Beyerdynamic DT1770 Pro İncelemesi

'Beyerdynamic' forumunda orfe tarafından 14 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. orfe

orfe
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Kutu İçeriği

- Kadife ve deri kulak yastıkları
    - Taşıma çantası
    - Altın kaplama dönüştürücü jack
    - Sarmal kısa kablo ve uzun düz kablo (xlr 3 pinli)

Teknik Özellikler

Kulaklık Tasarımı :Kapalı

frekans tepkisi :5 - 40.000 HzNominal

ses basınç seviyesi :102 dB SPL/mW

Kablo & Fiş : 3-pin XLR plug & 6.35 mm (1/4") stereo jack plug

Empedans : 250 ohm

Not: İncelememde yer yer DT770 serisi ile kıyaslama yaparak ilerlemek istiyorum. Karşılaştırmalı incelemenin eski modelden yana tecrübesi olanlar için daha verimli olacağını düşünüyorum.

Malzeme Kalitesi

Kafa bandı

DT 770 Pro ‘ya kıyasla daha yumuşak, daha kaliteli dokusu ve kafa üzerinde ağırlığı yayma konusunda daha başarılı bir kafa bandı var. Yıpranmayı unutmuş bir malzeme gibi resmen.

Kulaklık Yastıkları

İki çeşit yastık geliyor çantasında ve iki farklı dünya yaratıyor bu değişim . Tonal sunumlarda iki farklı karakter görüyoruz:
    -Kadife yastıkları DT770 serisi ile kıyasladığımızda; terle, parçalanmayla mücadele için ve sesin dağılması anlamında malzeme kalitesi ikiye katlanmış. Bu yastıklar içeride daha geniş bir hava sunumu yaratıyor. Ses biraz daha üst ve alt kısımlarda toplanıyor.
    -Deri yastıklar da oldukça kaliteli malzemeden üretilmiş ve yıpranmaya meydan okuyan yapıda. Bu yastıklar biraz daha tok seslere hizmet ediyor. Sesleri gövde ve alt kısımda topluyor.

not: Firma teknik olarak pedlerin yaklaşık 20 db suprasyon yarattığını belirtmiş. Gerçekten de bu anlamda oldukça başarılı bir yapı mevcut. İskeletin kulağa yaptığı baskı dışarıyla ilişiği kesmek için yeterli seviyede.

Kablolar

3 pinli xlr kablolar oldukça sağlam ve kaliteli yapıda olmalarına karşın biraz hantal olarak nitelendirilebilir. Sarmal olanı biraz ağda görevi üstleniyor. Masaüstü için çok ideal değiller çünkü gerçekten uzunlar.

Sol tarafa konumlandırılmış kablo kulaklık bağlantı noktası biraz daha açılı konulsa mükemmel olabilirmiş diye düşünüyorum.

Gövde yapısı

Malzemede kaliteden kaçınılmamış; plastik karışımlı metalle alakası olmayan, Alman işi sağlam alüminyum gövdesi kesinlikle 10 üzerinden 10 puan verilebilir niteliktedir. Tabi eski modellere göre 100 gr kadar bir ağırlık artışı da kaçınılmaz olmuş. Gerçekten de biraz ağır bir ürün.
    Firma gövdede bu kadar metal kullanımını"Tesla sürücülerden tam verim almak." şeklinde açıklamıştır.

Tesla Sürücüler

Basit mantıkla bu teknoloji: Dünya'nın manyetik alanı gibi statik bir alan vardır ve dar bir bobin bölgesinde yoğunlaşır. Böylece güçlü bir bobin yapısıyla minimum harmonik bozulma hedeflenmiştir.

Tesla sürücüler ile ses bobinleri daha titiz ve sonuç olarak daha hızlı tepki verir, üretilen sesin hassasiyet ve zenginlikleri daha ayrıntılıdır. Aynı zamanda, enerji kullanımı artar ve dinleyici daha yüksek sesle müzik çalabilir.

-Beyerdynamic yeni nesil Tesla sürücüleri kulak sağlığı için de önemlidir,kulaklarınızı korumanıza yardımcı olur.Nasıl mı? Normalde, insanlar detayları dinlemek için sesi büyük ölçüde pompalarlar fakat Tesla sürücüler için buna ihtiyaç yoktur. Gelecekte kulaklarınızı olumsuz etkileyebilecek durumların önüne geçmek istenmiştir.

Ürünün kozmetik yapısı ile ilgili düşüncelerim:

-Audeze LCD serileri gibi büyüleyici bir görünüme sahip değil. Fakat kutuyu açtığımda etkilenmedim de diyemem. Oldukça sade-şık yapısı, siyah gövde rengi ve siyah yastıkları bir hayli tatminkar oluyor. Kaliteli olduğu hissiyatını direkt olarak aktarıyor.

Ses Kalitesi/Karakteristiği

Genel bakış

Fiyatına nazaran verdiği ses kalitesinin çok önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Sesler son derece dengelidirler . Uzun seanslar için oldukça rahattır.

Closed Back kulaklıkların frekans cevabı anlamında her zaman açık olanlar kadar verimli olmadığı söylenir fakat bu model kesinlikle frekans cevabına göre güzel bir resim çiziyor. Burada çok düz ve sıcak bir frekans cevabı var.

DT770 ' e nazaran çok sert bir bass tepkisi var. Ayrıca kesinlikle eski modelden daha fazla ayrıntıyı rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Tesla farkı diyelim.

Kapalı bir kulaklık olan DT1770 Pro'nun ses renklendirmesi ve ses tınısı, klasik ve orkestra eserleri için çok da uygun değildir.

Stüdyoda canlı bir davul dinlediğinizi düşünün; hemen solunuzda crash sesi , sağınızda ride vuruyor baterist. Altolar ve trampet hemen arkanızda sanki. En can alıcı nokta ise cross'a vuran o tokmağın sesi heryerde! Gerçekten de yanakları titretecek bas tepkileri oldukça eğlenceli ve etkileyici bir ortam yaratıyor.

Bas

-Alt bas cevabı mükemmel, sıkı ve doğal bas duyarken artikülasyon bozukluğu hissetmiyorsunuz.

-Punchy Bass durumu hakim. Bass Head değilim, peki şimdi ne olacak diye düşünenler için şöyle bir yorumlama yapayım: Geniş bir alt bas - orta bas paleti söz konusu. Bunaltıcı bir performans söz konusu değil , gerçekten çok iyi bir dengeleme var bu noktada. Üstlerde ise berraklık var. Mesela vurmalı çalgı sesi sert değil, kulağı okşuyor sanki.

- Frekansa göre bas tepkilerini bir renk paleti olarak düşünün. Açık tonlardan koyu tonlara kadar tüm renkler var bu palette . En açıktan en koyuya giderken asla göze batan, rahatsız eden bir tonlama olmadığını düşünün. Tümüyle dengeli, mükemmel.

Mid

-Midler iyi bir yapıda olmakla beraber baslar kadar kendilerini göstermiyorlar.

-Derinlik, doğallık gayet yeterli seviyede fakat o kavisli, kallavi vokallerin tepkilerini bas frekanslarında olduğu gibi kulaklığı diğer modellerden ayıramıyor.

-Enstrümanlar kulaklarıma çok iyi bir netlikle geliyor, enstrümanların sesini gayet kolay bir şekilde ayırabiliyorsunuz.

-Midlerin üst kısımlarında üstte de belirttiğim gibi enstrümanlar çok net ve iyi olsa da vokallerin dinamizminde yer yer eksiklikler söz konusu.Bu noktada vokal meraklısı insanlar bu kulaklıktan uzaklaşabilir. Audeze LCD XC 'nin vokaldeki başarısını aramayın. Beni olumsuz etkilemediğini de belirtmek isterim çünkü DT770 ' ten bariz şekilde önde bu yönüyle de.

Tiz

-Alt tizler kulağı incitecek yapıda değil , gayet düzenlidirler. Tiz konusunda oldukça başarılı bir mühendislik söz konusu.

-Ortalama üstü bir netlikle beraber kontrollü enerji hakim. DT770 ' e oranla çok daha keskin hatlardan bahsedebiliriz. Bunu da Tesla sürücünün farkına bağlıyorum.

-Üst tizlerde ise yorgunluk yaratacak sesler yok denecek kadar az. Doğal, bir yapısı var . Ses karakteri gökkuşağı gibi rengarenk ve ışıltılı. Ruhu dinlendiren tiz yapısı kötü kayıtlarda kayboluyor. Bu noktadaki tavsiyem iyi kayıtlar dinlemeniz yönünde olacaktır.

Neden almalıyım,iyi olan ne?

- Mevcut fiyatına göre benzer fiyat aralığında olan rakiplerinden üstün performansı

- Geniş sahnesi

- Mükemmel bas performansı ve ziyadesiyle tatmin edici tizlerle beraber doğal vokaller

- Özenilmiş,fiyatına değer bir malzeme kalitesi

- Uzun süreli kullanımları kaldırabilecek kadar konforlu yapıda olması

- Çok keyifli,eğlenceli bir deneyim sunuyor. Bırakmak gerçekten zor.

Hiç mi kötü bir tarafı yok bunun? 500 $ az para değil de.

-Var

-Biraz geride olan midlerden bahsetmiştim. Bu sizin için bir ölçütse ve vokaller çok çok önemliyse kesinlikle önermem. Klasik müzik dinlemek için de başka adresleri gezebilirsiniz gönül rahatlığıyla

-Arkadaş biraz seçici amfi konusunda.

Benim DT770 ' im var abi neden boşa para vereyim ki buna?

- Öncelikle bu model daha fazla ayrıntıya sahip, ses seviyesi daha geniş ve daha derin.Ses katmanları arasındaki farkı net bir şekilde algılayabilirsiniz.

- DT770'in bas performansı DT1770 'e göre daha gevşek ve daha az ayrıntılı yapıda.Tiz daha keskin ve daha az kontrol altında.

- DT1770 'in genel ses, genel sahne performansı daha konsantre yapıda.

- Arada malzeme ve kablo kalitesi farkı var.

- Ses artışı var en başta Tesla kaynaklı , bunu hesaba katmak lazım. Fiyat farkının en büyük nedenlerinden birisi bu.Hatta bunun sayesinde diğer 250 ohm kardeşlerinden bile daha verimli bir kulaklıktan bahsediyoruz.

DT1770PRO gerçekten ekstra paraya değer.

İncelememi zaman ayırıp okuduğunuz için şimdiden hepinize teşekkür etmek istiyorum ^^

DrWhite, akifb, refuserQ ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Güzel net bir inceleme olmuş elinize sağlık.
    Bass larini baya övmüşsünüz bazı yurt dışı yorumlar da da bu övgüler var.
    .vokaller az geride ama beni rahatsız etmiyor ve ayrıntısı yeterli seviyede demişsiniz . Vokaller de hafif bir bogukluk var mı ? Yoksa sadece hafif geriden gelip ayrıntısı yeterli mi ?

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,339
    Öncelikle elinize sağlık, faydalı bir inceleme olmuş.

Demişsiniz, mümkünse bunu biraz açabilir misiniz? Lambalı mı, sıcaklık mı, güç mü? Nedir kulaklığın istediği, sizin bir amfi öneriniz var mı?

4. orfe

orfe
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Teşekkürler cümleten.

Vokaller konusuna cevap vermek istiyorum öncelikle. Bu noktada seste boğukluk duymadım, ayrıntı konusunda ziyadesiyle tatmin edici fakat belirttiğiniz gibi biraz geride. Diğer sesler oldukça eğlenceli bir ortam yaratırken vokalistin çok az daha bağırmasını istiyorsunuz :) Baslar gerçekten övgüyü hakediyor. Bas frekanslarının her noktasının karşılığını veriyor kulaklık.

Amfi konusunda kolay sürülebilir bir kulaklık olduğu söyleyebilirim . Mesela FiiO A5 kullanıyorum aktif olarak ve gayet yeterli fakat “darkvoice 336SE “ ile denedikten sonra “Bu kulaklıkta böyle bir mid var mıydı yahu ?” dedim.Bu sefer de eğlenceli bas kaybolmuştu. A5 ‘te ise alt baslarda çok nadiren bozulmalar oluyor, bu bozulma güç tabanlı değil bence. Haliyle ortasını bulmak önemli oluyor. Objective 2 ile gayet stabil bir deneyim sunuyor bir yandan. Bence seçilmesi gereken amfi midleri, bas ve tizlere göre bir adım ön planda olan bir ürün olmalı. Fırsat buldukça denediğim amfileri yanıtlara yazacağım.

Taşınabilir /masaüstü noktasında fiio q5 ya da A5/objective2 öneririm. Tatmin edici seviyedeler. Lambalı amfiyi kendi deneyimimden yola çıkarak önermiyorum fakat çok kaliteli modelleri deneyimleme şansım olmadı. Çok net konuşmak yanlış olur bu noktada .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.