayrım ve mesafe net. Hepsi birden çaldığında da vokal ezilmiyor. Nötrden 1-2 tık daha aydınlık sunum.

Here Comes The Munchies: Kısa ve hafif hızlı bir bateri soloyla başlıyor. Sol ve sağda hafif uzakta ritm atan gitar eşlik ediyor. Bir süre böyle devam ettikten sonra giren üflemelinin (mızıka?) konumu ve metalik olduğu belli. 03:10 civarı giren vurmalının bir tık sağdan ve davulun önünden geldiği anlaşılıyor. Sunum karanlık değil ve yine hafif aydınlık. Ancak şarkıda baştan aşağı - özellikle sonlara doğru - hakim olan 1 tık boğukluk (=hafif) özellikle sondaki hatun nakaratta daha net belli.

Room 23: Başlangıçtaki fısıltımsı erkek vokal gruba aşina olmayana "hadi bakalıım" dedirtiyor :) Ritimler hafif arkada ve yayılmış sağa sola uzağa. Ardından zillerin şıngırtısı net şekilde fade out olurken vokal susup vurmalı giriyor..Sonrası için bu kadar detay veremeyeceğim zira bu Shpongle! Ve resmen kan alıyor adamdan :) Ardından gelen hiçbir şey pek boğulmuyor, arka vokaller arkada ve vurmalıların (darbuka?) hafifliği kararında. Nötrden 1-2 tık daha aydınlık sunum. Yukarı da genişleyen notalar. 3d hissinden bahsedilebilir.

Lebenase Blonde: Başlangıçta önde gelen mistik tellinin sesi pek net değil. Ama arkasındaki perküsyon net. Vurmalı önde ve net. Vokal başladığında diğerlerini hafif örtüyor ve üsttekiler gibi yaygın bir sahne vermiyor. Vokalle diğerleri üst üste binmiş gibi. Trompet de keza olabileceği kadar net değil. Ancak bu parçada da aynı nötre yakın aydınlık havayı koruyor. Hele gain ayarını 1 yapınca herşey yerine oturuyor :) Ritim sizi sarıyor. Ama sahne dizilişi önde davul, sağdan soldan gelen ritimin ortasında ve hafif geride vokal gibi alışılagelmemiş bir düzene geçiyor.

What You Know: Eğlenceli bir şarkıya geldimizi baştan belli ediyor (ilk şarkıdan çok daha fazla) ve eller havayaaa dermiş gibi..Bateri vurmaya başladığında tam kararında, arkada. Vokal net. Nakarat öncesi bölümde sahne genişliyor ve ritim net duyulurken bas gitar da ben burdayım der gibi seçilebiliyor. Arada bir giren klavye efektleri 3d sahneye hafif katkı yapıyor. Nakarat çıkışında bas gitar hala yanımızda. Nötrden 1 tık daha aydınlık sunum. Şarkıdaki ritim ve atmosferi iyi yansıtıyor.

Kiara: Adeta karanlık, chillout müzik her yerinizi saran bir kulübe adım atmışsınız gibi hisedebilirsiniz. Gecenin başı, ritim orta-hızlı arası. Herşey hem yatay olarak hem de dikey olarak genişliyor. Sunumun ses rengi öncekilerden çok farklı değil.

Bu kısa, şarkı bazlı inceleme umarım bir fikir oluşturabilmiştir kafalarda. Ne dersin sayın greenjam? :evl

2 kişi bunu beğendi.
  20. greenjam

greenjam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu Ibasso Dx50 adında bir müzik çalar varmış, nerden temin edebiliyoruz bunu Mair ? ;D